‘458- Win Mag’
‘458- Win Mag’
Publicitātes foto

Mazāk novērtēto medību kalibru tops. Nr.6 – ‘.458 Win Mag’ 0

.458 Win Mag

Pēc tam kad 1956. gadā kalibru sāka ražot komerciāli, .458 Win Mag nekavējoties ieguva mednieku uzmanību. Laikā, kad tika izlaists šis kalibrs, arvien vairāk ASV mednieku devās uz Āfriku medībās, un tādēļ arī šis kalibrs iekļuva starp populārākajiem bīstamo dzīvnieku medībās.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
“Kā krāpnieks zināja, ka neesmu izņēmusi paciņu?” Lasītāja atmasko neīsto “Latvijas Pastu” 1
Mākslīgais intelekts nosauc piecus “neveiksmīgākos” latviešu politiķus 115
Lasīt citas ziņas

Tomēr pavisam drīz parādījās pirmās problēmas attiecībā uz kalibra rādītājiem. Izplatījās ziņas par to, ka patronu lādiņi nav uzticami, lodes nav pietiekami efektīvas un nereti atlec no medījuma, jo patronai nav bijusi pietiekama jauda. Un tas ir kaut kas tāds, ar ko negribas saskarties, medījot bīstamus dzīvniekus.

Bēdīgākais – tika pat nogalināti vairāki mednieki, citi ieguva smagas traumas. Ievainots tika arī profesionālais mednieks un rakstnieks Džeks Lots, kurš sastapās ar bifeli, bet .458 Win Mag mednieku pievīla.

CITI ŠOBRĪD LASA

Protams, pēc šādiem gadījumiem kalibra reputācija cieta. Džeks Lots pēc incidenta pat radīja pavisam jaunu kalibru .458 Lott, lai uzlabotu .458 Win Mag rādītājus.

Kāda tad bija galvenā problēma?
Tā kā šim kalibram vajadzēja būt tikpat jaudīgam un efektīvam kā .450 un .470 Nitro Express, Winchester mērķis bija ar .458 Win Mag raidīt 33 gramu (500 greinu) lodi ar 655 m/s no 66 cm gara stobra. Tā kā .458 Win Mag radīja, izmantojot .375 H&H, saīsinot čaulīti līdz 6,35 cm, čaulītē nebija pietiekami daudz vietas attiecīgai pulvera devai, lai sasniegtu vēlamo rezultātu.

Lai to kompensētu, čaulītē tika saspiests attiecīgais pulvera daudzums, bet tādējādi pulveris salipa pikās un čaulītē nevarēja sadegt vienmērīgi, līdz ar to arī lode vairs nevarēja sasniegt vēlamo ātrumu.

Winchester reaģēja, samazinot standartus, liekot 33 gramu lodei lidot ar 622 m/s, un tad vairs čaulītē pulveri nevajadzēja saspiest. Lādiņš tāpat bija pietiekami jaudīgs un efektīvs. Tomēr labā slava jau bija zudusi, un mednieki vairs nespēja uzticēties .458 Win Mag.

Tomēr laika gaitā kalibra reputācija uzlabojas, ņemot vērā arī to, ka pulveri ir modernāki un lādiņi var kļūt jaudīgāki. Tomēr joprojām kalibru apēno sliktās atmiņas un neuzticība.

Noslēgumā

Laika gaitā pasaule ir ieraudzījusi dažādus kalibrus dažādiem mērķiem, ar dažādiem rādītājiem. Ir tādi, kam ir nemainīga popularitāte, kurus izmanto jau vairākas mednieku paaudzes, bet ir tādi, kas vienkārši pazūd nebūtībā. Nav viena tāda universāla superkalibra. Katram ir savi plusi, savi mīnusi, savas priekšrocības, kā arī nepilnības.

Dažiem kalibriem atšķirsies tikai dažas nianses, ir arī tādi, kurus savā starpā nevar salīdzināt. Tomēr fakts ir tāds, ka munīcijas ražotāji meklē jaunus risinājumus, veic uzlabojumus un piedāvā jaunus kalibrus. Kurš no tiem iegūs popularitāti, kurš pazudīs – to grūti paredzēt. Tomēr galvenais, lai mednieks atrod savu mīļāko kalibru, kuram var uzticēties par simt procentiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.