Dabā
Medības

Noskaties! Mednieku ģimene izglābj meliorācijas akā iekritušu mežacūku3


Mežacūkas glābšana Birzgales mežā.
Mežacūkas glābšana Birzgales mežā.
Foto no personiskā arhīva.

Nāvējošas lamatas meža un mājas dzīvniekiem – tā var nosaukt atvērtās meliorācijas akas labības laukos, kur iekrīt mazie plēsēji, stirnas, mežacūkas un par brieži. Patstāvīgi dzīvnieks nav spējīgs izkļūt no slazda, kur viņa dzīvība izdziest mokošās pūlēs izlēkt. Kāpēc tā notiek? Jo zemes īpašnieks nav papūlējies uzlikt akai vāku!

Ziņojumi un fotogrāfijas ar akās atrastām bojā gājušo dzīvnieku atliekām tiek saņemtas salīdzinoši bieži. Akās iekrīt arī suņi un kaķi, kurus saimnieki izmisīgi un bez rezultātiem meklē mēnešiem ilgi.

Mednieki glābj akā iekritušu mežacūku

Šoreiz stāstam par mežacūku akā ir laimīgas beigas.
Ķeguma novada, Birzgales pusē dzīvojošie medniece Inga Baltause un viņas vīrs, arī mednieks Gaitis Lapa skaistā jūlija dienā devās pastaigā ar suni.

“Pēkšņi sadzirdējām īpatnējas skaņas, tad arī veiksmīgi atradām četru metrus dziļo meliorācijas aku. Nevar zināt, cik ilgi ruksene tur bija cīnījusies, jo smaka no tās akas nāca diezgan briesmīga. Tad domājām, kā vilkt ārā, nebijām pārliecināti, ka tas viss tik veiksmīgi izdosies,” par mežacūkas atrašanu stāsta Inga Baltause:

“Palielo mežacūku meiteni glābām visi – es ar vīru, meitiņa, vīra mamma, māsa un tētis – mēs visi darbojāmies kopā, lai atpestītu mežacūku no drošas nāves. Vīrs paņēma automašīnas striķi un pāris koka bluķus. Cilpu izdevās ļoti veiksmīgi aplikt mežacūkai ap rumpi. Viņa, nabadzīte, visu laiku stāvēja uz pakaļkājām un raudzījās augšā. Tā arī aplikām cilpu viņai apkārt un izvilkām. Viņa pati piepalīdzēja, ar nagiem ķeroties akas sienās un cenšoties pievilkties uz augšu. Pēc tam viņa ļoti veiksmīgi pati izkāpa no štropes cilpas un aizskrēja ko kājas nes projām,” stāsta Inga.

Uzreiz pēc mežacūkas izglābšanas akai pāri pārlika dēļus, bet nākamajā dienā saimnieks izgatavoja vāku no metāla plāksnes, lai neviens dzīvnieks šajā akā vairs neiekristu.

Atceroties notikumu vietu, Inga atzīst, ka tas bija tikai laika jautājums, iekams šajā akā iekritīs kāds dzīvnieks: “Tikpat labi tas varētu būt bijis arī cilvēks. Akas malas ir līdz ar zemi, apkārt izaugusi zāli, kas pārliecas pāri grodam un atvere vispār nav pamanāma.”

Vairāk – pievienotajā videomateriālā

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Dabā
Norobežojošās lentes maldināja. Saulkrastu dome atbild satrauktajiem iedzīvotājiem par to, kas notiek Baltajā kāpā
1 diena
LE
LETA
Dabā
Naktis var kļūt tropiskas. Sinoptiķi brīdina par lielu tveici Latvijā jau nākamnedēļ
2 dienas
LE
LETA
Dabā
Gaisa temperatūra saglabāsies zem +20 grādiem. Laika prognoze trešdienai
2 dienas

Lasītākie

IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Dzīve piespiež pārdot citādi. Kā mājražotāji pārvar krīzi
20 minūtes
IE
Ināra Egle
Latvijā
Deputātos mostas lokālpatriotisms – bet tikai vārdos
2 stundas
GP
Gunta Paavola
Pasaulē
Kā Andris Somijā būvē olimpisko stadionu. Pēc žurnālistu saceltā skandāla par neizmaksātajām algām un briesmīgo sadzīvi, situācija uzlabojas
1 stunda
LA
LA.LV
Latvijā
Portālā LA.LV un kanālā “RīgaTV 24” būs skatāmas ģenerālprokura amata kandidātu debates
32 minūtes
LE
LETA
Dabā
Plus 30, sutīgs, negaisi, lietusgāzes, liela krusa un vētra – nākamās nedēļas laika prognoze
1 stunda