Naudas trūkums onkoloģijas pacientiem Latvijā var būt nāves spriedums. Olga Valciņa par inovatīvo medikamentu pieejamību 0

Olga Valciņa, BIOR direktore, Latvijas onkoloģijas pacientu organizāciju apvienības “Onkoalianse” dibinātāja, TV24 raidījumā “Preses klubs” norāda uz būtiskām atšķirībām starp Latviju un Vāciju inovatīvo medikamentu pieejamībā.

Reklāma
Reklāma
Putins atkal maina pasaules kārtību: Krievija kļūst par pirmo valsti, kas oficiāli atzīst Taliban valdību
Kokteilis
“Diezgan nevīžīga un prasta” – Lindas Mūrnieces lauku dzīves ainiņas un “drosmīgie” komentētāji
Putins grimst arvien dziļāk bedrē: Krievijā briest liela katastrofa, ko daudzi jau sen gaidījuši
Lasīt citas ziņas

Runājot par inovatīvo medikamentu lietošanu Latvijā un Eiropas Savienībā, Valciņa skaidro atšķirību starp Latviju un Vāciju. Vācijā onkoloģijas pacientiem uzreiz tiek piešķirtas zāles, kuras apstiprinājusi Eiropas Zāļu aģentūra. Tālāk reālajā laikā tiek vērtēts šo zāļu ieguvums, un, ja tās palīdz pārāk mazam pacientu skaitam, zāles tiek izņemtas no aprites.

Savukārt Latvijā notiek pretējais, pauž Valciņa. “Mēs ilgi, ilgi vācam datus, ilgi meklējam naudu budžetā, nerēķinot citus ieguvumus no cilvēka, un tikai pēc daudziem gadiem sākam dot šīs zāles arī saviem pacientiem,” viņa skaidro. Kura sistēma ir labāka, viņa nevar viennozīmīgi pateikt.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tomēr būtisks mīnuss Latvijā ir tas, ka daudziem vēža veidiem nav pieejami nekādi kompensējamie pirmās līnijas medikamenti.

Kā piemēru Valciņa min plaušu vēzi, kam ir vismaz 14 apakštipi, bet Latvijā valsts apmaksā medikamentus tikai diviem biežākajiem. “Retajiem apakštipiem nav vispār nekā,” uzsver Valciņa. Tas var nozīmēt nāves spriedumu, ja pacientam nav iespēju pašam iegādāties nepieciešamās zāles.

Vēl skarbāka situācija ir tad, ja cilvēkam ir tāds vēža veids, kuram zāles vēl nemaz nav izgudrotas, viņa pauž.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.