Britānijas lielākā banka HSBC, kurai ir filiāles visā pasaulē, ļāvusi krāpniekiem veikt apšaubāmus finanšu darījumus, kaut gan ASV izmeklētāji brīdinājuši, ka tā ir krāpšana.
Britānijas lielākā banka HSBC, kurai ir filiāles visā pasaulē, ļāvusi krāpniekiem veikt apšaubāmus finanšu darījumus, kaut gan ASV izmeklētāji brīdinājuši, ka tā ir krāpšana.
Foto: Ray Tang Xinhua/SCANPIX/LETA

Pasaules bankas turpina aizdomīgus darījumus: netīrās naudas miljardi atmazgāti arī Latvijas bankās 0

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj
RAKSTA REDAKTORS
VIDEO. “ASV aizliedz ar likumu, Latvijā tirgo uz katra stūra!” Brīdina par zīdaiņiem bīstamām precēm 13
Lasīt citas ziņas

No ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas tīkla (“FinCEN”) noplūdinātie dokumenti liecina, kā virkne pasaules lielāko banku pieļāvušas, ka noziedznieki veic netīras naudas darījumus, un vairākas valstis izmanto banku pakalpojumus, lai izvairītos no sankcijām. 2019. gadā šos dokumentus ieguva ASV medijs “BuzzFeed News” un dalījās tajos ar Starptautisko pētniecisko žurnālistu konsorciju (ICIJ), kas izplatīja tos 108 mediju organizācijām 88 valstīs.

Ukrainas gāztais prezidents Viktors Janukovičs, viņa sabiedrotie un konkurenti nelegāliem darījumiem varētu būt izmantojuši vairākas Latvijas bankas, tostarp “Aizkraukles banku” (tagad likvidējamo “ABLV Bank”), “Baltikums Bank” (tagad “BlueOrange Bank”), “Baltic International Bank”, nu jau slēgto Trasta komercbanku (TKB) un Latvijas “PrivatBank”, atsaucoties uz starptautisko žurnālistu kopprojektu “FinCEN Files”, vēsta pētnieciskās žurnālistikas centrs “Re:Baltica”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Britāniju atzīst par ­”augsta riska jurisdikciju”

Izpētot noplūdinātos “FinCEN” dokumentus, atklājies, ka Britānijas lielākā banka HSBC ļāvusi krāpniekiem veikt apšaubāmus finanšu darījumus visā pasaulē, kaut gan ASV izmeklētāji brīdinājuši, ka tā ir krāpšana.

Dokumenti arī liecina, ka viena no ASV lielākajām bankām “JP Morgan” ļāvusi uzņēmumam pārskaitīt vairāk nekā miljardu dolāru caur Londonas kontu, nezinot, kam tas pieder.

Banka tikai vēlāk esot uzzinājusi, ka šis uzņēmums, iespējams, pieder personai, kas iekļauts ASV Federālā izmeklēšanas biroja desmit meklētāko noziedznieku sarakstā.

Dokumenti liecina, ka viens no Krievijas prezidenta Vladimira Putina tuvākajiem draugiem miljardieris Arkādijs Rotenbergs plaši izmantojis banku “Barc­lays” Londonā, lai atmazgātu naudu un izvairītos no sankcijām.

“FinCEN” dokumentos Britānija tiek dēvēta par “augsta riska jurisdikciju”, jo ziņojumos par aizdomīgām darbībām minēti vairāk nekā 3000 Britānijā reģistrētu uzņēmumu, kas ir vairāk nekā jebkurai citai valstij. Britānijas banka “Standard Chartered” veikusi naudas pārskaitījumus Jordānijas bankai “Arab Bank”, lai gan tās klientu konti tiek izmantoti terorisma finansēšanai.

Kerimova zelts sasniedz Londonu

Noplūdinātie dokumenti liecina, ka vairāki Krievijas oligarhi bijuši vieni no lielākajiem ziedotājiem Britānijas valdošajai Konservatīvajai partijai, atzīmē izdevums “Business Insider”.

Krievijas baņķiera Vladimira Černuhina sieva Ļubova ziedojusi vairākus simtus tūkstošus mārciņu, lai varētu pavadīt laiku vairāku britu premjerministru sabiedrībā un piedalīties tenisa spēlē ar ekspremjeru Deividu Kemeronu un arī pašreizējo premjeru Borisu Džonsonu.

Vladimiru Černuhinu, bijušo Krievijas finanšu ministru, kurš tagad ir viens no daudzajiem Krievijas naudasmaisiem, kas dzīvo Londonā, slepeni finansējis kāds Kremlim pietuvināts Krievijas oligarhs.

Kā ziņo britu mediji, tas bijis Suleimans Kerimovs, kurš pārskaitījis Černuhinam 6,1 miljonu mārciņu, jo pats Kerimovs ir ASV sankciju sarakstā.

Kerimovam pieder Krievijas lielākā zelta raktuve. Francijā pret viņu izvirzīta apsūdzība nodokļu krāpniecībā. 2018. gadā Kerimovs tika iekļauts ASV sankciju sarakstā kā “viena no personām, kam ir svarīga loma Krievijas kaitniecisko darbību virzīšanā”.

Reklāma
Reklāma

Černuhins saņēma naudas pārskaitījumu 2016. gadā no firmas, kas reģistrēta Britu Virdžīnu salās un saistīta ar Krievijas parlamenta Federācijas padomes locekli Kerimovu. Černuhinu pāris dzīvo Londonā kopš 2004. gada un tagad ir Britānijas pilsoņi. Britu žurnālists un Krievijas eksperts Edvards Lūkass intervijā BBC izteicies, ka “Černuhini, lai arī varētu būt patīkami ļaudis, nav īstie cilvēki, lai ziedotu naudu britu politiskajai partijai”.

Krievijas nauda ­Konservatīvās partijas kasē

Kopš 2012. gada Ļubova Černuhina ziedojusi britu Konservatīvajai partijai 1,7 miljonus mārciņu, tajā skaitā 160 000 mārciņu par tenisa spēli ar premjerministru Borisu Džonsonu un 135 000 mārciņu par “lēdiju vakaru” ar bijušo premjerministri Terēzi Meju un sešām viņas kabineta ministrēm.

Noplūdinātie dokumenti liecina, ka ir pamats nopietnām bažām par Krievijas naudas ietekmi uz Apvienotās Karalistes politiku, atzīmē raidsabiedrība BBC.

Britu parlamenta Izlūkošanas un drošības komitejas deputātu šā gada jūlijā publiskotā ziņojumā secināts, ka Krievijas finanšu aprindu pārstāvji ir sekmīgi integrējušies Britānijas sociālajā un biznesa vidē un politiskajās aprindās.

Ziņojumā teikts, ka Krievijas ietekme Londonā kļuvusi par “jauno normu”, piebilstot, ka “ir daudz krievu, kuriem ir ļoti cieši sakari ar Putinu un kuri ir labi iekļāvušies britu biznesa un sociālajā vidē, kur ir pieņemti, pateicoties savai bagātībai”.

Britu likumdevēju ziņojumā atzīts, ka Londona kļuvusi par lielas naudas atmazgāšanas centru un ka Apvienotā Karaliste tiek “uzskatīta par īpaši labvēlīgu galamērķi Krievijas oligarhiem un viņu naudai”.

Britu politiķi un drošības eksperti ir nobažījušies, ka Krievijas naudas plūsma varētu veicināt Kremļa ietekmes operācijas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.