Publicitātes foto

Līga Kozlovska: Valstij jāatrod iespēja, kā nodrošināt kompensējamo zāļu iegādi, maksājot pa daļām 0

Līga Kozlovska, Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas prezidente un praktizējoša ģimenes ārste

VIDEO. “Izsludināts karastāvoklis, cilvēkus aicina evakuēties – Ukrainas armija ienākusi Krievijā!” Izplata šķietamu Putina paziņojumu 3
Mūžībā devusies leģendārā aktrise Lilita Ozoliņa 29
VIDEO. Zibens spēriena izraisīts ugunsgrēks noposta gadsimtiem vecu baznīcas ēku
Lasīt citas ziņas

Uzspiestā nepieciešamība visus kompensējamos recepšu medikamentus iegādāties vienā reizē, pat ja recepte izrakstīta trīs mēnešu periodam, pacientiem bieži vien ir pārāk smaga nasta. Ārsti iespēju robežās cenšas palīdzēt, izrakstot trīs receptes – katram mēnesim savu.

Taču tas ievērojami apgrūtina gan pacientu, gan ārstu ikdienu, ja pacientam ir jālieto pa 10, 15 un vēl vairāk medikamentiem, kā tas bieži ir multimorbīdu jeb ar daudzām hroniskām slimībām sirgstošu pacientu gadījumā. Ārsts raksta kaudzi recepšu, bet aiz kabineta durvīm gaida gara pacientu rinda.

CITI ŠOBRĪD LASA
Lai situāciju mainītu, Veselības ministrijai ir jārod iespēja atcelt ierobežojumu, kas liedz kompensējamos medikamentus izpirkt pa daļām.

Latvijas sabiedrība turpina novecot – mūsu demogrāfiskā situācija aizvien ir ar negatīvu zīmi –, un satraucoši ir dati par mūsu novecojošās sabiedrības veselības stāvokli. Pēdējos piecos gados turpina palielināties pacientu ar hroniskām sirds un asinsvadu slimībām skaits. Šo saslimstību izraisītas mirstības dēļ Latvija Eiropā ir viena no “skumjajām pirmrindniecēm”.

Tāpat turpina palielināties saslimstība ar dažādas lokalizācijas onkoloģiskām slimībām, savukārt trešā izplatītākā saslimšana, kuras dēļ mēs izrakstām darbnespējas lapas, ir muguras un skeleta muskuļu sāpes.

Tam klāt nāk cukura diabēts, kas Latvijā izplatās gluži kā sērga.

Protams, atbildība par savu veselību pirmkārt ir jāuzņemas cilvēkam, kura dzīvesveids un ikdienas paradumi tiešā veidā ietekmē veselību. Taču aizvien spēkā ir arī dabas likumi, kas pat veselīga dzīvesveida piekritējam teju vai paredz, ka līdz ar vecumu veselības stāvoklis pasliktināsies un bez medikamentiem iztikt nebūs iespējams. Latvijā 45, bet biežāk 50 gadi ir slieksnis, kad hroniskās slimības saasinās, parādās jaunas slimības, līdz ar to nepieciešama kompleksā medikamentozā terapija visa atlikušā mūža garumā.

Ikdienas darbā ģimenes ārsts ieklausās sava pacienta vajadzībās un ņem vērā viņa iespējas. Nozīmējot terapiju, neatkarīgi no tā, vai pacientam nepieciešamie medikamenti ir kompensējamo zāļu sarakstā vai nav, mēs cenšamies novērtēt viņa finansiālās iespējas un līdzvērtīgu medikamentu grupā meklējam optimālu variantu, ko noteikti dara arī farmaceits aptiekā.

Ilustratīvs foto.
Foto: Pixabay

Tāpat, izrakstot kompensējamās zāles, ģimenes ārsts ieklausās pacienta lūgumā un iespēju robežās trīs mēnešu periodam visus medikamentus izraksta trijās receptēs, sniedzot iespēju katru no tām izpirkt konkrētā mēnesī. Taču bieži vien tas nav iespējams. Ģimenes ārsta praksē svarīga ir katra minūte, bet ikvienas receptes izrakstīšana prasa laiku, jo īpaši, ja pacientam ar vairākām hroniskām saslimšanām ir nepieciešamas receptes 10, 15 vai vairāk medikamentiem. Šādu gadījumu mūsu ikdienā ir ļoti daudz.

Bieži vien, saņemot recepšu kaudzīti padsmit medikamentiem, kas paredzēti lietošanai trīs mēnešu periodā, pacients nonāk sarežģītā situācijā, jo tie ir jāizpērk vienā reizē.

Finansiāli tas ir smagi, taču visiem izrakstīt trīs receptes mēs, ārsti, vienkārši nespējam. Ja pacientam ir nepieciešami 10 medikamenti, ārstam būtu jāizraksta 30 receptes. Nav saprotams, kādēļ pacientam nevar ļaut arī vienu kompensējamo medikamentu recepti izpirkt pakāpeniski trīs mēnešu periodā, ja jau tagad pa daļām ir iespēja izpirkt zāles, kas izrakstītas parastajā receptē. Šķiet, mūsdienu tehnoloģisko sasniegumu laikmetā pacientiem tik būtiskais risinājums nevar būt neatrisināms. Tas ievērojami atvieglotu gan pacientu, gan arī ģimenes ārstu ikdienu.

Tā vietā mēs aizvien redzam situāciju, kas turpina pasliktināties. Ģimenes ārstiem nav noslēpums, ka ārkārtīgi daudzi pacienti, pirms iegādāties, mēdz “sašķirot” ārsta medikamentus. Proti, ņemot vērā savas finansiālās iespējas, izvēlas, ko no izrakstītā iegādāties, bet ko ne. Taču tas ir ārkārtīgi bīstams paradums, kas tiešā veidā kaitē cilvēka veselībai, pat apdraud viņa dzīvību, jo kompleksajā terapijā svarīgs ir katrs medikaments.

Tikai kompleksi lietoti, medikamenti viens otru papildina un novērš viens otra iespējamās blaknes. Ja pacientam ir hroniska plaušu vai zarnu trakta slimība un vienlaikus arī hroniskas sirds asinsvadu saslimšanas, nav pieļaujama tikai vienas slimības ārstēšanai paredzēto medikamentu iegāde vai nepilnīgs komplekts no šo slimību ārstēšanai paredzētajām zālēm.

Pieredze rāda, ka daudzu pacientu veselības stāvokļa aizvien tālākas pasliktināšanās cēlonis ir tas, ka, par spīti visiem brīdinājumiem, cilvēki medikamentus “šķiro” un neiegādājas.

Aptuveni ceturto daļu zāļu pacienti nespēj nopirkt finansiālās situācijas dēļ. Šo faktu apstiprina arī “Mēness aptiekās” veiktās aptaujas rezultāti. 63 % farmaceitu atzīst, ka apmēram piektā daļa apmeklētāju lūdz viņiem padomu, kuri no ārsta izrakstītajiem medikamentiem jāiegādājas obligāti, bet kurus var nepirkt, savukārt vēl 36 % farmaceitu norāda, ka grūtības ar visu ārsta izrakstīto medikamentu iegādi ir vismaz pusei pacientu. Tas nozīmē, ka situācija būtībā ir dramatiska.

Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija vēršas pie Veselības ministrijas ar lūgumu izvērtēt šo ārkārtīgi kritisko situāciju un rast tai atrisinājumu. Protams, aktuāls ir arī zāļu dārdzības jautājums.

Esam pārliecināti, ka, samazinot medikamentiem PVN likmi, daudziem iedzīvotājiem būtiski tiktu atvieglota finansiālā situācija. Taču izprotam arī šāda lēmuma ietekmi uz kopējo valsts budžetu un tā komplicētību, tādēļ šobrīd lūdzam vismaz atcelt prasību visus kompensējamos medikamentus iegādāties vienā reizē.

SAISTĪTIE RAKSTI

Ir jābūt veidam, kā iedzīvotājiem sniegt iespēju kompensējamos medikamentus iegādāties pa daļām. Lauku ģimenes ārstu asociācija aicina izveidot darba grupu, kas šo jautājumu atrisinātu, un paši esam gatavi aktīvi un konstruktīvi iesaistīties tās darbā.

Tikmēr pagaidām Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija pozitīvi vērtē risinājumu, kādu esošajos apstākļos pacientiem piedāvā “Mēness aptieka”, kas nodrošina pacientiem iespēju gan parastajā receptē izrakstītos, gan kompensējamos medikamentus iegādāties, maksājot pa daļām bez papildu izmaksām. Tas var būtiski atvieglot pacienta iespējas īstenot visu ārsta nozīmēto medikamentozo terapiju, neliekot “šķirot” medikamentus.

Šajā publikācijā paustais ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar LA.LV redakcijas redzējumu.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Rasols ir dārzeņu salāti!” 5 izplatītākie mīti par dārzeņiem, augļiem un veselīgu uzturu
“Latvijā vīrieši vispār “neslimo” – kamēr spēj pavilkties, pie ārsta neiet” – eksperte par augstajiem mirstības rādītājiem Latvijā
Viena sekunde par katru dzīves gadu! Sieviete svin sirds transplantācijas operācijas 30.gadadienu, izlecot ar izpletni
Kādu lomu cukura diabēta attīstības riska samazināšanā spēlē D vitamīns?
VIDEO. “Izsludināts karastāvoklis, cilvēkus aicina evakuēties – Ukrainas armija ienākusi Krievijā!” Izplata šķietamu Putina paziņojumu
Mūžībā devusies leģendārā aktrise Lilita Ozoliņa
VIDEO. Zibens spēriena izraisīts ugunsgrēks noposta gadsimtiem vecu baznīcas ēku
“Latvijā vīrieši vispār “neslimo” – kamēr spēj pavilkties, pie ārsta neiet” – eksperte par augstajiem mirstības rādītājiem Latvijā
FOTO. Smaidi, ziedi un Mika Dukura dziesmas: romantiskā ceremonijā laulības gredzenus mijuši Katrīne Sauliete un Pēteris Vasiļevskis
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Latvijas Paralimpiskā komiteja no “Mēness aptiekas” saņems 120 000 eiro atbalstu – parasportisti varēs turpināt sportot veselībai un augstiem sasniegumiem
Svētki balsij tikai sākas! Kā gādāt par kakla veselību?
Urostoma – neērtība, kurai var pielāgoties
Lielākajos parasporta svētkos Siguldā gaidāmi 400 dalībnieki – gan paralimpieši, gan tie, kuri sporto veselībai un priekam
Kā izvēlēties piemērotāko inkontinences izstrādājumu?
Par astmas simptomiem un kā ar šo slimību sadzīvot
„Mēness aptieka”: Farmaceite saņem Veselības ministrijas apbalvojumu Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienas priekšvakarā
Tūskas iemesls var būt arī miega trūkums vai pārlieku sāļš ēdiens. Kā rīkoties?
„Centrālā laboratorija”: 64 gadījumos ērces bijušas inficētas ar kādas slimības ierosinātāju – tajā skaitā divas ar ērču encefalītu
Kā atmest smēķēšanu? Ceļvedis pīpmanim
Veselības recepte – līdzsvars it visā
Pasaules aknu dienā atgādina par profilaktisku pārbaužu lomu veselībai
„Mēness aptiekas” nodarbības “Tava veselības pietura” stiprina Latvijas paralimpiskās kustības bērnus un jauniešus
Iedzīvotāji sāpju gadījumā pārāk paļaujas uz bezrecepšu medikamentiem
Urīnceļu infekcijas var provocēt arī stress, it īpaši – bailes
11 ieteikumi mentālās veselības profilaksei
„Mēness aptieka”: Latvijas skolēniem patiesi interesē, kā strādā farmaceiti
“Mēness aptiekas” farmaceite Ieva Virza saņēmusi “Gada balvu medicīnā 2022”
“Centrālā laboratorija”: 89% Latvijas sabiedrības organismā nepietiekams D vitamīna daudzums
„Mēness aptieka” turpina ilgtspējas līderību farmācijas nozarē Latvijā
Cigarešu laikmeta beigu sākums. Kā vislabāk cīnīties ar šo kaitīgo ieradumu?
Latvijā pirmoreiz izmantota jauna medicīniska apetīti regulējoša metode
Moderna „Mēness aptieka” atvērta tirdzniecības centrā „Sāga”
Kas notiek mūsu organismā, ja vairāk par četrām stundām dienā sēžam
Padomu kopums guļoša pacienta aprūpē, atbilstoša inventāra nozīme
Kā varam likt sāpēm atkāpties
Labs farmaceits uzdod jautājumus
9 pazīmes, ka jūs guļat par maz
Mēness aptieka: Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju mājas aptieciņas iegādē seko mediķu ieteikumiem
„Mēness aptieka” saņem starptautiski atzītu klientam draudzīgā uzņēmuma novērtējumu
Lielisks padoms tveicīgajās dienās: kā pašam uzmeistarot kondicionieri?
7 situācijas, kurās kategoriski nepieļaut kompromisu
Medicīnai piešķir un piešķir papildu finansējumu, taču rindas pie ārstiem nemazinās… Kā tas iespējams?
Plakstiņi aizsedz skatu – kādi ir iespējamie risinājumi?
Viegls muguras sastiepums vai hroniskas sāpes? Ieteikumi, kādos gadījumos jāvēršas pie ārsta
Bērnu tiesību aizsardzības inspekcija pērn saņēmusi 61 sūdzību par vienaudžu savstarpēju vardarbību
Ukrainas armija Bahmutas rajonā izvērsusi uzbrukumu plašā frontē
“Jaunā Vienotība” mēģina nošaut vairākus zaķus vienlaicīgi.” Dienas saruna ar politologu Filipu Rajevski
Auziņš: Reiz pie manis ieradās Valsts Kontrole, palūdza telpu ar kafijas aparātu un uzreiz deva mājienu par vēlmi sodīt
Mūžībā devusies leģendārā aktrise Lilita Ozoliņa
VIDEO. Zibens spēriena izraisīts ugunsgrēks noposta gadsimtiem vecu baznīcas ēku
VIDEO. “Izsludināts karastāvoklis, cilvēkus aicina evakuēties – Ukrainas armija ienākusi Krievijā!” Izplata šķietamu Putina paziņojumu
FOTO. Ar grandiozām ovācijām skatītāji Jelgavā sagaidījuši leģendāro grupu “Zodiaks”
“Latvijā vīrieši vispār “neslimo” – kamēr spēj pavilkties, pie ārsta neiet” – eksperte par augstajiem mirstības rādītājiem Latvijā
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Aivis Mirbahs: Valsts aizsardzības mācības programma piedzīvos izmaiņas
23:00
VIDEO. Kārumnieks lācis ielavās maiznīcā un apēd 60 kūciņas
22:33
Ukrainas armija Bahmutas rajonā izvērsusi uzbrukumu plašā frontē
22:25