Jau svinīgajā ceremonijā pērn daudzi secināja, ka “Latvijas lepnuma” balvu pelnījusi visa Jurku ģimene. No kreisās: Lūkass, tētis  Ints, Roberts, Terēze un mamma Inga.
Jau svinīgajā ceremonijā pērn daudzi secināja, ka “Latvijas lepnuma” balvu pelnījusi visa Jurku ģimene. No kreisās: Lūkass, tētis Ints, Roberts, Terēze un mamma Inga.
Foto: Anda Krauze

“Paldies, ka man ziedojāt, bet vispār valstij tas būtu jādara!” Kā “Latvijas lepnuma” balva palīdzēja Jurkām nepadoties 0

Ilze Kuzmina, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Pagājušā gada nogalē viens no varoņiem, kas saņēma “Latvijas lepnuma” balvu, bija valmierietis Ints Jurka. Viņu godinājām nominācijā “Tētis”.

Taču pamanījām visu ģimeni: gaišus ļaudis, kas atbalsta viens otru un nepadodas grūtību priekšā.

Inta vecākais dēls Roberts, neraugoties uz veselības problēmām, pabeidzis vispārizglītojošo skolu un lolo sapni par studijām un sporta komentētāja karjeru. Ģimenē ir arī smaidīgi, aktīvi un brāli atbalstoši jaunākie bērni – Terēze un Lūkass –, kā arī aizrautīgā un nenogurdināmā mamma Inga.

Tiekoties ar viņiem, šķiet, ka suminājums pienāktos visai ģimenei. Tomēr balva tika Intam, jo viņš gadiem pavadīja Robertu uz skolu, kura nebija pielāgota skolēniem ar kustību traucējumiem, sēdēja ar dēlu vienā solā, palīdzēja pierakstīt stundā stāstīto. Turklāt Ints allaž nenogurstoši gādājis par dēla fizisko attīstību.

Pagājušajā nedēļā viesojos Jurku namā un priecājos par ziņu, ka “Latvijas lepnuma” balva palīdzējusi tikt arī pie Robertam tik nepieciešamās operācijas.

Pirms gada, rakstot par Jurku ģimeni, publicējām konta numuru, aicinot ziedot, jo Robertam bija nepieciešama muskuļu pagarināšanas operācija, kādu Latvijā neveic un valsts neapmaksā.

Finansējums bija vajadzīgs gan operācijai Vācijā, gan rehabilitācijai, kam jāseko pēc tās. Naudu ģimene sāka vākt jau pirms “Latvijas lepnuma” ceremonijas, taču šķita, ka nepieciešamo summu Latvijā neizdosies savākt, tika plānota ziedojumu vākšana arī Norvēģijā. Taču pēc “Latvijas lepnuma” ceremonijas līdzekļi tika rasti ļoti ātri, turklāt tepat.

Jurkas ir pateicīgi ziedotājiem, organizācijai “Be open”, žurnālistam Arnis Krauzem un citiem, kas palīdzēja sagādāt Robertam nepieciešamo.

 

Tētis aizstāj rehabilitāciju

Roberts pirms 22 gadiem piedzima divus mēnešus pirms noliktā laika un sasirga ar bērnu cerebrālo trieku, pusaudža gados parādījās arī epilepsijas lēkmes, kas nu, par laimi, pazudušas. Kad Robertam bija deviņi gadi, viņam jau veica muskuļu pagarināšanas operāciju. Tā notika Latvijā, pēc tam mēnesi zēnam bija jāguļ ieģipsētam, radās izgulējumi.

Vēl pēc ģipša noņemšanas pusgadu bērns bija jānēsā uz rokām. Nebija viegli izšķirties par vēl vienu operāciju, taču Vācijā to veic pēc citas metodikas, tā bija veiksmīga un nesagādāja tik lielas ciešanas.

Operāciju izdevās veikt šā gada sākumā, tāpēc Covid-19 pandēmija tai netraucēja. Citādi bija ar Polijā plānoto rehabilitāciju. Jurkas uz to lika lielas cerības, jo šajā rehabilitācijas centrā Roberts jau reiz bijis, tieši tur viņu “uzlika uz kājām”. Šoreiz rehabilitāciju nācās pārtraukt, jo pandēmijas dēļ slēdza valstu robežas.

Jurkas nepadevās un strādāja mājās: Ints, kurš savulaik bijis aktīvs sportists, ir zinošs sporta pedagoģijā, mājās trenēja dēlu.

Jurku mājā ir trenažieris, Robertam ir īpaši viņam gatavots trīsritenis; tēvs ar dēlu dodas veloizbraukumos. Roberts aizrāvies arī ar bočio – tā ir sporta spēle, kas līdzīga kērlingam, bet bez ledus.

 

Kāpēc trūkst asistentu?

Vidusskolas absolvēšana Robertam prasīja daudz spēka, tāpēc tagad jāvelta laiks veselības nostiprināšanai. Kad tas būs paveikts, puisis sāks studijas.

Tad Robertam būs vajadzīgs asistents, bet tos Latvijā atrast nemaz nav tik viegli. Inga, kura savulaik dibinājusi biedrību “Latvijas bērniem ar kustību traucējumiem”, atzīst: tā ir tāpēc, ka asistenti nevar rēķināties pat ar minimālo algu.

“Ja bērns saslimst un neiet uz skolu, asistentam par slimošanas dienām nemaksā. Ja ir tik nestabili ienākumi, šādu darbu gatavi uzņemties tikai pensionāri vai tie, kuri citu darbu nevar atrast. Nav jāmaksā par dīkā pavadītām dienām, varētu izveidot sistēmu, ka, kamēr bērns nav skolā, asistentam uztic citus darbus skolas vai ģimenes labā,” spriež Inga.

Bērna saslimšanas gadījumā vecākiem darba nespējas lapu apmaksā tikai līdz bērna 14 gadu vecumam. Taču Robertu, ja viņš saslimst, vienu nevar atstāt.

Tāpat viņu vienu nevar laist uz rehabilitāciju. Ko darīt? Gan Jurkām, gan citām ģimenēm tādos brīžos saspringti jādomā, kā izgrozīties.

Inga saka: Labklājības ministrijai un citiem politikas veidotājiem labi zināms, kas būtu jāmaina invalīdu atbalsta sistēmā, taču viss atduras pret valsts budžeta iespējām.

Taču arī esošo naudu varētu tērēt prātīgāk. Piemēram, atteikties no nepārdomātiem iepirkumiem. Gadās, ka iepērk daudz ratiņkrēslus, bet sliktas kvalitātes, ko tāpat lāga nevar izmantot. Labāk būtu pirkuši mazāk, bet labākus!

 

Valmierietim Intam Jurkam (vidū), kurš daudz palīdzējis savam dēlam Robertam, “Latvijas lepnuma” balvu pērn pasniedza Valsts prezidents Egils Levits. Arī jūs varat pieteikt pretendentus šā gada “Latvijas lepnumam”, to var izdarīt vēl tikai līdz rītdienai – 23. septembrim.
Foto: Karīna Miezāja

“Nekad nevienā iestādē neesam situši dūri galdā un teikuši, ka mums pienākas. Bet Roberts “Latvijas lepnuma” ceremonijā pateica: “Paldies, ka man ziedojāt, bet vispār valstij tas būtu jādara!”

Tobrīd likās traki, ka viņš ko tādu saka, bet pēc tam daudzi teica, ka pareizi vien viņš rīkojies,” stāsta Inga.

Jurkas gan arī pamanījuši, ka pēdējo gadu laikā aizvien vairāk tiek domāts par ļaudīm ar īpašām vajadzībām: gan vide kļūst vairāk pielāgota, gan kopumā atbalsts vairojas. “Kad Roberts vēl gāja skolā, klases ekskursijā bijām Sanktpēterburgā: skaista, atjaunota pilsēta, bet par invalīdiem nav padomāts. Tad sapratām, ka Latvijā par to tomēr domā un problēmas cenšas risināt,” secina Ints.

 

Skaisti svētki, spraiga ikdiena

Jautāti, kā pavadīja neseno tēva dienu, Jurkas atklāj, ka jauku pārsteigumu sagādājusi Terēze, sagatavojot brokastis vecākiem ar īpašu kafiju, pašgatavotām kūkām un paprikā ceptām olām. Ģimene allaž svin dzimšanas dienas un citus svētkus: ir svarīgi izrauties no allaž saspringtās ikdienas.

Jurku jaunākie bērni atsākuši mācības skolā. Terēze iet 8., bet Lūkass – 5. klasē. Terēzei šajā mācību gadā jātiek galā ar mākslas un mūzikas skolas absolvēšanu, bet Lūkass aizrāvies ar galda hokeju gluži nopietnā līmenī. Viņš cer iekļūt Latvijas izlasē un doties uz pasaules čempionātu.

Inga pati ir skolotāja, un Ints atzīst, ka tieši, pateicoties sievas pedagoģiskajām prasmēm un pacietībai, Roberts iemācījies rakstīt. Tagad Inga strādā Valmieras Viestura vidusskolā – tajā pašā skolā, ko pabeidza Roberts un kur mācās jaunākie bērni.

Šajā mācību gadā Ingas audzināšanā un skološanā nodota 4. klase. Tas nozīmē, ka jāmaina mācību metodes, jāievieš jaunais izglītības saturs.

Inga vērtē, ka šobrīd ir strauju pārmaiņu laiks: “Nav nemaz tik viegli sākt strādāt citādi, atteikties no ierastā. Dažkārt pat naktīs nevaru gulēt, domāju, kā tālāk strādāt. Līdzšinējās mācību grāmatas izmantojam maz. Lietoju jaunos mācību materiālus, projektā “Skola2030” ir izstrādāti gan tie, gan stundu plāni visam pirmajam semestrim, taču allaž ir bažas, vai arī turpmākajām tēmām tie būs, jo tiek izstrādāti pamazām.”

Saistītie raksti

Inga tikai pirms dažiem gadiem otrreiz pabeigusi augstskolu, kur apguvusi tieši sākumskolas pedagogiem nepieciešamās prasmes. Viņa ir neizpratnē: kāpēc skolotājus gatavoja darbam ar vecajām metodēm, ja bija zināms, ka pieeja skološanai mainīsies.

Tikmēr Ints strādā nekustamo īpašumu apsaimniekošanā: savu darba režīmu viņš allaž pielāgojis ģimenes vajadzībām.

 

Plašāk par Jurku ģimeni lasiet žurnāla “Skola & Ģimene” oktobra numurā.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Veselam
Viņķele skaidro, uz kā rēķina slimnīcās varētu iegūt ap 1000 gultas vietu infekciju slimniekiem
46 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
Vai šonedēļ gaidāmas salnas? Toms Bricis par laiku oktobra pēdējā nedēļā
17 minūtes
LE
LETA
Uncategorized
Baltkrievijā sācies vispārējais streiks: nestrādā rūpnīcas, autovadītāji rada sastrēgumus
20 minūtes
VB
Vija Beinerte
Ziņas
Vija Beinerte: Lai izglītības reformas stūrakmens nekļūst par klupšanas akmeni 1
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
Alnis Rīgas centrā. Vai slimnīcas pietiks gultas? Cinītis birokrātu vezumam. Nedēļas notikumu apskats
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Dienas gaitā laikapstākļi nemainīsies. Sinoptiķu prognoze pirmdienai
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Polijā protestētāji pret abortu aizliegumu vēršas pret baznīcām
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Sejas maskas ir kaitīgas, bet testu rezultāti – viltoti.” Kur rodas sazvērestību teorijas par Covid-19? 14
11 stundas
VV
Vivanta Volkova
Stāsti
“Es te esmu kā paradīzē!” Vecticībniece Anfisa par streikojošiem ceļgaliem un atteikšanos no dzīves Francijā 3
14 stundas
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Ziņas
Drīzumā Latvijā būs skatāms jaunais miniseriāls par laulību škiršanas tēmu “Projekts: šķiršanās”
17 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Pieprasījums bija no visām pusēm.” Meža īpašnieki tiek pie uzlabota un jaudīgāka reģistra 1
17 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Domāšana jāpagriež par 180 grādiem uz modernāku pusi.” Jaunā Rīgas vara par pārmaiņām pilsētā 7
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Prinča Harija strīds ar 99 gadus veco vectētiņu princi Filipu var kļūt par pēdējo… 13
19 stundas
SM
Signe Mengote
Stāsti
“Tas bija traki!” Ārvalstu studentu pieredze Latvijā sērgas laikā 9
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Izskatīgās dejotājas Aleksandras Kurusovas mērs ir pilns: lūdzu, pārstājiet mani aicināt uz randiņiem! 17
22 stundas
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: Pasaules lielvaras no kodolieročiem neatteiksies arī pēc ANO līguma stāšanās spēkā 1
17 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Kādēļ pēc neatkarības atgūšanas sagruva rūpniecība? Grāmatā atmasko militarizēto tautsaimniecību Latvijā 22
1 diena
Raivis Šveicars
Stāsti
Detaļas kaut kosmosam. Stāsts par kādu unikālu Latvijas metālapstrādes uzņēmumu 1
1 diena
TA
Tavs Auto TV
Ziņas
Aktrise Inga Alsiņa dodas Rīgas ielās ar atjaunoto “Seat Ateca”
1 stunda
LE
LETA
Veselam
Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīca paziņo par plānveida operāciju atcelšanu 11
23 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Valsts prezidents un premjers saņems lielāku algu. Atklāj vērienīgās reformas detaļas 86
1 diena
VK
Vita Krauja
Ziņas
“Patiesībā sievietei nav ne spēka, ne jaudas, viņa vienkārši dara, velk.” Saruna ar aktrisi Janu Čivželi 4
Intervija 1 diena
DE
Dace Ezera
Stāsti
Nakšņot mošejā un dzīvot atkritumos? Zinātkārais liepājnieks Roberts par redzēto Marokā, Indijā un ASV 2
1 diena
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Kamēr Viņķele spēlē” čurikus”, atklājas biedējošas lietas. Nekāda plāna laikam nemaz nav 112
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 24. līdz 30.oktobrim: kādas vēlmes piepildīsies
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Bijusi vētraina ballīte: Samantai Tīnai uzradies gruzīnu pielūdzējs, Lauris Reiniks pazaudē bikšu pogu 9
1 diena
SM
Signe Mengote
Stāsti
“Liela ģimene ir īstena latviešu ģimene.” Stiprās un sportiskās Nenišķu ģimenes stāsts 3
4 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Kāda ir prinča Viljama un Keitas Midltones trīs bērnu ikdienas dzīve? 2
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šonedēļ emocijas var ņemt pārsvaru pār saprātu, un tas var nebeigties labi! Horoskopi no 26. oktobra līdz 1.novembrim 2
23 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Veiksmes un spriedzes dienas oktobrī un novembrī: Skorpiona laika padomi
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien tu liksi apkārtējiem dancot pēc savas stabules! Horoskopi 26.oktobrim 1
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Prinča Harija un Meganas privātajā dzīvē pamatīga krīze: Mārkla lielākoties nepavada laiku kopā ar vīru un dēlu
09:47
LA
LA.LV
Ziņas
Vai šonedēļ gaidāmas salnas? Toms Bricis par laiku oktobra pēdējā nedēļā
09:32
LE
LETA
Uncategorized
Baltkrievijā sācies vispārējais streiks: nestrādā rūpnīcas, autovadītāji rada sastrēgumus
09:29