Romāns Meļņiks
Romāns Meļņiks
Publicitātes foto

Neskaidrības un nedrošību jāsāk kliedēt 16

Dzīvojam laikā, kad ir īpaši daudz neskaidrību par tuvāko nākotni. Un līdz ar to ir nedrošība. Tā rezultātā diemžēl liela daļa sabiedrības ļaujas bezcerībai, nav gatava, tā teikt, ķepuroties līdz pēdējo spēku izsīkumam, pārvarēt grūtības. Retajam ir gana spēka, lai krīzes situāciju izmantotu kā iespēju, kā atspērienu jaunai izaugsmei.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā 4
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 85
Viedoklis
Linda Tunte: “Es dzeru, lamājos, gāžu politiķus un eju prom no darba” 85
Lasīt citas ziņas

Un pamats tam ir gana liels. Energoresursi kļuvuši ievērojami dārgāki, tas tiešā veidā sāpīgi skar gan ražotājus un pakalpojumu sniedzējus, gan tā dēvētos gala patērētājus. Vai spēsim apmaksāt pieaugošos rēķinus un iegādāties dzīvei visnepieciešamāko? Vai uzņēmumi, kuros mēs strādājam vai kuros strādā mūsu tuvinieki, spēs izdzīvot jaunajos apstākļos un vai līdz ar to nav apdraudētas daudzas jo daudzas darbavietas, tātad arī mājsaimniecību ienākumi? Vai solītais valsts atbalsts būs pietiekams un arī pieejams visiem, kam akūti nepieciešams? Tie ir tikai daži no simtiem jautājumu, kas nodarbina cilvēku prātus šajā laikā.

Lai kaut nedaudz kliedētu šo neskaidrību un nedrošību, esmu iecerējis sagatavot un šeit publicēt ekonomiskos procesus skaidrojošu rakstu vai interviju sēriju. Ar dažādu nozaru ekspertiem runāšu gan par krīzes cēloņiem un iespējām tos pārvarēt, gan Latvijas ekonomikas konkurētspēju šajā situācijā un nākotnes perspektīvām. Palīdzēsim cilvēkiem apzināties, kādi instrumenti pieejami efektīvākai personīgo finanšu plānošanai (uzkrājumi, taupīšanas rīki, atbalsta iespējas utt.). Tā kā valsts aizvien vairāk aizņemas, arī mēs īpašu uzmanību veltīsim kredītiem, tiesa, vairāk domājot par mājsaimniecībām, to saistībām. Vai krīzes laikā vajadzētu aizņemties? Varbūt tieši vajag? Piemēram, ar kredīta palīdzību kurināmo iepirkt vasarā, kad lētāk? Kas vispār notiks ar cilvēkiem, kuriem ir parādsaistības? Un kā uzkrāt, saglabāt naudu šajā situācijā cilvēkiem, kuriem pagaidām ienākumi ir, bet tāpat liela neskaidrība par darbu nākotnē? Kādi vispār ir cilvēku paradumi personisko finanšu pārvaldībā un kas šajā ziņā būtu jāmaina?

CITI ŠOBRĪD LASA

Ir doma šo rakstu sērijas noslēgumā noorganizēt arī TV diskusiju par finanšu stabilitātes jautājumiem, kuri tieši skar sabiedrību, – kas to šobrīd ietekmē, kā mazināt nākošās krīzes sekas, kādas institūcijas ir atbildīgas par seku mazināšanu, kādi ir atbalsta mehānismi, kur vērsties pēc palīdzības utt.

Romāns Meļņiks

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.