Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto: Shutterstock

Graudu barība mājlopiem. Kā pareizi pagatavot? 0

Audzējam auzas, kviešus un miežus. Kā no šiem graudaugiem pareizi pagatavot lopbarības miltus nobarojamām cūkām, slaucamām govīm un jaunlopiem? Kuri mikroelementi jāpievieno? ZAIGA KĀRSAVAS NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
Cilvēkstāsts
“Man draudēja publiski, ka mani izkropļos” – saimniecības “Jaunapšenieki” saimniece Agnese par nievām un ļaunumu, ar ko sastopas ikdienā 58
TESTS prātvēderiem: ja zini atbildes uz vismaz 8 jautājumiem, tev ir pārsteidzoši attīstīts intelekts
Ēdam katru dienu! Kuros pārtikas produktos ir visvairāk plastmasas? 32
Lasīt citas ziņas

Cūkkopības speciālists, vācu firmas “Ahrhoff” reģionālais pārstāvis Baltijā Dzintars Veide skaidro, ka ar graudaugu miltiem vien cūkām nevar nodrošināt sabalansētu barības devu. Ēdienkartē papildus jāiekļauj proteīns un minerālvielas. Barības proteīns dzīvniekiem nepieciešams ķermeņa olbaltumvielu un citu produktu veidošanai, bet minerālvielas – audu struktūras veidošanai, bioloģisko procesu regulēšanai. Cūku ēdināšanā svarīgs ir kalcijs, fosfors, magnijs, nātrijs, varš un citi elementi. Katram no tiem ir sava nozīme, un minerālvielu deficīta gadījumā rodas vielmaiņas traucējumi.

Lai nodrošinātu vajadzīgo minerālvielu devu, ieteicams izmantot kādu no kompleksajām minerālvielu piedevām nobarojamajām cūkām, piemēram, “Ahrhoff” ražoto F A5 Z (satur piecas aminoskābes un Z enzīmu labākai barības vielu izmantošanai). Diennaktī spēkbarības maisījumam var pievienot vidēji 3% šā minerālvielu kompleksa. Tas nopērkams 25 kg fasējumā, cena – 1,53 eiro kilogramā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai nodrošinātu proteīnu, der pievienot vai nu soju (7–14%), rapša spraukumus (14%), vai pupas un zirņus (15–20%).

– Nav ieteicams cūkām izbarot tikai pupas un zirņus, turklāt pākšaugi satur dažus alkaloīdus un glikozīdus. Lai uzlabotu garšu, barībai der pievienot soju vai rapša spraukumus. Protams, viss atkarīgs no audzēšanas mērķa. Ja strādā ar ekoloģiskām lauksaimniecības metodēm, cūkas var ēdināt 7–8 mēnešus ar zirņiem un pupām. Dzīvnieki mazāk ēdīs, lēnāk augs, bet gaļa būs cauraugusi, garšīga un dārga. Ekonomiski izdevīgāk ir barot intensīvi un kaut sešu mēnešu vecumā, kad tās sasniegušas 110–115 kg dzīvsvarā, – stāsta Dzintars Veide.

Speciālists neiesaka nobarojamām cūkām dot auzas, jo mūsu klimata apstākļos nevar iegūt nobriedušus graudus, turklāt auzas ir enerģētiski mazāk vērtīgas nekā citi graudaugi. Labāk izmantot miežus un kviešus (1 : 1). Tie spēkbarības maisījuma gatavošanai jāsamaļ vidēji rupji (2–3 mm). Pārāk smalku malumu cūkas negrib ēst.

– Izēdinot graudus, liellopus var nodrošināt ar enerģiju un cieti. Papildus noteikti jādod minerālvielas un vitamīni. No makroelementiem svarīgs ir kalcijs, fosfors, nātrijs, no mikroelementiem – cinks, varš, selēns, mangāns, jods, dzelzs. Tāpat vajadzīgs A, D, E vitamīns, augstražīgām govīm – arī B grupas vitamīni, – skaidro LLKC Lopkopības nodaļas vadītāja Silvija Dreijere.

Pēc LLKC vecākās speciālistes lopkopībā Ziedītes Bimšteines teiktā, ieteicams graudu maisījums, kurā ir 40% miežu, 40% kviešu, 20% auzu. Ēdinot pašaudzētus graudus, govīm papildus dod minerālbarību, lai stiprinātu dzīvnieku imunitāti.

Graudaugu attiecību parasti variē atkarībā no rupjās lopbarības analīžu rezultātiem. Ja lopbarībā nav pietiekami daudz proteīna, barības devā vajag pārsvarā iekļaut kviešus. Ja skābbarība ir ļoti laba (Latvijā gan reti kuram saimniekam izdodas sagatavot teicamas kvalitātes skābbarību), ieteicams izēdināt arī auzas, jo tajās ir vairāk kokšķiedras. Savukārt, ja nepieciešama enerģētiski spēcīgāka barība, tajā liek mazāk auzu, bet vairāk miežu un kviešu.

Reklāma
Reklāma

Nevienam no šiem graudaugiem nav nekādu ierobežojumu jaunlopu ēdināšanā. Barībā graudus var jaukt vienādās daļās (1 : 1 : 1).

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.