Bērnu slimnīcā veic maksimāli saudzējošu iegurņa operāciju

FOTO. Bērnu slimnīcā veikta Latvijā pirmā navigētā iegurņa traumas operācija bērnam – smagā autoavārijā cietušai pusaudzei 4

Novembra sākumā Bērnu slimnīcas ķirurgiem izdevies smagā autoavārijā cietušam bērnam veikt iegurņa traumas fiksācijas operāciju maksimāli precīzi un saudzējoši. Tas nodrošinājis pusaudzei iespēju ātrāk atveseļoties, kā arī to, ka viņas dzīves kvalitāte gan pēcoperācijas periodā, gan turpmākajā dzīvē būs nesalīdzināmi labāka, tā portālam LA.LV pavēstīja Bērnu slimnīcas komunikācijas speciāliste Ilze Olšteina.

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Astrologa pareģojums: Ukrainas kara beigu laikam ir divi varianti 6
Pirmā partija ir klāt! Tūkstošiem lēto, Ķīnā ražoto, elektroauto ar milzu kuģi pietauvoti Eiropā 119
Ne uz priekšu, ne atpakaļ tīruma malā – palīdzīgu roku “ātrajiem” sniedz fiksi vietējie puiši: Personāls sūta jums sveicienus! 15
Lasīt citas ziņas

Latvijā tā ir pirmā navigētā iegurņa traumas minimāli invazīvā operācija pacientam bērnu vecumā, veicot multidimensiju izmeklējumu reālajā laikā. Bērnu slimnīcas ķirurgi ir apguvuši un izmanto sarežģītās operāciju vadīšanas metodes ar jaunākās paaudzes neironavigācijas iekārtas palīdzību, kura Bērnu slimnīcā uzstādīta šajā vasarā, nomainot 12 gadus nokalpojušo iekārtu.

“Līdz ar jaunās neironavigācijas iekārtas, kā arī modernākās programmatūras nodrošinājumu Bērnu slimnīcas operāciju blokā varam palīdzēt pacientiem līdzīgā līmenī kā vadošās ārvalstu klīnikās. Nav pieņemami 21. gadsimtā operēt mugurkaula deformācijas un traumu radītās sekas bērniem bez 3D attēldiagnostikas un navigācijas atbalsta, kas praktiski novērš neprecīzu stiprinājumu ievietošanas risku. Pacientei, kurai pēc smagas iegurņa traumas bija jāievieto un jānostiprina implanti, to izdarījām caur trim tikai aptuveni 2 cm platiem griezieniem, ” tā sacīja Bērnu slimnīcas traumu, ortopēdijas un mugurkaula ķirurgs, Latvijas Bērnu ķirurgu asociācijas prezidents Jānis Upenieks.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Pēc minimāli invazīvām operācijām, kuras tiek veiktas, kontrolējot operācijas gaitu ar neironavigācijas iekārtu un 3D rentgenu, ne tikai samazinās komplikāciju risks un hospitalizācijas laiks, bet arī jonizējošā starojuma ietekme gan uz pacientiem, gan personālu,” skaidroja Upenieks.

Līdz šim, izmantojot veco neironavigācijas iekārtu, programmatūra operācijas gaitas kontrolei Bērnu slimnīcā bija pieejama tikai galvas smadzeņu operāciju veikšanai. Līdz ar jauno iekārtu iegādātā programma mugurkaula un iegurņa zonas monitorēšanai operācijas laikā jau devusi iespēju vairākiem desmitiem bērnu precīzāk un drošāk, ievērojami mazinot kļūdu risku, labot iedzimtas un iegūtas mugurkaula deformācijas.

“Operējot skoliozes, vairumā gadījumu tās tehniski nav iespējams koriģēt minimāli invazīvi, taču neironavigācija un 3D attēldiagnostika tieši tāpat palīdz arī vaļējās operācijās, ļaujot izvairīties no jonizējošā starojuma un iespējamām kļūdām,” turpināja stāstīt Upenieks. Vienkāršoti skaidrojot, iepriekš mugurkaula operāciju laikā ikvienu soli nācās kontrolēt, veicot rentgena uzņēmumus un pakļaujot starojuma ietekmei gan pacientu, gan medicīnas personālu. Citādi nebija iespējams noteikt, vai stiprinājumi tiek ievietoti precīzi. Turklāt parastie rentgena uzņēmumi, salīdzinot ar 3D rentgena un jaunākās paaudzes neironavigācijas iekārtas radītajiem, ne vienmēr spēja sniegt pietiekoši precīzu ainu.

“Šobrīd ārstu atbildība ir katrā gadījumā izvērtēt arī, vai operāciju iespējams veikt minimāli invazīvi, jo tas nozīmīgi ietekmē bērna dzīves kvalitāti turpmāk. Tagad multidimensiju izmeklējums reālajā laikā un optimāls ievades punktu izvietojums, ko sniedz jaunā neironavigācijas iekārta, kā arī prasmes operēt miniinvazīvi, mums bērnu mugurkaula ķirurģijā ļāvušas spert soli uz priekšu,“ uzsvēra Bērnu slimnīcas Bērnu ķirurģijas klīnikas vadītājs Ainārs Ģīlis.

Reklāma
Reklāma

Jaunā neironavigācijas iekārta, kuru var izmantot galvas, mugurkaula, iegurņa un otolaringoloģiskās operācijās, Bērnu slimnīcai iegādāta par projekta līdzekļiem, kuru LR Veselības ministrija realizē Veselības aprūpes pakalpojumu onkoloģijas jomā uzlabošanas plāna 2022. līdz 2024. gadam ietvaros.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Sadarbības projekts
Lāzeris intīmu problēmu risināšanai
Notiks bezmaksas mērījumu dienas sievietes sirds veselības profilaksei
Kā pareizi skalot kaklu, un kad tas var palīdzēt