Lai gan ar gliemežiem aplipis cilvēks no malas izskatās dīvaini, sajūta pēc procedūras esot patīkama, atsvaidzinoša.
Lai gan ar gliemežiem aplipis cilvēks no malas izskatās dīvaini, sajūta pēc procedūras esot patīkama, atsvaidzinoša.
Foto no Ingara Gudermaņa un Noviku ģimenes albuma

Gliemezis ar pievienoto vērtību. Kā tos izmanto skaistumkopšanā? 0

Uz krēma bundulīša uzzīmēts omulīgs gliemezītis. Līdzās – tūbiņa ar sejas masku, ko rotā tāds pats simbols… Gliemezis uzzīmēts tāpēc, ka šajā kosmētikā izmantots mucīns jeb gliemja izdalītā gļotviela, sekrēts. Tas nav brīnumlīdzeklis, tomēr pietiekami labvēlīgi ietekmē cilvēka ādu, palīdz tai kļūt veselākai un skaistākai.

LL
Lilija Limane
Stāsti
Bigauņciemā, stiprai ziemeļvakara vētrai plosoties, jūra ar lielu paisumu izskaloja kareivju līķus 12
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Slimnīcā sanitārs saņem vairāk nekā pedagogs skolā.” Kreituse vērtē 2022. gada valsts budžetu 92
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Politiķe Ramona Petraviča ļāvusies erotiskai fotosesijai vīriešu žurnāla lappusēs 188
1 diena
Lasīt citas ziņas
Izrādās, gliemežu vērtīgo ekstraktu izmanto arī ražotāji Latvijā, piemēram, fabrikā Dzintars jau pirms pāris gadiem tapusi kosmētikas līnija ar šo dabas produktu.

Prece, ko rotā gliemezis, pie mums atceļojusi no Korejas. Gan šajā, gan citās Āzijas valstīs ir cieņā tā dēvētā gliemežu kosmētika. Vairākumam šo zemju iedzīvotāju ir visai problemātiska un sausa āda, tāpēc viņi to īpaši pūlas atveseļot. Piemēram, Korejā valda īsts sevis kopšanas kults, sieviete dienā izmanto 27 kosmētiskos līdzekļus un noteikti tādus, kuros ir mucīns.

Vēl ir ļaudis, kuri paši audzē gliemežus un mājas apstākļos pārliecinās par to vērtīgumu.

Brūces sadzīst

CITI ŠOBRĪD LASA

Ikviens ir redzējis rāpojam gliemezi – tas pamazām velkas uz priekšu ar savu muskuļoto kāju, atstājot aiz sevis mitru un spīdīgu sliedi. Gliemeža dziedzeri izdala gļotvielas, kas ļauj labāk tikt uz priekšu, turklāt dabas dotais sekrēts palīdz tam sadziedēt sīkus miesas ievainojumus vai bojāto čaulu, tātad sevi pasargāt.

Jau 16. gadsimtā dakteri ieteica rētai uzlikt gliemezi, lai bojājums ātrāk sadzītu.

20. gadsimtā gliemežus audzēja fermās, jo tos sāka izmantot pārtikā. Kāds fermeris ievēroja, ka viņa roku āda kļūst īpaši maiga, ja gadījās ilgāk padarboties ar gliemežiem. Ja radās kāda brūcīte, tā ātri sadzija. Zinātnieki sāka analizēt, kāpēc tā, pētīja gliemeža sekrēta sastāvu. Izrādījās, ka gļotvielas jeb mucīns, ko rāpojot izdala gliemezis, ir ļoti vērtīgs, tas spēj dot daudz labuma cilvēka ādai.

Ēģiptē un Babilonijā gliemi uzskatīja par auglības simbolu. Budismā gliemezis simbolizē pacietību, arī laika mūžību. Gliemeža senči dzīvojuši jau pirms 550 miljoniem gadu!
Foto no Ingara Gudermaņa un Noviku ģimenes albuma

Tika pētītas daudzas gliemežu sugas. Pētnieki atzina, ka Helix aspersa jeb Dienvidamerikas lielais dārza gliemezis izdala mucīnu, kurā ir visvairāk bioloģiski aktīvo sastāvdaļu, tās veicina ādas reģenerāciju un efektīvi to mitrina. Pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados tika saražoti pirmie krēmi ar mucīna piedevu.

Satur vērtīgas vielas

“Gliemežu sekrēcijas filtrāts ir oficiāli reģistrēta izejviela starptautiskajā kosmētikas līdzekļu sastāvdaļu sarakstā ar nosaukumu Snail Secretion Filtrate. Kosmētika, kas satur šo filtrātu, lielākoties der jebkura vecuma cilvēkiem,” skaidro dermatoloģe Evita Jakušonoka.

Gliemežu gļotas sastāv no ūdens un mucīna, kas ir sarežģītas uzbūves olbaltumvielas glikoproteīns. Tās satur A, C, E, B₆ un B₁₂ vitamīnu, glikolskābi, kolagēnu, elastīnu un citas vērtīgas vielas. Šajā dabas vielā ir arī glikoproteīnu un glikozamīnoglikānu fermenti, tāpēc kosmētika pasargā no ultravioletajiem stariem un veicina šūnu atjaunošanos.

Glikoproteīni ir molekulārā līmeņa aizsargbarjera, bet glikozamīnoglikāni piedalās starpšūnu ūdens un sāļu apmaiņā, normalizē kolagēna un elastīna sintēzi, tiem piemīt nomierinoša un pretiekaisuma iedarbība.

Gliemežu sekrēts labi mitrina ādu, pārklājot to ar plānu, neredzamu plēvīti.

Ādas kopšanas līdzekļos izmanto tikai tā sauktos ēdamos gliemežus, piemēram, Helix pomatia un Helix aspersa. Kosmētikas līdzekļi ar mucīnu ieteicami cilvēkiem ar dažādām ādas problēmām: vecuma radītām pārmaiņām, tūsku, pigmentācijas plankumiem. Lielākā daļa zinātnisko pētījumu, kas novērtē gliemežu gļotu efektivitāti, uzsver, ka šī dabas dotā viela palīdz sadziedēt brūces.

Neviens netiek mocīts

“Gliemežu mucīna koncentrātu, kas ir vijīgs bezkrāsains šķidrums, iepērkam no Spānijas, tur ir speciālas Helix aspersa audzētavas, kurās viss notiek ekoloģiski un tīri,” stāsta kosmētisko līdzekļu izstrādātāja Izabella Bogačkina no akciju sabiedrības Dzintars.

Speciāliste uzsver, ka uzņēmums izmanto tikai izejvielas, kuru iegūšanā neviens dzīvnieks nav cietis. Piemēram, melnie ikri, ko arī pievieno uzņēmumā ražotajiem kosmētiskajiem līdzekļiem, iegūti tikai zivju dabiskā nārsta laikā, nevis kādā vardarbīgā veidā.

Tāpat ar gliemežiem – tie atrodas labvēlīgos, sterilos apstākļos, rāpo pa speciāli veidotām virsmām un atstāj gļotas, kas tiek savāktas.

Tās attīra, īpaši apstrādā, lai iegūtu ekstraktu, izvilkumu, koncentrātu.

Tomēr ne visur tā notiek, ne vienmēr gliemežu gļotvielas iegūst tik humāni, rāpotājus speciāli ietekmē – izmanto kratīšanas vai rotēšanas metodi, lai tie izdalītu pēc iespējas vairāk gļotu.

Lieliskās gļotas

“Kad sākam veidot jaunu kosmētisko līdzekli, kurā vēlamies ielikt jaunu izejvielu, savācam par to pilnīgu informāciju, cenšamies uzzināt visu. Par gliemežu mucīnu ir veikti pamatīgi pētījumi, pozitīvie izmantošanas rezultāti pierādīti ilgstošā laikā. Arī mēs paši ar dažādām metodēm un iekārtām testējam topošo produktu.

Foto no Ingara Gudermaņa un Noviku ģimenes albuma

Pārbaudām klīniski – saucam talkā ārstus dermatologus. Kosmētika ar gliemežu mucīnu ir sevi pierādījusi vislabākajā veidā,” uzsver Izabella Bogačkina.

Speciāliste uzskaita visus iespējamos labumus cilvēka ādai. Mucīns spēj atjaunot ādas struktūru, palīdz veidot jaunas šūnas. Šajā sekrētā ietilpst dabiskais kolagēns un elastīns, cilvēka āda tiek pabarota, dziļi un intensīvi mitrināta, uzlabojas tās elastīgums. Āda kļūst gludāka, vairs nav pelēcīga. Palēninās ādas novecošana, izlīdzinās grumbas, mazāk veidojas mīmikas radītās krunciņas.

Vērtīgās gliemeža vielas samazina brīvo radikāļu kaitīgo ietekmi, spēj cīnīties ar mikroorganismiem, līdz ar to ir mazāka iespēja rasties kādai ādas kaitei vai alerģiskai reakcijai. Krēms ar mucīnu labi noder sausai ādai, kas mēdz lobīties. Tas arī padara ādu gaišāku, pabalina pigmentācijas plankumus. Vēl kāda vērtīga īpašība – tas ir dabisks UV filtrs, pasargā no pārliekas saules iedarbības.

Latgales rāpotāju SPA

Gliemežus audzē arī Latgalē. Preiļu novada saimniecība Ošu mājas nodarbojas ar parka vīngliemežiem. Saimniecībā ierodas viesi, tūristi, iepazīstas ar gliemežu audzēšanas un izmantošanas niansēm. Šeit rīko degustācijas, kurās var nogaršot gliemežu gaļu, un piedāvā SPA procedūras.

“Es jau sen dzirdēju par gliemežu sekrēta brīnumainajām īpašībām. Mani tas ieinteresēja, jo esmu mediķis, arī masieris. Nolēmām mūsu viesiem piedāvāt vīngliemežu masāžu sejai,” stāsta saimnieks Ainis Noviks.

Procedūra, kam Noviku ģimene pievienojusi SPA vārdu, notiek vienkārši: cilvēks notīra seju un apguļas uz masāžas kušetes. Sejai tiek uzlikti 6–7 gliemeži, kas iepriekš ir rūpīgi nomazgāti.

“Vispirms gliemji jāpietur, lai tie pielīp ādai, jo tikai pēc tam sāk aktīvi rāpot. Pārvietojoties pa seju, tie atstāj savas vērtīgās gļotas uz cilvēka ādas. Rāpošana turpinās apmēram 15 minūtes. Tad gliemežus noņemam un ļaujam tiem atpūsties. Mēs iesakām cilvēkam pēc procedūras nemazgāt seju vismaz pāris stundu. Par to gan pastāv dažādi uzskati, citi uzsver, ka pēc īsa brīža, kad gļotvielas uzsūkušās, seja jānomazgā ar siltu ūdeni,” stāsta Ainis.

SAISTĪTIE RAKSTI

Viņš uzsver, ka gliemeža gļotvielas ir veselīgas ādai. Papildu efektu dod arī masējošās kustības, gliemezim rāpojot un savelkot ķermeņa muskuļus. Šādi tiek veicināta sejas ādas mikrocirkulācija.

“Lai gan gliemežu SPA nereti izvēlas pirmskāzu vai citām ballītēm, tas nav tikai izklaides pasākums, jo āda patiesi kļūst gludāka, līdzenāka, veselīgāka,” paslavē Latgales uzņēmējs.

Mūsu ekspertes:

Izabella Bogačkina, ķīmiķe, kosmētisko līdzekļu izstrādātāja akciju sabiedrībā Dzintars

Evita Jakušonoka, ārste, dermatoloģe Derma Clinic Riga

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
ML
Māra Libeka
Veselam
Valdība liek strādājošajiem darbiniekiem testēties, bet kā process notiks – vēl nav skaidrs 62
1 diena
RO
Regīna Olševska
Veselam
Veselība – paša atbildība! Farmaceits pastāsta, kas palīdz būt formā vīriešiem 2
1 diena
LE
LETA
Veselam
Kopš pandēmijas sākuma Latvijā vēsturisks antibiotiku patēriņš 7
2 dienas
ML
Māra Libeka
Veselam
Vai mediķi izdarīja visu iespējamo, lai glābtu Latvijā labi pazīstamā slēpošanas trenera Eiduka dzīvību? Skaidro NMPD vadītāja 63
3 dienas
LL
Lilija Limane
Stāsti
Bigauņciemā, stiprai ziemeļvakara vētrai plosoties, jūra ar lielu paisumu izskaloja kareivju līķus 12
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Slimnīcā sanitārs saņem vairāk nekā pedagogs skolā.” Kreituse vērtē 2022. gada valsts budžetu 92
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Politiķe Ramona Petraviča ļāvusies erotiskai fotosesijai vīriešu žurnāla lappusēs 188
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Īsi pirms pusnakts “Olainfarm” ražošanas ēkā nograndis sprādziens: ir cietušais un bojāgājušais 25
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Papule: savā ziņā veselības ministrs pateica pietiekami atklāti – ārstiem nav vērts vairāk maksāt, jo viņi strādā tāpat 72
1 diena
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc sargāt galvu un kaklu no aukstuma 8
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VCA investē Latvijas jaunās ārstu paaudzes izglītībā 1
17. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Rūpēs par vīriešu veselību 7
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja oža pēc Covid-19 pārslimošanas ir patoloģiski mainīta 17
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Trīs risinājumi, kā pirms ziemas stiprināt spēju pretoties vīrusiem
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aptieka ir drošības spilvens diabēta pacientam Covid-19 laikā 2
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana vēl svarīgāka 8
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
zināt pareizās devas vitamīniem? 7
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mājsēdē būtiski cieš pusaudžu miegs un emocionālā veselība 9
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Repharm” uzņēmumus novērtē ar valsts apbalvojumu vadītājai Stellai Lapiņai 2
2. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko iedzīvotāji domā par savu imunitāti? 10
28. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptiekas” atvērtas jau no septiņiem rītā 1
27. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kur vīrusa daļiņu ir vairāk un pastāv lielāks risks inficēties? 7
25. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilā vakcinācijas punkta izbraukumiem liels pieprasījums jau pirmajā nedēļā 5
23. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ceļazīmes sadzīvošanai ar gada tumšo laiku 1
22. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsu jaunajā realitātē konsultācijas tiešsaistē ir farmaceitiskās aprūpes daļa 3
19. oktobris, 2021
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 12
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
14. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
13. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Monas Lizas pieskāriens sievietes intīmajai veselībai 3
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vidusjūras diēta un C vitamīns un locītavu veselības ābecē 2
20. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 3
17. septembris, 2021
LE
LETA
Veselam
Novembrī par aptuveni desmito daļu samazinājies NMPD izsaukumu skaits 4
3 dienas
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Imunitātes stiprinātājs selēns. Kāda loma mūsu organismā ir šim mikroelementam, un kā to varam uzņemt? 7
4 dienas
Inita Šteinberga
Ziņas
Čiekuri, valrieksti vai lego klucīši! Kā pagaldē izveidot unikālu baskāju taku 4
5 dienas
LE
LETA
Veselam
SPKC: Šosezon sagaidāms zemāks iedzīvotāju dabiskās imunitātes līmenis pret gripu 24
5 dienas
LA
LA.LV
Stāsti
VIDEO. “Nekad nebiju domājusi, ka manu ģimeni tas skars tik tiešā veidā”: Sandra izslimoja kovidu, bet vīrs šajā cīņā zaudēja 121
6 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Latgalē nav tādi vārguļi… Varbūt atsevišķas tantītes”: profesors Anatolijs Danilāns skaidro, kāpēc latgalieši tik gausi vakcinējas 136
6 dienas
LE
LETA
Ziņas
“Pašlaik satrauc cietušo ģimenes!” “Olainfarm” valdes priekšsēdētājs Buks par ugunsgrēka zaudējumiem vēl nedomā 1
43 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Sniegā līdz ceļiem? Jau novembra pēdējā dienā sola biezu sniega segu
38 minūtes
LE
LETA
Ziņas
ECDC: Jaunais Covid-19 variants rada “augstu vai ļoti augstu” risku Eiropai 31
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pētnieks: Baltkrievija neriskētu attīstīt bruņotu konfliktu ar NATO dalībvalstīm 11
3 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Vienmēr, kad šādi cilvēki aiziet, ir sajūta, ka kaut kas pasaulē mainās.” Atceroties Mārtiņu Braunu… 4
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
RAKUS un PSKUS atklāj, cik darbinieki atlaisti Covid-19 sertifikāta neesamības dēļ
23 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
Romāns Meļņiks: “Ticība interneta saturam ir arvien mazāka” 11
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lāčupes kapos notiks atvadīšanās no žurnālista Askolda Rodina 2
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tam ir reālas, konkrētas sekas.” Rinkēvičš komentē NATO 4. panta iedarbināšanu 28
1 diena
ML
Māra Libeka
Veselam
Valdība liek strādājošajiem darbiniekiem testēties, bet kā process notiks – vēl nav skaidrs 62
1 diena
GP
Gunta Paavola
Ziņas
“Jau testējam 6G. ” Saruna ar Somijas satiksmes ministru Timo Haraku 6
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Papule: savā ziņā veselības ministrs pateica pietiekami atklāti – ārstiem nav vērts vairāk maksāt, jo viņi strādā tāpat 72
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Esmu spiests teikt, ka …” Keris pārmet Pavļutam nevēlēšanos cīnīties par papildus finansējumu mediķu algām 21
22 stundas
LE
LETA
Ziņas
Policija izbeidz pārbaudi. Vai skolotājai no Bauskas izdevās inficēties ar Covid-19? 46
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Kartupeļu plācenīši ar cieto sieru: gatavoti uz pannas 2
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Cilvēki satraukti par 95 gadus vecās karalienes Elizabetes II veselību: kas noticis ar viņas rokām? 14
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
“Lūdzu cienīt komponista piemiņu!”: Mārtiņa Brauna ģimene lūdz neizplatīt melus par viņa nāves iemeslu 2
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Kanādā “antivakseriem” par vēršanos pret mediķiem draudēs kriminālatbildība
11:25
LE
LETA
Ziņas
RAKUS un PSKUS atklāj, cik darbinieki atlaisti Covid-19 sertifikāta neesamības dēļ
11:22
LE
LETA
Ziņas
Balstvakcināciju pret Covid-19 Latvijā veikuši aptuveni 60 700 cilvēku
11:17