Alberts Kviesis  (1881–1944).
Alberts Kviesis (1881–1944).
Arhīva foto

140 gadus šodien svinētu pirmskara pēdējais, likumīgais Latvijas prezidents 6

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
“Kā krāpnieks zināja, ka neesmu izņēmusi paciņu?” Lasītāja atmasko neīsto “Latvijas Pastu” 1
Mākslīgais intelekts nosauc piecus “neveiksmīgākos” latviešu politiķus 115
Lasīt citas ziņas

Pirms 140 gadiem Tērvetes pagasta rakstveža ģimenē Ērgļos piedzima trešais un pirmskara Latvijā pēdējais demokrātiski, saskaņā ar Satversmi izraudzītais Latvijas Valsts prezidents Alberts Kviesis.

Latviešu zemnieku savienības virzīto juristu, vienu no Agrārās reformas izstrādātājiem Kviesi par prezidentu ievēlēja vispirms 1930. gadā un tad atkārtoti 1933. gadā. Savas pilnvaras viņš pildīja līdz 1936. gadam, kad valsts vadītāja pienākumus pārņēma 1934. gada 15. maija apvērsuma autors Kārlis Ulmanis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kviesis, kurš uz prezidenta posteni pretendēja jau 1927. gadā, nebija ne spilgtākais, ne iecienītākais pirmskara Latvijas valsts galva. Abas reizes Saeima viņu izvēlējās vien ar minimālu dažu balsu pārsvaru pār nepieciešamo 51. Toties abas reizes viņš kā pilsoniskā spārna kandidāts pārspēja sociāldemokrātu virzīto Saeimas priekšsēdētāju Paulu Kalniņu.

Vēsturnieki ar kritisku vārdu Kviesim nereti piemin pasivitāti Ulmaņa apvērsuma laikā. Ulmanis pie Kvieša ieradās 1934. gada 15.–16. maija naktī plkst. 2 un vienkārši informēja par notikušo. Prezidents pat formāli neprotestēja ne pret apvērsumu, ne Saeimas atlaišanu, ne Satversmes apturēšanu. Tā viņš faktiski akceptēja notikušo.

Arī varas nodošana 1936. gadā notika bez jebkādas aizķeršanās vai prasību izvirzīšanas, kaut ir norādes, ka Kviesis gribējis arī turpmāk būt formālais prezidents paralēli ministru prezidentam, faktiskajam noteicējam valstī Ulmanim. Savukārt Ulmanis bija pret pilnvaru pagarināšanu, bet sviru, ar ko ietekmēt situāciju, Kvieša rīcībā nebija.

Pensionējies viņš turpināja darbu advokatūrā līdz pat padomju okupācijai. No 1941. gada 14. jūnija deportācijām viņš paglābās, pēc brīdinājuma laikus paslēpjoties kādās mežsarga mājās Tērvetē. Trīs gadus vēlāk Alberts Kviesis nomira no sirdstriekas, īsi pirms izbraukšanas bēgļu gaitās uz Vāciju.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.