Par cik pieaugs elektrības rēķini jaunās balansa maksas dēļ, skaidro ministrs Melnis 0
Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) padome apstiprinājusi pārvades sistēmas operatora AS “Augstsprieguma tīkls” (AST) precizēto balansēšanas pakalpojuma administrēšanas maksas metodiku, liecina informācija SPRK mājaslapā. Precizētā metodika aizstās pirms septiņiem gadiem izveidoto metodiku.
Balansēšanas pakalpojumu saņēmējiem maksa no šī gada 1.jūlija samazināsies par 32% un pēc AST provizoriskajiem aprēķiniem būs 242,70 eiro mēnesī, bet maksa vēl jāapstiprina SPRK. Šobrīd AST sniedz balansēšanas pakalpojumus 22 tirgus dalībniekiem.
Viss ir tajās robežās, kā plānojām – lielākajai daļai iedzīvotāju šīs izmaksas ir iekļautas jau esošajos rēķinos, jo tirgotāji laikus informēja par jaunajām izmaiņām un izmaksām. Turklāt 84% elektrības patērētāju ir tā sauktie fiksētie tarifi un līgumi uz noteiktu laiku.
TV24 raidījumā “Ziņu TOP” klimata un enerģētikas ministrs Kaspars Melnis (ZZS) aicina laiku pa laikam apmeklēt vietni energija24.lv, lai pārbaudītu aktuālo situāciju ar elektrības cenu piedāvājumiem un noskaidrotu, vai nav pieejams labāks piedāvājums: “Esiet paši aktīvi, negaidiet, ka tirgotājs pats atnāks ar labāku piedāvājumu – diez vai kaut kas tāds notiks!”
Ministrs norāda, ka veikti aprēķini, kuri liecina, ka vidēji mājsaimniecībai mēneša griezumā kopējais elektrības rēķins balansa maksas dēļ varētu pieaugt par 30–50 centiem.
Vai balansēšanas maksa pieaugs 2026. gadā? Ministrs skaidro, ka AS “Augstsprieguma tīkls” ir uzstādījis baterijas, kas trīs gadu laikā ļaus samazināt balansēšanas izmaksas par 60 miljoniem eiro. Līdz ar to nav prognožu par šīs konkrētās maksas kāpumu – drīzāk tā varētu samazināties, ja attīstīsim savas jaudas un efektīvāk izmantosim elektrotīklu.
Ja vasarā tika prognozēts elektrības cenu kritums, kāds izskatās rudens? Ministrs norāda, ka patlaban gada griezumā prognoze elektrības cenām ir ar lejupejošu tendenci, jo tirgotāji slēdz ilgtermiņa līgumus un šobrīd cenas ir zemākas nekā pirms gada.
“Jā, var būt cenu pīķi atsevišķās dienās noteiktās stundās, bet, skatoties ilgtermiņā, cenas tomēr iet uz leju,” rezumē Melnis, piebilstot, ka tas ir pateicoties vēja enerģijai un saules paneļiem, kas ir pozitīvs signāls.