
Ik gadu bankrotē un nelikumīgi “atdzimst” vairāki gaļas pārstrādes uzņēmumi 0
Saistībā ar cūkgaļas cenas nemitīgo kāpumu, kā arī konkurences pieaugumu šogad gaļas pārstrādes tirgū būs vēl vairāk izaicinājumu nekā iepriekš, atzina AS “HKScan Latvia” (iepriekš “Rīgas miesnieks”) pārdošanas vadītājs Heino Lapiņš.
Viņš arī akcentēja, ka vairāki uzņēmumi izmantojot iespēju pieteikt maksātnespējas procesu, taču pēc tam atsāk darbību ar citu nosaukumu, bet ar tiem pašiem resursiem, tādējādi kropļojot konkurenci un graujot godprātīgu tirgus spēlētāju reputāciju.
“Kā prognozēts šā gada februāra sākumā, cūkgaļas cena palielinās, pietuvojoties augstākajam līmenim pēdējo 15 gadu laikā. Šobrīd cūkgaļas cena ir par 37% lielāka nekā pērn, un ir skaidrs, ka tā turpinās kāpt. Zināmas cenu izmaiņas jau ir redzamas veikalu plauktos, taču zemās pirktspējas dēļ nav iespējams vairāk palielināt produktu cenas. Tādēļ ražotājiem ir izaicinājums – vai nu pašiem no saviem līdzekļiem segt šo pieaugumu vai mēģināt vēl palielināt produktu cenas veikalos. Ražotāji, kam ir zīmoli ar spēcīgu lojalitātes faktoru un efektīvu darbību, pašlaik ir labākā situācijā,” sacīja uzņēmuma pārstāvis.
Viņš arī akcentēja, ka knkurence Latvijas gaļas tirgū ir spēcīga un izaicinoša, jo tajā darbojas vairāk nekā 100 gaļas pārstrādes uzņēmumu, tomēr diemžēl ne visi nozares dalībnieki spēlējot pēc noteikumiem.
“Dažu pārstrādes uzņēmumu regulāras pretlikumīgas rīcības dēļ cieš Latvijas iedzīvotāji, valsts budžets un godīgie nozares dalībnieki. Šajā gadījumā runāju par maksātnespējas procesiem. Katru gadu vidēji pieci gaļas pārstrādes nozares uzņēmumi piesaka maksātnespēju, atstājot lielus nodokļu parādus un parādus piegādātājiem. Bet vai šie uzņēmumi pārtrauc darbību? Nē! Tiek reģistrēts jauns uzņēmums, un ražošana turpinās ar tām pašām iekārtām, tajās pašās telpās, ar tiem pašiem darbiniekiem un vadību, reizēm pat netiek mainīts zīmols un īpašnieki. Tiesību aktos ir paredzētas normas šādu gadījumu novēršanai, taču tās netiek piemērotas,” sacīja uzņēmuma pārstāvis, gan atturoties minēt konkrētus negodīgo uzņēmumu piemērus.
Vinš arī norādīja, ka vēl ievērojama pelēkā zona ir aplokšņu algas: pat daži ļoti pazīstami uzņēmumi aizvien turpina izmantot šo metodi. “Prognozēju, ka, saskaroties ar lielākiem izaicinājumiem augstāku izmaksu un zemākas peļņas dēļ, aizvien vairāk uzņēmumu varētu sākt apsvērt pretlikumīgus risinājumus. Tomēr es ceru, ka atbildīgās varas iestādes beidzot iejauksies un izbeigs šo praksi,” sacīja Lapiņš.
Vēl viens faktors, kas turpmākajos gados ietekmēs tirgu, ir iedzīvotāju skaita samazināšanās. Pēdējo piecu gadu laikā iedzīvotāju skaits Latvijā ir samazinājies par 97 000 (tostarp pagājušajā gadā – par 18 800). Šis skaits ir līdzvērtīgs četrām Jelgavām. Vietējo patērētāju skaits diemžēl kritiski samazinās, tādēļ ir būtiski attīstīt eksporta iespējas, atzina uzņēmējs.
Viņš arī norādīja, ka 2016. gads “HKScan Latvia” iezīmēja atkopšanos, un uzņēmuma darbības rezultāti bija labi. “Mūsu samaksātie nodokļi ievērojami pārsniedza pārējo gaļas pārstrādes uzņēmumu maksājumus, 2016. gadā sasniedzot 6,9 miljonus eiro un ierindojot mūs sestajā vietā starp lielākajiem nodokļu maksātājiem pārtikas nozarē Latvijā. “HKScan Latvia” daudz ieguldījis ražošanā, attīstot ilgtspējīgas programmas un kļūstot vēl „zaļāks” – ūdens tiek atkārtoti lietots dzesēšanai, katlu mājas tiek pārbūvētas, samazina elektrības patēriņu utt. Tāpat uzņēmums turpina attīstīt un stiprināt savus zīmolus – “Rīgas Miesnieks”, “Rakvere”, “Tallegg” un “Jelgava”. “Šogad tirgū piedāvāsim vairākus inovatīvus produktus un ar šīm investīcijām un produktu attīstīšanu plānojam vēl vairāk uzlabot eksporta rādītājus,” sacīja Lapiņš.
Vienlaikus viņš atzina, ka uzņēmums turpina izjust joprojām spēkā esošā Krievijas embargo ietekmi, putnu gaļas cena tirgū ir sasniegusi zemāko līmeni pēdējā desmitgadē, turklāt arī cūkgaļas cena ir bijusi nestabila.
“Tomēr “HKScan Latvia” saglabāja tirgus līdera pozīciju, palielinot apjomus. Galvenie veiksmes faktori bija zīmola lojalitātes veidošana, zīmola “Rakvere” ieviešana Latvijas tirgū, augstas pievienotās vērtības segmentu attīstīšana atbilstoši “50/50 principam” (satur gan gaļu, gan dārzeņus), kā arī lēni gatavotie produkti un uzkodas. Uzņēmumam izdevās divkāršot eksportu uz Eiropas Savienības (ES) valstīm, un mēs izmantojām savā labā grupas iekšējās tirdzniecības radīto impulsu Baltijā un Skandināvijā,” rezumēja uzņēmuma pārstāvis.
“HKScan Latvi dibināts 1992.gadā, kopš 1998.gada ietilpst Somijas “HKScan” grupā. “HKScan” ir viena no lielākajām pārtikas produktu ražošanas kompānijām Ziemeļu valstīs un ietver gaļas pārstrādes uzņēmumus Somijā, Zviedrijā, Dānijā un Baltijas valstīs. Uzņēmums ražo un pārdod produktus no cūkgaļas, liellopu gaļas, mājputnu, jēra gaļas, pārstrādātu gaļu un pusfabrikātus. Kompānijas tirgi ietver Somiju, Zviedriju, Dāniju, Baltijas valstis un Poliju, kopumā eksports notiek uz 50 valstīm.