Foto: Scanpix/LETA

Prigožins devies trimdā uz Baltkrieviju, sabiedrības uzmanība pievērsta Putinam, gaidot viņa nākamos soļus 481

“Vagner” vadītājs Prigožins jau naktī devies ceļā uz Baltkrieviju pēc tam, kad pēc 11 stundu atrašanās uzmanības centrā pārtrauca algotņu grupējuma gājienu uz Maskavu. Daudzi pret “Vagner” izturējās kā pret varoņiem, taču šobrīd visi skatieni ir pievērsti Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam, gaidot viņa nākamo soli pēc tam, kad Krievija būtībā bija nonākusi uz pilsoņu kara robežas, vēsta “DailyMail“.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Dzimšanas gada pēdējā ciparā slēpjas svarīgs vēstījums – piederība stihijai
Kokteilis
FOTO. Ledus ir sakustējies! 5 iekārojamākie Latvijas hokejisti mākslīgā intelekta skatījumā
Peru valdība oficiāli klasificējusi transpersonas un nebinārās personas kā “garīgi slimas”
Lasīt citas ziņas

Pazemotais “Vagner” vadītājs Jevgeņijs Prigožins šorīt sāk dzīvi Baltkrievijas trimdā pēc tam, kad viņš sensacionāli pameta savas grupas gājienu uz Maskavu 11. stundā tikai 200 kilometru attālumā no galvaspilsētas.

Pēc Prigožina un Baltkrievijas diktatora Aleksandra Lukašenko krīzes sarunām algotņi pārtrauca savu dramatisko “bruņoto dumpi” pret Kremli.

CITI ŠOBRĪD LASA

Apsūdzības par sacelšanos pret Prigožinu tagad ir atceltas, un Kremļa pārstāvis Dmitrijs Peskovs arī paziņoja, ka neviens “Vagner” algotnis netiks saukts pie atbildības par sacelšanos, kuras rezultātā grupējums ieņēma Rostovas pilsētu un devās uz Krievijas galvaspilsētu. Ārkārtējā epizode, pēc ekspertu domām, ir vājinājusi Vladimira Putina pozīcijas, un visi skatieni tagad būs vērsti uz Krievijas vadītāju, lai redzētu, ko viņš darīs tālāk.

Viena no izskanējušajām versijām par “Vagner” atkāpšanās iemesliem vakar bija arī par to, ka Prigožinam it kā apsolīta Krievijas aizsardzības ministra Sergeja Šoigu atcelšana no amata, daži ieraksti “Twitter” vakar pat apgalvoja, ka tas jau ir noticis, taču neviens oficiāls apstiprinājums šādai informācijai līdz šim nav saņemts.

Tikmēr Kremlis ir pārņēmis “Vagner” spēku kontroli, un Prigožina akcijā piedalījušies cilvēki atkāpjas no Rostovas, kur sabiedrība pret viņiem atkāpšanās laikā izturējās kā pret varoņiem.

Algotņu grupas dalībnieki, kuri akcijā nepiedalījās, tagad slēgs līgumus ar Aizsardzības ministriju.

LETA ziņo, ka “Vagner” kaujinieki naktī uz svētdienu atstājuši Rostovu pie Donas, paziņojis reģiona gubernators.

Kravas automašīnas ar kaujiniekiem, tanki un citas bruņumašīnas atgriezās lauka nometnēs ārpus pilsētas, atsaucoties uz Rostovas apgabala vadītāju Vasīliju Golubevu, ziņoja aģentūra TASS.

Krievijas ziņu aģentūra “RIA Novosti”, atsaucoties uz aculiecinieku, vēstīja, ka arī pats “Vagner” vadītājs Jevgeņijs Prigožins atstājis Krievijas Dienvidu militārā apgabala štābu Rostovā pie Donas. Pirms vagnerieši devās prom, desmitiem cilvēku, kas bija sapulcējušies pie štāba, uzgavilēja kaujiniekiem.

Baltkrievijas diktators Aleksandrs Lukašenko, visticamāk, izmantos savu starpnieka lomu Jevgeņija Prigožina sacelšanās apturēšanā, lai aizkavētu Krievijas un Baltkrievijas savienotās valsti izveidošanu vai neļautu Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam izmantot Baltkrievijas spēkus Ukrainā, uzskata ASV Kara studiju institūta (ISW) eksperti.

Reklāma
Reklāma

24.jūnijā vēlu vakarā Kremlis paziņoja, ka Lukašenko ir piekritis, ka algotņu grupējums “Vagner” vadītājs Jevgeņijs Prigožins dosies uz Baltkrieviju un Krievijā netiks saukts pie kriminālatbildības, daļa vagneriešu parakstīs līgumus ar Krievijas Aizsardzības ministriju un nevienam “Vagner” kaujiniekam netiks izvirzītas apsūdzības par piedalīšanos dumpī.

Kremļa preses pārstāvis Dmitrijs Peskovs paziņoja, ka Krievijas varasiestādes izbeigs krimināllietu pret Prigožinu, un pateicās Lukašenko par viņa lomu vienošanās panākšanā, kuras “galīgais mērķis ir izvairīties no asinsizliešanas”.

Iepriekš Lukašenko preses dienests ziņoja, ka Lukašenko ir runājis ar Prigožinu, un apgalvoja, ka Lukašenko un Putins ir vienojušies par “divpusēju rīcību” konflikta atrisināšanai. Lukašenko uzsvēra, ka ir svarīgi izvairīties no asinsizliešanas un sniegt drošības garantijas “Vagner” kaujiniekiem.

Prigožins pēc tam izplatīja audioziņojumu, kurā pavēstīja, ka viņa “gājiens par taisnīgumu” ir sasniedzis savu mērķi un ka viņš ir pavēlējis “Vagner” kaujiniekiem atgriezties savās pozīcijās, lai nepieļautu situācijas saasināšanos līdz asinsizliešanai. Prigožins savā paziņojumā neminēja ne Lukašenko iesaistīšanos konfliktā, ne arī sarunu rezultātā panāktās vienošanās detaļas.

Prigožina sacelšanās parādīja, ka Krievijas spēkiem daudzos aizmugures rajonos trūkst rezervju, un tā gandrīz noteikti pasliktinās Krievijas karaspēka morālo stāju Ukrainā, norādīts ISW ziņojumā.

Pēc ISW ekspertu domām, Lukašenko panāktā vienošanās, visticamāk, likvidēs “Vagner” kā neatkarīgu spēlētāju Prigožina vadībā tā pašreizējā formā, lai gan atsevišķi grupas elementi var turpināt pastāvēt Krievijas Aizsardzības ministrijas pakļautībā. Eksperti norāda, ka nav skaidrs, kā Kremlis noteiks, kuri “Vagner” kaujinieki nav piedalījušies dumpī, un Peskova paziņojumā nav norādīts, kāds tieši būs to kaujinieku liktenis, kuri piedalījās dumpī, vienīgi teikts, ka viņi tiks apžēloti.

ISW arī norādīja, ka Prigožins, visticamāk, jau savlaicīgi izplānoja sacelšanos, taču nevar apstiprināt šo hipotēzi.

ISW ziņojumā teikts, ka pagaidām nav skaidrs, vai Prigožins pirms vienošanās noslēgšanas ar Kremli par atkāpšanos bija nodrošinājis “Vagner” komandieru vai kaujinieku atbalstu, un daudzi vagnerieši, visticamāk, ir neapmierināti ar to, ka viņiem būs jāparaksta līgumi ar Aizsardzības ministriju, jādemobilizējas vai jāpārvietojas ārpus Ukrainas.

Eksperti arī norāda, ka Lukašenko, visticamāk, mēģinās izmantot bruņotās sacelšanās deeskalāciju, lai sasniegtu savus mērķus, piemēram, aizkavētu Krievijas un Baltkrievijas savienotās valsts izveidošanu vai neļautu Putinam izmantot Baltkrievijas spēkus Ukrainā.

Eksperti arī norāda, ka Kremlī pašlaik valda dziļa nestabilitāte. Vienošanās ar Lukašenko ir īstermiņa, nevis ilgtermiņa risinājums, un Prigožina dumpis ir atklājis Kremļa un Krievijas Aizsardzības ministrijas vājās vietas.

Eksperti uzskata, ka pieņēmums, ka Prigožina sacelšanos, Kremļa reakciju un Lukašenko starpniecību inscenēja Kremlis, ir absurds. Viņi arī prognozē, ka Prigožina sacelšanās un šo notikumu atrisinājums, visticamāk, būtiski kaitēs Putina varai un Krievijas militārajiem centieniem Ukrainā.

Prigožins grib gāzt Krievijas militāro vadību
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.