Foto: Shutterstock

Gripas profilakses ABC – 7 padomi, kas noderēs katram 0

Par gripas sākšanos ziņoja jau decembra vidū, un tā turpina vērsties plašumā. Par tās profilaksi runā ik gadu, tomēr, kad atkal pienāk gripas epidēmija, daudziem no mums ir piemirsušies paši profilakses pamati.

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
TV24
“Jāklausās, ka esam šmaukušies.” Par netaisnību un piemaksām tiem pensionāriem, kuri strādājuši padomju laikā
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Par to, kādiem tiem vajadzētu būt šajā laikā, padomos dalās BENU aptiekas farmaceite Zanda Ozoliņa.

• Mazgājiet rokas! Par šo elementāro pamatnoteikumu pašlaik tik tiešām nedrīk­stam aizmirst.

CITI ŠOBRĪD LASA
Noteikti mazgājiet rokas ar ziepēm,

pārrodoties telpās no āra apmeklējuma, pirms ēšanas, pēc šķaudīšanas, klepošanas un deguna šņaukšanas un citos brīžos pēc iespējamas saskaršanās ar slimību izraisītājiem.

• Vēdiniet telpas! Īpaši, ja telpā uzturas vairāk cilvēku, kas var rosināt slimības izplatību, tāpēc gādājiet par labu gaisa kvalitāti telpās.

Foto: Pixabay

Turklāt svaigs gaiss palīdzēs stiprināt imunitāti.

• Izvairieties no sabiedrisku vietu apmeklēšanas! Pārpildītie tirdzniecības centri un svētku pasākumi var ievērojami paaugstināt risku saslimt ar gripu. Cik vien iespējams, ierobežojiet uzturēšanos šādās vietās.

• Bērniem, kuri iet dārziņā, pirms iešanas ārā profilaksei ieteicamas deguna ziedes, kam piemīt antivirāla darbība (tādas ieteicams izmantot arī pieaugušajiem). Atgriežoties mājās, vienmēr jānomazgā rokas un jāmāca to darīt arī bērniem. Ārsta kompetencē būs ieteikums bērna vakcinācijai pret gripas vīrusu, izvērtējot visus aspektus.

• Nelietojiet kopīgus traukus! Tas ļoti aktuāli arī gadījumā, ja rīkojat vārda vai dzimšanas dienas mielastu vai kopīgas pusdienas pie sevis mājās.

• Ģērbieties atbilstīgi laika apstākļiem! Šis noteikti nav piemērots brīdis eksperimentiem un aizmāršībai, tādēļ ģērbieties piemēroti laika apstākļiem, nepakļaujiet sevi liekam saslimšanas riskam, izvairieties no visu veidu slimību rosinošiem faktoriem, arī stresa un neizgulēšanās.

Reklāma
Reklāma

• Stipriniet imunitāti! Atcerieties, ka tagad īpaši svarīgs ir pilnvērtīgs uzturs. Ja nepieciešams – lietojiet vitamīnus! Neaizmirstiet par vērtīgajām dabas veltēm! Imunitāti stiprināt palīdzēs arī aktivitātes svaigā gaisā.

Publicitātes foto

Ne tikai imunitātes stiprināšanai, bet arī atveseļošanās periodā, ja tomēr gadījies saslimt ar gripu, no dabīgajiem līdzekļiem ieteicams cidoniju un dzērveņu morss, jo tas satur daudz C vitamīna, kas ir efektīvs cīņā pret vīrusu slimībām. Savukārt plūškoka uztura bagātinātāji ir dabīgie imūnmodulatori. No tautas medicīnas līdzekļiem ieteicams aveņu sulas dzēriens un liepziedu tēja (piemīt sviedrējoša un gripas simptomus samazinoša iedarbība).

Kā gripu atšķirt no parastas saaukstēšanās?

• Gripai raksturīgs pēkšņs sākums, galvassāpes, drudzis, paaugstināta ķermeņa temperatūra, kaulu laušanas sajūta, aizlikts deguns bez iesnām un sauss, rejošs klepus.

Vidēji smagas gripas gadījumā temperatūra var paaugstināties līdz 39 °C un vairāk, ir lauzošas sāpes muskuļos un locītavās, galvassāpes, paaugstināta jutība pret gaismu, klepus, sākumā sauss klepus, ko pavada sāpes, var būt sāpes aiz krūškaula, acu apsārtums, iesnas un aizlikts deguns.

Tā sauktais inkubācijas periods, kad gripas slimnieks var aplipināt citus, parasti ilgst līdz 5 dienām.

• Ja būs nepieciešams, ģimenes ārsts izrakstīs specifiskos antivirālos (pretvīrusu) preparātus, kas ir recepšu zāles. Tās lielākā devā jālieto slimniekam, bet pārējiem ģimenes locekļiem – profilaktiski. Jāatceras, ka temperatūras pazemināšanai nedrīkst lietot aspirīnu.

Arī antibiotikām nav vietas gripas ārstēšanā, jo vīrusu darbību tās neierobežo, toties var palīdzēt dažādi organisma aizsargspējas stiprinoši līdzekļi. Un noteikti ārstēšanās laikā nepieciešams miera režīms!

• Ja slimība noris bez sarežģījumiem, 5–10 dienās veselības stāvoklis uzlabojas. Tomēr vēl pāris nedēļu pēc tam cilvēks jūtas ne īsti slims, ne vesels: raksturīga nervozitāte, enerģijas trūkums, nogurums, var būt neizteiktas galvassāpes un citi simptomi.

Šajā laikā nepieciešama mērenība, jāļauj savam organismam pilnvērtīgi atjaunot spēkus. Atgūties palīdzēs pilnvērtīgs, vitamīniem bagāts uzturs, kā arī ieteicams lietot imunitāti spēcinošus līdzekļus.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.