Foto-LETA/AFP

Olafs Zvejnieks: “Parex” līdzīga finanšu krīze briest Ķīnā – šo zemestrīci sajutīs visa pasaule 8

Olafs Zvejnieks, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 85
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā
Lasīt citas ziņas

Ja gadījumā jums šķiet, ka šoruden galvenās rūpes ir pieaugušās energoresursu cenas, Covid-19 un Krievijas ieroču žvadzināšana pie Latvijas robežām, tad steigšu jūs apbēdināt. Jauna, 2009. gada notikumiem līdzīga finanšu krīze briest Ķīnā, un, ja tā notiks, finanšu zemestrīces sekas sajutīs visa pasaule.

Pagājušajā nedēļā ASV ziņu kanāls “CNN” plašāk pavēra priekškaru notiekošajam Ķīnas nekustamo īpašumu nozarē. Tur jau visu pagājušo vasaru nervozēja par Ķīnas lielākā nekustamo īpašumu operatora “China Evergrande Group” finanšu stāvokli. Pēdējās dienas šis uzņēmums vēlreiz paziņojis, ka var pasludināt nespēju izpildīt savas saistības jeb defoltu attiecībā uz saviem astronomiskā izmēra parādiem – 300 miljardiem ASV dolāru.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja “Evergrande” nespēs izpildīt savas saistības, tad eksperti domā, ka sekas pasaules ekonomikai varētu būt līdzīgas tam, ko 2009. gadā izraisīja ASV investīciju bankas “Lehman Brothers” sabrukums. Uzņēmuma liktenis šobrīd karājas mata galā – pagājušajā piektdienā atbilstoši iepriekš ziņotajam “Evergrande” nespēja laikus veikt parāda procentu maksājumus 100 miljonu dolāru apmērā.

“Evergrande” ir lielākais nekustamo īpašumu operators Ķīnā un ietilpst 500 pasaules lielāko uzņēmumu sarakstā. Uzņēmums reģistrēts Honkongā, bet tā galvenā mītne atrodas Šeņdzeņā – pilsētā, kas atrodas tieši pretī Honkongai, Pērļu upes otrā krastā. Uzņēmumā pašā strādā 200 tūkstoši cilvēku, ar tā pasūtījumu izpildi saistīti vēl 3,8 miljoni darba vietu.

Sākotnēji “Evergrande” darbojās tikai nekustamo īpašumu jomā – uzņēmums šobrīd pārvalda 1300 dažādus īpašumus 280 pilsētās –, taču vēlāk darbība tika paplašināta, iesaistoties citu nozaru uzņēmējdarbībā. Šobrīd grupa ieguldījusi naudu elektroautomobiļu ražošanā, tai pieder sporta un tematiskie parki, pārtikas preču un dzērienu pārdošanas tīkls visā Ķīnā, kā arī futbola komanda un pasaules lielākā futbola skola, šobrīd tiek būvēts arī pasaules lielākais futbola stadions, kurā ietilps 100 tūkstoši skatītāju.

Uzņēmuma problēmu tiešais cēlonis ir tas, ka pēdējos gados ir paņemti milzīgi kredīti attīstības finansēšanai, tāpēc uzņēmums ieguvis sliktu slavu kā ar parādiem visvairāk apkrautais nekustamo īpašumu attīstītājs Ķīnā, parādu kopējais apjoms sasniedzis 300 miljardus ASV dolāru.

Taču eksperti uzskata, ka problēmu saknes ir dziļākas – pirmkārt, fakts, ka pieprasījums pēc nekustamajiem īpašumiem Ķīnā sāk samazināties un šai tendencei ir ilgtermiņa raksturs, bet, otrkārt, uzņēmuma pārmērīgās ambīcijas, tālu novirzoties no pamata biznesa un sākot investēt citās nozarēs. Diemžēl, pēc investīciju bankas “Goldman Sachs” speciālistu teiktā, uzņēmuma sarežģītā un sazarotā struktūra stipri apgrūtina efektīva atveseļošanas plāna izstrādi, jo trūkst pat skaidras izpratnes par to, kādi ir uzņēmuma aktīvi un saistības.

Reklāma
Reklāma

Taču skaidrs ir arī tas, ka uzņēmuma sabrukums dos graujošu triecienu Ķīnas nekustamo īpašumu tirgum un banku sistēmai.

Šobrīd uzņēmums piesaistījis finanšu konsultantus glābšanas plāna izstrādei un paziņojis, ka meklē pircējus savam elektromobiļu ražošanas un nekustamo īpašumu uzturēšanas biznesam, taču pagaidām nekāda būtiska progresa investoru meklējumos nav un analītiķi nebūt nav pārliecināti, ka grupai izdosies tos pārdot. “Evergrande” jau ir mēģinājusi pārdot sev piederošo biroju debesskrāpi Honkongā, kas 2015. gadā tika nopirkts par 1,6 miljardiem dolāru, taču arī tas pagaidām nav sekmējies. Uzņēmuma akciju vērtība šogad samazinājusies par 80%, un investori neslēpj, ka baidās saistīties ar nekustamo īpašumu milzi.

Ja uzņēmums nespēs izpildīt savas saistības, tad vienīgais atlikušais tā glābšanas veids būs Ķīnas valdības iejaukšanās, to pārņemot. Pagaidām ir paziņots, ka valdība “uzmanīgi vēro” notiekošo un analītiķi var tikai minēt, vai tas nozīmē gatavību iejaukties vai tomēr ne. Neatbildēts gan paliek jautājums, vai “Evergrande” vispār vēl ir glābjams un vai viss nav jau nokavēts, – kuram gan gribas saistīties ar uzņēmumu, par kuru jau visu vasaru runā kā par bankrota priekšvakarā stāvošu.

ASV Volstrītas speciālisti gan pagaidām ir no­skaņoti optimistiski un nedomā, ka “Evergrande” iespējamais sabrukums varētu ietekmēt ASV un pārējo pasauli. “Mēs sagaidām, ka valdība iejauksies un nepieļaus, ka “Evergrande” nespēja izpildīt savas saistības izplatīsies tālāk Ķīnas banku sistēmā,” raksta konsultāciju uzņēmuma “Economist Intelligence” Ķīnas departamenta direktors Metijs Bekinks. “Taču, ja tā nenotiks, tad “Evergrande” defolta sekas būs vienkārši gigantiskas.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.