Foto – Shutterstock

Notiesājošais spriedums stājies spēkā. Kā ballītē dzirdēta un atstāstīta ziņa noveda uz apsūdzēto sola prokurori un advokātu 0

Ritvars Raits, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
“Krievi mūs burtiski aprīs!” Ukraiņu komandieris skaidro iespējamās kara pauzes briesmas 139
Lasīt citas ziņas

Maija pēdējā dienā Senāta Krimināllietu departaments izskatīja Elitas un Jura Jurkjānu kasācijas sūdzības par Rīgas apgabaltiesas spriedumu, ar kuru apsūdzētie atzīti par vainīgiem neizpaužamu ziņu izpaušanā un apzināti nepatiesu liecību sniegšanā. Triju tiesnešu kolēģija Ineses Lauras Zemītes vadībā lēmusi atteikt ierosināt kasācijas tiesvedību.

Šis nolēmums vairs nav pārsūdzams, līdz ar to notiesājošais spriedums stājies spēkā.
CITI ŠOBRĪD LASA

Runa ir par kriminālprocesu, kuru 2020. gada vasarā sāka Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB). Nododot krimināllietu prokuratūrai, KNAB rosināja sākt kriminālvajāšanu ne tikai pret dzīvesbiedriem Jurkjāniem, bet arī pret tobrīd jau bijušo ģenerālprokuroru Ēriku Kalnmeieru. Sēsties uz apsūdzēto sola Kalnmeieram gan nenācās, jo kriminālprocesu daļā pret viņu izbeidza bijušie padotie.

Ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera pēdējā darba diena prokuratūrā bija 2020. gada 10. jūlijs. Jau pulksten 10 Ģenerālprokuratūras lielajā zālē sākās atvadu balle. Šajā pasākumā ne bez Kalnmeiera ziņas bija bagātīgi klāti galdi, uz kuriem netrūka alkoholisko dzērienu, tā ignorējot prokuratūras iekšējās kārtības noteikumus.

Pēc pulksten 16, kad darba laiks faktiski jau bija beidzies, ģenerālprokurors palika kompānijā ar pieciem virsprokuroriem, starp kuriem bija arī Elita Jurkjāne. Prokurori dalījās atmiņās, kāds ierunājies, ka, paldies dievam, labu laiku neviens no kolēģiem nav noziedzies likuma priekšā.

Ģenerālprokurors izteicies, ka tā nu gluži nav, jo, lūk, tieši todien par kukuļņemšanu esot aizturēta Jelgavas prokurore Zinaīda Egle.

Kā atklājās, Ē. Kalnmei­eram par tādu aizturēšanu iepriekš nekas nebija zināms. KNAB vadība tikai bija informējusi ģenerālprokuroru, ka tajā dienā paredzēts veikt speciālo izmeklēšanas eksperimentu, ar advokātes Ievas Cīrules starpniecību nododot Zinaīdai Eglei 1000 eiro lielu kukuli. Eksperimenta rezultāti gan neapstiprināja prokurores Egles korumpētību.

Svinībās ģenerālprokurora teiktais Elitu Jurkjāni pārsteidza daudz vairāk nekā citus, jo viņa pati agrāk strādāja Jelgavas prokuratūrā, labi pazina prokurori Egli un bija pārliecināta par viņas godīgumu.

Pēc ballītes devusies mājās, Jurkjāne nespēja šokējošo ziņu par kopīgo paziņu nepastāstīt arī vīram Jurim.

Savukārt Juris Jurkjāns, kurš labi pazina advokāti Cīruli, mēģināja sazināties ar viņu, lai uzzinātu, kas noticis ar Zinaīdu Egli. Pati Elita Jurkjāne piezvanīja Egles tiešajai priekšniecei – toreizējai virsprokurorei Vidai Kravcovai. Kā izrādījās, nebija ne kukuļņemšanas, ne aizturēšanas.

Vēl vairāk – nākamajā dienā Jurkjānei piezvanīja Kalnmeiers un jautāja, vai viņa nav kādam izstāstījusi par to, ko viņš teicis ballītes laikā. Uzzinājis, ka ir, vēl tikai piekodināja, lai vairāk gan nevienam nestāsta. Bet bija jau par vēlu.

KNAB, kura darbiniekus Kalnmeiers jau iepriekš bija vainojis operatīvās informācijas noplūdināšanā, darīja visu, lai bijušo ģenerālprokuroru nogādātu uz apsūdzēto sola. Tas gan neizdevās, jo, kad krimināllieta nonāca pie prokurores Evitas Masules, viņa pieņēma lēmumu, ar kuru attaisnoja savu bijušo priekšnieku, apgalvodama, ka viņš informāciju par prokurores Egles aizturēšanu izpaudis tikai dienesta pienākumu pildīšanas nolūkā.

Starp citu, 11 lappušu garajā dokumentā tādam vārdam kā “alkohols” vieta neatradās.

Toties Jurkjānus neviens neglāba – Elita Jurkjāne tika apsūdzēta par to, ka neizpaužamās ziņas izpaudusi divām personām, Jurim Jurkjānam tika inkriminēta nepatiesu liecību sniegšana, jo viņš, lūk, nopratināšanas laikā mēģinājis paglābt savu dzīvesbiedri.

Reklāma
Reklāma

Pirmās instances tiesa abus atzina par vainīgiem, Elitai Jurkjāni tika piespriests 12 500 eiro liels naudas sods, bet Jurim Jurkjānam – 7500 eiro. Apgabaltiesa šo spriedumu atstāja spēkā, bet senāts abu apsūdzēto sūdzības noraidījis. Jāpiebilst, ka šo sodāmību dēļ Elita Jurkjāne vairs nevarēs ieņemt prokurores amatu, bet juristam Jurim Jurkjānam nu būs liegta iespēja praktizēt kā zvērinātam advokātam.

SAISTĪTIE RAKSTI