Foto AS “Siguldas CMAS” arhīva

Jo svešāks bullis, jo vairāk piena 0

“Piena govju ražīgumu par 50% nosaka ēdināšana, par 30% turēšanas apstākļi, telīšu izaudzēšana un par 20% ciltsdarbs. Jāņem vērā, ka sliktos apstākļos audzēts dzīvnieks nevarēs izmantot savu ģenētisko potenciālu,” uzsver Māris Līdaks, ciltsdarba speciālists govkopībā ar gandrīz 25 gadu stāžu.

 

LE
LETA
Ziņas
Ielās patrulēs karavīri, par ierobežojumu neievērošanu – kriminālatbildība. Jauni plāni Covid-19 apturēšanai? 78
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Esi šodien ļoti, ļoti uzmanīgs! Horoskopi 2.decembrim
17 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Šobrīd tā ir vienīgā koronavīrusa neskartā pašvaldība Latvijā. Kā tur izdevies izvairīties no vīrusa izplatības? 8
14 stundas

Viņš un arī citi eksperti uzskata – Latvijā vidējā izslaukuma potenciāls ir vismaz 8900 kg. Salīdzinājumam – 2010./2011. pārraudzības gadā valstī vidējais izslaukums bija 6128 kg. Pamatojums – vaislas buļļu, ar kuru bioproduktu apsēklo govis, mātēm vidējais izslaukums ir 12 100 kg.

Patlaban šos citās valstīs atlasītos aptuveni 60 vaislas buļļus uztur a/s “Siguldas ciltslietu un mākslīgās apsēklošanas stacija” (“Siguldas CMAS”), a/s “Kurzemes ciltslietu un mākslīgās apsēklošanas stacija” (“Kurzemes CMAS”) Jaunpilī un a/s “Latgales ciltslietu un mākslīgās apsēklošanas stacija” (“Latgales CMAS”) Viļānos. “Buļļus aptuveni viena gada vecumā pēc radurakstiem un klātienē rūpīgi izvēlas mūsu eksperti. Latvijā līdz nokaušanai tie dzīvo aptuveni četrus gadus, kuru laikā no viena buļļa iegūst aptuveni 10 000 – 20 000 bioprodukta devu,” tā M. Līdaks. Piebildīsim, ka labs vaislas bullis maksā Ls 2500 – 2800.

 

Tirgus dalībnieki

Pavisam slaucamo govju ģenētikas tirgū Latvijā darbojas seši nopietni spēlētāji – bez iepriekš nosauktajām trīs reģionālajām ciltslietu stacijām arī LPKS “Trikāta KS”, SIA “Vidzemes veterinārais serviss” un SIA “SK ciltsdarba serviss”. Par šo uzņēmumu bioproduktu ikviens saimnieks var būt drošs – tas ir sertificēts saskaņā ar ciltslietu un dzīvnieku audzēšanas likumu.

Visvairāk – aptuveni 85% ganāmpulku – ģenētikas materiālu saimniecībām piegādā trīs – Siguldas, Kurzemes un Latgales – mākslīgās apsēklošanas stacijas. Dzīvnieki galvenokārt tiek apsēkloti mākslīgi, dabiskā lecināšana patlaban tikpat kā nenotiek.

 

Ražīgākās govis – 
no ASV ģenētikas

“No ASV audzētajiem un ģenētiski izkoptajiem buļļiem iegūtais bioprodukts, šīs valsts un Kanādas pieredze govju ražībā un atbalsts mācību, tostarp pieredzes apmaiņas braucienu rīkošanā uz Ameriku ir nostādījis piena ražošanu Latvijā uz konkurētspējīgas izaugsmes ceļa,” uzsver SIA “Vidzemes veterinārais serviss” valdes loceklis veterinārārsts Egils Juitinovičs. Viņa uzņēmums kopš 1998. gada ir oficiālais amerikāņu ģenētikas produktu uzņēmuma “Select Sires” izplatītājs Latvijā. Patlaban tam ir 250 klienti – ganāmpulku īpašnieki. Vid-
zemes veterinārajā servisā lepojas, ka Latvijas piecas vislabākās Holšteinas šķirnes govis ir no “World Wide Sires” ģenētikas. 2010./2011. pārraudzības gadā izslaukums no šīm govīm bija 16 429 – 18 225 kg.

 

E. Juitinoviča teiktais par amerikāņu ieguldījumu Latvijas piena ražotāju konkurētspējas celšanā nav tukši vārdi – no 25 mūsu valsts pērn visražīgākajiem ganāmpulkiem 15 izmanto ASV iegūto ģenētikas materiālu. Latvijā un vēl vairāk nekā 70 valstīs to izplata diviem amerikāņu zemnieku kooperatīviem (“Select Sires” un “Accelerated Genetics”) piederošā firma “World Wide Sires”. Šā uzņēmuma 25 vaislinieki ir iekļauti pēdējā (decembra) pasaules 100 visvērtīgāko buļļu sarakstā.

 

Cita amerikāņu un vienlaikus pasaulē vislielākā šīs nozares uzņēmuma “ABS” ģenētiku (21 bullis iekļauts pasaules 100 visvērtīgāko vaislinieku sarakstā) Latvijā pārdod piena ražotāju kooperatīvs “Trikāta KS”, bet SIA “Siguldas CMAS” pārdod uzņēmuma “CRI” ģenētiku (pasaules 100 visvērtīgāko buļļu sarakstā ir iekļauti 17 šā uzņēmuma vaislinieki). Savukārt Jaunpilī pārdod Kanādas uzņēmuma “Semex” ģenētiku. Latvijas saimnieki patlaban var pasūtīt un saņemt jebkura katalogā esoša vaislinieka bioproduktu.

Svarīgi precizēt, ka daudzi jauni buļļi no 100 visvērtīgāko vaislinieku saraksta pazūd jau pēc trim četriem mēnešiem, tāpēc ka, vērtējot to meitas aizvien jaunos ganāmpulkos, statistikas rādītāji kļūst sliktāki. Uldis Krievārs, Vecbebru pagasta zemnieku saimniecības “Pilslejas” saimnieks, teic, ka viņš ģenētikas materiālu izvēloties pēc rezultātu ticamības, kas jaunajiem pirmā simtnieka buļļiem esot 70 – 80%, bet labam otrā vai trešā simta bullim – 95%.

Kauguru pagasta zemnieku saimniecības “Vītoliņi” saimniece Ieva Rutkovska teic, ka “Select Sires” bioproduktu savā nu jau 94 slaucamo govju ganāmpulkā izmanto kopš 1998. gada. “Kad sāku izmantot ASV iegūto bioproduktu, no vienas govs slaucām 6000 kilogramu piena. Patlaban esam sasnieguši 10 000 kilogramu robežu. Ļoti patīk amerikāņu attieksme un atbildība pret klientu – viņi rūpējas, lai pie visiem klientiem jebkurā pasaules valstī nonāk augstas kvalitātes produkts. Viņu darba filozofija – visi klienti, vienalga, kur tie atrodas, ir vienādi svarīgi,” teic I. Rutkovska. “Vītoliņu” saimniece stāsta, ka ASV mācījusies piena ganāmpulku vadīšanu. “Vissvarīgākās atziņas, ko guvu, – iemācījos pozitīvi domāt, ticēt saviem spēkiem, izvirzīt konkrētus mērķus un soli pa solim tos sasniegt,” tā I. Rutkovska.

 

Atzinība vietējam bioproduktam

Latvijas pērn visražīgākā – zemnieku saimniecības “Kalna Dambrāni” – ganāmpulka saimniece Iveta Tīrumniece uzsver – augstu izslaukumu sasniegšanai no augstražīgām govīm ar labu ģenētiku vien nepietiek, ir jānodrošina arī labi turēšanas apstākļi un kvalitatīva barība. I. Tīrumniece uzsver – govju ģenētikas nozarē problēmu Latvijā patlaban neesot, ja vien saimnieks izmanto tam piedāvātās iespējas. Dzirdēts gan esot par nelegāliem darboņiem, kas piedāvā nesertificētu bioproduktu, tomēr saimniece viņus sastapusi neesot.

 

“Patlaban pāru atlases programma izvēlas trīs vispiemērotākos buļļus, nav vairs jāizšķirsta biezas grāmatas, lai nepieļautu tuvu radniecību. Mēs visvairāk sadarbojamies ar Siguldas staciju, izmantojam Siguldā audzēto buļļu bioproduktu, tomēr tas nav vienīgais.

 

Govis apsēklojam arī ar Kurzemes, “Trikātas KS” un Vidzemes veterinārā servisa piedāvāto bioproduktu, galvenokārt izmantojam amerikāņu piedāvājumu. Iepriekš nosauktie četri uzņēmumi ir nopietni spēlētāji, uz kuriem var paļauties,” tā I. Tīrumniece. Piebildīsim, ka “Kalna Dambrānos” pērn slauca vidēji 11 723 kg no govs.

 

Maksa atšķirīga

M. Līdaks uzsver – daudzās mazajās saimniecībās varētu iegūt būtiski lielāku izslaukumu ar nosacījumu, ja govīm dotu ar olbaltumvielām bagātāku barību. Vēl viens izaugsmi kavējošs iemesls ir dzīvnieku izlase, kas daudzās saimniecībās netiek veikta. “Mūsu saimnieki vēlas paplašināt ganāmpulkus. Viņiem vajadzētu brāķēt aptuveni pusi no telītēm, tomēr nepietiekamā naudas daudzuma dēļ to nevar atļauties. Līdz ar to nākamajās paaudzēs iedzimst vājas tesmeņa saites, liels somatisko šūnu daudzums un citas nevēlamās īpašības. Izslaukuma kāpums kļūst lēnāks,” tā eksperts.

Labs bioprodukts, turklāt vests no liela tāluma, maksā daudz dārgāk nekā no Latvijā turētiem buļļiem iegūtais. Piemēram, cenas spermai a/s “Siguldas CMAS” ir no Ls 3,50 līdz 16,50 (bez PVN) par vienu devu. Kā norāda šā uzņēmuma pārstāve Inita Bidere, visdārgākā ir pēc dzimuma šķirotā sperma (ar to iespējams iegūt telītes ar 90% lielu ticamību) – no Ls 10 līdz 16,50 (bez PVN). Maksa par simt pasaules visvērtīgāko buļļu sarakstā iekļauta vaislinieka vienu spermas devu var pārsniegt arī Ls 60. Ja apsēklošana pirmajā reizē neizdodas, tad ir viela pārdomām.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
Ielās patrulēs karavīri, par ierobežojumu neievērošanu – kriminālatbildība. Jauni plāni Covid-19 apturēšanai? 78
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Esi šodien ļoti, ļoti uzmanīgs! Horoskopi 2.decembrim
17 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Šobrīd tā ir vienīgā koronavīrusa neskartā pašvaldība Latvijā. Kā tur izdevies izvairīties no vīrusa izplatības? 8
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Sākta pārbaude saistībā ar premjera Kariņa nopludinātajiem attēliem no videonovērošanas ierakstiem 50
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas ir ar vienu konkrētu mērķi.” Jaunups norāda, kam bija izdevīgi gāzt Juri Pūci 31
19 stundas
ML
Māra Libeka
Ziņas
Ārkārtējās situācijas laikā mediķi tiekas kongresā – mikrofons ceļo no rokas rokā, starpbrīdis bez diviem metriem un sejas maskām 20
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
VIDEO. Kariņš atklāj, kā būtu iespējams apturēt Covid-19 izplatīšanos 4
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Darba dienās tomēr neierobežos veikalu darbalaiku 1
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO: “Patīk vai nepatīk, budžetā neko neiegūsiet,” Zīle iesmej opozīcijā esošajai Reizniecei-Ozolai
11 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO: “Patīk vai nepatīk, budžetā neko neiegūsiet,” Zīle iesmej opozīcijā esošajai Reizniecei-Ozolai
11:42
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Sātīga, tumīga, aromātiska: meksikāņu zupa ar frikadelēm
11:15
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 konstatēts vairāk nekā pusei pansionāta “Jelgava” klientu un vairākiem desmitiem darbinieku
11:02
SK
Skaties.lv
Stāsti
FOTO. VIDEO. Viena bilde svarīgāka par veselību? Ogrēnieti satrauc iedzīvotāju bezatbildīgā drūzmēšanās 8
3 stundas
DA
Dr. Apinis
Veselam
Ārste: Cilvēki baidās braukt uz slimnīcu
1 stunda
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Reorganizēs mikrouzņēmuma nodokļa režīmu. Kas drīkstēs to izmantot? 1
5 stundas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
Māris Antonevičs: Draugi, nav labi ar valdību. Tātad – ko pateica premjers? 6
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Viens trieciens pēc otra: princis Harijs zaudējis tuvu cilvēku 4
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Ģitārists Kaspars Ansons dēlam devis vārdu Kastanis: man patīk lietas izdomāt, negribu visu “pēc saraksta”
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Ārkārtējo situāciju pagarina līdz 11.janvārim. Kādi ierobežojumi mūs sagaida? 17
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Grožāns izrakstīts no slimnīcas: pēc asins stindzinošās avārijas apdegumus turpinās ārstēt mājās
1 stunda
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Suns, kas nav tikai suns: Pepija gaida pandēmijas beigas, lai varētu sākt strādāt
1 stunda
IE
Ināra Egle
Ziņas
Jāpriecājas arī par šo mazumiņu? Atņem naudu, bet atjauno “deputātu kvotas”
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Trešdien Latvijā būs sauss laiks: Austrumos iestājusies meteoroloģiskā ziema
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Skaistas, drosmīgas un neatvairāmas: kādas bija Džeimsa Bonda meitenes filmās no 1962. līdz 2021.gadam
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO, FOTO. Trīs meitu tētis, talantīgais sportists Mārtiņš Pļaviņš TV šovā paziņo: nedomājot mainītu zelta medaļu pret dēlu
5 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: “Drosminieku” tiesības inficēt citus pie Brīvības pieminekļa 3
5 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Šobrīd tā ir vienīgā koronavīrusa neskartā pašvaldība Latvijā. Kā tur izdevies izvairīties no vīrusa izplatības? 8
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Krišjānis Kariņš komentē fotogrāfijas, kurās viņš “pieķerts”, iepērkoties lielveikalā bez maskas 16
23 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Pelni puķu dārziņam: tagad vai pavasarī?
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas ir ar vienu konkrētu mērķi.” Jaunups norāda, kam bija izdevīgi gāzt Juri Pūci 31
19 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Vakcīnas pret Covid-19. Ko mēs zinām par šo vakcīnu drošību? 39
1 diena
ML
Māra Libeka
Stāsti
Ja statistiku par mirušo skaitu sāktu detalizēti analizēt, aina nebūtu tik dramatiska. Saruna ar infektoloģi Ludmilu Vīksnu 27
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Meta un Sniedze
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Deputātu stāvvietu karšu “epopeja” turpinās: Krauze un Gobzems vēršas KNAB
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Piecgadīgā princese Šarlote nebeidz pārsteigt ar savu uzstājību: pati izlēmusi aprunāties ar karalieni Elizabeti II 8
23 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Paziņo, cik liela ir vidējā pensija Latvijā un, cik vidēji saņem pensionārs ES 49
22 stundas