Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Karīna Miezāja

Dzīve strauji kļūst dārgāka: kurš maksās par skolas pusdienām? 0

Ilze Kuzmina, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. “Zilīšu bataljonam” pirmie zaudējumi. Pa ceļam uz fronti pārdzērušies krievi sakaujas savā starpā
VIDEO. “Vai ar viņu viss ir labi? Putina dīvainā uzvedība atkal piesaista uzmanību
“Sekas var būt nepatīkamas.” Politiķis par risku, ka Krievijā pie varas var nonākt daudz radikālāki spēki
Lasīt citas ziņas

 

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) tomēr pakļāvusies ēdinātāju, pašvaldību un citu iestāžu spiedienam un mēģinās palielināt valsts līdzfinansējumu skolēnu ēdināšanai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tas gan attieksies tikai uz 1.–4. klašu skolēniem, līdz ar to gan vecākiem, gan pašvaldībām jārēķinās, ka līdz ar nākamo mācību gadu augošo pārtikas cenu dēļ par skolas pusdienām nāksies maksāt vairāk.

Summa, kas paredzēta skolēna pusdienām un ko daļēji sedz valsts, bet daļēji pašvaldība, ir 1,42 eiro, tā nav mainīta kopš 2014. gada un vairs neatbilst reālajām izmaksām. Skolu ēdinātāji par to sūrojušies jau vairākus gadus, bet dzirdīgas ausis īsti netika atraduši. Taču pēdējo mēnešu laikā arī pašvaldības nostājušās ēdinātāju pusē, turklāt ne tikai ar vārdiem. Piemēram, galvaspilsēta Rīga palielināja savu līdzfinansējumu pusdienām, piešķirot 877 tūkstošus eiro. Līdz šim Rīgas dome skolēnu ēdināšanai tērēja 21,6 miljonus eiro gadā, bet valsts līdz­finansējums mazo rīdzinieku pusdienām bija 3,5 miljoni eiro gadā.

Papildu finansējumu skolēnu ēdināšanai šogad novirzījušas arī pašvaldības, kas atrodas Pierīgā, informēja Rīgas un Pierīgas pašvaldību apvienības “Rīgas Metropole” vadītājs, Ādažu novada mērs Māris Sprindžuks.

Jāpiebilst, ka valsts līdzfinansē tikai 1.–4. klašu skolēnu pusdienas. Valsts piešķir pusi no nepieciešamās summas – tātad 71 centu uz skolēnu dienā, un tikpat būtu jādod arī pašvaldībām. Tomēr daudzviet pašvaldības nu jau piemaksā vairāk. Kopumā reālās skolas pusdienu izmaksas šobrīd esot 1,56–2 eiro par porciju, “Latvijas Avīzei” atzīst Latvijas Pašvaldību savienības padomniece izglītības un kultūras jautājumos Ināra Dundure.

Tomēr ir pašvaldības, kur pusdienas izmaksā vēl dārgāk. Piemēram, Kuldīgas novadā skolēnus jau ēdina par 2,10 eiro dienā.

Viņa arī norāda, ka lielākas problēmas ir pašvaldībām, kuras pakalpojumu iepērk, proti, skolēniem pusdienas gatavo kāds uzņēmums. Lai samazinātu ēdināšanas izmaksas, pašvaldības, piemēram, vairs neprasot ēdinātājiem maksāt nomas maksu par izglītības iestādes telpu izmantošanu.

Taču daļā skolu, jo sevišķi tajās, kur ir neliels skolēnu skaits, pusdienas joprojām gatavo pašvaldību algoti darbinieki. Tad ar 1,42 eiro var arī pietikt. “Tomēr tad energoresusu izmaksas un darba algas gulstas uz pašvaldību pleciem,” saka I. Dundure. Katrā ziņā – jo lielāka skola, jo lētāk izmaksā katra porcija.

Nedaudz pusdienu pasniegšanu par 1,42 eiro atvieglojis arī tas, ka valdība atļāva pusdienās pasniegt tikai vienu ēdienu, iepriekš par minēto summu bija jānodrošina divi ēdieni.

 

Pašvaldību pieeja dažāda

Jo vairāk klašu grupām ir brīvpusdienas, jo lielāks slogs gulstas uz pašvaldību budžetiem. Ja kādā pašvaldībā pie brīvpusdienām tiek arī skolēni, kas mācās augstāk par 4. klasi, tad tās ir tikai pašvaldības apmaksātas. Pašvaldību pieeja līdz šim bijusi dažāda. Piemēram, Ropažu novads apmaksā pusdienas visiem skolēniem, bet Ķekavas novads tikai 1.–6. klašu skolēniem. Ādažos, Mārupē, Salaspilī pašvaldība šajā ziņā palīdz tikai daudzbērnu ģimenēm, apmaksājot trešā un nākamo ģimenes bērnu pusdienošanu.

Izmaiņas tajā, kā skolās tiek ēdināti bērni, gan ne vienmēr saistītas tikai ar pieaugošajām izmaksām. Jauni lēmumi attiecībā uz ēdināšanu ir arī nesenās novadu reformas dēļ. Kā stāsta I. Dundure, lielākā daļa pašvaldību cenšas pārņem labāko pieredzi. Tas nozīmē: ja daļā jaunizveidotā novada skolu par brīvu ēd visi skolēni, tad tiecas šo sistēmu ieviest visā novadā.

Taču, piemēram, Dienvidkurzemes novadā daļā skolu iespēja saņemt brīvpusdienas samazināsies. Tas tāpēc, ka pašvaldība, kurā apvienojušies astoņi bijušie novadi, nolēmusi, ka turpmāk brīvpusdienas būs tikai 1.–6. klašu skolēniem. Dienvidkurzemes novada domes priekšsēdētājs Aivars Priedols “Latvijas Avīzei” skaidro, ka tāds lēmums pieņemts arī tāpēc, ka “pēc 6. klases jau bērniem ir sava galva, viņi paši domā, ko ēst”. “Mūsdienu bērni vairs negrib zupas un putras, bet iet pirkt bulciņas un hotdogus,” pamato pašvaldības vadītājs.

Vienlaikus viņš atzīst, ka lēmums nav bijis viegls un bijis jāskaidro novada iedzīvotājiem. Taču finansējums sociālajai palīdzībai novadā pieaudzis, tā ka būšot plašākas iespējas sniegt atbalstu ģimenēm, kam tas tiešām vajadzīgs.

Cik par skolas pusdienām nākamajā mācību gadā būs jāmaksā, Dienvidkurzemē vēl nav zināms, “jo viss ar katru dienu kļūst dārgāks”.

 

Rīgā vecākiem jāatdara maks

Arī citas pašvaldības, kas līdz šim bijušas samērā dāsnas, nu augošo izmaksu dēļ sāk samazināt to skolēnu skaitu, kam tās apmaksā brīvpusdienas, vai arī ievieš vecāku līdzmaksājumu.

M. Sprindžuks uzskata, ka attiecībā uz skolēnu ēdināšanu jāmaina domāšana: “Vairāk jādomā par to, kas ir sabiedrības un kas indivīda pienākums. Nevaram kā sabiedrība ēdināt visus pēc kārtas.” Viņaprāt, jāizvērtē arī visu 1.–4. klašu skolēnu ēdināšana par valsts un pašvaldību līdzekļiem. Valsts pusdienas līdzfinansē visiem šo klašu skolēniem, līdz ar to tas jādara arī pašvaldībām, neraugoties uz katras konkrētās ģimenes rocību.

Prasīt vecāku līdzmaksājumu plāno Rīga, kurā līdz šim par ēdināšanu izglītības iestādē nebija jāmaksā ne bērnudārznieku, ne arī skolēnu vecākiem. Nu Rīgas domes koalīcija vienojusies, ka no nākamā mācību gada vecākiem būs jālīdzfinansē bērnu ēdināšana izglītības iestādē. Pilnībā joprojām tiks apmaksātas tikai 1.–4. klašu skolēnu, kā arī mazturīgo, trūcīgo un daudzbērnu ģimeņu bērnu pusdienas. Patlaban plānots, ka vecāku līdzfinansējums par pusdienām būs viens eiro dienā, bet par trīsreizējo ēdināšanu bērnudārzā – divi eiro dienā. Turklāt Rīgas mērs Mārtiņš Staķis sola, ka pēc vecāku līdzmaksājuma ieviešanas vairāk uzmanības tiks pievērsts ēdienu kvalitātei.

Ja Rīgas dome neieviestu vecāku līdzmaksājumu, no pašvaldību budžeta nākamgad ēdināšanai būtu jātērē pat par 17 miljoniem vairāk.

Šo lēmumu Rīgā pieņēma, kad vēl nebija zināms, ka IZM tomēr meklēs iespēju jau šogad iegūt papild­finansējumu ēdināšanai no valsts budžeta.

Vai tad, ja valsts artava brīvpusdienām pieaugs, Rīgas dome varētu atteikties no idejas prasīt vecāku līdzmaksājumu? Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas priekšsēdētāja Iveta Ratinīka uz šo “Latvijas Avīzes” jautājumu skaidri neatbildēja. “Tas, ka meklēs naudu valsts budžetā, vēl nenozīmē, ka to arī atradīs,” skeptiska bija Rīgas domniece. Viņa arī pieļāva, ka maznodrošināto pilsētā kļūs tikai vairāk, tā ka pašvaldības izdevumi bērnu ēdināšanā joprojām būs augsti.

 

Pārskatīs uztura normas

SAISTĪTIE RAKSTI

Jāpiebilst, ka ministrijas viedokļa maiņa bija gana strauja. Kaut starp­institucionālā darba grupā bija atzīts, ka par 1,42 eiro pilnvērtīgas pusdienas vairs nevar nodrošināt, IZM sākotnēji pavēstīja, ka šogad papildfinansējuma skolēnu ēdināšanai nebūs. Tomēr darba grupa vienojās, ka Veselības ministrijai līdz 1. maijam jāpārskata skolas pusdienu uztura normas. Savukārt Zemkopības ministrija apņēmās pēc tam aprēķināt pusdienu reālās izmaksas. Kad tās būs skaidras, IZM būtu jāprasa valdībai papildfinasējums no valsts budžeta programmas neparedzētiem izdevumiem.

Jautāju arī Veselības ministrijai, kā tad tiks pārskatītas uztura normas skolēniem. Vai netiks ļauts gatavot mazāk pilnvērtīgas pusdienas, lai ietaupītu? Atbilde bija, ka pie izmaiņām vēl tiek strādāts, taču mērķis nav samazināt izmaksas, bet uztura normas balstīt uz aktuālākajiem veselīga uztura ieteikumiem.

VIDEO. “Zilīšu bataljonam” pirmie zaudējumi. Pa ceļam uz fronti pārdzērušies krievi sakaujas savā starpā
VIDEO. “Vai ar viņu viss ir labi? Putina dīvainā uzvedība atkal piesaista uzmanību
“Sekas var būt nepatīkamas.” Politiķis par risku, ka Krievijā pie varas var nonākt daudz radikālāki spēki
Vai mežā kritušu koku drīkst sazāģēt un vest to mājās, lai izmantotu malkai? 104
Pilnībā mainījis savu dzīvi! Ar ko tagad nodarbojas kādreiz TV skatītāju iemīļotais Valters Krauze? 19
Lasīt citas ziņas

Finanšu partneris - LANDE

Sadarbības projekts
“Sekas var būt nepatīkamas.” Politiķis par risku, ka Krievijā pie varas var nonākt daudz radikālāki spēki
VIDEO. “Vai ar viņu viss ir labi? Putina dīvainā uzvedība atkal piesaista uzmanību
Vēl gaidāma atvasara? Vai tomēr pirmais sniegs? Izskan pirmās prognozes par laikapstākļiem oktobrī 4
FOTO. VIDEO. Policija brutāli izrēķinās ar Krievijas iedzīvotājiem, kuri izgājuši ielās, protestējot pret mobilizāciju 92
Ditas Lases ideāla buljona noslēpumi: “Svarīgi izmantot aukstu ūdeni!”
10:06
Vai drīkst atlaist, ja nevēlas mainīt darba vietu?
09:25
Zaļā tēja – mūsdienu jaunības eliksīrs?
08:54
Slepenas pazemes pilis ar mākslīgiem dārziem un peldbaseiniem, pārtikas krājumi pieciem gadiem – miljardieri gatavojas apokalipsei
Krievu, kurš protestēja pret tanka T-34 Narvā pārvietošanu, deportē no Igaunijas 85
Ausis dzestrs rīts. Kādus laikapstākļus sola pa dienu?
VIDEO. “Zilīšu bataljonam” pirmie zaudējumi. Pa ceļam uz fronti pārdzērušies krievi sakaujas savā starpā
Vai tiešām sašķobījusies Raimonda Paula veselība? Krauze atklāj, kā patiesībā jūtas komponists 16
VIDEO. Igaunijas mežos pamanīts liels retums – lācene ar četriem mazuļiem 10
Zaļā tēja – mūsdienu jaunības eliksīrs?
Latvijā ražotas kazas piena un citu garšu želejkonfektes pērk arī Igaunijā 2
Pēc mobilizācijas izsludināšanas Krievijā Putins aizbraucis atpūsties 42
Vai drīkst atlaist, ja nevēlas mainīt darba vietu?
VIDEO. Tasmānijas krastos izskaloti simtiem vaļu
VIDEO. Iemūrē kapsulu ar vēstījumu nākamajām paaudzēm
Atklāj, cik Krievijas pilsoņi jau lūguši patvērumu Latvijā mobilizācijas dēļ
Mūžībā aizgājusi kādreizējā NEPLP vadītāja Aija Dulevska Cālīte
Putins nav atļāvis Krievijas ģenerāļiem atkāpties no Hersonas, jo tas izskatītos pēc pazemojošas sakāves 95
Naktī nezināmi vandaļi Krievijas karoga krāsās nokrāsojuši uzrakstu “Bolderāja” 24
Putinam bija interese par vienu cilvēku… Erdogans atklāj ukraiņu gūstekņu atbrīvošanas aizkulises
ASV draud Krievijai ar smagām sankcijām aneksijas gadījumā
“Pēc Vairas Vīķes-Freibergas neviens prezidents nav uzstādījis Latvijas ilgtermiņa attīstības plānus!” norāda Ēķis 31
“Ir jāceļ minimālās algas, lai izvilktu darbinieku no verdzības stāvokļa!” Feldmans skaidro, kā rīkojās igauņi 41
Bijušais mājas vecākais atklāj, ka iekaustīts, kad mēģinājis pārliecināt iedzīvotājus par nepieciešamību veikt ēkas siltināšanu
“Neturēt vaļā logus, netecināt ūdeni, mazgājot zobus!” Eksperti stāsta, kā mājsaimniecībām taupīt energokrīzes laikā 194
Ainārs vēl 23. februārī bij galvenais tiltu būvētājs uz Maskavu! Egila Līcīša feļetons
FOTO. “Apbrīnas vērtais ozolkoka parkets un 1938. gada trauku bufete!” Kādā mājā dzīvoja Prezidenta pils galvenais elektriķis