Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: SIPA/Scanpix/LETA

Spēles noteikumi ir mainījušies – ukraiņi uzbruks tur, kur Krievija to negaida. Tiek gatavots spēcīgs uzbrukums Maskavai? 300

Ukraina cenšas iegūt Rietumu atļauju izmantot tālās darbības rādiusa raķetes “Storm Shadow”, lai iznīcinātu mērķus dziļi Krievijas iekšienē un tādējādi pamudinātu Maskavu sākt sarunas par karadarbības izbeigšanu, raksta izdevums “The Guardian”

Reklāma
Reklāma
Pilnīga neveiksme! Eksperti nosaukuši 7 automašīnas, kuras kalpo uz pusi īsāku laiku nekā citas
Kokteilis
7 ēdieni, kas sniegs līdzīgu efektu kā “Ozempic” un liks taukiem no vēdera atkāpties
Kokteilis
Vai Laura Grēviņa ir Guntara Rača meita? Iesaistītās puses komentējušas skandalozās runas 4
Lasīt citas ziņas

Kijivas augstākās amatpersonas uzskata, ka minēto raķešu izmantošana “demonstrācijas uzbrukumā” parādītu Kremlim, ka militārie objekti netālu no pašas galvaspilsētas varētu būt neaizsargāti pret tiešiem triecieniem.

Pēc amatpersonas teiktā, aprēķini liecina, ka Krievijas Federācija apsvērs sarunas tikai tad, kad tā uzskatīs, ka Ukraina ir spējīga “apdraudēt Maskavu un Sanktpēterburgu”.
CITI ŠOBRĪD LASA

Tomēr šī stratēģija ir ļoti riskanta un pagaidām nesaņem ASV atbalstu.

Ukraina var uzbrukt bez sabiedroto atļaujas

Kamēr Rietumi domā, Ukraina ir veiksmīgi izmēģinājusi pirmo pašu izgatavoto ballistisko raķeti.

Ukraina apgalvo, ka tās rīcībā ir jauns tāla darbības rādiusa ierocis, ar kuru bez sabiedroto atļaujas var uzbrukt Krievijas teritorijai – pašmāju raķetes un bezpilota lidaparāta kombinācija, kas, kā pirmdien solīja aizsardzības ministrs, būs “atbilde” uz Krievijas veiktajiem raķešu un bezpilota lidaparātu uzlidojumiem Ukrainai, raksta AP.

Ukrainas amatpersonas paziņoja, ka “Paļanicja” ir radīta galējas nepieciešamības dēļ, jo kopš kara sākuma 2022. gada februārī debesīs dominē Krievija, kamēr Rietumu sabiedrotie noteikuši Ukrainai ierobežojumus savu tāla darbības rādiusa raķešu izmantošanai Krievijas teritorijā.

Pirmdien Krievijas raķešu un bezpilota lidaparātu uzbrukums bija vērsts pret Ukrainas elektroinfrastruktūru. Tas bija lielākais šāda veida uzbrukumā pēdējo nedēļu laikā.

“Dzīvības aizstāvjiem nevajadzētu būt ierobežojumiem attiecībā uz ieročiem, kamēr Krievija izmanto visdažādākos savus ieročus,” kanālā Telegram pēc uzbrukumiem norādīja Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis, kurš otrdien paziņoja, ka Ukraina ir veiksmīgi izmēģinājusi pirmo pašu izgatavoto ballistisko raķeti.

Reklāma
Reklāma

“Aizsardzības rūpnieciskajā kompleksā strādā liela cilvēku komanda. Tās nav tikai valsts, tās ir arī privātas institūcijas. Es esmu ļoti pateicīgs mūsu puišiem par darbu, ko viņi dara. Es domāju, ka par to runāt ir pāragri, bet es teikšu, ka ir noticis Ukrainas pirmās ballistiskās raķetes izmēģinājums, pozitīvs,” preses konferencē Kijivā sacīja Zelenskis.

Prezidents apsveica Ukrainas aizsardzības un rūpniecības kompleksu ar šo notikumu. “Es nevaru izpaust sīkākas detaļas,” viņš norādīja.

Jaunā raķete nosaukta ukraiņu maizes veida vārdā.

Šo vārdu ir tik grūti pareizi izrunāt, ka kara sākumā to izmantoja, lai atmaskotu aizdomās turētos spiegus.

Ukrainas prezidents to nosauca par “jaunas klases” ieroci.

Sestdien, kad Ukraina atzīmēja 33. gadadienu kopš neatkarības pasludināšanas no bijušās Padomju Savienības, pirmo reizi tika izmantots jauns ierocis, kas bija vērsts pret Krievijas militāro objektu okupētajā teritorijā, paziņoja amatpersonas, sīkāk neiedziļinoties detaļās.

Ukrainas aizsardzības ministrs Rustems Umerovs, reaģējot uz nakts uzbrukumu Ukrainai, apsolīja, ka šie ieroči tiks izmantoti vēlreiz: “Ukraina gatavo savu atbildes triecienu.”

“Tas vēlreiz pierāda, ka uzvaras gūšanai mums ir nepieciešamas tālās darbības spējas un ierobežojumu atcelšana triecieniem pret ienaidnieka militārajiem objektiem,” viņš uzsvēra.

Mainīs spēles noteikumus – ukraiņi uzbruks tur, kur Krievija to negaida

Ukrainas raķetes darbības rādiuss ir līdz 700 kilometriem – līdzvērtīgs ASV piegādātajiem ATACMS.

Ukrainas izplatītajā videomateriālā tika parādīta karte ar dažādiem lidlaukiem, tostarp Krievijas aviācijas bāzi Savasleika, kas atrodas šajā darbības rādiusā, piebilstot, ka “Paļanicja” var sasniegt vismaz 20 Krievijas lidlaukus.

ASV un citi Rietumu sabiedrotie apgādā Ukrainu ar tāla darbības rādiusa ieročiem, bet neļauj tos izmantot dziļi Krievijas teritorijā, baidoties no kara eskalācijas.

Ukraina var vērsties pret pierobežas reģioniem, bet vēlas iet dziļāk, lai uzbruktu Krievijas militārajai infrastruktūrai.

Kara izpētes institūts paziņoja, ka Krievija “izmanto slēptuves dziļi aizmugurē”.

Tiek lēsts, ka vismaz 250 militāri nozīmīgi mērķi Krievijā ir ATACMS raķešu darbības zonā, bet pašreizējie ierobežojumi ļauj Ukrainai uzbrukt tikai 20 no tiem.

Ukrainas tehnoloģiju ministrs Mihails Fjodorovs intervijā AP par jauno ieroci sacīja, ka nākamais solis būs ražošanas paplašināšana.

“Es domāju, ka tas mainīs spēles noteikumus, jo mēs varēsim uzbrukt tur, kur šodien Krievija to negaida,” viņš teica.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.