Balsinājumu noturīgāku padarīs PVA līme. Ja lolojamo koku nedaudz, apstrādi var atkārtot, ja lietus baltumu atkal nomazgājis.
Balsinājumu noturīgāku padarīs PVA līme. Ja lolojamo koku nedaudz, apstrādi var atkārtot, ja lietus baltumu atkal nomazgājis.
Foto: Inita Šteinberga

Kaļķot vai nekaļķot augļukokus? 0

Stādu audzētājs un augļkopis Pēteris Heimanis no Pūres uzskata, ka laika ap­stākļus neviens īsti nevar paredzēt. Vēl var uznākt mizas plaisāšanu veicinošs periods, kad pa dienu saulē tumšā miza sasilst, bet naktī strauji atdziest. Jo lielāka šo temperatūru svārstība, jo sliktāk, piemēram, pavasara pusē, kad dienā silda saule, bet naktī gaisa temperatūra nokrītas zem nulles grādiem.

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
Lasīt citas ziņas

Savā saimniecībā augļkopis kokus nekaļķo, taču mazdārziņā to var darīt. Apstrāde īpaši derīga kauleņkokiem, tos var apbalsināt vismaz no dienvidu puses. Taču mitrajā un lietainaja laikā kaļķojamais materiāls tiešām notek, un labuma maz.

Lai baltums turētos pie stumbra, derēs gatavā nopērkamā koku balsināšanai paredzētā krāsa (šķidrā formā, pievienota līmviela). Gatavojot balsināmo līdzekli mājas apstākļos, šķidrumam pielej nedaudz PVA vai tapešu līmes. Jāatceras, ka balsināmajai masai nav jābūt biezai un blīvi sedzošai, bet šķidrai. Koku mizu nedrīkst krāsot ar eļļas krāsām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pavisam jaunus kociņus ar gludu miziņu nevajag kaļķot, bet labāk stumbrus pasargāt, aptinot ar skujām, apliekot ar speciālo apvalku Tubex. Tas paglābs arī no grauzēju nedarbiem. Kokus sāk kaļķot, kad miza kļuvusi raupjāka, grubuļaina. Siltā un mitrā laikā neder pārāk cieša iepakošana. Piemēram, ar agrotīklu satītie augi var nelaikā atmosties un plaukt jau tagad.

Regulāri balsinātam kokam miza būs gludāka, un apstrāde būs vieglāka, krāsojums klāsies labāk, nekā to darot pirmoreiz.

Foto: Inita Šteinberga

Jaunu ķirša (vai cita augļukoka) viciņu ar maigu mizu labāk piesegt ar skujām.

Foto: Inita Šteinberga

Kad ķirša (vai cita augļukoka) miza nokoksnējusies un kļuvusi raupjāka, koka stumbru un resnākos vainaga zarus var kaļķot.