Kāpēc uzņēmēji nesteidz pazemināt cenas, ja energoresursu cenas krīt? “Tas ir akmens politiķu un Latvijas Bankas lauciņā” 63

Pēdējā laikā arvien vairāk izskan bažas un jautājumi, vai uzņēmēji necenšas nopelnīt pārāk daudz, jo visi taču redzam, ka krītas energoresursu cenas un salīdzinoši ar pīķa laiku, tās ir pat ļoti zemas, bet cena produktiem veikala plauktiņos ir joprojām liela.

Cik gadi ir jānostrādā, lai varētu saņemt valsts garantēto minimālo pensiju? 126
“Ļoti liela un dziļa brūce. Par to nerunā un nejoko.” Ir kāda tēma, par ko nevajadzētu runāt, latviešiem satiekot lietuviešus 12
VIDEO. “Mēs pastāvam tik ilgi, kamēr mēs apspiežam citus.” Krievs skaidro, kāpēc Krievija nevar iztikt bez karošanas
Lasīt citas ziņas

Cik lielā mērā tas tā varētu arī būt? Mērījumi parāda, ka apgrozījums ir liels. Rentabilitāte? Par šiem jautājumiem TV24 raidījums “Latvijas labums” tika aicināti spriest Mārtiņš Āboliņš, bankas “Citadele” ekonomists un Arnis Kaktiņš, SKDS direktors.

“Kaut kādā mērā tā arī varētu būt. Mēs tagad redzam pirmos rezultātus. Ir arī uzņēmumi, kuriem peļņa augusi ātrāk nekā apgrozījums. Tam ir dažādi iemesli. Piemēram, peļņa aug bankām – mums arī ir inflācijas sekas, tikai tāpēc, ka centrālā banka cīnās ar inflāciju, paceļ procentu likmes, pārcenojas kredīti,” skaidro Mārtiņš Āboliņš.

CITI ŠOBRĪD LASA

Āboliņš norāda, ka visām bankām rentabilitāte šobrīd aug. “Tas ir fakts. Citiem varbūt aug algu izmaksas, tāpēc jāceļ cenas; paceļ cenu, bet tās izmaksas pēkšņi nokrīt, jo gāze paliek lētāka.”Tur rodas jautājums – kā reaģēt?!”

“Apgrozījums turpina iet, un atkal parādās nenoteiktība pati par sevi. Izmaksu spiediens ir bijis liels, nenoteiktība bijusi liela. Protams, skatoties uz šādiem brīžiem, gada griezumā gads būs bijis labs,” saka Āboliņš par piemēru saucot koku nozari, kur pērn cenas bija augšā, nu tās ir atkal lejā, bet gada rādītājs būs labs.

Arnis Kaktiņš, SKDS direktors, vēlas šim piebilst. Viņš uzskata, ka pārmest atsevišķiem uzņēmumiem, ka kāds pārāk daudz pelna, ir vienkārši nekorekti, jo šeit jāatdala mikro un makro līmenis.

“Ir svarīgi saprast to, ka stāsts par uzņēmējdarbību lielā mērā ir stāsts par peļņu. Man šķiet, ka tas likumdošanā pat kaut kur ir ierakstīts, ka jābūt peļņai, un tas viss lielā mērā ir stāsts par peļņas maksimizāciju,” oponē Kaktiņš.

Viņš neizslēdz, ka šajā visā noteikti var būt arī kādi alkatības elementi – morālētiski nav tas labi, un Dievs sodīs visus tos, kas šito parāk slimo. Kaktiņš kā būtisku min faktu, ka jāsaprot būtība, ka ir vajadzīga peļņa; peļņu atkal var investēt un attīstīties, ka var kādus jaunus labumus radīt. Tas ir mikrolīmenī.

Nākošais ir makrolīmenis, kas jau ir politika, Finanšu ministrijas, Latvijas Bankas atbildība, lai nesākas nekādi satricinājumi un drudži, kas noved pie tā – tad uzņēmēji spiesti kaut ko mest klāt, piemaksāt, domāt, skaidro Kaktiņš. Lai nav tā, ka uzņēmējam ir bažas par rītdienu, tāpēc viņi visu cenšas paspēt izdarīt jau šodien.

Šajā visā nenoteiktībā, loģiski, ka uzņēmēji pēc maksimuma mēģina vākt naudu, jo tas ļaus pārdzīvot neskaidro laiku, tā cenu turēšanos augstā līmenī rezumē Kaktiņš.

“Lielais akmens un pārmetumi Kaktiņam ir politiķu, Latvijas bankas dārziņā, jo tiem šeit būtu jānodrošina makroekonomisko stabilitāti, lai uzņēmējiem nebūtu jādomā par “dubultu cenu šodien, ja nu rītdiena nepienāk.”

Kaktiņš uzskata, ka ākārtējais inflācijas lēciens Latvijā vispār varēja arī nebūt, – piemērs ir Vakareiropas valstis. “Kāpēc atkal mēs esam šeit vienīgie?! Karš? Tas ir arī viņiem!”
SAISTĪTIE RAKSTI

Mārtiņš Āboliņš savukārt skaidro, ka iepriekšējo gadu zemā inflācija varētu būt mazliet pārprasta. “Auga algas pa 7-8-9% gadā, bet ekonomika tik ‘tri neauga. Tur ir loģisks jautājums – uz kā rēkina?! Tas bija tādas saspiestas atsperes efekts –

izmaksas ir kāpušas visu laiku, bet tās vienkārši akumulējās ar pārcenošanu. Kad atspere nāca vaļā, tajā brīdī inflācija kāpa par vairākiem gadiem uz reizi. Netika novērtēts kopējais ekonomikas spiediens.”
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Cik gadi ir jānostrādā, lai varētu saņemt valsts garantēto minimālo pensiju?
“Ļoti liela un dziļa brūce. Par to nerunā un nejoko.” Ir kāda tēma, par ko nevajadzētu runāt, latviešiem satiekot lietuviešus
VIDEO. “Mēs pastāvam tik ilgi, kamēr mēs apspiežam citus.” Krievs skaidro, kāpēc Krievija nevar iztikt bez karošanas
Kokteilis
“Kaut kāds ārprāts” – Magones kavalieris no Londonas nosauc viņu par slepkavu
Kokteilis
“Man likās, ka šādi ģērbjas tikai Kirkorovs” – Jāņa Zuzāna mīļotā sieviete uz pirmizrādi ierodas ģērbusies luksusa zīmolos “no galvas līdz kājām”
Lasīt citas ziņas
Pieaug Krievijas specdienestu agresīvu operāciju risks Latvijā
Traģiska diennakts uz Latvijas auto ceļiem: satiksmes negadījumos gājuši bojā trīs cilvēki, tostarp divi jaunieši
Ielu intervijas: Kāda pensija jums šķistu pietiekama? Vai būtu gatavs maksāt lielākus nodokļus, lai saņemtu lielāku pensiju?
FOTO. Ķirbji, kūkas, sieri, kartupeļi un citi rudens labumi – visīstākā latvietības sajūta un garša Straupes Zirgu pasta tirdziņā
Jautā skatītājs: vai veselības apdrošināšanas polises īpašniekiem arī būs jāmaksā par analīzēm?
15:13
Receptes
Cik ilgi un kādā temperatūrā drīkst sautēt vistu, lai tā nepaliek sausa?
15:01
Cēsu novadā no Gaujas izcelts miris cilvēks
14:51
Problēma jau nav viens Putins. Problēma ir visā krievu tautā. Saruna ar Ukrainas žurnālistu Dmitriju Gordonu
“Ļoti liela un dziļa brūce. Par to nerunā un nejoko.” Ir kāda tēma, par ko nevajadzētu runāt, latviešiem satiekot lietuviešus
Oktobra pirmajā nedēļā laika apstākļus Latvijā noteiks ciklonu darbība. Ko sola sinoptiķi?
Kokteilis
“Tas tā kā tāds standup comedy pasākums domāts?” – Didrihsone lasīs lekciju, soctīklu lietotāji neslēpj savu izbrīnu
Dārzs
Gribu pavairot lavandas krūmus! Ir divi veidi, kā to izdarīt
VIDEO. “Mēs pastāvam tik ilgi, kamēr mēs apspiežam citus.” Krievs skaidro, kāpēc Krievija nevar iztikt bez karošanas
Kokteilis
“Kaut kāds ārprāts” – Magones kavalieris no Londonas nosauc viņu par slepkavu
Patīkami jaunumi hipotekāro kredītu maksātājiem! Tiek virzīts likumprojekts, ar ko plānots palīdzēt 127 00 Latvijas ģimeņu
Receptes
Baravikas saldā krējuma mērcē ar kartupeļu klimpām
ASV kādai sievietei četru gadu laikā dabiskās dzemdībās piedzimušas trīs meitas – visas 3. septembrī
Saruna ar Latvijas hokeja izlases aizsargu Jāni Jaku: “Galvenais ir daudz strādāt”
IDB rosina apsūdzēt Rīgas pašvaldības policistu par nepamatotu vardarbību pret privātpersonu
Oktobris sāksies ar mēreni siltu dienu. Līdz cik grādiem gaiss iesils?
No šodienas iebraukšana Jūrmalā ir bez maksas
Zvejsalnieks par “Progresīvo” ideoloģiju: Brutāli “copy-paste” no tā, kas notiek Rietumos
Septembra pēdējā dienā pieķerts rekordliels dzērājšoferu skaits
VIDEO. “Šie tanki bija dienestā Krievijas armijā…” Ukrainas vienības savā labā izmanto kara trofejas – krievu tankus
Vai māju var siltināt pa gabaliņam, vai labāk paveikt visu uzreiz? Atbild eksperts
Cik gadi ir jānostrādā, lai varētu saņemt valsts garantēto minimālo pensiju?
Veselam
5 iemesli, kāpēc biežāk nodarboties ar rīta seksu
Zviedriju pēdējos gados bieži satricina sprādzieni, notiek apšaudes. Premjers sola iesaistīt armiju un izraidīt ārzemniekus
“Ilgāk saglabājas zaļas”: laika ziņu moderators Toms Bricis skaidro, kāpēc šogad kokiem vēl aizvien ir zaļas lapas
Bermonta un Kaupēna gaitu lieciniece: stāsts par vienu no neparastākajām Latvijas dzelzceļa stacijām
“Krievi sākuši būvēt dzelzceļu…” Pulkvežleitnante skaidro, ko okupanti iecerējuši Doņeckas sektorā