Foto: Eduardo Munoz Alvarez/Getty Images/AFP/Scanpix/LETA == FOR NEWSPAPERS, INTERNET, TELCOS & TELEVISION USE ONLY ==

Irāna: 2015.gada kodolvienošanās ir tuvu sabrukumam 0

ASV pagājušajā nedēļā atkal padarot stingrākas Irānas naftas nozarei noteiktās sankcijas, Teherānas un pasaules lielvaru 2015.gada kodolvienošanās ir tuvu sabrukumam, brīdināja Irānas ārlietu ministra vietnieks Abass Aragči.

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
“Mums nav kur iet! Noslēgšot gāzi un ūdeni!” Ogrē daudzīvokļu ēku atzīst par bīstamu un iedzīvotājiem nekavējoties liek pamest mājas 150
TV24
“Mēs ceram uz taisnību!” Sabiedrība sašutusi par soda apmēru ārstam, kura dēļ mira jauna sieviete 50
Kokteilis
15 saderīgākie zodiaka zīmju pāri: viņiem ir pa spēkam radīt ideālu ģimeni 10
Lasīt citas ziņas

“Mēs diplomātijai esam atvēlējuši pietiekami daudz laika, bet vienreiz pietiek,” trešdien publikācijā laikrakstā “Etemad” norādīja viceministrs, kurš bija viens no vienošanās arhitektiem.

Pēdējās ASV sankcijas un pārējo līgumu parakstījušo pušu bezspēcība jebko darīt Irānā vairo bezcerību, viņš atzina.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Kodolvienošanās strauji tuvojas beigu punktam,” brīdināja Aragči.

To, ka Irāna turpina ievērot vienošanās nosacījumus, vairākkārt apstiprinājusi Starptautiskā Atomenerģijas aģentūra, atgādināja viceministrs, kritizējot citus vienošanās parakstītājus, kas solījuši, ka ASV izstāšanās neietekmēs vienošanās īstenošanu, īpaši attiecībā uz tās ekonomiskajiem aspektiem.

“Praktiskajā dzīvē nekas nav noticis,” norādīja Aragči.

Paredzams, ka ASV sankciju pēdējā kārta stāsies spēkā ceturtdien, un tas nozīmē, ka tiks apturēti izņēmumi, kas arī pēc jau novembrī ieviestajām ASV sankcijām attiecībā uz Irānas naftas iegādi bija noteikti astoņām valstīm, arī Indijai un Ķīnai.

Ja šīs valstis turpinās pirkt Irānas naftu, tām draud ASV sankcijas.

ASV sankcijas nodarījušas kaitējumu Irānas ekonomikai, turklāt pastāv bažas, ka sankciju pastiprināšana var izraisīt starptautisku militāru un politisku spriedzi.

Irāna draudējusi slēgt Hormuza šaurumu, kas atrodas svarīga pasaules jūras transporta maršruta ceļā, un tas savukārt var novest pie militārām sadursmēm un problēmām pasaules naftas tirdzniecībā.

Sankcijas var ietekmēt arī Irānas iekšpolitiku, vājinot prezidenta Hasana Ruhani un citu uz reformām noskaņoto mēreno politiķu pozīcijas, kas iestājušies par attiecību uzlabošanu ar Rietumiem.

Arī Irānas stingrā kursa piekritēji, kas pie varas nav sešus gadus, cer uz politisku revanšu.

ASV prezidents Donalds Tramps pagājušā gada maijā paziņoja, ka Savienotās Valstis izstājas no kodolvienošanās un pakāpeniski atjaunos sankcijas.

Pārējās valstis, kas parakstīja vienošanos, apņēmušās to saglabāt un paziņojušas, ka paturēs atvērtus ekonomiskos, finanšu un transporta kanālus ar Irānu, neskatoties uz ASV sankcijām.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.