Publicitātes foto. Aiva Lapiņa

Kas jāzina par meža inventarizāciju 0

Likumā noteikts, ka meža īpašniekam ir pienākums veikt pirmreizējo meža inventarizāciju, kā arī ne retāk kā reizi 20 gados tā ir jāatjauno un jāiesniedz Valsts meža dienestā. Kā rīkoties, ja inventarizācijas termiņš tuvojas beigām, skaidro “PATA” Meža apsaimniekošanas nodaļas vadītāja Aiva Lapiņa.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 6 vārdu īpašniekus, kurus visbiežāk ieskauj kupls bērnu pulciņš 10
Daudzas šo nezina! 15 populārākās sieviešu kļūdas seksā 15
TV24
Diskriminācija Latvijā? Advokāts komentē plānotos ierobežojumus 3
Lasīt citas ziņas

Kas tad īsti ir meža inventarizācija jeb tautas valodā – meža taksācija? Meža inventarizācijas mērķis ir iegūt informāciju par mežu – par tam piegulošajiem purviem, infrastruktūras objektiem, pārplūstošiem klajumiem, purviem, kā arī – iegūtās informācijas dokumentēšana.

Kad jāķeras klāt
Meža īpašniekam svarīgi saprast, kad tieši jāveic inventarizācija. Tipiskākie gadījumi ir sekojoši. Pirmkārt, ja tiek izgatavots jauns zemes vienības zemes robežu un situācijas plāns, proti, zemes vienībā tiek apvienota vai sadalīta meža zeme. Šādā gadījumā jāveic atkārtota inventarizācija. Otrkārt, ja tā ir teritorija, kurā pirms daudziem gadiem veikta saimnieciskā darbība, bet nu tā aizaugusi ar krūmiem, kokiem, līdz ar to platība atbilst meža definīcijai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šādā gadījumā nepieciešama nevis inventarizācijas atjaunošana, bet gan jaunas inventarizācijas izgatavošana, iekļaujot jaunās platības meža zemē.

Inventarizācijas veicējs – taksators – šādos gadījumos izmaina zemes lietojuma veidu un kādu no aizaugušajām platībām pievieno meža zemei. Pēc inventarizācijas apstiprināšanas VZD sagatavo meža un meža zemes novērtējumu zemes kadastrālās vērtības un mežaudzes vērtības noteikšanai, izmantojot aktuālo Meža valsts reģistra informāciju. Pakalpojumu sniedz tikai tad, ja normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā ir veikta meža inventarizācija un Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā ir reģistrēts zemes robežu plāns. Kadastrālā vērtība ir nepieciešama valsts nodevu, nodokļu, nomas maksu aprēķināšanai, to savstarpējos darījumos izmanto gan zemes īpašnieki, gan pašvaldības un valsts iestādes.

Process notiek raiti
Inventarizācijas lietas izgatavošana neprasa no īpašnieka tik lielu atdevi un pūles, kā tas varētu likties. Kā uzsver A. Lapiņa, viss notiek vienkārši – “PATA” sertificētajiem inventarizācijas veicējiem vajadzīgs vien zemes situācijas plāns vai robežplāns. “Kā liecina pieredze, parasti šādi dokumenti noslēpti skapīša tālākajā stūrī, taču, ja nevarat tos atrast, varam lūgt palīgā Valsts meža dienestu, kur, iespējams, glabājas iepriekšējās inventarizācijas lieta.

Pozitīvi, ka kopš šā gada sākuma sertificētiem inventarizācijas veicējiem ir iespēja iegūt VMD GIS lietotnē iepriekšējās inventarizācijas aktuālo datu izdruku, kas taksatoram atvieglo darbu. Pēc tam kad dokumenti sameklēti, taksatori dosies uz jūsu īpašumu, iegūs nepieciešamos datus, tos apstrādās datora lietotnēs, un jūs kā īpašnieks saņemsiet gatavu inventarizācijas lietu. To varēsiet iesniegt Valsts meža dienestā, un viena mēneša laikā mežzinis pieņems lēmumu par apstiprināšanu. Tik vienkārši tas ir. Visu pamatdarbu veic profesionāli “PATA” taksatori, kuri īpašniekam ziņo par procesa norisi,” skaidro A. Lapiņa.

Reklāma
Reklāma

“Būtiski, ka meža inventarizāciju drīkst veikt tikai sertificēta persona, kura savas zināšanas ir apliecinājusi akreditētā iestādē. Svarīgi pieminēt, ka šī speciālista profesionālā darbība ir civiltiesiski apdrošināta,” tā “PATA” Meža apsaimniekošanas nodaļas vadītāja Aiva Lapiņa.

• Ja meža inventarizāciju veic, lai saņemtu ciršanas atļauju darījumam ar kādu no “PATA grupas” uzņēmumu, pakalpojumi ir bezmaksas. “PATA” taksatori strādā visā Latvijas teritorijā

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.