Pagājušo gadu raksturo salīdzinoši augsta aktivitāte uzņēmumu iegādes un apvienošanas darījumos 0

Olafs Zvejnieks, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Daudzas šo nezina! 15 populārākās sieviešu kļūdas seksā 11
Kokteilis
7 pārsteidzošas lietas, ko par jums atklāj apģērba krāsa
Kadirovam daudz nav atlicis – viņš mirst. Čečenijas līdera nāve var ievilkt Putinu jaunā karā 144
Lasīt citas ziņas

Pērn Baltijas reģionā noslēgti 148 uzņēmumu iegādes un apvienošanās darījumi, tādēļ 2020. gadu, par spīti pandēmijai, raksturo salīdzinoši augsta aktivitāte uzņēmumu iegādes un apvienošanās (M&A) darījumos.

Kopumā pandēmija spējusi uzņēmumu iegādi un pārdošanu reģionā samazināt par 13%, liecina uzņēmumu apvienošanās un iegādes darījumu konsultanta “Oaklins” dati. M&A darījumu vērtība Baltijas valstīs pērn pārsniedza 1,4 miljardus eiro. Lielākais noslēgto darījumu skaits (37 darījumi) ir bijis informācijas tehnoloģiju nozarē, kur ar 29 darījumiem izteikti dominēja Igaunijā reģistrētas IT kompānijas.

CITI ŠOBRĪD LASA

IT nozarē pagājušajā gadā ir bijis arī lielākais darījumu skaita pieaugums (+19%), salīdzinot ar 2019. gadu. Ražošanas sektorā salīdzinoši lielāka interese bijusi par Lietuvas uzņēmumiem, bet Latvijā pērn reģistrēts pats apjomīgākais darījums – tas saistīts ar Latvijas valdības lēmumu iegādāties 10,95% “Air Baltic” akciju, šī darījuma vērtība bija 250 miljoni eiro.

Starp ārzemju uzņēmumu investīcijām Baltijas tirgū viens no zināmākajiem 2020. gada darījumiem ir Norvēģijā reģistrētā “Kahoot!” veiktā investīcija Igaunijas IT uzņēmumā “Drops”.

Baltijas ietvaros igauņu uzņēmums “My Fitness” pērn pārņēmis lietuviešu fitnesa klubu operatoru “Gym Plius”, kā arī Latvijas “RePharm” iegādājās Lietuvas vadošo privāto klīniku ķēdi “MediCa Group”. Latvijā noteikti jāizceļ darījums, kurā Baltijas privātā kapitāla fondam “Baltcap” piederošais “Coffee Address Holding” iegādājās Latvijas kafijas aparātu tīkla operatoru “Kafe Serviss”.

Nevar nepieminēt arī darījumu, kura ietvaros britu “Warwick Capital Partners LLP” ieguva 83% “Valmieras Stikla šķiedras” kapitāla daļas, kas vēlāk tika nodotas šī uzņēmuma meitas fondam “Duke”.

Šī darījuma ietvaros tika pārņemtas arī “Danske Bank” prasījuma tiesības pret uzņēmumu ar kopējo saistību summu 45 568 799,35 eiro uz pieciem gadiem ar procentu likmi 4,5%. Vienlaikus uzņēmuma saistības pret SEB banku saglabājas. Uz 2021. gada 18. februāri saistības bija 45 575 442,87 eiro.

“Līdzīgi kā Eiropā un pasaulē pēc krituma pavasarī un vasarā darījumu aktivitāte arī Baltijā ar jaunu sparu atsākās gada pēdējos mēnešos. Salīdzinot ar 2019. gadu, darījumu kopējā vērtība Eiropā ir pat nedaudz pieaugusi, lai gan darījumu skaits bijis mazāks.

Reklāma
Reklāma

Arī Baltijas valstīs aina ir līdzīga, kas ļauj uz šo gadu raudzīties ar piesardzīgu optimismu. Vērtējot katras valsts devumu, īpaši jāizceļ Igaunija, kas saglabājusi savas līderpozīcijas pēc darījumu skaita, – tas skaidrojams ar lielo interesi par IT nozares uzņēmumiem.

Lietuvā darījumu skaits pērn ir samazinājies par 11%, bet Latvija turpina būtiski atpalikt no abiem kaimiņiem, arī 2020. gadā uzrādot viszemāko darījumu skaitu,” norises tirgū raksturo “Oaklins” partnere Latvijā un “Oaklins” globālās izpildkomitejas pārstāve Valērija Lieģe.

Savukārt “Oaklins” partneris Reinholds Razums saka, ka pagājušajā gadā saglabājusies agrākā tendence – Latvijas uzņēmumi pārņemšanas un apvienošanās darījumos Baltijā ir vismazaktīvākie.

Viņaprāt, 2020. gada M&A darījumu vidū Latvijā vēl varot izcelt arī “Baltcom” aktivitātes, kurš sākumā pats nonāca “Bite Latvija” īpašumā, bet tālākā gada laikā pārņēma divus reģionālos kabeļtelevīzijas operatorus – “Dautcom” un “Elektrons”, nopietni nostiprinot savu tirgus pozīciju.

Otrs izcelšanas vērts darījums, pēc viņa domām, ir “Augstsprieguma tīklu” veiktā “Gazprom” piederošo “Connexus Baltic Grid” daļu nopirkšana izsolē. Tāpat pieminēšanas vērti ir vairāki darījumi jaunuzņēmumu nozarē, kur investīcijas piesaistījuši uzņēmumi “Localize” un “Aerones”.

Vērtējot Baltijas valstu investoru ieguldījumus ārpus Baltijas, redzams, ka šādu darījumu skaits pēdējo trīs gadu laikā ir sarucis – pērn kopumā reģistrēti tikai 25 šādi darījumi, no kuriem aptuveni puse bija informācijas tehnoloģiju sektorā.

Darījuma summas ziņā būtiskākais no tiem – Lietuvas lielveikalu operators “Consul Trade House” vienojies par Ukrainas lielveikalu ķēdes “Billa Ukraine” pārņemšanu par 40 miljoniem eiro. Te gan jāņem vērā, ka bieži vien noslēgto darījumu summas netiek atklātas publiski.

“Oaklins” arī informē, ka pēdējos gados Baltijas reģionā pieaug finanšu investoru (proti, tādu, kuru ieguldījumu mērķis ir nopirkt uzņēmuma daļas, veikt darbības to vērtības celšanai un pēc noteikta laika pārdot. – Aut. piez.) lomas pieaugums.

2017. gadā finanšu investoru daļa kopējā darījumu “portfelī” bija tikai 19%, bet pērn tie bija jau 37%, savukārt pārējie 63% bija stratēģiskie investori. Vislielākā finanšu investoru interese pērn bijusi par IT un e-komercijas sektoriem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.