Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls.
Foto: Shutterstock

Kā pareizi rīkoties, kad iekoduši kukaiņi? Farmaceites padomi 2

Ja vien vasaras plānos neietilpst pavadīt laiku izolēti četrās sienās, sastapšanās ar kādu knisli, ir teju neizbēgama. Kā rīkoties, ja piesūkusies ērce, kā mazināt niezi un citus nepatīkamos simptomus pēc bites, lapsenes dzēliena vai odu kodumiem, stāsta aptieku tīkla “Apotheka” sertificētā farmaceite Laila Zālīte.

Kokteilis
VIDEO. “Tā ir mana atriebība valstij!” Tautā populārais aktieris Andris Bērziņš stāsta, kāpēc ir neērts šajai valstij 3
VIDEO. Tik lielas žurkas kā triecienšautenes un peļu armijas apgrūtina karu – ukraiņi uz fronti lūdz sūtīt kaķus
Šī diena ir piemērota atpūtai! Horoskopi 6. decembrim
Lasīt citas ziņas

“Arī aptiekā pircēji bieži jautā pēc visefektīvākā līdzekļa, kas aizbiedē odus un atvaira ērces. Tāda viena vislabākā līdzekļa nav, piedāvājums ir gana plašs – katram jāizvēlas sev visatbilstošākais preparāts kukaiņu atvairīšanai, bet gadījumā, ja odiem, ērcēm vai lapsenēm esat kritis par upuri, pa rokai jābūt kādai ziedei, kas mazina alerģisku reakciju, antihistamīna līdzeklim, ledusskapī – kaut kam vēsam, ko izmantot kā kompresi tūskas un niezes mazināšanai,” tā portālam LA.LV norāda aptieku tīkla “Apotheka” sertificētā farmaceite Zālīte.

Ja iekodusi ērce

CITI ŠOBRĪD LASA

Ērci ne dzird un ne vienmēr uzreiz arī pamana – gadās, ka pat cilvēks, kurš devies dabā pārdomāti saģērbies gaišas krāsas apģērbā un rūpīgi salicis bikšu staru galus zeķēs, no pļavas atgriežas ar ērci, kas lielākoties piesūcas tajās ķermeņa zonās, kur āda ir visplānākā – padusēs, cirkšņos. Atšķirībā no odiem, ērces nevienam pakaļ nedzenas, bet gaida savu upuri un, sajūtot tā tuvumu pēc siltuma, vienkārši krīt, pieķeras, piesūcas ādai, lai uzsāktu baroties. Lielākoties ērces mīt zālē, sīkos krūmiņos vai zaros, kas nav augstāki par vienu metru.

Taču arī tad, ja tiek konstatēts, ka ir piesūkusies ērce, tas vēl nav iemesls steigties uz slimnīcu vai pie ārsta. Pirmais uzdevums ir ērci uzmanīgi izņemt, ieteicams izmantot ērču izņemšanai speciāli domāto pinceti, satverot ērces galviņu pēc iespējas tuvāk ādai, un ar rotējošām kustībām, gluži kā skrūvējot skrūvi, censties kukaini izņemt.

“Kamēr ērce vēl ir piesūkusies ādai, nekādā gadījumā tai virsū nedrīkst liet spirtu, ēteriskās eļļas vai smērēt sviestu, jo šo vielu ietekmē ērce sāks smakt un atvems vēl lielāku daudzumu šķidruma, kas satur borēlijas. Pēc ērces noņemšanas, koduma vietu var apstrādāt ar kādu dezinfekcijas līdzekli, piemēram, 70% spirtu vai joda tinktūru,” iesaka farmaceite Zālīte.

Tālākā rīcība pēc ērces noņemšanas:

• turpmākās divas nedēļas jāseko līdzi savam veselības stāvoklim, jāvēro, vai uz ādas neparādās tipiskais apsārtums (eritēma), kas var liecināt par Laimas slimību. Ja tādu novēro, jāvēršas pie ārsta un jāuzsāk terapija;

• ir iespēja ērci nodot laboratorijā un pārbaudīt, vai tā nav bijusi inficēta ar borēlijām, vai nav ērču encefalīta nēsātāja.

Gadījumā, ja cilvēks ir vakcinējies pret ērču encefalītu, ērces pārbaudīšanai laboratorijā lielas nozīmes nav, jo, pirmkārt, vakcinācija nodrošina imunitāti pret saslimšanu ar encefalītu, otrkārt, pat, ja konstatēs, ka ērce bijusi inficēta ar borēlijām, ieteikums jebkurā situācijā būs viens un tas pats – vērot savu pašsajūtu un veselību, bet pie ārsta vērsties tikai situācijā, ja pamana uz ādas Laimas boreliozei raksturīgo eritēmu. Turklāt arī tad, ja laboratorijā konstatē, ka ērce bijusi inficēta ar borēlijām, tas vēl nenozīmē, ka cilvēks noteikti saslims;

• pēc ērces noņemšanas ieteicams vairāk piedomāt pie dzīvesveida, lai nenovājinātu imunitāti – ir jāizguļas, jāizvairās no stresa un pārāk intensīvām fiziskām slodzēm, jālieto C vitamīns, augļi, ogas, jāuzņem pietiekami daudz šķidruma.

Ja iekodusi lapsene vai bite

Pirmais, kam jāpievērš uzmanība – jāvēro vai neparādās smaga alerģiska reakcija, kas izpaužas ar apgrūtinātu elpošanu, sirdsklauvēm, tūsku. Ja pamana šīs pazīmes, ieteicams nekavējoties vērsties pēc medicīniskās palīdzības.

“Pat tad, ja izteiktas alerģiskas reakcijas nav, neliels pietūkums pēc lapsenes vai bites dzēliena var saglabāties no trīs dienām līdz pat nedēļai. Par to nebūtu jāuztraucas, bet pēc padoma pie ārsta jāvēršas, ja vēl pēc nedēļas tūska nemazinās vai koduma vietā parādās sastrutojums, kas var liecināt par infekciju,” iesaka “Apotheka” farmaceite.

Rīcība pēc bites vai lapsenes dzēliena:

• ir ļoti svarīgi izņemt kukaiņa dzeloni tā, lai netiktu saspiests indes maiss un organismā neieplūstu vēl vairāk indes. Ja dzeloni neizdodas izņemt ar pinceti, tad sadzelto vietu var mērcēt sālsūdenī. Nekādā gadījumā koduma vietai nevajag likt spiedošus pārsējus, degvīna kompreses vai censties indi izspiest. Tas tikai palielina infekcijas risku. Labāk izmantot vēsas kompreses, kas palīdz mazināt tūsku;

• kad no dzeloņa izdevies atbrīvoties, sadzelto vietu apstrādā ar dezinficējošu, spirtu saturošu šķīdumu vai vāju etiķūdens šķīdumu. Tūskas mazināšanai noderēs vēsas kompreses, var izmantot saldētas ogas, ko ieliek maisiņā, bet maisiņam apkārt dvieli. Nekādā gadījumā nevajadzētu ķerties klāt Ērikonkuļa metodei kā filmā “Limuzīns Jāņu nakts krāsā”, liekot klāt bites sadzeltajai vietai vēsu melnzemi – tas tikai palielinās infekcijas risku. Labāk izmantot krēmus vai gēlus, kas atvēsina un iedarbojas nomierinoši. Arī krēmi, kuru sastāvā ir antihistamīna preparāti, būs efektīvi, nomierinās, mazinās niezi un alerģiskas izpausmes uz ādas;

• sadzeltā roka vai kāja jāpaceļ augstāk, jāuzliek tai vēsa komprese, lai šajā zonā tiek sašaurināti asinsvadi, kas kavēs indes izplatīšanos organismā un apturēs tūskas veidošanos;

• koduma vietai var uzklāt kādu antihistamīna gēlu vai iedzert antihistamīna preparātu tableti, lai mazinātu niezi un citas iespējamas alerģiskas izpausmes;

• ja pēc lapsenes vai bites dzēliena kļūst grūti elpot, reibst vai sāp galva, paātrinās sirdsdarbība, parādās izteikta tūska, pietūkst lūpas, mēle, rīkle, tas liecina par smagu alerģisku reakciju. Ieteicams nekavējoties zvanīt Neatliekamajai medicīniskai palīdzībai vai vērsties tuvākajā medpunktā. Izteikta reakcija uz bites vai lapseņu dzēlieniem var būt arī ģenētiski noteikta;

• cilvēkiem, kuriem bites vai lapsenes dzēliens jau reiz ir izraisījis smagu alerģisku reakciju, jānodrošinās ar ārsta izrakstītām adrenalīna injekcijām, ko tur pa rokai gadījumiem, ja kādreiz atkal nākas sastapties ar dzeļošo kaitnieku un laikus varētu izvairīties no smagas, dzīvībai bīstamas reakcijas.

Ja sakoduši odi

Reizēm joko, ka odi ir vienīgie, kuri spēj pieņemt cilvēku tādu, kāds viņš ir. Taisnība – odi nav sevišķi izvēlīgi, lai gan uzskata, ka tos vairāk vilina cilvēki ar paaugstinātu holesterīna līmeni asinīs, otrās asins grupas īpašnieki, kā arī tie, kuriem ir augstāka ķermeņa temperatūra, tātad – vīriešus, sportistus, tos, kuri lietojuši alkoholiskos dzērienus. No odiem izvairīties patiešām ir sarežģīti, jo tie jau no 50 m attāluma spēj sajust ogļskābo gāzi, ko izdalām elpojot. Tātad, sākotnēji jādara viss, lai nepieļautu odu uzbrukumu.

“Gan odu, gan ērču aizbaidīšanai noderēs līdzekļi, kuru sastāvā ir piparmētru, tējas koka, eikalipta vai krustnagliņu ēteriskās eļļas. Uzklājot līdzekli, jālasa, kas rakstīts instrukcijā – cik ilgu laiku turpinās tā iedarbība un kad līdzeklis jālieto atkārtoti, lai turētu kukaiņus pa gabalu. Nav viena līdzekļa vai viena aromāta, kas ar garantiju aizbaida visus odus – jātestē un jāmeklē savs efektīvākais preparāts. Līdzekļi odu atbaidīšanai parasti darbojas spēcīgāk un ilgāk, bet līdzekļi pret ērcēm jāuzklāj biežāk,” uzsver farmaceite Zālīte.

Kā rīkoties, ja no odiem nav izdevies izvairīties:

• ņemot vērā, ka odi neizdala nekādu indi, to dzēlieni arī nevar izraisīt smagas alerģiskas reakcijas vai anafilaktisko šoku. Šajā gadījumā vairāk jāuztraucas par ādas infekcijām, kas var rasties niezes rezultātā, pārmērīgi kasot sakosto vietu.

Niezes mazināšanai noderēs kāda atvēsinoša vai nomierinoša ziede, arī kāds no līdzekļiem, kuru sastāvā ir skuju ekstrakts vai cinks. Ja nekas no tā nepalīdz, var lietot antihistamīna preparātus, kas novērš alerģisku reakciju – tūsku, niezi, apsārtumu, kas radies pēc kukaiņa koduma. Taču antihistamīna preparāti nereti izraisa miegainību, iedarbojas nomierinoši, tāpēc ieteicams pārliecināties, vai pēc zāļu lietošanas ir droši sēsties pie stūres;

• odu sakosto vietu var nomierināt ar vēsu kompresi, jo aukstums mazina niezi. Šo vietu ieteicams arī dezinficēt. Ja dezinfekcijai izvēlas līdzekli, tam būs divējāda iedarbība – gan atvēsinās, gan dezinficēs.

SAISTĪTIE RAKSTI

Kas jāievēro īpaši vasaras periodā?

Neatkarīgi no tā, vai iekodis ods, ērce, sadzēlusi lapsene vai bite, kamēr vērojama alerģiska reakcija ar niezi un tūsku ap koduma vietu, ieteicams atturēties no sauļošanās vai karsēšanās vannā – tas alerģisko reakciju var pastiprināt.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Veselam
VIDEO. Uzstādīts jauns rekords Āfrikā! 70 gadus veca sieviete laidusi pasaulē dvīņus, kas apliecina cilvēka gara spēku un izturību
TV24
Mūziķis Guntis Veits par uzbrukumiem ārstiem: Cilvēki ir palikuši agresīvi
Veselam
pareizi dzīvot nākotnei?
Veselam
Psiholoģe Evita Štāla par emocionālo veselību darbā: Kā attīstīt prasmi risināt problēmas?
Kokteilis
VIDEO. “Tā ir mana atriebība valstij!” Tautā populārais aktieris Andris Bērziņš stāsta, kāpēc ir neērts šajai valstij
VIDEO. Tik lielas žurkas kā triecienšautenes un peļu armijas apgrūtina karu – ukraiņi uz fronti lūdz sūtīt kaķus
Šī diena ir piemērota atpūtai! Horoskopi 6. decembrim
Trīs “Latvijas gāzes” valdes locekļi kopā ar “Rietumu banku” gatavojas izpirkt visas uzņēmuma akcijas
Putins un brūnais lācis. Tādā kombinācijā uz Igaunijas-Krievijas robežas parādījies iespaidīgs plakāts
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
“Veselības centru apvienība” rezidentu programmā sešos gados uzņēmusi gandrīz 50 jaunos ārstus
“Centrālā laboratorija” atvērusi filiāli Jaunajā Teikā
LaMSA rīko profilaktiskus mērījumus diabēta mēneša ietvaros tirdzniecības centros “Akropole Alfa”, “Dole” un “Sāga”
Ādas jaunība – vai sasniedzams mērķis?
“NMS laboratorija” pievienosies “Centrālajai laboratorijai”
“Aptieka – mana pasaule un mans liktenis”
Rūpēs par iedzīvotāju vajadzībām “Mēness aptiekas” veic cenu samazināšanu 
10 stratēģijas cukura diabēta komplikāciju attīstības riska mazināšanai
“Centrālā laboratorija”: Vīrieši analīzes veic gandrīz uz pusi mazāk nekā sievietes
Pazīmes un ieteikumi, ja ir kas vairāk par parastu saaukstēšanos
“Mēness aptiekas” farmaceite Jeļena Petrišina – “Gada farmaceits 2023”
OMICRON – kas tas par zvēru? 15 jautājumi un atbildes
Veselības padomi tumšajam gadalaikam
“Centrālā laboratorija” atvērusi jaunu filiāli Ādažos
Ieteikumi mērķtiecīgai sezonālo vīrusu jeb saaukstēšanās pārvarēšanai
Ja nevar aizbēgt, jāmācās sadzīvot. Demence
Mēness aptieka: Gandrīz puse aptaujāto veselības stiprināšanai ziemā izmantos arī uztura bagātinātājus
VCA poliklīnikās notiek aktīva vakcinācija pret gripu – interese arī par vakcīnām pret Covid-19
Kad labākais risinājums ir aptiekā gatavotas zāles
VCA Sievietes veselības centrs “Aura”: Topošajiem vecākiem plaša interese par gaidāmajām dzemdībām un mazuļa aprūpi
Pākšaugi ir produkts ar pievienoto vērtību
“Mēness aptieka”: Rūpēties par organismam vajadzīgo un neaizrauties ar pašārstēšanos
“Mēness aptieka” ir mīlētākais zīmols farmācijas nozarē
Uzticības persona – zinošs, iejūtīgs, un atbildīgs farmaceits
Risinājumi mobingam, vīrusu ierobežošana un vēl 10 atgādinājumi veselībai jaunajā mācību gadā
Mēness aptieka: noguruma dēļ liftu visbiežāk izmanto 18-29 gadus jauni cilvēki
“Mēness aptieka” jau otro reizi saņem starptautiskās programmas Best Places To Work apbalvojumu  
„Mēness aptieka”: No veselības viedokļa aizvien pārāk maz – tikai 17% – vasarā devušies ikgadējā atvaļinājumā
Kā atbrīvoties no pesticīdu atliekām uz augļiem un dārzeņiem
Lojalitātes programmai VESELĪBA gada laikā vairāk nekā pusmiljons dalībnieku
TV24
Viņai puse krūts jau bija nopuvusi…Ārsts par to, kā cilvēki ignorē savas slimības
Izsmeļoši: viņa seksuālā atkarība. 12 uzvedības modeļi, kas to nodod. Ko tā patiesībā nozīmē?
Cilvēkstāsts
VIDEO. Žurnāliste Inese Supe atklāti par savu nopietno slimību: “Es neesmu gatava mirt, man vēl daudziem cilvēkiem ir jāpalīdz”
Veselīgās un dziedinošās dzērvenes. Cik daudz dzērveņu ieteicams apēst dienas laikā?
Veselam
“Pirms 40 gadiem, kad pirmo reizi parādījās infekcija HIV, tas bija kā nāves spriedums” – infektoloģe par medicīnas straujo attīstību
Latvijā parādījies jaunais Covid-19 paveids “Pirola”, liecina notekūdeņu monitoringa dati
TV24
Mūziķis Guntis Veits par uzbrukumiem ārstiem: Cilvēki ir palikuši agresīvi
Kijivas amatpersona: Bez jaunām ASV militārās palīdzības piegādēm Ukraina riskē zaudēt karu
TV24
Olafs Pulks: Snigšana ir bijusi ļoti intensīva un nav iespējams momentā attīrīt visu
Veselam
VIDEO. Uzstādīts jauns rekords Āfrikā! 70 gadus veca sieviete laidusi pasaulē dvīņus, kas apliecina cilvēka gara spēku un izturību
“Situācija ir ļoti kritiska.” Itālijā sasvēries slīpi viduslaiku Boloņas tornis, raisot bažas par tā sabrukšanu
Trešdien Latvijā nav gaidāmi būtiski nokrišņi; sniega biezums valsts lielākajā daļā ir 8 līdz 22 cm
Receptes
Gan viegli, gan sātīgi: 6 iecienītas salātu receptes katrai gaumei
Dārzs
Biroju telpaugu karaliene – dracēna kļuvusi neglīta. Kā to glābt?
Veselam
A vitamīns jeb retinols – veselībai un skaistumam! 10 padomi pareizai retinola lietošanai
Veselam
Trauksmes dažādās sejas – kā tās izpaužas un kā sev palīdzēt?
Veselam
Laimīgo pāru noslēpumi: 6 stundas nedēļā, lai nostiprinātu attiecības
Daudzi laulātie kautrējas izpaust savas seksuālās vēlmes. Kā saglabāt kaisli laulībā?
Veselam
Inga Ažiņa par HIV/AIDS saslimšanu: Diemžēl, tā ir klusa slimība – cilvēks ilgstoši var pilnīgi neko nejust
Ģimenes ārsti no nākamā gada varētu strādāt četras valsts apmaksātas darba dienas, piekto nosakot par maksas
Veselam
Ārstējam iesnas ar pašu spēkiem – trīs soļi ceļā uz veselību
Veselam
VIDEO. Cūku gripas paveids H1N2 Eiropā mutējies kādu laiku klusi un nemanāmi. Vai tas varētu izplatīties Latvijā?
Veselam
“Ja bērnam ir sākusies anoreksija, pret to jāizturas ļoti nopietni.” Šogad 16 katastrofāli gadījumi no 182; mirstība ir augsta
Kokteilis
VIDEO. “Ja kāds man tuvojās, tad…” Ingus Ulmanis pēc vidusskolas muzicējis kādas īpašas dāmas klātbūtnē, kurai bijusi liela vara
08:33
Receptes
Gan viegli, gan sātīgi: 6 iecienītas salātu receptes katrai gaumei
08:02
Kijivas amatpersona: Bez jaunām ASV militārās palīdzības piegādēm Ukraina riskē zaudēt karu
07:26