Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Pavasaris tuvojas ar brīvsoļiem: kur joprojām būs, bet kur vairs nebūs nepieciešams Covid-19 sertifikāts? 44

Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Krimināls
Krituši visi antirekordi – savākts 600 000 narkomānu izlietoto šļirču. Atrasta arī traģiskā “narkozombiju” viela 8
Krievija identificē divas “smirdīgas” valstis, kas būtu tās nākamais mērķis 183
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Lasīt citas ziņas

Pēc ārkārtējās situācijas beigām 28. februārī paredzēts ieviest būtiskas izmaiņas epidemioloģiskās drošības pasākumos. Veselības ministrs Daniels Pav­ļuts (“Attīstībai/Par”) vakar valdības sēdē skaidroja, ka tas būs pakāpenisks trīs soļu plāns.

Pandēmijas laika platākais drošības pasākumu atvieglojumu solis tikšot sperts, sākot no 1. marta, kad tiks atvērtas visas slēgtās nozares un atcelts ierobežojums veikt darba pienākumus tikai tad, ja ir derīgs Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tomēr būs jomas, kur bez sertifikāta joprojām nedrīkstēs strādāt. Sertifikāts būs jāuzrāda arī publiskos pasākumos telpās, kā arī tajās vietās, kur netiek lietotas sejas maskas, – skaistumkopšanas salonos, sabiedriskās ēdināšanas vietās, arī sporta nodarbībās un citur.

Bet no 1. aprīļa tiks atcelti pamatā visi ierobežojumi un, kā norādīja ministrs Pavļuts, palielināsies katra cilvēka individuālās atbildības un apzinīgas rīcības loma.

Ministru kabinets vakar pieņēma rīkojumu, ka pirmā soļa atvieglojumi stāsies spēkā jau no šodienas, 16. februāra.

Analizējot Covid-19 testu rezultātus izglītības i­e­stādēs, ir redzams, ka salīdzinājumā ar iepriekšējo nedēļu Covid-19 gadījumu skaits palielinājies par septiņiem procentiem jeb ievērojami lēnāk nekā iepriekšējā nedēļā. Tādēļ valdība prognozē, ka ir sagaidāma Covid-19 izplatības samazināšanās izglītojamo vidū un vienojās par atsevišķu ierobežojumu atcelšanu.

Pirmsskolas izglītības iestādēs tie bērni, kuri ieguvuši kontaktpersonas statusu, drīkstēs apmeklēt bērnudārzu. Taču mājas karantīnas nosacījumus var neievērot tikai tādos gadījumos, ja kontakts ar inficēto personu ir noticis ārpus mājsaimniecības, jo saskar­sme ar SARS-CoV-2 inficēto ģimenē esot ar ļoti augstu risku. Turklāt jāņem vērā, ka bērnudārzos netiek veikts regulārs izglītojamo skrīnings, tāpēc nav iespējams pietiekami operatīvi atklāt inficēšanās gadījumus.

Savukārt pamatskolu un vidusskolu audzēkņiem, sākot no šodienas, ja skolēna ģimenē kāds ir saslimis, vairs nebūs jāievēro mājas karantīna, skolēns varēs doties uz savu skolu, ja viņš jūtas vesels.

Skolās, kā zināms, skolēni joprojām tiek regulāri testēti, lai laikus novērstu kovida izplatību. Taču, ja skolēna ģimenē kāds ir inficējies ar SARS-CoV-2, par to ir jāpaziņo skolotājam, lai izglītības iestāde var izlemt, kādus papildu epidemioloģiskās drošības pasākumus šajā situācijā izmantot. Iespējams, ka būs nepieciešama papildu testēšana un tā klase, kur atradīsies kontaktpersona, tiks nošķirta no pārējām klasēm.

Valdība atcēla arī prasību bērniem bez derīga Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta piedalīties pasākumos vai saņemt pakalpojumus tikai to pieaugušo pavadībā, kuriem ir vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts. Bet tiek saglabāts iepriekš ieviestais nosacījums mutes un deguna aizsegu lietošanai bērniem vecuma grupā virs septiņiem gadiem.

Reklāma
Reklāma

Valdība atcēla darba laika ierobežojumus tirdzniecībā un atļāva šo divu nedēļu laikā norisināties valstiski nozīmīgiem pasākumiem kultūras un sporta jomā daudzfunkcionālajā hallē “Arēna Rīga”, ja personu skaits, kas vienlaikus atrodas arēnā, nepārsniedz 60% no maksimālā apmeklētāju skaita.

Uz veikaliem – bez sertifikāta

No 1. marta vairs netiks saglabāta prasība tirdzniecības pakalpojumus nodrošināt epidemioloģiski drošā vidē, tādēļ mazumtirdzniecības vietās līdzīgi kā Lietuvā vairs netiks prasīts Covid-19 sertifikāts, taču tiks saglabāta prasība nodrošināt uz vienu pakalpojuma saņēmēju ne mazāk kā 15 m2 no publiski pieejamās platības.

Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis, kurš vada arī operatīvās vadības grupu, kura sniedz priekšlikumus valdībai, sacīja, ka no marta tikšot atvērtas visas slēgtās nozares, tajā skaitā izklaide, azartspēles, naktsklubi un atrakcijas, bet tajās tiks saglabāta prasība pēc sertifikātiem.

Šīm atvērtajām nozarēm vairs nebūs darba laika ierobežojuma. Tiks atcelta arī dalībnieku reģistrācija tajos publiskajos pasākumos, kur no marta pieļaujamais dalībnieku skaits ir līdz trim tūkstošiem.

Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (Nacionālā apvienība) pauda gandarījumu, ka Latvijas iedzīvotājiem vairs nevajadzēs braukt uz Lietuvas un Igaunijas atrakciju parkiem, ka tie beidzot ir atvērti pašmājās. “Jaunieši būs priecīgi par naktsklubu atvēršanu, iespējams, ka pats arī turp aiziešu. Vec­rīga visu šo laiku ir bijusi kā izmirusi un ar šo lēmumu tur atgriezīsies kņada un dzīvība,” priecājās Vitenbergs.

Privātajos pasākumos telpās drīkstēs piedalīties līdz 50 cilvēkiem, savukārt ārpus telpām – līdz 100 cilvēkiem, bet īpaši svarīgos personīgās dzīves notikumos kā kristībās, kāzās un bērēs – līdz 250 cilvēkiem.

Nebūs vairs arī nekādu grupu dalībnieku ierobežojumu amatieru aktivitātēs, sporta un izglītības nodarbībās. Tiks atcelts cilvēku skaita ierobežojums pie galda restorānos un kafejnīcās, bet prasība pēc sertifikāta gan saglabāsies.

Kuriem darbiniekiem prasīs sertifikātus?

Vadoties no Covid-19 izplatības tendencēm un vakcinācijas efektivitātes, valdība vienojās, ka tiek saglabāts nosacījums darba pienākumus klātienē veikt ar derīgu vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu tiem darbiniekiem, kuriem pastāv paaugstināts inficēšanās risks, proti, ārstniecības iestāžu un sociālās aprūpes centru darbiniekiem, izglītības iestādēs strādājošajiem, arī ieslodzījuma vietu amatpersonām.

Nosacījums savus darba pienākumus veikt klātienē ar vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu saglabāsies arī tiem darbiniekiem, kuri ir iesaistīti pakalpojumu sniegšanā, kas skar izklaidi, azartspēles un dažādas atrakcijas, sportu, sabiedrisko ēdināšanu un individuālos pakalpojumus (tajā skaitā skaistumkopšanas un labsajūtas pakalpojumus), kuru saņemšanas laikā netiek lietota sejas maska un ir ciešs kontakts ar pakalpojuma saņēmēju.

Vienlaikus darba devējam tiek dota iespēja pieprasīt vakcinācijas sertifikātu konkrētu darba pienākumu veikšanai, ja ir paaugstināts risks inficēties ar koronavīrusu.

Atvieglota ieceļošana

No 1. marta tiks atvieglota ieceļošana Latvijā, jo nevienam ieceļotājam vairs nebūs pašizolācijas, tiks atcelts arī “covidpass.lv” aizpildīšanas pienākums, jo secināts, ka dati no šīs platformas vairs netiekot efektīvi izmantoti.

Vienlaikus joprojām būs spēkā prasība uzrādīt Covid-19 sertifikātu, ieceļojot Latvijā.

Veselības ministrs norādīja, ka Eiropas Komisija iesaka saglabāt vakcinācijas un pārslimošanas sertifikātu sistēmu vēl gadu.

Trešais solis – no 1. aprīļa

Turpinot samazināties saslimstībai ar Covid-19, no 1. aprīļa visi ierobežojumi tiks atcelti, tajā skaitā arī prasība pēc kovida vakcinācijas sertifikāta. “Pēc 1. aprīļa paliks pats minimums piesardzības pasākumu ievērošanai,” sacīja J. Citskovskis.

Nolemts arī atkal pārbīdīt vakcinācijas sertifikāta derīguma termiņu, proti, pārcelt no 15. februāra līdz 1. aprīlim prasību pēc balstvakcinācijas Covid-19 sertifikāta saņemšanai.

Veselības ministrs Daniels Pav­ļuts gan preses konferencē izteica pieļāvumu, ka balstvakcinācijas prasība, lai saņemtu konkrētus pakalpojumus, visticamāk, spēkā nestāsies. Sākotnēji bija plānots, ka šāda prasība stātos spēkā 15. februārī, taču pēc koalīcijas savstarpējām diskusijām termiņu pagājšnedēļ pārlika uz 1. martu.

Taču patlaban šī prasība atkārtoti pārbīdīta uz 1. aprīli. Ministra izpratnē, tas nozīmē, ka balstvakcīnas prasība pakalpojumu saņemšanai, visticamāk, spēkā nestāsies nemaz, ziņo LETA. Ministrs minējis – arguments, ko koalīcijas partneri esot lietojuši, bija, ka dažu nedēļu dēļ nav vērts ieviest papildu piespiedu pasākumus, kas radīs lielas neērtības iedzīvotājiem vai vismaz daļai no tiem.

Publiskos pasākumos sertifikātu vajadzēs

Pēc 1. marta prasību pēc vakcinācijas sertifikātiem saglabās:

* publiskos pasākumos (sporta, kultūras u. c.);

* diskotēkās, naktsklubos, atrakcijās;

* sporta un amatieru pasākumos;

* kafejnīcās un restorānos;

* individuālo pasākumu nodrošināšanā, kur nelieto sejas maskas vai FFP2 respiratorus.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.