Māris Zanders.
Māris Zanders.
Foto: Ieva Leiniša/LETA

Māris Zanders: Krievijā nekāda “galma apvērsuma” nebūs. Panākums jau būs, ja tā tiks izolēta 0

Māris Zanders, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. Ir iemesls, kāpēc Zelenskis kopš kara sākuma velk vienu un to pašu apģērbu un kāpēc tuvākajā laikā to mainīs 85
“Ir pamats uztraukumam?” Slaidiņš par to, vai Latvijas iedzīvotājiem jāveido pārtikas krājumi 41
Rolands Repša: Krievijā mobilizācija tālāk var attīstīties divos atšķirīgos scenārijos 15
Lasīt citas ziņas

 

Centrālās un Austrumeiropas reģionam veltītajā vietnē “New ­Eastern Europe” 2. martā ukraiņu analītiķu grupa publicēja variantus par to, kā tālāk varētu attīstīties notikumi, tostarp norādot, ka ir nepieciešama ne tikai Krievijas militāra aizvākšanās no Ukrainas, bet arī Putina aizvākšana no varas Krievijā. Skan visnotaļ racionāli, jo citādi ir bažas, ka Kremlis vienkārši izanalizēs kļūdas, pārkārtos resursus un uzbruks atkal.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vēlreiz – šāds domu gājiens ir pilnīgi loģisks, tikai problēma ir tā, ka Putina režīms nesabruks. Esmu pamanījis mēģinājumus atrast iedrošinošus piemērus Krievijas vēsturē – sākot ar caru Pāvilu, kuru 1801. gadā sazvērnieki nogalināja, beidzot ar PSRS līderi Ņikitu Hruščovu, kuru dārgie partijas biedri un kolēģi 1964. gadā atstādināja no amata, tiesa, iztiekot bez asinsizliešanas.

Tas viss ir jauki, tomēr tikpat labi var atgādināt, ka arī nacistiskajā Vācijā par Hitlera rīcību un iecerēm nākotnē nebūt nebija sajūsmināta visa armijas virsniecība (atcerēsimies kaut neveiksmīgo atentātu 1944. gadā), savukārt Ādolfa vietnieks partijā, Rūdolfs Hess, 1941. gadā sabēdājās pat tiktāl, ka uz savu galvu mēģināja izkārtot mieru ar Lielbritāniju. Tas viss neko nemainīja.

Arī Krievijā nekāda “galma apvērsuma” nebūs. Pareizāk sakot, es varu itin viegli iedomāties, ka Kremļa propagandas mašīna pati kādā brīdī var sākt apgalvot, ka ir novērsts ārējo un iekšējo ienaidnieku mēģinājums fiziski iznīcināt Vladimiru Vladimiroviču – ļoti parocīgi no naida pret Rietumiem kurināšanas un represiju pret citādi domājošajiem pamatošanas viedokļa. Savukārt realitātē, manuprāt, ir tā, ka Krievijas elitē gluži labi sadzīvo patika pret “Rietumu dzīves stilu” un patiess naids un nicinājums pret Rietumiem kā politisku sistēmu. Starp citu, šāda situācija nav unikāla – daudzi Krievijas sabiedrības turīgāko aprindu un arī t. s. intelektuāļu pārstāvji 19. gadsimtā un līdz boļševiku apvērsumam veiksmīgi apvienoja regulāru dzīves baudīšanu Eiropā un tikpat sirdīgu tās noliegšanu papildinātu ar košu impērisko šovinismu.

Savukārt ja runājam par elitei nepiederošajiem cilvēkiem Krievijā, tad vienalga – nemānīsim sevi. Dziļa cieņa tiem, kuri Krievijā protestē – piemēram, vairākiem desmitiem cilvēku Čeļabinskā, kuri ieradās pie, cik saprotu, Ģenerālprokuratūras vietējās nodaļas ar iesniegumiem, prasot sākt tiesvedību pret dzimto valdību par kara izraisīšanu. Zinot represiju apmērus, šādiem un līdzīgiem protestiem ir nepieciešamas, kā žargonā saka, baigās iekšas. Tomēr kopumā ir tā, ka – šo tēmu zinu, sekojot līdzi vēstures zinātnei kaimiņvalstī – liela daļa sabiedrības pilnībā vai vismaz daļēji (“tā bija cena, ko samaksājam, lai kļūtu par dižu valsti!”) attaisno Staļina laika represijas pret cilvēkiem pašā Krievijā. Ja jums nav žēl savējo, kāpēc lai jūs satriektu citiem nodarītais?

Tātad, ja vērtējam situāciju reāli, panākums jau būs tas, ka – pēc pilnīgas vai daļējas aizvākšanās no Ukrainas – Krievija tiks izolēta. Respektīvi, ne tikai jau noteiktās sankcijas tiks saglabātas arī pēc pusgada, gada vai pusotra, bet arī pastiprinātas. Nav jēgas bojāt sev nervu sistēmu, pieprasot vai citādi apcerot Krievijas ekonomikas “sagraušanu” – ir aukstasinīgi jānorobežojas. Turklāt atceroties, ka arī šī nebūs unikāla situācija, jo mēs jau tādu PSRS periodā patiesībā esam pieredzējuši, tikai atrodoties pretējā pusē.

SAISTĪTIE RAKSTI

Ja skatāmies ļoti piezemētā, sadzīviskā līmenī – gadu desmitiem ilgā periodā PSRS pilsoņu absolūts vairākums nekur tālāk par sociālistisko nometni netika laisti (neviens netraucēs šodienas Krievijas pilsoņiem Prāgas vietā apmeklēt, teiksim, Almati), savukārt, ja kāds Rietumos sadomāja riskēt ar iespējamām provokācijām un apvainošanu spiegošanā, un devās uz PSRS, tad – nu, tā bija šo cilvēku izvēle. Zinu pretargumentu – stingra izolācija Krieviju tikai radikalizēs (lai gan nevarētu teikt, ka jau šobrīd tās agresivitātes līmenis ir vidējs, vai ne?), tādēļ ilgstoši tā nevar, “kaut kas jādomā”. Kāpēc nevar? PSRS pastāvēja visnotaļ ilgi.

Jā, beigās sabruka, bet tas bija pēc daudzām desmitgadēm. Kad, kā saka, tas brīdis pienāks, tad arī runāsim. Līdz tam – mēs gluži labi varam iztikt bez emocionāliem izvirdumiem, lāstiem un soda piesolīšanas, vienkārši boikotējot. Paralēli veidojot militāro sistēmu tā, lai Putins & Co. atmestu domu, ka kodolkara gadījumā režīms izdzīvos kaut “aiz Urāliem” ar jaunu galvaspilsētu, teiksim, Novosibirskā. Ja šīs iedomas (cik saprotu, tāda ir) bezcerīgums režīmam būs skaidrs, tas būs labs rezultāts.

VIDEO. Ir iemesls, kāpēc Zelenskis kopš kara sākuma velk vienu un to pašu apģērbu un kāpēc tuvākajā laikā to mainīs 85
“Ir pamats uztraukumam?” Slaidiņš par to, vai Latvijas iedzīvotājiem jāveido pārtikas krājumi 41
Rolands Repša: Krievijā mobilizācija tālāk var attīstīties divos atšķirīgos scenārijos 15
VIDEO. Pirmais sagūstītais Krievijas mobilizētais neslēpj pārsteigumu par piedzīvoto: “Es no sirds nožēloju, ka tā rīkojos”
VIDEO. “Jums arī tā ir?”: latvietis uzliek “skaitītājus” uz radiatoriem, bet tie nepavisam nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas
Parlaments konceptuāli atbalsta Valsts aizsardzības dienesta likumprojektu
Rolands Repša: Krievijā mobilizācija tālāk var attīstīties divos atšķirīgos scenārijos 15
VIDEO. Ko Krievijas iedzīvotāji domā par mobilizāciju un vai ir ar mieru doties karot uz Ukrainu?
Iekšlietu ministrs: Riska skalā no 1 līdz 10 situācija Krievijas pierobežā vērtējama kā 7-8 15
Rudens jau klāt! Kā pareizi “ieziemot” dārza mēbeles, lai tās nebojātos mitrumā un salā?
13:31
Parlaments konceptuāli atbalsta Valsts aizsardzības dienesta likumprojektu
13:17
FOTO. “Jums nav jākliedz uz mani!”: Elizabetes II mazmeitas vīrs nezināmu iemeslu dēļ karalienes bērēs ieradās ar medaļām pie frakas, kuras nav “nopelnījis”
13:12
FOTO. “Jums nav jākliedz uz mani!”: Elizabetes II mazmeitas vīrs nezināmu iemeslu dēļ karalienes bērēs ieradās ar medaļām pie frakas, kuras nav “nopelnījis”
FOTO. “Visgarlaicīgākais s**** no visiem šoviem!”: mūziķis Ralfs Eilands skarbi nokritizē jauno TV projektu
VIDEO. “Labākā priekšvēlēšanu reklāma, kāda redzēta!” Tiktokeri parodē partiju solījumus 1
VIDEO. “Ļoti skaidri liku saprast, ka to vēlos!”: pirms savas 50.jubilejas trešo reizi apprecējusies modes žurnāliste Una Ulme
“Kopš modē uzpumpētas lūpas un citi apaļumi…”: aktrise Vita Baļčunaite prāto par “plastmasīgo” laikmetu 3
VIDEO. Viesuļvētra “Īans” posta ASV Floridas štatu
VIDEO. Buļļupē manīts ronis – vai viņš pārgrauza “NordStream”?
Jauno koalīciju gaidot 11
Kā divi cilvēki uzsāka vakcinēšanas sertifikātu viltošanas “biznesu”? Par viltus sertifikātu prasīja 350–400 eiro 1
Pabriks: Valsts aizsardzības dienesta reformu nebūs viegli veikt, tomēr nav citas izvēles
Sārts piesardzīgs prognozēs par iespējamu masveida protestu veidošanos Krievijā, tomēr tiem esot potenciāls 10
Eklons: Krievijas pilsoņi šobrīd no Latvijas vairāk izbrauc nekā iebrauc
Zelenskis krievu okupantiem: Gribat dzīvot – bēdziet
Enerģijas krīze Eiropā ievirzās bīstamā posmā
Sirmgalve nobrauc sirmgalvi – pretim spīdējusi saule un ņirbējuši uz ceļa stabiņi
“Ir pamats uztraukumam?” Slaidiņš par to, vai Latvijas iedzīvotājiem jāveido pārtikas krājumi 41
Valsts prezidents: Ar cauruļvada “Nord Stream” bojāšanu Krievija ir sākusi jaunu agresijas fāzi
Sākts kriminālprocess par mediķu atteikšanos vest uz slimnīcu sievieti ar smagu galvas traumu 25
VIDEO. Nepatīkami skati: krievi lauž sev kājas, lai izvairītos no mobilizācijas 111
FOTO. “Lūdzu, nesatraucieties par to!”: bijušais prinču Viljama un Harija darbinieks pastāsta, kurš no brāļiem ikdienā izturējās jaukāk
“Cilvēkiem, kurus šobrīd mobilizē, iespējas izdzīvot ir ļoti zemas.” Sārts par to, ka mobilizācija Krievijā ir izmisuma solis
“Ir jāpanāk, lai sankcijas strādā.” Mūrniece par to, ka ne vienmēr noteiktie ierobežojumi darbojas 77
VIDEO. Olgas Rajeckas vīrs Ivo atklāj, kā populārā dziedātāja uzvedas pirms koncertiem
Stādaudzētāja: “Rudenī nederēs pavasarī neizlietotais mēslojums!” Kā šobrīd spēcināt augus?