Vairāk nekā 110 metru augstie vēja ģeneratori Ziemeļjūrā, netālu no Esbjergas, Dānijā. Vācija vēlējās izveidot elektropārvades līniju tīklu, kas savienotu valsts jūras vēja parkus ar tās Ziemeļjūras kaimiņvalsts vēja parkiem, lai izlīdzinātu vājās vietas Eiropas enerģijas tirgū.
Vairāk nekā 110 metru augstie vēja ģeneratori Ziemeļjūrā, netālu no Esbjergas, Dānijā. Vācija vēlējās izveidot elektropārvades līniju tīklu, kas savienotu valsts jūras vēja parkus ar tās Ziemeļjūras kaimiņvalsts vēja parkiem, lai izlīdzinātu vājās vietas Eiropas enerģijas tirgū.
Foto. Scanpix/AP Photo/Heribert Proepper

Pasaule nav gatava vēja radītai elektrībai? Tā mājsaimniecību elektrības rēķinus palielina; tie kāps vēl vairāk 127

Izšķērdēta vēja enerģija 2023. gadā vidējās Apvienotās Karalistes mājsaimniecības elektrības rēķinam palielinās par 40 mārciņām, liecina domnīcas Carbon Tracker dati. Aplēsts, ka šis skaitlis varētu pieaugt līdz £ 150 jau 2026. gadā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Viņus sargā gaišie spēki: 4 zodiaka zīmju pārstāvji, kurus nav iespējams ne noskaust, ne “uzlikt” lāstu 13
Kokteilis
FOTO. Vīrietis ar vienu no pasaulē lielākajiem dzimumlocekļiem atklāj, kas viņam ikdienā jāpārdzīvo
VIDEO. Drosmīgs skolēns pubisko ziņu valdībai: “Jūs savus likumus grozāt, bet no mums gribat uztaisīt pārcilvēkus, kam nav tiesību labot” 26
Lasīt citas ziņas

Ja ir ļoti vējains, tīkls nespēj izturēt un uzņemt saražoto papildu jaudu. Vēja parkiem tad maksā par turbīnu izslēgšanu un ar gāzi darbināmām stacijām pēc tam par to iedarbināšanu.

Vēja parku izslēgšanas un spēkstaciju jaudu palielināšanas prakse ir pazīstama kā “vēja ierobežošana”. Izmaksas par šo procesu tiek pārnestas uz patērētājiem, par to raksta BBC.
CITI ŠOBRĪD LASA

Daļa Apvienotās Karalistes jūras vēja parku atrodas Anglijā – Dogger Bank pie Jorkšīras krastiem ir lielākā pasaulē. Bet aptuveni puse sauszemes vēja parku atrodas Skotijā, no kurienes lielākā daļa elektroenerģijas tiek izmantota Anglijas dienvidaustrumos.

Carbon Tracker BBC norādījis, ka galvenā problēma, lai nogādātu elektroenerģiju tur, kur tā ir nepieciešama, ir sašaurinājums pārvadē starp Skotiju un Angliju.

Britu valdība paziņojusi, ka plānotās enerģētikas jomas reformas par pusi samazinās laiku, kas nepieciešams tīklu izbūvei, lai tiktu galā ar papildu vēja enerģiju.

Carbon Tracker cita starpā pēta klimata pārmaiņu ietekmi uz finanšu tirgiem. Kā raksta BBC, tā pētījumā teikts, ka kopš 2023. gada sākuma vēja ierobežošanas maksājumi ir izmaksājuši 590 miljonus mārciņu, pievienojot vidējam patērētāja rēķinam 40 mārciņas gadā.

Tas brīdināja, ka šīs izmaksas tikai palielināsies, līdz 2030. gadam pievienojot rēķinam vēl 180 mārciņas gadā, jo vēja parki tiek būvēti ātrāk nekā elektrības pārvadīšanai nepieciešamie kabeļi.

“Problēma ir tā, ka nav pietiekami daudz kabeļu. Loģisks risinājums būtu izveidot vairāk tīkla infrastruktūras,” sacīja Lorenco Sani, Carbon Tracker analītiķis. “Tas pat nav tik dārgi,” viņš BBC piebilda, salīdzinot ar vēja ierobežošanas izmaksām.

Nozares grupa RenewableUK BBC atzinusi, ka tīkla ierobežojumi “atspoguļo hronisku investīciju trūkumu tīklā. Mums pēc iespējas ātrāk jāpāriet no novecojuša tīkla, kas izšķiež enerģiju, uz tādu, kas ir piemērots 21. gadsimta mērķim,” sacīja Bārnabijs Vārtons, RenewableUK nākotnes elektroenerģijas sistēmu direktors.

Tomēr vēsturiski jaunu pārraides kabeļu apstiprināšana ir prasījusi no 10 līdz 15 gadiem.

Britu valdība cilvēkiem, kas dzīvo blakus jaunajiem vēja parkiem un elektrības apakšstacijām, piedāvā ap 1000 mārciņu subsīdijas elektroenerģijas rēķiniem 10 gadus, bet vietējām teritorijām pašvaldībām naudu insvestīcijām.

Pagājušajā gadā regulators Ofgem apstiprināja četrus projektus, lai risinātu pārvades problēmas, tostarp zemūdens kabeli starp Pīterhedu Aberdīnšīrā un Jorkšīru. Taču Carbon Tracker jau brīdināja, ka

vēja ražošanas jauda Skotijā līdz 2030. gadam būs četras reizes lielāka, taču saskaņā ar pašreizējiem plāniem kabeļi šajā laikā tikai dubultosies.

“Zombiju projekti”

Kā raksta BBC, novembrī britu valdība nāca klajā ar plānu samazināt jaunas infrastruktūras izbūvei nepieciešamo laiku no 14 līdz septiņiem gadiem, “paātrinot pieslēgumus elektrotīklam, atbalstot tūkstošiem jaunu darba vietu izveidi un samazinot elektrības rēķinus mājsaimniecībām visā Lielbritānijā”, sacīja pārstāvis.

Enerģētikas regulators Ofgem paziņoja, ka ir “gara rinda

” ar enerģētikas projektiem, “kas varētu saražot gandrīz 400 GW elektroenerģijas, kas ievērojami pārsniedz to, kas nepieciešams visas Lielbritānijas enerģētikas sistēmas darbināšanai”.

Regulators sacīja, ka jaunie noteikumi “ļaus spekulatīvus “zombiju” projektus izstumt no rindas, kas nozīmē, ka dzīvotspējīgos projektus var savienot ātrāk.

Reklāma
Reklāma

Tomēr Sani no Carbon Tracker atzīst, ka nav skaidrs, vai un cik lielu pienesumu šie projekti radīs līdz 2030. gadam.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.