Latvijā
Veselam

NVD vadītāja: Nepastāv risks, ka Latvijā neizdosies ieviest e-veselības sistēmu5


Attēlā Daina Mūrmane Umbraško.
Attēlā Daina Mūrmane Umbraško.
Foto: LETA

Šobrīd nepastāv risks, ka Latvijā neizdosies ieviest e-veselības sistēmu, šodien žurnālistiem preses konferencē par projektu “E-veselība 2015” apgalvoja Nacionālā veselības dienesta (NVD) vadītāja Daina Mūrmane-Umbraško.

Ierēdne skaidroja, ka NVD strādā pie elektroniskās darba nespējas lapas, e-receptes, pacientu portāla un visu radioloģisko izmeklējumu kopējās sistēmas. Pacientu portālā pacienti varēs piekļūt saviem datiem, kā arī šeit varēs strādāt tie ģimenes ārsti, kuriem šobrīd nav pašiem savu elektronisko sistēmu.

Mūrmane-Umbraško cer, ka tās ārstniecības iestādes, kuras būs gatavas, elektroniskās darba nespējas lapas un e-receptes rudenī varēs jau sākt lietot.

Visus risinājumus sākotnēji vajadzēja ieviest līdz šī gada 28.novembrim, tomēr uzreiz visus e-veselības risinājumus ieviest neizdosies, stāstīja NVD vadītāja. Dienests maija beigās un jūnija sākumā piesaistīs ārstus un ģimenes ārstus, lai testētu e-recepti, jo tā šobrīd ir izmēģināta tikai NVD testa sistēmā. Ārsti elektroniskajā sistēmā izrakstīs e-recepti, lai pārliecinātos, ka pacienti arī aptiekā ar šo recepti varētu saņemt izrakstītos medikamentus.

Mūrmane-Umbraško stāstīja, ka e-veselības ieviešanā tiek kavēti iekšējie termiņi, tomēr Eiropas Savienības fondu noteiktie termiņi vēl kavēti netiek.

Viņa stāstīja, ka e-veselība ir lielākais IT projekts, kuru Latvija cenšas ieviest un, iespējams, tāpēc “neiet tik viegli kā tas sākumā šķita”. Jebkuram projektam pastāv risks, ka to neizdosies ieviest, tomēr, ņemot vērā, ka NVD savā sistēmā ir pārbaudījis e-recepti un tagad pārbaudīs elektronisko darba nespējas lapu un pacientu portālu, kuri funkcionē atbilstoši plānotajam, šobrīd Mūrmane-Umbraško nesaskata riskus, ka e-veselība izgāzīsies kā projekts “skolas.lv”.

Viņa gan norādīja, ka nav zināms, kā, piemēram, strādās pacientu portāls, kad tas būs pieejams daudziem cilvēkiem uzreiz. NVD strādā pie dažādu sistēmas risku novēršanas un notiek kļūdu monitorings, kuras pēc konstatēšanas tiek labotas. Mūrmane-Umbraško skaidroja, ka e-veselība vēl šobrīd netiek piedāvāta iedzīvotājiem, jo atklāto kļūdu skaits ir augsts.

Jau ziņots, ka šodien Rīgā sākas šogad lielākais e-veselībai veltītais pasākums Eiropā “E-veselība 2015”, kura laikā plānota augsta līmeņa konference “Es un mana veselība – nojaucot robežas”, aģentūru LETA informēja Veselības ministrijas (VM) pārstāve Aija Bukova-Žideļūna.

Konferences mērķis ir apvienot visus veselības nozarē iesaistītos partnerus, lai pilnvērtīgi analizētu e-veselības un veselības aprūpes procesu pilnveidošanas aktuālākos jautājumus, stāstīja Bukova-Žideļūna.

Saistītie raksti

Jau ziņots, ka e-veselības trīs projektu izstrādāšanā patlaban ieguldīti 6 917 418 eiro, tomēr ceturtā projekta īstenošana izmaksās vēl 4 720 980 eiro. Kopumā pagājušajā gadā pabeigti trīs no četriem “e-veselības” projektiem.

Pērn pabeigts projekts par elektroniskās veselības kartes un integrācijas platformas izveidi, un tas izmaksājis 3 492 178 eiro. Daļu no šī projekta jeb elektronisko veselības karti izstrādāja “Datorzinību centrs”. Šī uzņēmuma apvienība kopā ar “E-Synergy” izstrādāja arī Izglītības un zinātnes ministrijas projektu “skolas.lv”, kura izveidē un uzturēšanā beigās tika pazaudēti 3,5 miljoni eiro.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
Diena vēsturē. 1880. gada 29. februārī. Eiropas kalnu inženierijas brīnums
5 stundas
LE
LETA
Latvijā
Vidzemes ziemeļos gaisa temperatūra pazeminājusies līdz -10 grādiem
5 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
Valstsvīrs ar statistiķa aicinājumu 1
5 stundas

Lasītākie raksti

LE
LETA
Latvijā
GKR sola pārbūvēt visus lielākos Rīgas tiltus un paaugstināt izglītības darbinieku algas
1 stunda
LE
LETA
Pasaulē
Erdoans pieprasa Putinam “aizvākties no ceļa” Sīrijā
41 minūtes
VK
Vita Krauja
Kultūra
Arī sabiedrība ir atbildīga par cilvēka izvēlēm. Saruna ar Rēziju Kalniņu 1
Intervija 3 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
VIDEO. Komiski par traģisko! Mediķi aizsargtērpos dejo “Gulbja ezeru”
2 stundas
LE
LETA/LA.LV
Sports
VIDEO. Porziņģa 24 punkti neglābj “Mavericks” no zaudējuma 1
2 stundas