Foto – Aija Geida

Maizes dienā Āraišu vējdzirnavās godinās saimnieces un jauno rudzu maizi 0

Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) svētdien, 28.jūlijā, tuvus un tālus viesus, maizes cepējus un tradīciju zinātājus aicina uz Āraišu vējdzirnavām, lai godinātu saimnieces un saimniekus, jauno rudzu maizi un svinētu tradicionālo Maizes dienu, informēja DAP sabiedrisko attiecību speciāliste Maija Rēna.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti un dzērieni, kas veicina grumbu veidošanos un paātrina novecošanos
Ziemeļamerikas indiāņu zvēru horoskops. Uzzini, kurš dzīvnieks esi tu! 17
Krievu murgs Turcijā: turki Krievijas pilsoņus izsēdina no lidmašīnām un neļauj lidot uz citām valstīm
Lasīt citas ziņas

Šajā dienā Āraišu vējdzirnavās būs gan rudzu kūku konkurss, rudzu maizes meistarklases un veselības laboratorija, gan arī mīļmaizītes cepšana, degustācijas un tirdziņš ar apkārtējo novadu maizes cepēju, siera sējēju, bitenieku, zāļu tēju un amatnieku darinājumiem.

Maizes diena ir tradīcija, kur ik gadu satiekas gan tradicionālās, gan jaunāku laiku rupjmaizes cepēji, savukārt apmeklētāji varēs iepazīt maizītes ceļu no labības tīruma līdz graudiem un gatavai maizei, dodoties ceļojumā pa Kukulīša taku, stāstīja Rēna.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pie lielā Jēkabu galda ar dziesmām un stāstiem norisināsies jaunās maizes griešana un garšošana. Kā jau katrā Maizes dienā tiks godināti seno saimnieku un saimnieču vārdu īpašnieki – Jēkabi un Annas.

Āraišos ir vienīgās vējdzirnavas ar to oriģinālo iekārtu Latvijā, kam atjaunoti spārni un darbināmi dzirnavu mehānismi. Maizes dienas norises laikā ikviens varēs iepazīt dzirnavu mehānismus, bet ja vēja stiprums un virziens būs labvēlīgs, tad būs iespēja vērot arī dzirnavu spārnu ritējumu Āraišu dzirnavu kalnā.

Pasākums norisināsies Amatas novadā, Āraišu vējdzirnavās svētdien, 28.jūlijā, no plkst.12 līdz plkst.16. Maizes dienu organizē DAP sadarbībā ar vējdzirnavu atbalsta biedrību “ANNO1852” un Amatas novada domi.

Āraišu vējdzirnavas ir viens no DAP apsaimniekotajiem objektiem Gaujas Nacionālajā parkā (GNP). Tās būvētas 19.gadsimta vidū Drabešu muižas vajadzībām. Pagājušā gadsimta 80.gados dzirnavas nonāca GNP paspārnē un tika atjaunotas un līdz pat mūsdienām šeit regulāri apskatāmas izstādes un ekspozīcija par dzirnavu vēsturi un nozīmi, ir iespējams iemēģināt roku graudu malšanā un izzināt senās tradīcijas.

Pagājušajā gadā notikušās rekonstrukcijas laikā dzirnavās atjaunotas jumta konstrukcijas un fasāde, veikti uzlabojumi iekštelpās, izveidots āra apgaismojums un pats galvenais – izgatavoti jauni vējdzirnavu spārni. Dzirnavas nav tikai dekoratīvs un vēsturisks objekts, tās ir arī pilnībā funkcionējošas – šeit iespējams samalt gan miltus, gan dažāda veida putraimus un citus graudaugu produktus, teica Rēna.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.