Pārkāpumi konstatēti “Rossija RTR” raidījumos “Vakars ar Vladimiru Solovjovu”.
Pārkāpumi konstatēti “Rossija RTR” raidījumos “Vakars ar Vladimiru Solovjovu”.
Foto no youtube.com

Soda Krievijas televīziju 2

Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) aizliegusi uz trīs mēnešiem Latvijā retranslēt Krievijas televīzijas kanālu “Rossija RTR”. Šāds lēmums pieņemts, jo programmā konstatēta naida runa un kara kurināšana.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 18
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 21
Kāpēc apklusis Krievijas tirāns? Pēc prezidenta vēlēšanām pazudis Putins
Lasīt citas ziņas

NEPLP lēmums par aizliegumu izplatīt “Rossija RTR” Latvijas teritorijā stājas spēkā nākamajā dienā pēc tā publicēšanas laikrakstā “Latvijas Vēstnesis”. Pārkāpumi konstatēti “Rossija RTR” raidījumos “Vakars ar Vladimiru Solovjovu” un “60 minūtes”. Piemēram, pagājušā gada 22. maija raidījumā “Vakars ar Vladimiru Solovjovu” vadītājs nepārprotami un atkārtoti vērsis naidīgus izteikumus pret daļu Ukrainas valstij piederīgo.

“Raidījuma vadītājs norāda, ka daļa ukraiņu (banderoviešu) ir jāpakar un jānošauj. Turklāt raidījuma vadītājs Vladimirs Solovjovs daļu ukraiņu nodēvē par neglābjamiem nacistiem, antisemītiem un bandītiem. Tāpat pērn 11. janvāra raidījumā “60 minūtes” vairākkārt konstatējami Vladimira Žirinovska aicinājumi veikt militāras darbības Ukrainas teritorijā un vairākkārt ir konstatējama naida kurināšana pret ukraiņiem, norādot, ka ukraiņi ir nelieši, neģēļi, bandīti,” norāda NEPLP.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Nav būtiski, pret kuru valsti vai tautu pasaulē ir vērsta naida runa vai kara kurināšana, tas ir rupjš likuma pārkāpums, pret kuru NEPLP rīkosies ar atbilstošu bardzību,” uzsvēris NEPLP loceklis Patriks Grīva.

Bijusī NEPLP vadītāja Aija Cālīte-Dulevska sarunā ar “LA” norādīja, ka NEPLP pieņēmusi pareizo lēmumu attiecībā uz “Rossija RTR”. Savulaik kanāla retranslācija tika apturēta uz trim mēnešiem 2014. gadā, tomēr toreiz kabeļu operatori to aizstāja ar satura ziņā līdzīgo “RT Planeta”, līdz ar to no aizlieguma efekta īsti nebija.

A. Cālīte-Dulevska vērtē, ka “Rossija RTR” mēģina racionalizēt nepieciešamību Krievijai iebrukt Ukrainā un apgalvo, ka Ukrainā valda fašisms. Turklāt šie vēstījumi kanālā tiekot atkārtoti katru dienu. “Mēs sastopamies ar ļoti nopietnu psiholoģisko uzbrukumu, kura mērķis ir Latvijas krievvalodīgie, kurus mēģina ietekmēt,” saka bijusī NEPLP vadītāja, piebilstot, ka “Rossija RTR” tiekot izmantots hibrīdkara mērķiem.

A. Cālīte-Dulevska iesaka virszemes apraides nodrošinātājam “Lattelecom” nākotnē izveidot atsevišķu paketi, kurā ietverti “toksiskie” Krievijas kanāli, jo ne visi kanāli, kas pieejami krievu valodā, ir ar naidīgu saturu.

Tikmēr Austrumeiropas politikas pētījumu centra pētnieks Māris Cepurītis norāda, ka viņam esot patīkams pārsteigums, ka NEPLP pieņēmusi šādu lēmumu, jo Krievijas kanālos nākas saskarties ar ļoti lielu propagandas lādiņu, kuru bieži pavada naida runa. Tādēļ kanāla slēgšana eksperta ieskatā ir jautājums par vērtībām un to aizsardzību.

M. Cepurītis gan kritizē to, ka sods piemērots par samērā veciem gadījumiem. “Tas ir jautājums par NEPLP monitoringa centra kapacitāti,” piebilst M. Cepurītis. “Mūsdienu informācijas laikmetā lietām būtu jānotiek raitāk. Kad tiek pamanīti šādi un līdzīgi gadījumi, vajag ātri tos izvērtēt un pieņemt lēmumus,” teic M. Cepurītis.

Reklāma
Reklāma

Kā informē NEPLP, “Rossija RTR” reģistrēts Zviedrijā un NEPLP jau nosūtījusi Zviedrijas elektronisko mediju regulatoram informāciju par konstatētajiem pārkāpumiem.

NEPLP aicina jauno Saeimu, lemjot par nākamā gada budžetu, atbalstīt padomes Monitoringa centra kapacitātes stiprināšanu, piešķirot finansējumu desmit jaunu štata vietu izveidošanai, kas ļautu pret Krievijas propagandu cīnīties efektīvāk.

Visstingrākās – Ukraina un Lietuva

Visstingrāk pret Krievijas propagandu vērsusies Ukraina. Tur jau 2014. gadā tika ierobežota vairāk nekā desmit Krievijas televīzijas kanālu (“Rossija RTR”, “RTR-Planeta”, “NTV-Mir”, “TVCI”, “Rossija 1”, “TNT”, “Zvezda”, “REN-TV”, “RT”, “Life News” un citu) translācija, apsūdzot tos kara propagandas un vardarbības izplatīšanā. Ierobežojumi attiecas uz kabeļu operatoriem, internetā tie netika ieviesti un arī satelītantenas to īpašniekiem neviens nav atņēmis.

Kijevas-Mohila akadēmijas Žurnālistikas skolas vadītājs Jevhens Fečenko to vērtē kā pareizu un vajadzīgu soli: “Šo kanālu saturs nav cits viedoklis, tas ir kara instruments, un Krievija pat necenšas to slēpt. Krievijas televīzijās tiek raidīta klaja propaganda, ko pavada daudz naida runas elementu, Ukrainas teritoriālās vienotības un valstiskuma apšaubīšana, starpnacionālā un arī reliģiskā naida kurināšana. Tas viss tika konstatēts tiesā, kas kalpoja kā pamats lēmumam par Krievijas kanālu ierobežošanu.”

No Eiropas Savienības valstīm visstingrāk pret Krievijas televīziju naida propagandu vērsusies Lietuva. Piemēram, pērn Lietuvas Radio un televīzijas komisija (LRTK) uz vienu gadu noteica retranslētājiem aizliegumu rādīt “RTR Planeta” pārraides. Bargu sodu saņēma kabeļtelevīziju operators “Init”, kas nepildīja lēmumu, – tam nācās samaksāt 150 000 eiro naudassodu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.