Veselam
Ārstēšana

Mājas, ziepes, 2 metri – SPKC aicina sabiedrību ievērot piesardzības pasākumus4

Foto: Panthermedia/Scanpix/LETA

Vērtējot epidemioloģisko situāciju Latvijā un novērojot Covid-19 saslimstības pieaugumu pēdējās dienās, Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologi aicina sabiedrību ievērot piesardzības pasākumus.

Kā aģentūru LETA informēja SPKC pārstāve Ilze Arāja, cilvēkiem joprojām ir jāievēro distance ne mazāk kā divi metri no apkārtējiem, jāmazgā rokas ar ūdeni un ziepēm vismaz 20 līdz 40 sekundes,

jāizvairās no publisku vietu apmeklēšanas vai privātiem pasākumiem, kur nav iespējams ievērot distanci un notiek cilvēku drūzmēšanās.

Tāpat SPKC epidemiologi aicina izvērtēt, vai šovasar ir nepieciešams doties ceļojumā ārpus Baltijas valstīm, tikties ar cilvēkiem, kuri atbraukuši no ārzemēm, vai uzņemt viesus no ārvalstīm.

Cilvēki ir aicināti lejupielādē lietotni “Apturi Covid”, lai ātrāk uzzinātu, vai ir bijusi saskarsme ar Covid-19 saslimušo. Izmantojot lietotni, persona varēs savlaicīgāk sākt pasākumus, lai neapdraudētu ģimeni, kolēģus, draugus un pārējos iedzīvotājus.

SPKC atgādina, ka ir iespēja veikt valsts apmaksātu Covid-19 testu arī tad, ja nav saslimšanas simptomu.

Jāpatur prātā, ka iepriekš obligāti ir jāpierakstās, zvanot uz tālruna numuru 8303 darba dienās no plkst.8 līdz plkst.22, sestdienās no plkst.9 līdz plkst.15 un svētdienās no plkst.9 līdz plkst.12.

Ja persona ir atgriezusies no ārvalstīm, tad ir jāseko informācijai SPKC tīmekļa vietnē par nepieciešamajiem piesardzības pasākumiem.

Ja persona ir bijusi valstī, kur 14 dienu saslimstības rādītājs ar Covid-19 pārsniedz 16, cilvēkam ir jāievēro 14 dienu pašizolācija dzīvesvietā.

Personai ir jāvēro savs veselības stāvoklis, un, ja parādās kādi no elpceļu infekcijas simptomiem, piemēram, paaugstināta ķermeņa temperatūra, klepus, rīkles iekaisums, apgrūtināta elpošana, telefoniski jāsazinās ar ģimenes ārstu.

Šādā gadījumā personai nevajadzētu apmeklēt sabiedriskas vietas, darba vietu, nedodies ciemos un uz citām publiskām vietām un telpām, kur uzturas cilvēki.

Ja cilvēks ir bijis kontaktā ar Covid-19 slimnieku un SPKC noteicis viņu kā tuvu kontaktpersonu, personai ir jāpaliek mājās un jāievēro mājas karantīnu.

Tāpat nākamās 14 dienas ir jānovēro sava veselība un ar karantīnā esošo cilvēku sazināsies ģimenes ārsts. Arī šajā gadījumā nedrīkst apmeklēt sabiedriskas vietas, doties uz darbu un ciemos un citām publiskām vietām un telpām, kur uzturas daudz cilvēku.

Savukārt, ja cilvēkam parādās saslimšanas pazīmes, piemēram, klepus, rīkles iekaisums, paaugstināta temperatūra vai elpas trūkums, ir jāpaliek mājās. Personai ir jāsazinās ar ārstu telefoniski un jāvienojas par turpmāko ārstēšanas procesu.

Klepojot un šķaudot, jānosedz mute un deguns ar vienreizlietojamo salveti, kura pēc lietošanas jāizmet atkritumos, un pēc tam jānomazgā rokas. Situācijā, ja nav vienreiz lietojamo salvešu vai kabatlakatiņa, jāklepo vai jāšķauda iekšējā elkoņa locītavas virsmā – piedurknē, bet nedrīkst šķaudīt plaukstā.

Cilvēkam ir jābūt pieejamam saziņai un sadarbībai ar epidemiologu un ģimenes ārstu un jāievēro šo profesionāļu norādījumi. Tāpat personai nevajadzētu pakļaut citus cilvēkus inficēšanās riskam, tāpēc SPKC eksperti aicina neveidot tiešus kontaktus ar citiem cilvēkiem – neuzņemt viesus, nedoties privātās vizītēs, uz darbu, sabiedriskām un publiskām vietām un telpām. Izolāciju var pārtraukt tikai ar ārstējošā ārsta atļauju.

Saistītie raksti

SPKC atgādina, ka Covid-19 infekcijas ierosinātājs izplatās tieša kontakta ceļā ar sīkiem pilieniem, kas rodas, inficētajai personai runājot, šķaudot vai klepojot, kā arī netieša kontakta ceļā, pieskaroties virsmām un priekšmetiem, kas piesārņoti ar elpceļu izdalījumiem.

LETA jau rakstīja, ka izvadītajā diennaktī Latvijā veikti 1715 Covid-19 testi un reģistrēti 13 jauni saslimšanas gadījumi, liecina SPKC apkopotā informācija.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Nomira 21 gadu vecā mamma un bērns piedzima nosmacis. Sākas tiesvedība par draudzi, kas izvēlējās neizglābt
6 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Jūrā noslīcis atrasts pirmdien pazudušais jaunietis. Policija atklāj notikušā apstākļus
9 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Pensionāru federācija komentē pensiju celšanu un pastāsta, kāpēc daļa pensionāru būs apbēdināti 1
3 stundas
LE
LETA
Laukos
Graudaugu rekordražas šogad nebūs. Eksperti vērtē situāciju graudkopības nozarē
1 stunda
LA
LA.LV
Latvijā
Pat stārķi ievēro distanci! Ventspils pusē iemūžināts neparasts skats
2 stundas