Nevienam mitrā laikā nepatīk rakņāties pa jēlu zemi, taču ziemas ķiplokiem un sīpolpuķēm ir labs stādāmlaiks. Lieliska metode – ķiploku daiviņas salikt uz augsnes un apbērt ar vismaz 20 centimetrus biezu lapu kārtu. Līdzīgi var sastādīt tulpju u. c. sīpolus. Augsne apakšā kļūst irdena, saknēm tīkama, un asni pavasarī dancodami nāks cauri.
Nevienam mitrā laikā nepatīk rakņāties pa jēlu zemi, taču ziemas ķiplokiem un sīpolpuķēm ir labs stādāmlaiks. Lieliska metode – ķiploku daiviņas salikt uz augsnes un apbērt ar vismaz 20 centimetrus biezu lapu kārtu. Līdzīgi var sastādīt tulpju u. c. sīpolus. Augsne apakšā kļūst irdena, saknēm tīkama, un asni pavasarī dancodami nāks cauri.
Foto: Inita Šteinberga

“Pieņemam lapas!” Poļu ģimene nesaprot, kā citiem var palikt pāri šis vērtīgais bezmaksas augsnes auglības vairotājs 21

Inita Šteinberga, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
FOTO. Apskati, kāda automašīna bija pati populārākā tavā dzimšanas gadā!
“Es pat nespēju iedomāties, ka pieaugušai sievietei var kaut ko tādu teikt” – sieviete vilcienā piedzīvojusi nepatīkamu izturēšanos no diviem pusaudžiem
Daudzas šo nezina! 15 populārākās sieviešu kļūdas seksā 20
Lasīt citas ziņas

“Pieņemam lapas! Ja sagrābts daudz, aizbrauksim paši pakaļ!” šādu sludinājumu pie ziņojumu dēļiem ­Dobelē izlikusi Poļu ģimene, kuru dārzā vienmēr ir lapu trūkums. Rosīgie dārznieki nesaprot, kā citiem var palikt pāri šis vērtīgais bezmaksas augsnes auglības vairotājs.

Tagad lapas ir pašā labumā! Tādas smagnēji mitrenas, rūgteni smaržojošas, jau gatavas sadalīties un vairot zemes auglību. Var grābt tagad, var lietot jau kaudzēs sagrābtās vai saliktās melnajos maisos, kuri redzami pilsētu apstādījumos un māju pagalmos. Vienlīdz labas ir grābtās un ar zāles pļāvēju sasmalcinātās.

CITI ŠOBRĪD LASA
Nu jau piecus gadus, kopš Poļi pirmoreiz izlika sludinājumu, viņiem ir stabili piegādātāji, kas atved savās sētās sagrābtās lapas.

Labas ir visu koku sugu vecās drēbes – gan atsevišķi grābtās, gan kopā savāktie dažādu lapu asorti. Tās visas ielabo augsni, taču atšķirībā no citām mulčām (salmiem, siena) tajās nav nezāļu sēklu (kā sienam), nav nekādu ķīmijas atlieku (kā var būt salmiem). Turklāt lapas var dabūt visu rudeni un ziemu, kamēr laiks turas plusos.

Tagad uzbērtā kārta palīdzēs arī pavasarī saglabāt augsnē mitrumu un kavēs nezāļu iesēšanos, augšanu.

Aiztaupa lieku rosību

“Kādēļ savus spēkus laupīt, ja var saudzēt tos un taupīt,” joko Poļu ģimenes mamma Valentīna (Dr. agr., augu aizsardzības konsultante). Viņa skaidro, ka agrāk, kad bijusi jaunāka, čakli darījusi dārzā visu pēc priekšrakstiem. Taču ar gadiem nākusi atklāsme, ka daudz ir bijis liekas rosības, bez kuras nu var lieliski iztikt. Tagad tiek strādāts tā, lai tērētu dārza darbiem mazāk spēka un laika, bet vāktu bagātu ražu.

Krietnākā rosība iznāk rudeņos, kad visur jā­klāj lapu kārta.

Tad nu visa ģimene gādā lapas un ber visur – uz lauka, dobēs, siltumnīcā. Viņu dārzā lapu vienmēr pietrūkst, lai cik daudz būtu izdevies savākt.

Kompostu vairs ­netaisa

Valentīna savā dārzā lapām un citai organikai nu jau vairākus gadus izlaiž komposta stadiju. Pareiza komposta gatavošana nav viegls darbs, tādēļ viss tiek uzreiz ierakts vai sabērts vadziņās, dobēs, izmantots kā mulča.

Sausas lapas, kādas tās ir agri rudenī, grābt ir patīkamāk, taču pārvadāt tādas un izbērt uz lauka ir traki grūti. Arī vējš paķer prom savu daļu. Vislabāk ir lapas sagrābt kaudzē un atstāt, lai samitrinās un nosēžas. Tad šādu mantu ņem lēkšķēm, gluži kā kūtsmēslus. Turklāt ar vienu ķerras braucienu var aizvest daudz vairāk lapu, nekā vācot sausās čaganītes.

Reklāma
Reklāma

Bieza lapu kārta pāris gados pat pļavu pārvērtīs auglīgā augsnē, nepūloties ar rakšanu. Sevišķi labi lapu segums pārtop augsnē šajā siltajā rudenī, kamēr temperatūra plusos.

Publikācija sagatavota ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu

Par publikācijas saturu atbild AS “LATVIJAS MEDIJI”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.