Kultūra
Māksla

Reta iespēja aplūkot izcilā grafiķa Riharda Zariņa veikumu0

Publicitātes foto, Collage made with FotoJet

Ceturtdien, 19. decembrī, plkst. 16, atzīmējot grafiķa Riharda Zariņa 150 gadu jubileju, Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) 4. stāva galerijā tiks atklāta izstāde “Rihards Zariņš. Raksti un grafika”, LA.lv uzzināja LNB.

Rihards Zariņš (1869-1939), kuru šogad pieminējām apaļā jubilejā, ir ražīgākais un viens no nozīmīgākajiem latviešu grafiķiem, kura devums ievērojams ne vien Latvijas, bet arī Krievijas mērogā.

Izstādes eksponātu izlasi veido gan LNB lasītavu, gan krātuvju, gan dažādu kolekciju materiāli, un to daudzveidība vienlaikus atklāj kā R. Zariņa māksliniecisko daudzpusību, tā bibliotēkā pieejamo krājumu bagātības.

Starp R. Zariņa darbiem – izstādes eksponātiem – apmeklētājs atradīs pirmo Latvju dainu izdevumu (1894) ar mākslinieka zīmēto vāku, augstāko Latvijas apbalvojumu – Lāčplēša Kara ordeņa un Triju Zvaigžņu ordeņa – diplomu paraugus.

Tāpat arī naudaszīmes un monētas, kuru vidū izcelts Latvijas brīvību simbolizējošais tautumeitas tēls, bet tai blakus – Latvijas Republikas ģerbonis.

Īpaša vieta ierādīta fundamentālajam izdevumam “Latvju raksti”.

Izstādi papildina mākslinieka darinātie plakāti, ekslibri, ilustrētas grāmatas un citi materiāli no LNB bibliotēkas krājumiem, kas sniedz nelielu, bet atmiņā paliekošu ieskatu mākslinieka ražīgās dzīves veikumā.

Vidzemē dzimušais mākslinieks R. Zariņš ģimenes mājas pameta 1887. gadā, dodoties studiju gaitās uz Krievijas impērijas galvaspilsētu – Sanktpēterburgu, bet pēc tam mācījies Rietumeiropas mākslas centros – Berlīnē, Minhenē, Vīnē un Parīzē.

Pēcāk izcilo izglītību ieguvušais mākslinieks uzsāka spožu karjeru Krievijas Valstspapīru spiestuvē (1899-1919).

Mākslinieka grafiskie darbi tiražēti daudzos miljonos eksemplāru.

Tas īpaši atzīmējams tādēļ, ka latviešu grafiķis ir autors vai līdzautors lielākajai daļai Krievijas 20. gadsimta sākuma naudaszīmju.

Atklās Rihardam Zariņam veltītu izstādi

Tiesa, tā ir tikai daļa no viņa profesionālās darbības Sanktpēterburgā. Izstādē šo posmu reprezentē R. Zariņa izstrādātās tā laika papīra naudaszīmes un atsevišķs bibliogrāfisks retums – mākslinieka noformēta grāmata, kas izdotas pēc cara Nikolaja II pavēles.

Vienlaikus R. Zariņš svešatnē sevi skaidri apzinājies kā latvieti

un nenogurstoši interesējies par latviešu etnogrāfiju, folkloru, kultūru un nacionālo mākslu, kuras izkopšanā strādājis visu savu dzīvi.

Saistītie raksti

“Grafiķa mākslinieciskā darbība līdztekus studijām un darba pienākumiem Sanktpēterburgā un kopš atgriešanās Latvijā 1919. gadā izpildītie augstas nozīmes pasūtījumi, paša mākslinieka iniciatīvas, pedagoga darbs un ieguldījumus poligrāfijas attīstībā liek izcelt R. Zariņa ievērojamo lomu latviešu nacionālās pašapziņas, mākslas un Latvijas valsts vizuālās identitātes un simbolu veidošanā.

Līdz ar nacionālo stāju, augsto tehnisko varēšanu un darbspējām mākslinieks caur saviem darbiem ir ieaudis savu vārdu arī tagadējā Latvijas kultūrtelpā,” pauž izstādes veidotāji.

Izstādes satura autors – Toms Herings, dizainere – Anete Krūmiņa, projekta vadītāja – Anda Boluža.

Izstāde būs apskatāma līdz 2020. gada 30. septembrim LNB darba laikā, ieeja bez maksas.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Kultūra
Elmāra Seņkova jaunās trupas pirmā izrāde pētīs vecumdienas
1 diena
LA
LA.LV
Kultūra
Kurzemē notiks īpašie filmas “Piļsāta pi upis” seansi
1 diena
LA
LA.LV
Kultūra
Iepriekš neeksponētus Kuzņecova porcelāna priekšmetus izstādīs Durbes pilī
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Latvijā
Ramona Petraviča: Dosim iespēju cilvēkiem ar invaliditāti strādāt
Intervija 2 stundas
GN
Gints Narogs
Sports
Brāļi Šici: Veicām divus gandrīz ideālus braucienus
3 stundas
LE
LETA
Dabā
Svētdien debesis apmāksies, daudzviet gaidāms lietus 1
6 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Zemestrīcē Turcijas austrumos vismaz 29 bojāgājušie, gandrīz 1500 ievainoti
11 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Kopš kiosku demontāžas sākšanas konstatēti deviņi jauni nelegālas cigarešu uzglabāšanas gadījumi Centrāltirgū 5
12 stundas