Foto: Andreycherkasov/SHUTTERSTOCK

Miers no augu spēka un pašiedvesmas 0

Pie mums aug tik daudz augu, no kuriem varam smelties veselību un enerģiju, profilaktiski palīdzēt stresa situācijās un pat ārstēt stresa izraisītus neirotiskus traucējumus, ir pārliecināts ārsts psihiatrs GUNTIS KALNIETIS. Ieteicamas arī dažādas nomierinošas tehnikas.

Kas ir stress

Kalvītis: Nevaru iedomāties, ka es kā valdības vadītājs varētu vienu sabiedrības daļu izslēgt no sabiedrības, tāpēc ka viņi negrib mani klausīt 81
APTAUJA: Latvijā 48% iedzīvotāju nav informēti par iespēju izņemt skaidru naudu veikalu kasē
VIDEO. “Man likās, ka viņš ir apsēsts ar dēmoniem”: pēc dažu dienu padzīvošanas kopā ar aktieri Imantu Stradu saka Amuna Davis 22
Lasīt citas ziņas

Parasti ar vārdu “stress” vai “spriedze” mēs saprotam reakciju uz negatīvām emocijām, lai gan bioloģiskā nozīmē to var izraisīt ne tikai psihiski, bet arī cita veida faktori, piemēram, liels karstums vai aukstums. Neliels emocionālais stress mums pat ir vajadzīgs, jo tam ir organismu trenējoša iedarbība un to pat dēvē par labo stresu.

Taču, ja stress ir pārāk spēcīgs vai arī ilgstoši ir tikai negatīvas emocijas, organisma adaptācijas spējas izsīkst, un rodas distress (sliktais stress). Emocionālā distresa sekas jau var būt neirozes, depresija vai psihosomatiskie traucējumi. Katrā ziņā visi negatīvie faktori – emocionālie satricinājumi darbā, konflikti mājās, kas tagad pašizolācijas laikā mēdz pastiprināties ģimenēs, kurās jau bijušas problēmas ar saticību, negatīva informācija no masu saziņas līdzekļiem, problēmas ar darbu – mūs ietekmē, rada tā saukto psihosociālo stresu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Dažkārt cilvēki sūdzas par dažādām nepatīkamām sajūtām iekšējos orgānos, piemēram, sirdsklauvēm, sāpīgumu sirds rajonā, gremošanas traucējumiem, kaut izmeklējumi neko neparāda. Patiesībā tie ir psihoemocionāli traucējumi (bieži vien attīstās uz psihosociālā stresa pamata), kas izpaužas ar minētājiem simptomiem. Arī ātrs nogurums, satraukums, miega traucējumi, depresija var būt stresa sekas.

Pievērsties sev

Viena no piemirstām lietām ir iemaņas, kā cilvēkam pašam iemācīties kontrolēt savas emocionālās reakcijas. Te pieder dažādas psihofizioloģiskā treniņa metodes. Piemēram, tie ir elementāri paņēmieni, sākot ar elpošanas nomierināšanu un muskulatūras atslābināšanu. Ja cilvēks ir mierīgs, viņš elpo lēni un ritmiski, bet, ja uztraucies, elpa kļūst ātra un neritmiska. Iemācoties apzināties un kontrolēt savu elpošanu, arī negatīvās emocijas pierimst. Arī veģetatīvās distonijas pacientiem (raksturīgas panikas lēkmes, kad šķiet, ka tūlīt nomirs) ieteicama elpošanas kontrole – savas elpošanas vērošana un māka, trauksmei tuvojoties, elpot dziļi, lēni un vienmērīgi.

Praktiskas metodes, kā kontrolēt savu elpošanu, atbrīvot muskulatūru, iemācīties pozitīvu pašiedvesmu – tas viss ir tik vienkārši, turklāt dzīvē noderēs katram.

Miegu un pat sapņus mēs arī varam iespaidot ar pašiedvesmu. Ir jāizmanto īpašs apziņas stāvoklis starp nomodu un miegu, kad pašiedvesma kļūst īpaši iedarbīga. Vienkāršākais veids ir katru vakaru iemiegot pie sevis monotoni 20–30 reizes atkārtot kādu pašiedvesmas formulu, kas domāta labam miegam un patīkamiem sapņiem. Tā var būt arī ar universālāku mērķi, piemēram, “ar katru dienu es jūtos arvien labāk un labāk”, un šāda smadzeņu datorā ievadīta pro­gramma darbosies arī dienā.

Iedarbīgā asinszāle un citi augi

Lai iemigšanu nekavētu trauksme vai uzmācīgas domas, var palīdzēt augi ar nomierinošu iedarbību. Turklāt atšķirībā no sintētiskajām zālēm pie tiem neveidojas pieradums. Vēl viena fitoterapijas priekšrocība – daudziem augiem ir plašs darbības spektrs. Teiksim, vilkābelei ir gan nomierinoša, gan sirdsdarbību uzlabojoša ietekme. Lai tādus rezultātus panāktu ar ķīmiskajiem līdzekļiem, būtu jāizraksta divi medikamenti – nomierinošais un sirdsdarbību regulējošais.

Visiem zināmais baldriāns satur vairākas ķīmiskās vielas, kam piemīt nomierinošs, nervu sistēmas darbību regulējošs efekts. Bet šīs vielas labi darbojas tikai kompleksi. No baldriāna var izdalīt kādu atsevišķu vielu, piemēram, baldriānskābi, bet tās efekts ir daudz vājāks nekā no visa auga kopumā.

Saprotams, ja ir tik izteikta depresija, kad cilvēks vairs ne runā, ne ēd, ne uz iet darbu, bet sēž stūrī un raud, bet tuvinieki saka – saņem sevi rokās, to vairs depresijas slimnieks nespēs izdarīt. Te jau būs nepieciešami antidepresanti.

Smagas depresijas gadījumā drošāk lietot sintētiskos antidepresantus, kuros mūsdienu ārsti orientējas labāk, bet vieglu un vidēji smagu depresiju gadījumā, kā rāda daudzi zinātniskie pētījumi, fitoantidepresantu efekts neatpaliek no sintētisko preparātu iedarbības. Latvijas augs asinszāle, piemēram, ārstē lielāko daļu depresijas gadījumu. Tas jau vismaz 30 gadus ir pasaulē zināms un zinātniski pierādīts. Vienīgā neērtība, izvēloties asinszāli, – pašiem būs jāvāra tās tēja.

Ārstniecības augi parasti jālieto kursa veidā. Ja jūt, ka garastāvoklis pasliktinās, var kādu mēnesi padzert, piemēram, asinszāli, ja jūt, ka nevar aizmigt, palietot nomierinošus augus. Tas ir droši. Turpretim sintētiskās miegazāles visas izraisa pieradumu, un, ja tās lieto ilgāk par dažām nedēļām, ļoti bieži bez tām vairs nevar iztikt.

Jā, fitoterapija iedarbojas lēnāk, maigāk un pamazām. Protams, ja ir, teiksim, panikas lēkme, būs jāizmanto ķīmija, bet savlaikus nostiprināt nervu sistēmu pret trauksmi un paniku taču varētu ar augu starpniecību. Turklāt ārstniecības augiem ir mazāk blakņu nekā mākslīgi radītajiem līdzekļiem, un augu preparātus var lietot ilgstoši.

UZZIŅA

• Sedatīvie (nomierinošie) augi: ārstniecības kumelīte (ziedi), piparmētra (lapas), gaiļbiksīte (ziedi pilnziedu laikā, lapas un arī viss augs), bērzs (pumpuri un jaunās bērza lapas), melisa (lapas un galotnes, lapu uzlējumu izmanto nomierinošai vannai), baldriāns (saknenis ar saknēm; kopā ar apiņiem uzlabo miega kvalitāti), mātere (ziedošu lakstu galotnes; divas reizes efektīvāka par baldriānu), vilkābele (ziedi, augļi; pazemina uzbudināmību, samazina miega traucējumus), vīgrieze (ziedi, ziedoši laksti, saknes; stabilizē organismu stresa situācijās) un citi.

• Fitoterapijas līdzekļus ar nomierinošo iedarbību labāk lietot vakarā, lai normalizētos miegs, pirms naktsmiega var lietot arī vienu tableti melatonīna iekšķīgi vai zem mēles. Organismā melatonīns dabīgi veidojas epifīzē un nodrošina cirkadiānā (diennakts) nomoda un miega ritma regulāciju.

• Fitoantidepresanti (augi pret depresiju): asinszāle (pilnziedā ievāktas stumbra un zaru galotnes; vispirms nomierinošs efekts, pēc 2–3 nedēļām sāk izpausties antidepresīvā iedarbība) un citi.

Asinszāles uzlējums: 3 ēdamkarotes drogas aplej ar glāzi verdoša ūdens, nostādina 2 stundas, tad izkāš. Izlieto dienas laikā 3 reizēs pirms ēšanas.

SAISTĪTIE RAKSTI

• Pētījumos arī pierādīta safrāna, gurķenes, ārstniecības kumelītes, rodiolas un žeņšeņa antidepresīvā iedarbība. Tomēr depresijas var būt dažādas, kad priekšplānā ir kāds atsevišķs simptoms, piemēram, trauksme vai melanholija. Visos gadījumos palīdz asinszāle, taču atkarībā no sūdzībām tai var pievienot tos vai citus augus. Kurus – to gan labāk vajadzētu saskaņot ar ārstu, kurš ir zinošs augos un to savstarpējā iedarbībā.

Ja gribas pagatavot komplekso tēju, kurā būs divi līdzīgas iedarbības augi, ņem pusi devas no katra auga atsevišķi ieteiktās, ja lieto trīs augus – tad trešdaļu un tā tālāk.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Pēteris Apinis: Cilvēka mikrobioms un rezistence pret mikrobiem, vīrusiem un vakcīnām
Āda zvīņaina un niez: tā iemesls var būt ne tikai dermatoloģiskas, bet arī citas saslimšanas
“Pidžamu novilku ar visu ādu!” Edijs stāsta, ko nozīmē sadzīvot ar atopisko dermatītu 4
Kur uzglabāt, cik ilgi “drošas”: kā pareizi rīkoties ar medicīniskajām sejas maskām un respiratoriem? 32
Kalvītis: Nevaru iedomāties, ka es kā valdības vadītājs varētu vienu sabiedrības daļu izslēgt no sabiedrības, tāpēc ka viņi negrib mani klausīt 81
APTAUJA: Latvijā 48% iedzīvotāju nav informēti par iespēju izņemt skaidru naudu veikalu kasē
VIDEO. “Man likās, ka viņš ir apsēsts ar dēmoniem”: pēc dažu dienu padzīvošanas kopā ar aktieri Imantu Stradu saka Amuna Davis 22
Ak vai, cik zemu kritis buldozers, ka tam jāvelkas uz veikalu bez sertifikāta un jātirda apsargs, lai ielaiž šopingā. Egila Līcīša feļetons
“Pastāv risks, ka daudzi skolēni “izkritīs” no mācībām un nepabeigs skolu!” Plāno četrkāršot centralizētā eksāmena nokārtošanai nepieciešamo vērtējumu 168
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Attālināto konsultāciju skaits „Mēness aptiekā” trīskāršojies un turpina pieaugt
„Mēness aptieka”: individuāli veicamos Covid-19 antigēnu testus iedzīvotāji vairāk izmanto, lai testētos pirms ģimenes vai citiem pasākumiem
Vai bieža mazgāšanās ādai patiešām ir vēlama? 13
Kā pieciem soļiem tikt galā ar aukstumpumpu 4
Traumas šoziem vairāk vecumā virs 50 gadiem 3
„Centrālā laboratorija” paplašina laboratorisko pakalpojumu pieejamību, atverot vienu no lielākajām filiālēm ārpus Rīgas 4
„Mēness aptieka”: Jaunajā gadā veselība būs pirmajā vietā! 2
„Mēness aptieka”: 2% iedzīvotāju ziemā telpas nevēdina vispār – lielākā daļa svaigam gaisam telpās ļauj iekļūt tikai divreiz dienā 4
Jodam un briljantzaļajam – nē! 19
Senioriem un farmaceitiem Ziemassvētku priekšvakarā abpusējs dāvināšanas prieks 4
Mēness aptieka: 7 ieteikumi pareizai ādas kopšanai ziemā 2
„Mēness aptieka” paralimpiešiem Jaunajā gadā vēl labu veselību un izcilu startu ziemas paralimpiskajās spēlēs Pekinā 2
6 ieteikumi, lai droši un mierīgi sagaidām svētkus gadu mijā
“Veselības centru apvienība” vakcinēs pret Covid-19 arī 5-11 gadu vecuma bērnus 18
Būt svaigā gaisā veselības profilaksei ir populāri 4
Vitamīni un minerālvielas cilvēkiem gados 1
„Repharm” ieguldījums veselības aprūpes attīstībā atzīmēts ar Ministru kabineta balvu Stellai Lapiņai 6
VCA mobilais vakcinācijas punkts pirmajā mēnesī Rīgā un reģionos pret Covid-19 vakcinējis vairāk nekā 1300 iedzīvotājus 1
Veselības centru apvienība: Covid-19 pacienti novērtē ārsta izbraukumu uz mājām 3
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 9
Kāpēc sargāt galvu un kaklu no aukstuma 9
VCA investē Latvijas jaunās ārstu paaudzes izglītībā 1
Rūpēs par vīriešu veselību 7
Ko darīt, ja oža pēc Covid-19 pārslimošanas ir patoloģiski mainīta 17
Trīs risinājumi, kā pirms ziemas stiprināt spēju pretoties vīrusiem
Aptieka ir drošības spilvens diabēta pacientam Covid-19 laikā 2
Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana vēl svarīgāka 8
Kā zināt pareizās devas vitamīniem? 7
Mājsēdē būtiski cieš pusaudžu miegs un emocionālā veselība 9
„Repharm” uzņēmumus novērtē ar valsts apbalvojumu vadītājai Stellai Lapiņai 2
Sauss gaiss rosina slimības. Kā parūpēties par elpceļiem apkures sezonā? 2
Armands Broks: Bizness nevar atļauties ignorēt darbinieku emocionālo veselību 5
Robežu vairs nav! Septiņu stunda ilga operācija, kas uz mūžiem varētu izmainīt mūsu medicīnu 24
Slido un peldi ziemā! Kur Rīgas apkaimē iespējas nodoties ziemas sportiem un kā to pareizi darīt? 2
“Esmu izmisumā, jo nesaprotu, kāpēc tā tieku sodīta…” Kļūdainu datu dēļ cilvēki paliek bez valsts apmaksātajām zālēm 69
Sals kož līdz kaulam: apsaldēšanās bieži vien notiek gandrīz nemanāmi 2
Kazahstānā vairāk nekā 460 cilvēkiem izvirzītas apsūdzības terorismā un nemieru rīkošanā
Kuram no ministriem pērn bijušas lielākās izmaksas? 4
Otro dienu pēc kārtas jaunatklāto Covid-19 gadījumu skaits Latvijā tuvu 6000 33
Aparjods izcīna 2. vietu EČ kamaniņu sportā un pirmoreiz valsts vīriešu sporta veida vēsturē 3. vietu PK kopvērtējumā 1
Kalvītis: Nevaru iedomāties, ka es kā valdības vadītājs varētu vienu sabiedrības daļu izslēgt no sabiedrības, tāpēc ka viņi negrib mani klausīt 81
“Man tas ir labs azarts, bet galvenais, ka prieks maniem abiem bērniem.” Rūjienietis pilnveido tautas bobsleju, gūstot ievērību visā pasaulē
Naktī uz svētdienu gaisa temperatūra vietām noslīdēs zem -10 grādiem
APTAUJA: Latvijā 48% iedzīvotāju nav informēti par iespēju izņemt skaidru naudu veikalu kasē
“Pastāv risks, ka daudzi skolēni “izkritīs” no mācībām un nepabeigs skolu!” Plāno četrkāršot centralizētā eksāmena nokārtošanai nepieciešamo vērtējumu 168
VIDEO. “Es tā īsti nevienu no viņām neatceros…”: rokmūziķis Ainars Virga atklāti par vienas nakts romāniem slavas “ziedu laikos” 1
“Morāli kropļi.” Ķirsis skarbi par protestu Gunāra Astras pieminekļa atklāšanas pasākumā 576
Ošlejs: Latvija ir starp trim valstīm pasaulē, kur prasa būt vakcinētam, lai strādātu. Esam ne tajā labākajā kompānijā… 379
“Truši var būt visai bezbailīgi un pašapzinīgi dzīvnieki”: kas noteikti jāzina par trusi kā mājdzīvnieku?
VIDEO. Kauguros spēcīgais vējš norāvis dzīvojamās mājas jumtu 7
Izcili gardas kotletītes rīvmaizē: bez gaļas!
VIDEO. Ar mammu labāk tā nejokot! Dēls par nešpetnu joku saņem slapju slotu sejā 5
VIDEO. “Man likās, ka viņš ir apsēsts ar dēmoniem”: pēc dažu dienu padzīvošanas kopā ar aktieri Imantu Stradu saka Amuna Davis 22
Kazahstānā vairāk nekā 460 cilvēkiem izvirzītas apsūdzības terorismā un nemieru rīkošanā
22:30
Kuram no ministriem pērn bijušas lielākās izmaksas? 4
21:40
Vai cilvēkam vispār ir iespējams saprast, kas ir bezgalība?
21:04