Foto: Pexels

Nobrāzumi, ziedputekšņi un vējš – kā siltajā sezonā sargāt savas acis 0

Uzturēšanās saulē, dārzā, uz ūdeņiem, sportošana dabā, protams, ir siltā gadalaika priekšrocība, taču jāpatur prātā, ka neuzmanība vai neapdomīga rīcība var nodarīt ļaunu acīm. No kā acis jāsargā un kā rīkoties, ja noticis negadījums – padomus sagatavojusi „AiwaClinic” oftalmoloģe Dace Lietuviete un „Mēness aptiekas” farmaceite Ieva Virza.

Nobrāzums

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķim Laurim Reinikam dzejnieces Magones Šutovienes dēļ jāsarkst: “Tas bija tā! Man gribējās kartupeļu maisu uzvilkt galvā…” 49
7 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
VIDEO. Talantīgā latviešu aktrise Ilze Vazdika atklāj, ko domā par vakcinēšanos: “Tas viss tracina!” 102
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Gobzems nokritizē Šlesera rīkoto pasākumu krastmalā: “Ja ir bail taisīt revolūciju, nav ko fleitēt par traktoriem un buldozeriem” 131
9 stundas
Lasīt citas ziņas

“Jo biežāk atrodamies dārzā vai mežā, jo vieglāk ir iegūt acs traumu. Izplatītākā problēma – acs nobrāzumi. Tie rodas, ja noberž acs ārējo virsmu, kas visbiežāk gadās, ja acī kaut kas iekļūst un tādēļ to paberžam vai, uzduroties zaram. Rodas sajūta, ka acī ir svešķermenis, acs asaro, ir grūti skatīties gaismā, gribas aci turēt aizvērtu.

Šīs sajūtas nebūt neliecina par to, ka acī noteikti ir iekļuvis svešķermenis,acs nobrāzums ir nepatīkams, turklāt tas ir diezgan ilgi jādziedē,” skaidro Dace Lietuviete.Visticamāk sākumā ārsts izrakstīs acu pilienus ar antibiotiku, lai novērstu bakteriālo infekciju. Bet jāturpina ārstēšana būs ar mitrinošiem acu pilieniem. Tas jādara ilgstoši un, cik iespējams, acs jātur aizvērta.

CITI ŠOBRĪD LASA

Visticamāk, jau pēc trim terapijas dienām, šķitīs, ka nobrāzums ir sadzijis, taču tā tas nav – acs nobrāzums ātri nesadzīst. Ja ārsts ir noteicis, ka mitrinošie pilieni jālieto, piemēram, vienu mēnesi, tad tieši tik ilgi tie arī ir jāpilina. Pārtraucot lietot pilienus, pilnībā nesadziedēta brūce var atvērties jebkura brīdī, pat bez īpaša iemesla – traumas vai kairinājuma.

Pļaušana

Zāles pļaušana ir diezgan izplatīts iemesls, kādēļ tiek traumētas acis, jo īpaši, ja zāli pļauj ar trimmeri un bez acu aizsarga. Traumas var radīt pļaušanas procesā gaisā uzmesti akmentiņi, zari, zāles fragmenti. Tādēļ pļāvējam noteikti jālieto speciāls sejas aizsegs. Jābūt uzmanīgiem arī citiem, īpaši bērniem, un noteikti nevajadzētu pļaušanas laikā uzturēties tuvumā. No asmens uz sāniem var atlēkt zāle vai kāds priekšmets un traumatiski trāpīt arī tuvumā esoša cilvēka acīs.

Ērces

Nereti acu zonu apdraud ērces. Pēc pastaigas mežā vai darba dārzā rūpīgi jāapskata arī seja un jāpārliecinās, ka nav pieķērusies ērce. Ja tas tomēr noticis, jāizvērtē, vai kāds mājinieks pietiekami droši un pareizi ērci var izvilkt. Ja ne, jāmeklē mediķu palīdzību.

Ziedputekšņi

Ziedoši augi var izraisīt alerģiju, kura nereti izpaužas arī kā acu apsārtums, asarošana, plakstu tūska. Ja šādi simptomi ir parādījušies, protams, būtu svarīgi konsultēties ar ārstu, lai šos simptomus atšķirtu no bakteriālas infekcijas. Alerģiskai reakcijai raksturīgi dzidri, nevis strutaini izdalījumi no acīm, parasti ir skartas abas acis, tipisks simptoms ir nieze un izteikta plakstu tūska.

Ja cilvēks zina, ka pavasarī un vasarā ir alerģisks, atbilstošu medikamentu var iegādāties jau laikus, pirms alerģiju izraisošo augu ziedēšanas. Pret plakstu tūsku var lietot auksta ūdens kompresi vai iegādāties speciālos skaistumkopšanā izmantojamos acu maisiņus, ko atdzesē ledusskapī un tad liek uz plakstiem.

Nav vēlams uz nakti lietot daudz šķidruma – tas tūsku pastiprinās.Lai izvairītos no bakteriālas infekcijas, ir svarīgi neberzēt acis. Ārsts var izrakstīt specifiskus acu pilienus ar pretalerģisku iedarbību, taču, iespējams, būs nepieciešams iekšķīgi lietot arī kādu antihistamīna preparātu.

Saule

Ultravioletais starojums acīm nav labvēlīgs, tādēļ ieteicams ikdienā valkāt saulesbrilles, turklāt darīt to kā saulainās, tā apmākušās dienās, jo ultravioletie stari nonāk līdz acīm arī caur mākoņiem. Ultravioleto staru nodarītais bojājums izraisa acs virsmas radzenes kairinājumu un asarošanu. Savukārt, atrašanās bez saulesbrillēm uz ūdens, kā virsma spēcīgi atstaro saules starus, var radīt pat acs apdegumu.

Saulesbriļļu nenēsāšana jaunībā var izraisīt nevēlamas sekas nākotnē –paātrināt kataraktas veidošanos, acs konjunktīva sabiezējumu, palielināt acs audzēju veidošanās risku. Saulesbrilles jāizvēlas ar aizsardzību pret UVA un UVB stariem. Vēlams saulesbrilles pirkt optikā vai veikalā, kur pārdod brilles ar izsekojamu izcelsmi un atbilstošu marķējumu. Daudzās optikās ir iespēja pārbaudīt, vai saulesbrillēm, kuras izmantojam, patiešām ir ultravioleto staru aizsardzība.

Nevajadzētu aizmirst par vēl vienu gluži labu aizsargu, kas turklāt var kalpot arī kā glīts aksesuārs – cepure ar platām malām.Tā aizsargās no ultravioletajiem stariem ne tikai acis, bet arī seju.

Vējā un ūdenī

Par acu asarošanu vējā bieži vien sūdzas vecāka gadagājuma cilvēki, taču šāda problēma var piemeklēt ikvienu, piemēram, ja ātri pārvietojas – skrien vai brauc ar velosipēdu. Asaru plēvīte atrodas starp plakstiem, vēja ietekmē tā tiek pārplēsta, acs sāk asarot un ir vēlme to bieži mirkšķināt. Dodoties skriet vai izbraukt ar velosipēdu,ir noteikti jāliek brilles.

Tā pat svarīgi pasargāt acis gan atklātā ūdenstilpē, gan baseinā, jo ūdenī var atrasties dažādi nevēlami kairinātāji.

Indīgi augi un ķimikālijas

Lietojot ķīmiskas vielas, piemēram, augu mēslojumu, līdzekli skudru vai nezāļu iznīcināšanai jādarbojas īpaši uzmanīgi – ar cimdiem. Ir arī ne mazums indīgu augu, kuru sulas nonākšana uz ādas un, jo īpaši, acīs var radīt ķīmisku apdegumu. Tādēļ, strādājot dārzā, pirms pieskaties sejai un acīm, noteikti jānovelk cimdi un rokas jānomazgā ar ziepēm.

Sports

Futbols, badmintons, teniss un citi sporta veidi ar dažāda izmēra bumbām var palielināt acs savainošanas risku. Jāuzmanās arī peintbola cienītajiem – mazās bumbiņas var nopietni traumēt acis, tādēļ pilnīgs aizsargtērps spēles laikā ir obligāts. Jo mazāka ir bumbiņa (arī badmintona mušiņa), jo traumatiskāka tā būs acij.

Sevišķi bīstami, ja tā dodas acs virziena lielā ātrumā. Sadursme var radīt pat acs orbītas lūzumu. Ja muskulis iesprūst lūzuma vietā, iespējams acs kustības traucējums. Ārsts izmeklēs, cik nopietns ir lūzums, izvērtēs vai tas rada muskuļu kustības traucējumu, vai acs nav pārāk izvirzījusies uz āru vai uz iekšu, ja nepieciešams, nosūtīs pie sejas un žokļu ķirurga, kurš lems vai konkrēto lūzumu ir nepieciešam operēt.

Pirotehnika

Svētku svinēšana gan pašlaik nav atļauta, tomēr tiem, kas nav vienaldzīgi pret pirotehnikas izmantošanu, der atcerēties, ka neuzmanīga rīkošanās ar pirotehniku apdraud arī acis, tādēļ jāvēro drošības pasākumi. Vējainā laikā no šādas izklaides ir jāatsakās, jo pirotehnikas kaste var apgāzties, rakete strauji mainīt virzienu un, ja tā trāpa sejā vai tieši acī, trauma var būt ārkārtīgi nopietna, izraisot pat redzes zudumu.

Pirmā palīdzība nelielas traumas gadījumā

• Ja radies ķīmiskais apdegums, svarīgi zem tekoša ūdens ar tīri nomazgātam rokām skalot aci 15 minūtes vai pat pusstundu. Jo ilgāka būs pirmā skalošana, jo acs virsma tiks labāk pasargāta. Jāskalo rūpīgi, neberžot aci ne skalošanas laikā, ne pēc tam.

• Ja acī ir iekļuvis sīks svešķermenis, nevajag censties to izberzēt. Labāk ir ļaut, lai acs asaro, jo asaras to izvadīs ārā. Ja tomēr tas nenotiek un sūdzības saglabājas, jāgriežas pie acu ārsta.

• Nepatīkamu graušanas sajūtu var radīt pat viens mazs smilšu grauds. To (vai sīku kukaini)var mēģināt izskalot, izmantojot mitrinošos acu pilienus. Ja neizdodas vai arī tad, ja ir sajūta, ka svešķermenis acī ir iedūries, tūlīt jāgriežas acu traumpunktā.

• Smagu traumu gadījumā, piemēram, ja ir aizdomas, ka acī iekļuvis metāla svešķermenis, ja acs ir stipri savainota ar zaru vai pirotehniku, arī nekavējoties jādodas uz traumpunktu.

3 universāli ieteikumi acu veselībai

1. Acu veselībai jādzer pietiekami daudz šķidruma, jo uzņemtais šķidruma daudzums organismam nepieciešams arī acs mitrināšanai.

2. Lai pasargātu acis ilgtermiņā, uzturā jālieto maksimāli daudz zaļumu, dārzeņu, augļu – tas viss ir labākais dabiskais vitamīnu avots veselām acīm. Jāizvēlas produkti, kas satur E, C vitamīnu, cinku, kas pasargās no tīklenes distrofijas attīstības vecumdienās.

3. Acīm nepieciešama atpūta. Vasarā vislabākā atpūta ir atrašanās ārā, svaiga gaisā, taču noteikti jāatceras uzlikt saulesbrilles. Tāpat acu atpūtai un veselībai ir svarīgs labs miegs.

Papildini mājas aptieciņu ar līdzekli acu veselībai!

Aptiekās pieejami gan ka recepšu, gan bezrecepšu medikamenti. Lūk, līdzekļi, kurus, nepieciešamības gadījumā, varēs ieteikt arī farmaceits.

Fizioloģiskais 0,9% nātrija hlorīda šķīdums ir vienkāršākais aptiekā nopērkamais līdzeklis, ar ko var skalot acis. Tas noderēs arī citu gļotādu un ādas skalošanai.

SAISTĪTIE RAKSTI

Speciāli, tieši acu skalošanai paredzēti pilieni, kas satur attīrītu ūdeni, nātrija hlorīdu, žibulīša ekstraktu.
Pilieniacu mitrināšanai. Tosbūtu jālieto, ilgstoši atrodoties saulē vai putekļos. Pilieni satur nātrija hialuronāts, dekspantenolu,augu ekstraktus – kliņģerīti, burvjulazdu, aleju, arī tējas koka eļļu.

Acu pilieni, ko lieto alerģijas gadījumā satur nātrija kromoglikātu, azelastīnahidrohlorīdu.

Ērtākai uzglabāšanai un lietošanai medikamenti acu veselībai tiek ražoti ne tikai pilienu formā, tie var būt gan vienreiz lietojamā flakonā, gan kā putas, gels, aerosols vai sterilas acu salvetes.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
“Šis ir līdz šim labākais finansiālā atbalsta plāns, kāds jebkad ticis izveidots”: jaunais onkoloģijas plāns vieš cerības pacientos un mediķos 7
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Influencere Beta Beidz: “Jāpalīdz meitenēm, kurām nav paveicies sociālā slāņa loterijā!” 28
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Bezdūmu produkti kā cigarešu alternatīvas. Nepieciešams saprātīgs regulējums 7
2 dienas
LA
Latvijas Avīze
Veselam
“Pēc potes gaidījām, kas nu būs, bet vīlāmies.” Ārstniecības augu audzētājs Ivars Geiba par vakcinēšanos pret Covid-19 86
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķim Laurim Reinikam dzejnieces Magones Šutovienes dēļ jāsarkst: “Tas bija tā! Man gribējās kartupeļu maisu uzvilkt galvā…” 49
7 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
VIDEO. Talantīgā latviešu aktrise Ilze Vazdika atklāj, ko domā par vakcinēšanos: “Tas viss tracina!” 102
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Gobzems nokritizē Šlesera rīkoto pasākumu krastmalā: “Ja ir bail taisīt revolūciju, nav ko fleitēt par traktoriem un buldozeriem” 131
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Izdevies iemūžināt vienus no greznākajiem mazputniņiem Latvijā, kurus nevar sastapt pilsētas vidē 15
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Paparaci “pieķēruši” Keitu Midltoni ikdienā. Lūk, kā hercogiene izskatās, kad “darba laiks” ir beidzies 7
7 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
KK
Kamita Kalniņa
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 1
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 6
4 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kustību amplitūdas nozīme un citi padomi locītavu veselībai 2
6. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā un kāpēc veidojumi uz ādas ir jāpieskata 3
4. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kamēr lokans, tikmēr jauns – atgādinājums rūpēm par locītavām un muskuļiem 1
3. augusts, 2021
VE
Veselam.lv
Veselam
Linsēklas, treknās zivis un pārējie līderi sirds veselības atbalstam
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šovasar vislielāko uzmanību sirds un asinsvadu problēmām pievērš reģionos 6
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā asinsspiedienu regulāri mēra vien trešdaļa iedzīvotāju 6
23. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aizpampušas acis, pietūkušas potītes… Kā tikt galā ar tūsku? 6
22. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Laboratorisko izmeklējumu attīstības virziens – diagnosticēt slimību agrīnajā stadijā 1
19. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kondicionieris – kā glābiņš var būt arī nedraugs… 2
16. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc veldzei ir vērts izvēlēties kārdinošo arbūza šķēli 2
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc mūs traucē nemierīgie muskuļi…
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kādēļ var paaugstināties asinsspiediens? 1
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Avārijas kontracepcija – kad tas ir glābiņš un kad kaitējums 3
7. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
mazināt kukaiņu kodumu un apdegumu radītās raizes 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsdienīga privāta klīnika nodrošina pasaules līmeņa ķirurģiju 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 soļi, lai mazinātu pārāk augstu sliktā holesterīna līmeni 4
28. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Pirmsjāņu padomi līgotājiem jeb lai Jāņi bez paģirām! 9
22. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Atceries – ir jāpadzeras! 4
18. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Lai nāktu pie sava farmaceita…
15. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Fitopreparātu ābece ārīgai lietošanai 1
2 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
“Labāk ūdenī būt īsāku laiku, bet regulāri.” Kāpēc nepagarināt ledusaukstajā ūdenī pavadīto laiku?
2 dienas
LE
LETA
Veselam
Pētījumos noskaidrots, kuras vakcīnas pret Covid-19 ir drošas grūtniecēm 54
3 dienas
ML
Māra Libeka
Veselam
Pārguris un viegli aizkaitināms. Kā pandēmija līdz nepazīšanai izmainījusi mūsu ārstus 32
3 dienas
LE
LETA
Veselam
Vēža pacientu pārstāvji norāda uz onkoloģisko pacientu skaita pieaugumu un finansējuma trūkumu ārstēšanai 12
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Kas tavam skolas bērnam brokastīs? 5
5 dienas
LE
LETA
Ziņas
Profesors Ģirts Briģis: viens no iespējamajiem risinājumiem cīņā ar Covid-19 – ieviest papildus ierobežojumus nevakcinētajiem 190
4 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
VIDEO. Talantīgā latviešu aktrise Ilze Vazdika atklāj, ko domā par vakcinēšanos: “Tas viss tracina!” 102
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Gobzems nokritizē Šlesera rīkoto pasākumu krastmalā: “Ja ir bail taisīt revolūciju, nav ko fleitēt par traktoriem un buldozeriem” 131
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Izdevies iemūžināt vienus no greznākajiem mazputniņiem Latvijā, kurus nevar sastapt pilsētas vidē 15
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ilze Jurkāne: “Es negribu savu dzīvi mainīt atkal tikai tāpēc, ka ir cilvēki, kas nepotējas!” 226
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Paparaci “pieķēruši” Keitu Midltoni ikdienā. Lūk, kā hercogiene izskatās, kad “darba laiks” ir beidzies 7
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Sinoptiķu prognozes pirmdienai: mākoņains un vēss laiks
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķim Laurim Reinikam dzejnieces Magones Šutovienes dēļ jāsarkst: “Tas bija tā! Man gribējās kartupeļu maisu uzvilkt galvā…” 49
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. TV un radio personība Baiba Sipeniece-Gavare brīdina: lūk, kas notiek ar tiem, kas vēlas suni! 30
1 diena
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Latvija atpaliek no kaimiņiem, savukārt Baltijas “tīģera” lomā Igauniju pamazām nomaina Lietuva 38
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Verners un Muntis
7 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Krāsaina, aromātiska un ļoti garšīga: ķirbja krēmzupa ar tīģergarnelēm, ingveru un konjaku 1
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Ar kreiso roku tikai tualetē kaut ko dara”: krišnaīts Uģis Kuģis paskaidro, kāpēc ēdiens jāpasniedz tikai ar labo roku 28
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Drosmīgs gailis un kaza izglābj vistu no vanaga nagiem 22
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Kaspars Kambala sarīko pamatīgu skandālu, jo sieva bez viņa atļaujas nopirkusi jaunus krēslus 52
3 dienas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Vai, jūsuprāt, nevakcinētajiem vajadzētu lielākus ierobežojumus? 171
3 dienas
LA
Latvijas Avīze
Kokteilis
Vēlams ķerties tikai pie lietām, par kurām ir pārliecība, ka ar tām izdosies tikt galā! Horoskopi no 20. līdz 26. septembrim
1 diena
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
“Jaunajā ražotnē ūdens patēriņu izdevies samazināt 10 reižu!” Kā Latvijas uzņēmumi rūpējas ar vidi?
16:55
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
Latvijā aug otrs miljardu vērtais uzņēmums
16:14
LE
LETA
Ziņas
Sinoptiķu prognozes pirmdienai: mākoņains un vēss laiks
15:23