Balsinājumu noturīgāku padarīs PVA līme. Ja lolojamo koku nedaudz, apstrādi var atkārtot, ja lietus baltumu atkal nomazgājis.
Balsinājumu noturīgāku padarīs PVA līme. Ja lolojamo koku nedaudz, apstrādi var atkārtot, ja lietus baltumu atkal nomazgājis.
Foto: Inita Šteinberga

Kaļķot vai nekaļķot augļukokus? 0

Stādu audzētājs un augļkopis Pēteris Heimanis no Pūres uzskata, ka laika ap­stākļus neviens īsti nevar paredzēt. Vēl var uznākt mizas plaisāšanu veicinošs periods, kad pa dienu saulē tumšā miza sasilst, bet naktī strauji atdziest. Jo lielāka šo temperatūru svārstība, jo sliktāk, piemēram, pavasara pusē, kad dienā silda saule, bet naktī gaisa temperatūra nokrītas zem nulles grādiem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Auns – Minhene, Lauva – Parīze: kuru Eiropas pilsētu vajadzētu apmeklēt tavai zodiaka zīmei 4
Krievijas Federācijā beidzas padomju tehnikas krājumi. Putinam ir kāds neticams plāns 93
Kokteilis
FOTO. Daži no viņiem pat neprecēti! Šī gada 10 iekārojamākie Latvijas vīrieši MI skatījumā 52
Lasīt citas ziņas

Savā saimniecībā augļkopis kokus nekaļķo, taču mazdārziņā to var darīt. Apstrāde īpaši derīga kauleņkokiem, tos var apbalsināt vismaz no dienvidu puses. Taču mitrajā un lietainaja laikā kaļķojamais materiāls tiešām notek, un labuma maz.

Lai baltums turētos pie stumbra, derēs gatavā nopērkamā koku balsināšanai paredzētā krāsa (šķidrā formā, pievienota līmviela). Gatavojot balsināmo līdzekli mājas apstākļos, šķidrumam pielej nedaudz PVA vai tapešu līmes. Jāatceras, ka balsināmajai masai nav jābūt biezai un blīvi sedzošai, bet šķidrai. Koku mizu nedrīkst krāsot ar eļļas krāsām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pavisam jaunus kociņus ar gludu miziņu nevajag kaļķot, bet labāk stumbrus pasargāt, aptinot ar skujām, apliekot ar speciālo apvalku Tubex. Tas paglābs arī no grauzēju nedarbiem. Kokus sāk kaļķot, kad miza kļuvusi raupjāka, grubuļaina. Siltā un mitrā laikā neder pārāk cieša iepakošana. Piemēram, ar agrotīklu satītie augi var nelaikā atmosties un plaukt jau tagad.

Regulāri balsinātam kokam miza būs gludāka, un apstrāde būs vieglāka, krāsojums klāsies labāk, nekā to darot pirmoreiz.

Foto: Inita Šteinberga

Jaunu ķirša (vai cita augļukoka) viciņu ar maigu mizu labāk piesegt ar skujām.

Foto: Inita Šteinberga

Kad ķirša (vai cita augļukoka) miza nokoksnējusies un kļuvusi raupjāka, koka stumbru un resnākos vainaga zarus var kaļķot.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.