ZZS līderi Armands Krauze (no kreisās) un Edgars Tavars, tāpat kā LRA valdes priekšsēdētājs Edvards Smiltēns var atviegloti uzelpot – ietekme pašvaldībās nav zaudēta arī pēc reformas.
ZZS līderi Armands Krauze (no kreisās) un Edgars Tavars, tāpat kā LRA valdes priekšsēdētājs Edvards Smiltēns var atviegloti uzelpot – ietekme pašvaldībās nav zaudēta arī pēc reformas.
Foto: Evija Trifanova/LETA

Līdz ar jauno domju vadības ievēlēšanu ir noskaidrota politisko spēku patiesā ietekme pašvaldībās 1

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Līdz ar jauno domju vadības ievēlēšanu ir noskaidrota politisko spēku patiesā ietekme pašvaldībās, kur līderu pozīcijas joprojām saglabā Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) un Latvijas Reģionu apvienība (LRA).

LE
LETA
Ziņas
Slimnīca atklāj, ar kurām vakcīnām potējušies Covid-19 pacienti, kas ir nonākuši stacionārā 142
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pret stulbo arī paši dievi cīnās veltīgi!” Šadurskis uzskata, ka skolotāju atklātajai vēstulei vieta miskastē 308
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Deputāts atklāj, vai pēc 15. novembra vakcinētie iedzīvotāji varēs atgriezties normālā dzīvē 148
1 diena
Lasīt citas ziņas

Ne viena, ne otra nav pārstāvēta valdībā. No koalīcijas partijām lielākais svars vietvarā ir Nacionālajai apvienībai, tad seko “Jaunā Vienotība” un “Latvijas attīstībai”. Administratīvi teritoriālās reformas īstenošanas laikā tās pretinieki apgalvoja, ka reformas mērķis ir samazināt reģionos valdošās ZZS un LRA ietekmi pašvaldībās, kas būtu abām trieciens arī no partijas pastāvēšanas viedokļa ilgtermiņā. Taču tā nenotika.

Ilustrācija: LETA

CITI ŠOBRĪD LASA
ZZS dalīborganizācijas joprojām saglabā vadošās pozīcijas – to pārstāvji vada desmit no 40 pašvaldībām, bet vēl divu pilsētu – Liepājas un Ventspils – vadībā ir tās reģionālie partneri.

LRA cilvēki ir septiņu pašvaldību priekšgalā, tad seko Nacionālā apvienība, kura vada sešas pašvaldības. “Jaunā Vienotība” ir pie varas trīs novados, kā arī Kuldīgā un Valmierā, kur vadībā ir tās reģionālie partneri.

Līdzīgi pieci pašvaldību vadītāji ievēlēti no “Latvijas attīstībai” vai tās kopīgajiem sarakstiem ar citiem politiskajiem spēkiem. “Saskaņa” ir vadībā Rēzeknē un Daugavpilī, bet vēl pa vienam novadu priekšsēdim ir no LSDSP, Latgales partijas un Daugavpils novada partijas.

Ietekme uz Saeimas vēlēšanām maza

Politisko spēku centienus palielināt ietekmi pašvaldībās nosaka vairāki faktori. Vispirms jau tas ir veids, kā nostiprināt partiju, kā arī arguments, ar ko raksturot tās nozīmību. Tā ir arī savā ziņā priekšrocība pirms Saeimas vēlēšanām, jo stipra atbalsta bāze pašvaldībā var uzlabot starta pozīcijas, bet ne visos gadījumos.

Vairākas valdības partijas pirms šīm vēlēšanām izteikti centās pieaudzēt savu spēku reģionos, atsaucoties uz tās kā valdošās partijas statusu, kas varētu veicināt veiksmīgāku teritorijas attīstību

. Tas nebūtu tā iespējams, ja vadībā ir kādas opozīcijas partijas mērs. Šo faktoru izmantoja gan Nacionālā apvienība, gan “Latvijas attīstībai”.

“Tā ir viena no lielajām ilūzijām, ka ietekmei pašvaldībās ir saistība ar Saeimas vēlēšanu rezultātu. Vienīgā ietekme ir pašvaldības palīdzība plakātu izvietošanā un saskaņošanā,” uzskata “Vienotības” ģenerālsekretārs Artis Kampars, atgādinot, kā savulaik “Jaunais laiks” uzvarēja Tautas partijas vadītajās pašvaldībās, Zatlera Reformu partija un pēc tam arī “KPV LV” – novados, kur pie varas bija Zaļo un zemnieku savienība.

Tam gan A. Kampars varot piekrist, ka piederība valdības partijai bija viens no argumentiem, kas tika ņemts vērā nesenajās domju priekšsēdētāju vēlēšanās, jo pašvaldību attīstība ir saistīta ar spēju iegūt informāciju, pieeju valdībai un tās atbalstu projektu īstenošanā.

Viņš pieļāva, ka premjera partijas statuss tai nācis par labu Alūksnes novadā, kuru arī tagad vadīs “Jaunā Vienotība”, kas te iepriekš bija ZZS vadītajā koalīcijā. “JV” saglabāja varu Cēsu un Salaspils novados, bet pazaudēja mēra amatu Ķekavā un Preiļu novadā.

Bijušais vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (“AP”), ar kura pūliņiem tika īstenota administratīvi teritoriālā reforma, “Latvijas Avīzei” atzina, ka spēcīgās organizācijās, kas ir pārstāvēta pašvaldībās, Saeimā un arī Eiropas Parlamentā, pastāv laba sadarbība starp visiem līmeņiem, kas palīdz sasniegt rezultātu.

Tam ir pozitīva nozīme, bet ne izšķirošā, uzskata J. Pūce, aicinot nepārspīlēt arī pieņēmumu, ka savējo pašvaldībām tiek dalīta nauda.

Finansējuma piesaiste teritorijas attīstībai lielā mērā ir atkarīga no tās kapacitātes un spējas sagatavot kvalitatīvus projektus, kā arī no novada vai pilsētas vadītāja personības. Viņam ir zināmi mēri, kas nepārtraukti, ejot pāri partiju robežām, dodas uz ministrijām un pārliecina par savas pašvaldības interesēm.

Piemēram, viņš minēja Valkas novada priekšsēdi Ventu Armandu Kraukli (Vidzemes partija), kuru kā pirmo nosauca arī Jānis Dombrava (NA).

Viņš atzina, ka tur, kur pie varas ir kāda reģionālā partija, kam nav saiknes ar valdības partijām, darbs esot sarežģītāks, jo, piemēram, Nacionālā apvienība ar saviem vietvalžiem konsultējas arī par likumprojektiem, kas skar pašvaldības.

Novada priekšsēdim neesot mazsvarīgs kontaktu loks un iespēja tikt uzklausītam valdības gaiteņos, lielajās partijās šī ikdienas saziņa esot vienkāršāka. Enerģisks pašvaldības vadītājs, piemēram, Valkas novada mērs, spēj saikni ar valdošajiem spēkiem nodrošināt, bet viņš neesot jutis, ka tāda būtu Augšdaugavas novada priekšsēdim Arvīdam Kucinam (Daugavpils novada partija). Un tas varot atsaukties uz pašvaldības attīstību.

Partijas reforma sašķēla

Zināms, ka arguments par piederību varas partijai ir izmantots arī mēru vēlēšanās. Tam bija sava nozīme, izraugoties arī Dobeles novada vadību, kurā nonāca Nacionālā apvienība. Tiesa, tā tajā pašā dienā pazaudēja varu Tukuma novadā, kuru tagad vada tās bijušais biedrs Gundars Važa no Latvijas Reģionu apvienības (LRA), kas nav pat Saeimā.

Ja atceroties, ka G. Važa aizgāja no NA pašvaldību reformas dēļ, jo bija bažas, ka Engure paliks nomale, tad tagad Engures iedzīvotāji būšot tikai ieguvēji, uzskata J. Dombrava, kuram esot prieks par G. Važas panākumiem.

To, kā ar vienas balss pārsvaru (“KPV LV” deputāta) NA kopā ar vēl trim partneriem pārņēma varu Dobeles novadā, atstājot opozīcijā LZS ar deviņiem mandātiem, J. Dombrava uztver kā centienus piedāvāt cilvēkiem pārmaiņas. LZS sarakstā bijuši visu Dobeles novadā iekļauto pašvaldību vadītāji.

Latvijas Zemnieku savienības priekšsēdētājs Armands Krauze to savukārt vērtē “kā politiskā tirgus rezultātu, kaut ko sashēmojot un iespļaujot vēlētājiem sejā”.

Viņš salīdzinājumam minēja Cēsu novadu, kur mēra Jāņa Rozenberga pārstāvētā “JV” ieguva 10 no 19 mandātiem un viena varēja izveidot vairākumu, bet tā centās darbā iesaistīt arī citus politiskos spēkus, ieklausoties vēlētāju gribā.

Savulaik LZS bija pie varas gandrīz visos jaunajā Cēsu pašvaldībā iekļautajos novados, bet ietekmi pazaudēja – viena tās pašvaldības vadītāja pārbēga uz “Latvijas attīstībai”, bet vēl kāds LZS biedrs startēja no citas partijas. Te savulaik spēcīgā LZS tika sašķelta un beigās dabūja tikai trīs vietas.

Atrašanās opozīcijā Saeimā savu iespaidu atstājot, jo argumentu, ka piederība koalīcijas partijai ir saistīta ar pašvaldības spēju attīstīties, daži politiskie spēki kampaņā ir izmantojuši, lai iebiedētu pašvaldību vadītājus un arī vēlētājus, uzskata A. Krauze.

Naudas sadalē ZZS pašvaldības lielākoties neesot apdalītas. Viņaprāt, būtu pilnīgi nepieņemami piešķirt naudu pēc partiju piederības, jo tad Eiropas Komisija vispār varētu atņemt finansējumu. Rēzeknē, piemēram, gadiem pie varas ir “Saskaņa”, bet pašvaldībā ir īstenoti daudzi projekti.

Viktors Valainis (LZS), kurš reformas īstenošanas laikā arī uzskatīja, ka tā sašķels un vājinās partijas, tagad apgalvoja, ka tas ir arī noticis – ne tikai ZZS vietējās nodaļas, bet arī citu partiju biedri apvienotajās pašvaldībās nav spējuši atrast kopīgu valodu un atstājuši partijas.

SAISTĪTIE RAKSTI

Piemēram, Ropažu novada priekšsēdētājs Zigurds Blaus pirms vēlēšanām pārgāja no LZS uz “Latvijas attīstībai”, bet jaunā Ropažu novada domē viņš vispār nav ievēlēts. Tā LZS zaudēja spēcīgu savu pašvaldību vadītāju.

“Mūs šādi gribēja izsist no ierindas, bet mēs to izturējām,” sacīja V. Valainis. J. Pūce uzskata – kļūdaini domāt, ka reformas mērķis bija mazināt kādas partijas ietekmi. Viņš jau pirms vēlēšanām ir sapratis, ka ZZS un LRA ir reģionos bāzētas partijas, kuras arī paliks politiskās uzvarētājas, bet ar relatīvi mazāku ietekmi, kas arī notika. LZS vai ZZS pazaudēja mēra amatus arī vairākos lielajos centros – Limbažu, Balvu, Dobeles, Alūksnes un Gulbenes novadā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
Slimnīca atklāj, ar kurām vakcīnām potējušies Covid-19 pacienti, kas ir nonākuši stacionārā 142
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pret stulbo arī paši dievi cīnās veltīgi!” Šadurskis uzskata, ka skolotāju atklātajai vēstulei vieta miskastē 308
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Deputāts atklāj, vai pēc 15. novembra vakcinētie iedzīvotāji varēs atgriezties normālā dzīvē 148
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
“Šis cilvēks ir ļauns un, iespējams, mentāli slims”: deputāts Artuss Kaimiņš brīdina par Gobzemu 87
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš: Latvijai nav lielas izvēles, kā tikai vakcinētajiem atcelt “lokdaunu” paredzētajā datumā 124
13 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts mediķu mobilizācijas rīkojumu valdībā tomēr šonedēļ nevirzīs 46
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš: Saspīlējums starp veselības nozari un ministru ir kritisks 42
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Bondars: Pavļutam pašam jālemj, vai turpināt darbu 27
7 stundas
LA
LA
Ziņas
FOTO. Tukši spokainās Rīgas ielas. Kā galvaspilsēta izskatās komandantstundā 14
6 stundas
LA
LA
Ziņas
FOTO. Tukši spokainās Rīgas ielas. Kā galvaspilsēta izskatās komandantstundā 14
22:37
LE
LETA
Ziņas
Valsts prezidents: Vainīgo meklēšana Covid-19 krīzē ir drošs veids, kā šo krīzi padziļināt 13
22:06
LA
LA.LV
Ziņas
Bondars: Pavļutam pašam jālemj, vai turpināt darbu 27
21:30
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Dodas pie veterinār­ārstiem pēc attārpošanas zālēm kā Covid-19 apturēšanas līdzekļa – kas notiek cilvēku galvās? 1
8 stundas
DB
Dace Bumbiere
Stāsti
Iespējams, ūdens nemaz neeksistē! Respektablu zinātnieku paziņojums raisa jautājumu “jūru” 21
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Jelgavā iereibis vīrietis komandantstundas laikā bēg no policijas un tiek pie 100 eiro soda 20
11 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Gadiem ilgā kapeņu senlietu sāga: vai skitu zeltu atdos Ukrainai vai Krievijai? 17
10 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Opozīcijas aktīvista Osmana Kavala skandāls: Turcijas prezidents cenšas cīnīties par taisnību vai tikai atgūt popularitāti? 1
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Tirgotāju asociācija: Valdība mūs soda, ka pie mums strādā nevakcinēti cilvēki 56
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šobrīd daudzi draugi vairs nav draugi.” Vārpiņš par pandēmijas ieguvumiem un zaudējumiem 87
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Slimnīca atklāj, ar kurām vakcīnām potējušies Covid-19 pacienti, kas ir nonākuši stacionārā 142
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš: Latvijai nav lielas izvēles, kā tikai vakcinētajiem atcelt “lokdaunu” paredzētajā datumā 124
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Morozovs: Ir jāapvienojas un jāaizmirst par etniskiem jautājumiem. Slimība nevienu nešķiro pēc valodas 66
15 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
“Šis cilvēks ir ļauns un, iespējams, mentāli slims”: deputāts Artuss Kaimiņš brīdina par Gobzemu 87
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
“”Politiskie kari” slimnīcu pārslodzes apstākļos nav nepieciešami,” Skride uzskata, ka Pavļutam jāturpina strādāt 28
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pret stulbo arī paši dievi cīnās veltīgi!” Šadurskis uzskata, ka skolotāju atklātajai vēstulei vieta miskastē 308
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mājās atrasti valsts noslēpumu saturoši materiāli: bijušo SAB darbinieku Sparānu un viņa sievu apsūdz par spiegošanu 11
15 stundas
Raivis Šveicars
Ziņas
Ar dažādām krāpnieku shēmām saskārusies virkne Latvijas slavenību. Finansiāli tiek apkrāpti tie, kas viltus reklāmām uzķeras 12
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kadri no Rīgas 1. slimnīcas Covid-19 nodaļas 32
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Jaunā paaudze aug stulba.” Zaržeckis skaidro, kāpēc aizslēgt skolas ir liela kļūda 68
1 diena
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
Jauns spēlētājs fiktīvās deklarēšanās spēlītei. Nākamgad augs nodoklis 40
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Dārznieces padoms: kā “pārziemināt” garšaugus
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
No hercogienes par ASV prezidenti: Megana Mārkla turpina strādāt pie saviem ambiciozajiem plāniem 20
17 stundas
IB
Indulis Burka
Praktiski
Tuvojas ziema! Kā sagatavot guļbaļķu ēku, lai tur būtu sausi un silti?
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Estrādes mūzikas zvaigzne Žoržs Siksna ar sievu iepazinies, kad viņai bija 16 gadi 16
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ralfs Nemiro: Enerģētikā jebkurš lēmums ietekmē mūsu nākotni turpmākos 15 gadus 12
19 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Koronavīruss premjerus pārvērš sālsstabos, ministrus paralizē – tie zaudē spējas rīkoties. Egila Līcīša feļetons 7
21 stundas