Jelgavas uzņēmuma “Berling” darbiniece nodod saražotās sejas maskas Jelgavas policijas pārstāvjiem.
Jelgavas uzņēmuma “Berling” darbiniece nodod saražotās sejas maskas Jelgavas policijas pārstāvjiem.
Publicitātes foto

Sejas masku ražošanas bums 0

Autori: Sandra Dieziņa, Raivis Šveicars, Olafs Zvejnieks

 

Koronavīrusa izraisītais medicīnisko aizsarglīdzekļu – sejas vairogu un masku – deficīts visā pasaulē, kā arī valstu ne vienmēr godīgā cīņa par šiem resursiem likusi uzņēmējiem nodemonstrēt savu operativitāti un elastīgumu, uzsākot masku ražošanu lokāli. Tas darīts ļoti savlaicīgi, jo 3. aprīlī Ministru prezidents Krišjānis Kariņš uzdeva Ekonomikas ministrijai veicināt individuālo aizsardzības līdzekļu, tostarp ķirurģisko sejas masku, ražošanu Latvijā.

 

Kā smejas sociālajos tīklos, dažu nedēļu laikā sejas maskas kļuvušas par vērtīgāko valūtu pasaulē.

LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 50
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“It kā valdībā netrūktu problēmu…”: jaunā veselības ministra Pavļuta mājoklī pamanītas neizskaidrojamas dīvainības 34
1 diena
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Vakarā pirms aiziešanas mūžībā viņa teikusi māsiņai, lai telefonu vairs nelādē.” Kolēģi sēro par Astrīdas Kairišas nāvi 5
1 diena
Lasīt citas ziņas

Cīņā par tām atsevišķas valstis nekautrējas lietot ne visai ētiskus līdzekļus. Tā, piemēram, marta divdesmitajos datumos Čehijas muita aizturēja kravu ar 640 tūkstošiem sejas masku un tūlīt pat Čehijas valdība palepojās, ka ieguvusi savai valstij tik nepieciešamās sejas maskas.

Pēc trača, kas sacēlās, Čehijas valdība taisnojās, ka nav zinājusi, kam šīs maskas domātas, neskatoties uz to, ka visām kastēm ir bijis skaidri salasāms uzraksts “Ķīnas humanā palīdzība Itālijai”.

Tas nav vienīgais piemērs. Vēl marta sākumā Vācija aizturēja vairākas Šveicei domātas kravas mašīnas ar medicīnisko aprīkojumu un 240 tūkstošiem sejas masku. Tas tika izdarīts pēc Vācijas valdības rīkojuma – Vācijas pašas apgāde ar medicīnisko aprīkojumu ir prioritāte.

Turklāt Šveices prese ziņo, ka Vācijas muita aizturot pat trešo valstu sūtījumus Šveicei ar medicīnisko aprīkojumu, piemēram, Hamburgas ostā aizturēts konteiners ar ķirurģiskajiem cimdiem, kas tika sūtīts no Ķīnas uz Šveici.

Arī šo konfliktu diplomātiem izdevās atrisināt, taču krīze izgaismojusi valstu egoismu un domāšanu pirmkārt par sevi, tādēļ daudzās valstīs sākta nepieciešamāko medicīnisko preču ražošana uz vietas. Kā veicas Latvijā?

 

Ražo Jelgavā, Liepājā un Rēzeknē

Aizsargmasku ražošanas bums sasniedzis Jelgavu – vietējais šūšanas uzņēmums “Berling” apņēmies nodrošināt aizsargmaskas Jelgavas policistiem, mediķiem un sociālajiem darbiniekiem.

Pirmās 420 sejas maskas jau nodotas pašvaldības policijas rīcībā. Jelgavas pašvaldības operatīvās informācijas centra vadītājs Gints Reinsons uzsvēris, ka uzņēmums uzrunāts, ņemot vērā visā valstī esošās problēmas ar individuālo aizsarglīdzekļu piegādi.

“Uzņēmums kopā ar Jelgavas pilsētas slimnīcas speciālistiem izveidoja prototipu, pēc kura tiek šūtas maskas, un jau pagājušajā nedēļā pirmās tika piegādātas Jelgavas pašvaldības policijai,” skaidro Reinsons.

Savukārt “Berling” valdes locekle Inese Rubene teic, ka neesot varējusi atteikt aicinājumam rūpēties par drošību, ņemot vērā nopietno situāciju valstī.

“Tiesa, mums pašiem šobrīd ir ļoti daudz pasūtījumu, ražošana nav apstājusies, un esam ieinteresēti nepievilt nevienu savu klientu, cenšoties pasūtījumus izpildīt noteiktajā laikā.

Nevaram zināt, kādas sekas Covid-19 atstās uz mūsu nozari, tāpēc strādājam, kamēr varam. Līdz ar to pilnībā visu ražošanu nevaram pārorientēt uz masku šūšanu, taču ārkārtas apstākļos uzņēmāmies izgatavot pirmās 800 maskas no tā izejmateriāla, kas bija mūsu noliktavā,” norāda Rubene.

Maskas izgatavo piecas bez darba palikušas šuvējas Dobelē, kuras aicinājumam piekritušas. “Jau pagājušajā nedēļā šuvējas bija pie mums uzņēmumā – parādījām, kā top maskas, kādam ir jābūt galaproduktam un kam jāpievērš uzmanība. Viņām arī tika nogādāts mums rezervētais izejmateriālu pasūtījums.” Darbs neesot grūts, taču laikietilpīgs gan.

“LB” jau vēstīja par veļas ražotāju gatavību iesaistīties sejas masku šūšanā. Lai operatīvi apkalpotu visus pieprasījumus, Liepājas tekstilnozares uzņēmumi izveidojuši vienotu tālruni un e-pasta adresi, liecina informācija pašvaldības mājaslapā.

Šobrīd valstī īpaši nepieciešamo masku šūšanā iesaistījušies aptuveni desmit Liepājas tekstilnozares uzņēmumi, tajā skaitā “Lauma lingerie”, “V.O.V.A.”, “Tonus Elast”, “Lana S”, “Glora” un citi.

Ņemot vērā, ka Liepājā tapušās maskas nav sertificētas, tās nav izmantojamas medicīnas iestādēs, kurām ir īpašas prasības, piemēram, operācijām, taču tās lietojamas kā individuāls aizsardzības līdzeklis sevis un citu pasargāšanai.

Šobrīd Liepājā tekstilnozares uzņēmumi dienā saražo ap 5000 masku, kas tiek piegādātas gan operatīvajiem dienestiem, gan uzņēmumu un iestāžu darbiniekiem, kuriem darba pienākumi neļauj izvairīties no tieša kontakta ar cilvēkiem. Savukārt Rēzeknē maskas sācis šūt vietējais šūšanas uzņēmums “Nemo”.

 

Aizdevums vairogiem

Tikpat enerģiski kā sejas aizsargmasku izgatavošana sākusies arī plastikāta sejas vairogu ražošana. Virtuālā hakatona “HackForce” uzvarētājkomandai “Shield48” “Altum” piešķīrusi 100 tūkstošu eiro starta aizdevumu sejas vairogu ražošanai aizsardzībai no jaunā Covid-19 vīrusa.

Uzņēmuma “Baltic 3D”, kas koordinē šo sejas vairogu ražošanu un piegādi, līdzīpašnieks Didzis Dejus norāda, ka “Altum” starta aizdevums tiks izmantots, lai iegādātos nepieciešamās izejvielas sejas vairogu ražošanai un nosegtu citas izmaksas – darbinieku algas, iekārtu darba laiku, transportēšanu un piegādes, kas nu jau notiek arī ārpus Baltijas valstīm.

“Interese ir milzīga, tāpēc novērtējam “Altum” ātro reakciju, piešķirot mums papildu līdzekļus, kas ļaus iegādāties materiālus un nosegt 15 000 sejas vairogu ražošanu. Lai apmierinātu arvien pieaugošo pieprasījumu, esam piesaistījuši jau teju 40 darbiniekus, kas ikdienā nodrošina ienākošo pasūtījumu apstrādi, organizē materiālu iegādi, sagatavo komponentu piegādes un nodrošina pakošanu,” komentē Didzis Dejus.

Jaunie sejas vairogu dizaini tika izstrādāti kopā ar mediķiem no Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas. Idejas autori ir noslēguši līgumu ar Nacionālo veselības dienestu par 10 000 sejas vairogu izgatavošanu un piegādi ārstniecības iestādēm.

Vēl pirms “Altum” atbalsta saņemšanas Didzis Dejus savā ierakstā sociālajā vietnē “Facebook” atspēko pārmetumus par sejas vairogu dārdzību.

Zināms, ka viena sejas vairoga cena ir aptuveni 20 eiro. “Šī cena tika noteikta, apzinoties nepieciešamo ražošanas, resursu, laika, finanšu apjomu, lai nodrošinātu ražošanu vairākiem tūkstošiem sejas vairogu Latvijas mediķiem un citiem, kuriem to vajag, lai mēs šajā ārkārtas situācijā saņemtu dažādus pakalpojumus.

Ja, neapzinoties, kas ir vajadzīgs, lai saražotu 10 000 sejas vairogu, mēs būtu nosaukuši cenu 10 eiro, tad mēs no līguma būtu atteikušies vienas dienas laikā, jo saprastu, ka tas nav reāli izpildāms.

Šādā gadījumā arī šodien mediķiem nebūtu sejas vairogu. Vai aprīļa beigās sejas vairogi maksās 20 eiro? Nē, tie maksās dārgāk, tāpēc ka visas izejvielas būs būtiski dārgākas,” savā ierakstā vēsta D. Dejus.

Tieši izejvielu pieejamība var būt liela problēma. Proti, kopš viņš publiski izplatījis informāciju par nepieciešamo materiālu, šī materiāla cena par vienu kvadrātmetru pieaugusi no 3,3 līdz 5,8 EUR/m2.

Turklāt šobrīd virkne materiālu Baltijā vairs neesot pieejami un Polija ir aizliegusi šī materiāla eksportu, tāpēc uzņēmumam atcelts pasūtījums. Uzņēmums veicis priekšapmaksu materiālam no kādas NVS valsts, un šobrīd Latvijas diplomāti šo kravu mēģinot dabūt līdz Latvijai, jo šajās valstīs drīkst pārvadāt tikai medicīnas un pārtikas produktus.

“Šis nav joks, starp valstīm šobrīd notiek karš par materiāliem,” savā ierakstā uzsver D. Dejus.

 

Konkurenti nesnauž

D. Dejus viedoklim, ka sejas vairogus nevar saražot par 10 eiro gabalā, ne visi piekrīt. Piemēram, izstāžu stendu ražotājs “LowTech” krīzes laikā pār­orientējis darbību uz sejas vairogu ražošanu.

Uzņēmuma vadītājs Reinis Ornicāns “LA” norādīja, ka sākotnēji uzņēmums apspriedis sadarbības iespējas ar nesenā hakatona “HackForce” uzvarētājiem “Shield48”, bet “Shield48” komanda ātri tikusi piepildīta, kas “LowTech” licis doties savu ceļu.

“Kamēr citi ražotāji apņēmušies piegādāt mediķiem specializētus vairogus no PET plastikāta, mēs pieņēmām lēmumu iet atšķirīgu ceļu, apzinoties, cik liels ir šī materiāla iztrūkums.

Ideja ir ražot tādus vairogus, kas ļauj maksimāli ātri un droši turpināt ikdienas darbus. Mūsu “ShieldUP” vairogi ir maksimāli ērti, izturīgi, ar iespēju tiem viegli un lēti nomainīt detaļas.

Uzskatām, ka arī cenas ziņā mūsu produkts ir pieejams,” stāsta Reinis. Viena no polikarbonāta izgatavotā vairoga cena ir 10 eiro + PVN. “Shield­UP” ir vairākas reizes izmantojams un nepieciešamības gadījumā salabojams.

Piemēram, pieres gumija ir nomaināma ar logu blīvējamo gumiju, bet aizmugurējā savilcējgumija ir aizstājama ar jebkuru citu gumiju.

CITI ŠOBRĪD LASA

Krīze radījusi daudzas problēmas, bet pavērusi arī jaunas iespējas, kuras apsviedīgākie spēs izmantot. Jaunā aizsarglīdzekļu tirgus straujā attīstība ir piemērs šādām iespējām.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 50
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“It kā valdībā netrūktu problēmu…”: jaunā veselības ministra Pavļuta mājoklī pamanītas neizskaidrojamas dīvainības 34
1 diena
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Vakarā pirms aiziešanas mūžībā viņa teikusi māsiņai, lai telefonu vairs nelādē.” Kolēģi sēro par Astrīdas Kairišas nāvi 5
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Daktera vārds tiek izķengāts pa visu valsti!” Ecmanis parāda Jakovina Covid-19 testus un noliedz, ka viņš ārstējis, būdams inficējies 26
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Viljams atzinies, ka “izgāzies” ar dzimšanas dienas dāvanu mīļotajai Keitai: tā viņai nepatika
14 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Veselam
“Daktera vārds tiek izķengāts pa visu valsti!” Ecmanis parāda Jakovina Covid-19 testus un noliedz, ka viņš ārstējis, būdams inficējies 26
5 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Cīnās par Burtnieka ezeru vai par krēslu? Zvejnieki uzskata, ka pašvaldība melo un rīkojas beztiesiski 1
5 stundas
ĢK
Ģirts Kasparāns
Stāsti
Visa pasaule kabatā! Bezmaksas enciklopēdijas stāsts, kuru izmanto pat ārsti
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vairāk tūkstoši – cik lielas būs vakcinācijas projekta biroja darbinieku algas? 17
8 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Liktenis izšķirsies pret grieķiem
21:34
GN
Gunta Neimane
Ziņas
Zviedrijā pieņem īpašu Pandēmijas likumu. Vai tāds palīdzētu droši iepirkties arī latviešiem? 3
21:21
ĢK
Ģirts Kasparāns
Stāsti
Visa pasaule kabatā! Bezmaksas enciklopēdijas stāsts, kuru izmanto pat ārsti
21:15
GN
Gunta Neimane
Ziņas
Zviedrijā pieņem īpašu Pandēmijas likumu. Vai tāds palīdzētu droši iepirkties arī latviešiem? 3
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Iereibusi meitene, bailēs no policijas, izlec no otrā stāva loga un gūst nopietnas traumas 5
6 stundas
LE
LETA
Veselam
Ārste atklāj, kāds sindroms var attīstīties bērniem, kuri pārslimojuši Covid-19 7
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Tukumā izsauc policiju, uztraucoties par kādu sievieti, un nejauši atklāj aizliegtu ballīti 6
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Līdz sestdienas priekšpusdienai vietām Kurzemē un Zemgalē sniega sega kļūs krietni biezāka
10 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 50
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Uzņēmējs Māris Gailis atklāj, ar ko “patiesībā” darba laikā nodarbojas valsts ierēdņi 18
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Jenzis: Kamēr VID maksās prēmijas darbiniekiem par uzņēmumu sodīšanu, nekas labs nebūs 7
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
No šī vakara līdz svētdienai nakts stundās Latvijā jāievēro komandantstunda. Kas jāņem vērā? 7
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vizināšanās uz mašīnai piestiprināta maisa Talsu pusē beigusies ar 14 gadus vecas pusaudzes nāvi 13
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Darbinieku atstāja bez iztikas līdzekļiem. “Adugs Production” saņem 1000 eiro sodu 3
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Sinoptiķi prognozē, kad šajā aukstuma vilnī sagaidāms lielākais spelgonis 1
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Viljams atzinies, ka “izgāzies” ar dzimšanas dienas dāvanu mīļotajai Keitai: tā viņai nepatika
14 stundas
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Kinofilmas “Dvēseļu putenis” operators Valdis Celmiņš: “Skatīties filmu telefonā ir kā ēst “fāstfūdu”” 7
Intervija 16 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Valsts kontroli vadīs “politiski angažēts cilvēks no malas”? 4
19 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
Aptauja: Kura no Maestro Paula melodijām Tev ir vistuvākā? 35
17 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Cīņa ar kovidu pansionātos – mokoša un pavirša. Kā ierobežot saslimstību, ja lēmumu pieņēmēji neizprot problēmas apjomu? 32
19 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izcilam brīvdienu ēdienam! Kalmāra gredzentiņi ar kokosriekstu pienu, kariju, ķiršu tomātiņiem un kabaci
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Notārei un uzņēmējam katram 100 000 eiro par vecu un nevarīgu cilvēku apkrāpšanu 22
1 diena
SK
Skaties.lv
Kokteilis
Izjukušas Sanas Timmas un hokejista Kaspara Saulieša attiecības: “Novēlu atrast to īsto un vienīgo!” 8
16 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
moderni iekārtot mājokli: šī gada 6 aktuālākās tendences
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Sunītim rotaļlietas var nopirkt, bet bērnam gan nevar.” Armands Krauze par aizliegtajām precēm un trūkstošo loģiku 9
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“It kā valdībā netrūktu problēmu…”: jaunā veselības ministra Pavļuta mājoklī pamanītas neizskaidrojamas dīvainības 34
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 16. līdz 22.janvārim: kādas vēlmes piepildīsies 1
15 stundas