Ivo Briedis: “Atgādināt, ka mēs katrs esam atbildīgi par to, kas notiek politikā, ir viens no šīs filmas uzdevumiem.”
Ivo Briedis: “Atgādināt, ka mēs katrs esam atbildīgi par to, kas notiek politikā, ir viens no šīs filmas uzdevumiem.”
Foto: Karīna Miezāja

“Kāpēc padomju cilvēks ir tik dzīvelīgs?” Saruna ar režisoru Ivo Briedi 5

Linda Kusiņa- Šulce, “Kultūrzīmes”, AS “Latvijas Mediji”

 

Kinofestivālu “Lielais Kristaps” šonedēļ bija plānots atklāt ar IVO BRIEŽA režisēto dokumentālo filmu “Homo Sovieticus” (studija “Mistrus Media”), kas pēta, kādēļ gandrīz 30 gadus pēc Padomju Savienības sabrukuma atkal atgriežas pieprasījums pēc totalitārisma laikmeta simboliem un “stingrās rokas” politikas.

 

LA
LA.LV
Ziņas
“Braucot uz Lietuvu, telefonu atstājiet mājās.” Iedzīvotāji atklājuši, kā pārkāpt ierobežojumus 43
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Drosmīgs dekoltē! Latviešu aktrise Maija Doveika svinīgā ceremonijā pārsteidz ar savu kleitu 11
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Rakstniece Nora Ikstena vīlusies Latvijas valdībā: es maksāju nodokļus, maksāju tā, ka drīz būšu bez ādas, tāpat kā mēs visi šai valstī 41
1 diena

Ārkārtas situācijas dēļ nu pirmizrāde ir pārcelta uz vēlāku laiku, tomēr filmā pētītās problēmas aktualitāti nezaudē. Režisors Ivo Briedis un scenāriste Rita Ruduša brīdina: sliekšanās autoritārisma virzienā patlaban vērojama visā Rietumu pasaulē.

– Kā sastapāties ar šo filmu, – vai tieši jums radās tās ideja?

I. Briedis: – Nē, filmas pirmsākumi meklējami vēl pirms manas piesaistīšanas – uz “Mistrus Media” atnāca portāla “Delfi” galvenais redaktors Ingus Bērziņš ar stāstu. Kad viņam bija 15 gadu, viņš līdz ar jauniešiem no citām PSRS republikām bija uzaicināts uz Vladimira Poznera raidījumu “Vakars ar Pozneru”. Raidījumā bija plānots runāt par PSRS saglabāšanu – viedokļi atšķīrās.

Jau šajā gadsimtā, pēc notikumiem Austrumukrainā un Krimā, vairāki toreizējie raidījuma dalībnieki, nobažījušies par notiekošo, bija uzmeklējuši viens otru feisbukā un norunājuši satikties Viļņā. Studija bija noorganizējusi operatoru, kurš aizbrauca nofilmēt tikšanos, tur bija arī Rita Ruduša, bet īsti nebija skaidrs, ko ar iegūto materiālu darīt. Tad pieaicināja mani. (Smejas.)

– Faktiski jūs saistāt notikumus Austrumukrainā ar padomju režīma ēnu?

– Jā, kad sākās karš Austrumukrainā, visi bija nobažījušies, bija šoks un izbrīns, ka PSRS nav beigusies, ka ir tik daudz cilvēku, kuri grib restaurēt kaut ko savu laiku pārdzīvojušu. Austrum-ukrainā radušās pašpasludinātās republikas ir tāds mēģinājums restaurēt PSRS, vismaz ārēji, stilā un vārdos.

Tad rodas loģisks jautājums: kāpēc tā notiek, kāpēc padomju cilvēks ir tik dzīvelīgs? Un, protams, cik lielā mērā mēs paši esam padomju cilvēki. Tas, atklāti sakot, ir pats galvenais jautājums.

– Ko jūsu pētījums liecina, kāpēc ir tādas alkas pēc iekārtas, kura morāli un materiāli bankrotējusi?

– Mēs jau neesam vienīgie, kas ņēmušies apskatīt šo fenomenu, ir arī zinātniski pētījumi par cilvēkiem, kas nav spējīgi dzīvot demokrātijā. Tie kā zivis ūdenī jūtas autoritārā, pat totalitārā režīmā – es atdodu jums savu brīvību un atbildību par valsti un sevi, bet jūs mani barojiet un vajadzības gadījumā varat ar mani darīt, ko gribat. Lai gan tipisks padomju cilvēks ir arī blēdis, kurš slēpjas un mānās, lai izdzīvotu.

Un kādreiz šīs blēdības bija izdzīvošanas instruments, dzīvesziņa, metode, kā apmānīt režīmu, bet šobrīd demokrātijā tie ir kaitīgie ieradumi. Demokrātijā dzīvot nav viegli, tā pieprasa līdzdalību, tāpēc arī ir tik daudz to, kas ilgojas pēc stingrās rokas. Saka, demokrātija nestrādā, tomēr paši uzņemties atbildību negrib, jo mums taču ir valdība, kungi, lai tie domā. Bēgšana no jebkādas atbildības, bet faktiski – no sevis.

– Bija tomēr arī padomju laikos cilvēki, kuri vismaz iekšēji bija ārpus režīma, nepieņēma to.

– Jā, bija daļa, kas spēja dzīvot, ignorējot režīmu, esot it kā pa virsu vai paralēli, taču tie bija visnīstamākie un visvairāk vajātie ļaudis. Pat antikomunistus vara spēja saprast kā savu spoguļattēlu, bet, ja kāds dzīvo ārpus, tad tie vispār ir kaut kādi trakie un viņi jāliek psihenē, jāiznīcina vai vismaz jāizdzen no valsts.

– Vai pats sevī arī samanāt “Homo Sovieticus” aizmetņus?

– Protams, jo arī es dzīvoju tajā laikā, un arī visi cilvēki, kurus intervējam filmā, atzīst, ka viņos diemžēl mīt padomju cilvēks. Ļoti grūti tikt laukā no audzināšanas un refleksiem. Protams, vienmēr ir izņēmumi, tomēr tā sistēma iedarbojās uz lielāko daļu. Tas ir ikdienas darbs, izspiest šo padomismu no sevis laukā. Līdzīgi tam, kā teicis Antons Čehovs, – galvenais dzīves uzdevums ir pilienu pa pilienam no sevis spiest laukā vergu.

Bet padomju cilvēks nav viendabīgs, tas ir izgājis dažādas attīstības fāzes – vēlīno PSRS gadu mentalitāte atšķiras no to cilvēku mentalitātes, kas sociālā eksperimentā radīti 20. gados, un vēl vairāk atšķirsies postpadomju cilvēks, kurš varbūt ir visciniskākais, bet būtība paliek viena – tas ir masu cilvēks.

Filmas veidošanā atklājās arī personiskas lietas, piemēram, gan mans vectēvs, gan scenāristes Ritas Rudušas vecaistēvs savulaik aktīvi līdzdarbojušies, lai Latvijā iestātos padomju laiki. Savu individualitāti meklēja kolektīvajā idejā. Šis sarkanais elements pastāv ļoti daudzās latviešu ģimenēs. Tā, filmu veidojot, sanāca arī padziļināts ekskurss ģimeņu vēsturē – šis un tas jau bija dzirdēts, bet, papētot dziļāk, atklājās jauni interesanti fakti un arī fotogrāfijas.

– Varētu domāt, ka mums, postpadomju telpas iemītniekiem, neapzināta vēlme pēc lielākas varas kontroles ir dabiska, taču līdzīgi procesi patlaban notiek arī rietumvalstīs, kas sociālismu padomju izpratnē nekad nav piedzīvojušas…

– Taisnība, flirts ar autoritārismu šobrīd ir vērojams daudzviet. Krievu rakstnieks Zinovjevs, ko es citēju arī filmā, raksta: “”Homo Sovieticus” nav PSRS pilsonis, un ne katrs PSRS pilsonis ir “Homo Sovieticus”, tas ir īpašs radījums, ko var sastapt jebkurā valstī un jebkuros laikos.” Nav izslēgts, ka demokrātija zaudēs, cilvēki daudz kur, varbūt arī Latvijā, brīvprātīgi atdos varu dažu populistu vai harismātiķu rokās.

Ja mēs neatgādināsim par vēstures kļūdām, tās, visticamāk, atkārtosies, un tas var notikt visai ātri. Tā ka viena no filmas motivācijām ir paskatīties uz sevi un pasauli, padomāt, kas notiek. Notiek virzība uz abām galējībām, un bīstams ir kā labējais, tā kreisais radikālisms. Labējie tiecas sadzīt visus atpakaļ vienā dogmu un normu rāmī, kamēr galēji kreisie aicina sagraut visu pastāvošo un tad uz drupām it kā varēs būvēt kaut ko jaunu un skaistu – tas viss jau ir bijis, tā ir boļševiku ideja.

Abās galējībās redzam diktatūru, koncentrācijas nometnes, vergu darbu. Pārsteidzoši, ka mūsdienās tiek slieti jauni Ļeņina pieminekļi, piemēram, šovasar Vācijas pilsētā Gelzenkirhenē. Krievijā atklāj Staļina bistes, Vācijā – Ļeņina. Rietumos nav antivielu pret šo totalitāro ideoloģiju, šķiru cīņa daudziem aizvien šķiet romantiska.

– Šķiet, ka mums šajā pasaules daļā taču būtu jābūt vakcinētiem, vismaz pret kreiso radikālismu?

– Jā, bet, par šiem jautājumiem nerunājot, tos neatgādinot, ir ļoti viegli pat vienas paaudzes laikā visu aizmirst. Atgādināt, ka mēs katrs esam atbildīgi par to, kas notiek politikā; atgādināt – ja tu nenodarbosies ar politiku, vienu dienu tā pamatīgi nodarbosies ar tevi, ir viens no šīs filmas uzdevumiem.

Labāk pašam ar sevi nodarboties, kamēr ir tāda iespēja. Protams, var teikt, ka tas ir ļoti naivs uzstādījums, – ko tad ar kaut kādu filmu var panākt, kurš tad mūs dzirdēs? Bet ir jāmēģina, un mums pašiem kā autoriem šis ceļojums bija svarīgs. Cerams, ka arī citi saredzēs filmā kaut ko no sevis.

– Diemžēl šodien ļoti daudzi vispār nav gatavi uzklausīt citu viedokli – šķiet, esam tiktāl attālinājušies no viduspunkta, ka daudziem vispār vairs nav kopīgu vērtību…

– Taisnība, cilvēki ir polarizējušies, turklāt tas šobrīd vērojams gandrīz jebkurā sabiedrībā. Demokrātiskā diskusija varbūt nav mirusi, bet ir riska zonā. Daudzi uzskata, ka tā ir sociālo platformu ietekme, tas, ka vairs nerunājam, skatoties viens otram acīs, un ir profesionāļi, pat dienesti, kas ar to prot manipulēt.

Jā, droši vien arī tas ietekmē. Anonimitāte – cilvēks tiesīgs neatbildēt par saviem vārdiem, slēpjas aiz pseidonīmiem un maskām, arī tas ir infantilisms. Vai arī instruments.

– Filmas demonstrēšana kinoteātros būs atkarīga no pandēmijas ierobežojumiem. Vai tie netraucēja filmēšanai?

– Galvenais bija uzfilmēts vēl pirms ierobežojumiem, bija ilgs montāžas process.

– Un noteikti nevar apiet arī nākamgad plānotās izmaiņas nodokļu politikā. Vai esat jau novērtējis, kā tās ietekmēs jūs?

– Man ārkārtīgi nepatīk, kas sadomāts Finanšu ministrijā, jo tie plāni liecina par pilnīgu atrautību no realitātes, neizpratni par cilvēku ikdienu, par viņu darba nozīmi, riskiem, ar kuriem radošie cilvēki saskaras. Ceru, ka šis likums vēl tiks pārstrādāts, ka būs saprātīgi ierosinājumi un tik tuvredzīgas izmaiņas tik viegli neieviesīs.

– Pamatots jau viss tiek ar rūpēm par cilvēku ekonomisko nodrošinājumu…

– Skaidrs, pretstāve starp ekonomiku un kultūru bijusi vienmēr, bet kāpēc tad mums vajadzīga nacionāla valsts, ja to nepiepilda kultūra? Ekonomiski daudz izdevīgāk ir dzīvot kādas lielākas valsts paspārnē, tā nu tas ir. Mazāk pašcieņas, nav saprašanas par to, kas tu vispār esi, bet ledusskapī varētu būt mazliet vairāk sviesta… Savā ziņā arī šis ir jautājums par “Homo Sovieticus”.

 

Radošā vizītkarte

IVO BRIEDIS

• Dramaturgs, scenārists un režisors, kurš strādā gan ēteram, gan skatuvei, gan ekrānam.

• Izrāžu “12. diena”, “Daudz laimes, Lāci”, raidlugu “Pulss” un “Viena nakts jauna vīrieša dzīvē” autors.

Saistītie raksti

• Muzikālās performances “Ōperas translācija pagrīdei” iestudējums “Dirty Deal Teatro”.

• Idejas un scenārija autors animācijas filmai “Norīt krupi” (atlasīta Kannu kinofestivāla īsfilmu konkursam), trīs “Grand Prix” balvas animācijas filmu festivālos.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Braucot uz Lietuvu, telefonu atstājiet mājās.” Iedzīvotāji atklājuši, kā pārkāpt ierobežojumus 43
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Drosmīgs dekoltē! Latviešu aktrise Maija Doveika svinīgā ceremonijā pārsteidz ar savu kleitu 11
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Rakstniece Nora Ikstena vīlusies Latvijas valdībā: es maksāju nodokļus, maksāju tā, ka drīz būšu bez ādas, tāpat kā mēs visi šai valstī 41
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Neuzsāc šodien strīdus! Horoskopi 29.novembrim 1
13 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
“Latvija izmisīgi lūdzas, gaudo un mēģina iežēlināt!” Krievijas ziņu lentēs sācies īsts viesulis 113
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Paziņo, kur reģistrēts vislielākais jauno Covid-19 gadījumu skaits
10 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
VID ģenerāldirektore nav mierā ar viņai piemēroto sodu: skaidro, kāpēc saņēmusi rājienu 10
13 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
“Notiks tirgus pārdale.” Kā “Citro” pārdzīvo pandēmiju un gatavojas “Lidl” ienākšanai 4
11 stundas
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Simptomi mēdz būt ļoti līdzīgi. Covid -19 vai gripa – kā atšķirt? 1
10 stundas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
Latvijā izstrādās zibmaksājumus Maldivu salām
22:26
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Esam pieraduši, ka korupcijas skandālus paslauka zem attiecīgo partiju paklāja 5
21:38
DM
Dagnija Millere-Balandīna
Praktiski
Mīļās urkšķošās draudzenes – jūrascūciņas. Kā Ingas mājās ienāca mīlīgais Rūdis 1
21:00
LA
LA.LV
Ziņas
“Braucot uz Lietuvu, telefonu atstājiet mājās.” Iedzīvotāji atklājuši, kā pārkāpt ierobežojumus 43
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
Blakus līķim bezsamaņā gulēja divu bērnu māte: asiņaina izrēķināšanās Olaines pusē
10 stundas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
Dažu dienu laikā Latvijas uzņēmumos investē miljonus 2
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kļūs vēsāks un snigs. Laika prognoze svētdienai 1
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Ir pēdējais laiks ieviest kardinālus ierobežojumus.” Aizsardzības ministrs par Covid-19 krīzi 53
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Bārmenis Andris Reizenbergs aizkustina draugus un paziņas: “Iesaki kādu, kam tas ir vairāk vajadzīgs nekā man!” 10
17 stundas
MP
Maija Pastare
Praktiski
Bērns pēkšņi saslimis un jāizņem no dārziņa, bet priekšnieks neļauj atstāt darba vietu. Kā rīkoties? 4
13 stundas
DM
Dagnija Millere-Balandīna
Praktiski
Mīļās urkšķošās draudzenes – jūrascūciņas. Kā Ingas mājās ienāca mīlīgais Rūdis 1
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgā glābējsilītē atstāta četrus mēnešus veca meitenīte 6
20 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Laukos
Ierēdņu kļūdas jālabo zemes īpašniekiem: robežu pārkārtošanā valsts neiejauksies 12
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Madara Kiviča pēc attiecībām ar Andri guvusi skarbu pieredzi: “Es par viņu neko nezināju, tāpēc man nebija domas, ka viņš mainīsies…” 11
22 stundas
Kate Šterna
Medības
Ja sunim nav ciltsrakstu, tas ir krancis, bet mednieks, kas to izmanto medībās, – likumpārkāpējs 7
11 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
FOTO: 4 krāsas, kurām jābūt katrā Adventes vainagā 1
21 stundas
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Auto tiešām ir visbīstamākais rīks. Trīs drošas braukšanas likumi ziemā
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Infektoloģe Baiba Rozentāle “pieķerta” TV ēterā ar kvalitatīvu, nesen veiktu manikīru: sociālo tīklu lietotāji – kā tas iespējams? 38
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Rakstniece Nora Ikstena vīlusies Latvijas valdībā: es maksāju nodokļus, maksāju tā, ka drīz būšu bez ādas, tāpat kā mēs visi šai valstī 41
1 diena
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
“Latvija izmisīgi lūdzas, gaudo un mēģina iežēlināt!” Krievijas ziņu lentēs sācies īsts viesulis 113
1 diena
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
Pirmo reizi zinātnieki konstatējuši procesu, kas rada galveno enerģijas avotu Visumā 4
1 diena
IA
Ieva Alberte
Veselam
“Mēs neredzam tam beigas.” Infektoloģe pieļauj, ka distancēsimies maskās vēl divus gadus 37
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Nerimst strīdi par troņa mantošanu. Princis Endrjū nokaitināts: “Princis Čārlzs nekad nekļūs par labu karali!” 2
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izdosies pat iesācējiem virtuvē: mājās gatavoti čebureki!
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Rita, Vita un Olita
21 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Ilzes dēļ pie “Alfas” izdzisa kādas sievietes dzīvība. Tiesas procesā atklājas, kas ir nāvējošā “Lexus” vadītāja 110
2 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Lai īstenotu nodomāto, apstākļi būs labvēlīgi! Horoskopi no 30. novembra līdz 6. decembrim 1
21 stundas