Pedagoģe par policijas un suņu saukšanu uz skolu: Bērniem ir jāsaņem signāls, ka skola neatkāpsies no uzstādījumiem par drošu vidi 50

Šonedēļ sociālajos tīklos plaši izplatījās video no Ķekavas vidusskolas, kur mācību iestādes telpās kāds 9.klases skolēns piekāva citu skolas audzēkni – citi savukārt to filmēja un ar šo materiālu padalījās tālāk internetā. Ķekavas vidusskolas direktore Sandra Pugovka ar Ķekavas novada domes atbalstu ir izdevusi rīkojumu, kas kautiņa iniciatoram līdz lietas apstākļu noskaidrošanai mācību viela jāapgūst attālināti.

Reklāma
Reklāma
Ziemeļamerikas indiāņu zvēru horoskops. Uzzini, kurš dzīvnieks esi tu! 17
4 ikdienišķas un efektīvas lietas: tās palīdz tikt vaļā no liekā svara, ja tev nepatīk sportot 3
Krievu murgs Turcijā: turki Krievijas pilsoņus izsēdina no lidmašīnām un neļauj lidot uz citām valstīm 99
Lasīt citas ziņas

Notikušo izmeklē Ķekavas novada bērnu tiesību aizsardzības sadarbības grupa, kurā darbojas pašvaldības policijas, sociālā dienesta, bāriņtiesas un pašvaldības izglītības pārvaldes darbinieki.

Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere norādījusi, ka risinājums noteikt mācības attālināti vardarbīgiem skolēniem ir samērīgs, ja izglītības iestāde attālinātās mācības organizē tā, ka izglītojamam ir nodrošināta iespēja attālināti piedalīties mācību stundās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Par notikušo viedokli TV24 raidījumam “preses klubs” izteica arī Ieva Taranda Jūrmalas Valsts ģimnāzijas direktore, skolotāja, Jūrmalas domes deputāte (LZP) – viņai raidījums uzdeva jautājumus – kam ir atbildība? Vai tā jāuzņemas vecākiem, vai skolai, vai jāmaina normatīvie akti, lai spētu kā nebūt kontrolēt vardarbību skolās, atbildi skatieties no video 19.minūtes.

Taranda sacīja: “Ko tieši vēlaties zināt? Kāda man pret to ir attieksme? Es, protams, to noskatījos, man palika slikti. Konkrēti mūsu skolā mēs ļoti apzināti cīnāmies pret šo –

pagājušogad skolā vien piecas reizes bija pašvaldības policija ar suņiem. Tā ir skolas konkrēta nostāja, ka videi ir jābūt drošai priekš visiem bērniem!”

“Vienmēr policijas suņi kaut ko atrada. Jā. Un tā ir nepatīkama situācija, nepatīkamas sajūtas bērniem. Protams, to var nosaukt par pazemojošu sajūtu,” rezumē Taranda, piebilstot, ka kādas izstādes laikā viņai bijusi pilna burka ar no bērniem savāktiem veipiem, nažie un citādām lietām, ko policija tika izņēmusi. Nosaukums tam bija “Mamma man atļāva.”

Viņa uzskata, ka bērniem ir jāsaņem signāls, ka skola neatkāpsies no tā, ka skolas videi ir jābūt un tā ir droša priekš visiem bērniem un laika gaitā kaut kādā mērā skolā šī drošības sajūta ir panākta.

Vēl Taranda, runājot par atbildību, akcentē to, ka primāri atbildība par uzvedību un bērnu rīcību ir jāuzņemas ģimenei. Numurs viens. ja nav mamma un tētis, tad ir citas piesaistītās atbildīgās personas.

Skola ir tikai vide, kur bērns mācās, attīsta savus talantus, sapņus – skola nav uzraudzības iestāde, nav cietums.

Ķekavas novada pašvaldība sagatavojusi vēstuli likumdevējiem ar prasību steidzami pilnveidot normatīvo regulējumu vardarbības mazināšanai izglītības iestādēs. Pašvaldība aicina iedzīvotājus ar parakstiem atbalstīt tās iniciatīvu. Ķekavas novada iedzīvotāji to varēs izdarīt no 9.oktobra, kad vēstules izdruka parakstīšanai būs pieejama visās novada izglītības iestādēs.

Vēstule parakstīšanai nosūtīta arī pārējiem Latvijas novadiem, un līdztekus tiek organizēta arī parakstu vākšana vietnē “manabalss.lv”.

Reklāma
Reklāma

Kā norādīts Ķekavas novada domes deputātu un pašvaldības speciālistu sagatavotajā pieprasījumā, izglītības iestāžu rīcībā nav pietiekamu tiesisko instrumentu, lai apturētu vardarbību un tās radītās emocionālās sekas. Tāpat neesot tiesisku iespēju varmāku nošķirt no cietušajiem. “Pašlaik vardarbības veicējs ir vairāk aizsargāts nekā vardarbības upuris,” teikts vēstulē.

Lai mazinātu vardarbību izglītības iestādēs, Ķekavas novada pašvaldība aicina steidzamības kārtā pieņemt grozījumus Bērnu tiesību aizsardzības likumā, nosakot tiesības izglītības iestādei aizdomu gadījumā pārbaudīt skolēna somu.

Tāpat tiek rosināts likumdošanā noteikt reālu vecāku atbildību, ja tie nerisina sava bērna uzvedības problēmas un neinformē skolu, ja bērns var radīt draudus cita veselībai un drošībai.

Ja skolēns bijis vardarbīgs, izglītības iestādei jābūt tiesīgai izslēgt audzēkni no skolas, neliedzot iespēju turpināt izglītības apguvi tālmācības formā, par ko atbildību tad uzņemtos vecāks, piedāvā Ķekavas pašvaldība.

Atbalstu normatīvo aktu grozījumiem jau izteikušas Mārupes un Salaspils pašvaldības.

Parakstītais pieprasījums tiks nodots Valsts prezidentam Edgaram Rinkēvičam, Ministru prezidentei Evikai Siliņai (JV), Izglītības, kultūras un zinātnes komisijai, Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijai, kā arī tiesībsargam Jurim Jansonam. Ar to tiks iepazīstināta arī Latvijas Pašvaldību savienība, Latvijas Izglītības vadītāju asociācija un Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.