“Putnu operas” iestudējums uz Operas skatuves atgriezies atzīstamā mākslinieciskā kvalitātē.
“Putnu operas” iestudējums uz Operas skatuves atgriezies atzīstamā mākslinieciskā kvalitātē.
Publicitātes foto

Spilgta atkalsastapšanās 0

Uz Latvijas Nacionālās operas un baleta (LNOB) skatuves atgriezies Māras Zālītes un Jāņa Lūsēna kopdarbs “Putnu opera”.

Vācijā aizliedz “Waze” navigāciju pat līdzbraucējiem: kā tad atrast pareizo ceļu?
VIDEO. “Nevēlos sabojāt nevienam garastāvokli, bet…” Propagandiste teju raud, ka nav izdevies atstāt ukraiņus bez elektrības
FOTO. Vai zināji, ka Latvijas mežos mīt šādi dzīvnieciņi un drīz tie modīsies no ziemas miega? 2
Lasīt citas ziņas

Amerikāņiem ir Ričards Rodžerss un Oskars Hammeršteins. Vāciešiem – Kurts Veils un Bertolts Brehts. Latviešiem – Jānis Lūsēns un Māra Zālīte. Komponists un dzejniece, kuri jau kopš 90. gadiem kopīgi darbojas muzikālā teātra žanrā, viņu izvēlēto tēmu diapazonam sniedzoties no pasakām (“Neglītais pīlēns”) un literatūras klasikas parafrāzēm (“Hotel Kristina”) līdz dažādu laikmetu vēstures aplūkojumam caur mitoloģizētu personāžu prizmu (“Meierovics”, “Sfinksa”, “Indriķa hronika”). Šo mūziklu un rokoperu vidū ir arī divas operas – “Leļļu opera” pirmizrādi piedzīvoja 2007. gadā, bet kopš “Putnu operas” pirmuzveduma – gluži neticami – pagājuši jau piecpadsmit gadi. Tieši “Putnu opera” līdztekus rokoperai “Kaupēn, mans mīļais” vērtēta kā muzikāli un skatuviski spilgtākais, tēmām bagātākais, mākslinieciski viengabalainākais Lūsēna un Zālītes sadarbības paraugs – atšķirība vienīgi tā, ka pretstatā rokoperas traģiskajam stāstam “Putnu opera”, kuras librets balstīts Hjū Loftinga grāmatās, ir gaiša rakstura vēstījums, kas domāts bērniem un, protams, vienlīdz adresēts arī pieaugušajiem. Literatūrzinātnieki uzskata, ka cildenā, gudrā un smalkjūtīgā doktora Dūlitla tēlu Loftings veidojis kā apzinātu pretstatu Pirmā pasaules kara šausmām – un, kā redzams, arī mūsdienās, gadsimtu vēlāk, šī tēma joprojām ir aktuāla.

Nav pārsteigums, ka piektdien, 18. septembrī, uz LNOB skatuves “Putnu operas” iestudējums atgriezies identiskā veidolā, jo līdzās mūzikai un libretam par spilgtu, paliekošu veiksmi saucams tās vizuālais ietērps. Scenogrāfes Ievas Jurjānes un kostīmu mākslinieces Kristīnes Jurjānes veikums ir košs, izteiksmīgs, krāsām bagāts un vienlaikus veidots drošās plaša mēroga līnijās un laukumos – vēl trāpīgākas idejas bērnu operas skatuviskajam risinājumam nudien grūti iedomāties. Tāpat arī režisores Baņutas Rubesas un horeogrāfes Elitas Bukovskas inscenējums vēsta par iztēles un mākslinieciskas gaumes klātbūtni, kur palīgā nākusi humora izjūta. Arī “Putnu operas” mūzika apliecina, ka Jānis Lūsēns strādājis profesionāli un ar iedvesmu. Vairākas liriskas tēmas, vispirms jau pirmā no doktora Dūlitla ārijām – “Kā lai nemīlu putnus” – paliek atmiņā uzreiz, pienācīga vieta partitūrā atrasta jebkuras klasiskas operas neatņemamai sadaļai – romantiskas mīlas līnijai (šajā darbā to iedzīvina kanārijputniņi Pipinella un Cīps), un arī šeit Lūsēna fantāzija un melodiskā izjūta ir teicama. Savukārt naidīgo operas tēlu parādīšanās izzīmēta saistoši, kolorīti un bez liekiem pārspīlējumiem. Mazāk uzrunā pārējās groteskās ainas (starp citu, ar rokoperu “Kaupēn, mans mīļais” ir pavisam pretēji), šajā gadījumā lielākoties tā arī nepaceļoties pāri diezgan vienkāršotu Gēr­švina stilizāciju līmenim.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kopš 2000. gada pirmizrādes daļa “Putnu operas” solistu joprojām palikuši savā vietā, citi mainījušies, taču uzveduma vokālās kvalitātes arī tagad vērtējamas kā nevienmērīgas. Tiesa, optimistiskos toņos, jo jaunajā izrādē netrūka arī daža laba patīkama pārsteiguma. Vispirms attiecībā uz tenoriem – Mihails Čuļpajevs jau bija iepazīts kaut cik klasiskā repertuārā, bet par Andri Kipļuku to līdz šim nevarēja teikt, un Nekaunīgā zvirbulēna lomā šis solists iejutās vokāli pārliecinoši un droši. Otrkārt, labā kvalitātē tika izdziedāts jau pieminētais “Putnu operas” mīlasstāsts, Mihailam Čuļpajevam kā kanārijputniņam Cīpam uzrunājot ar izkoptu un skanīgu tembru, un tas pats sakāms par Kristīni Gailīti Pipinellas lomā. Doktora Dūlitla lomas atveidotājs Viesturs Jansons bija tīri pieklājīgā vokālā formā, bet viņa pretstati zemajās vīriešu balsīs – Romāns Poļisadovs kā Dorntona kungs un Kārlis Saržants kā Putnu tirgonis – sev atvēlētās Lūsēna operas lappuses izdziedāja prasmīgi. Žēl, ka Armands Siliņš un Laura Grecka pamatā varēja izpausties tikai skatuviski, nevis muzikāli, un arī Andžella Goba un Rihards Millers vairāk saistīja ar lomas vizuālo risinājumu. Taču turpat jāpiemin, ka epizode ar Mazo sikspārni Gabora Goldmaņa diskanta balsī gan bija īsti vietā.

Operas orķestra vadību arī atjaunotajā uzvedumā bija uzņēmies Andris Veismanis. Diriģenta pārraudzītajā orķestra partitūras lasījumā līdzās daudzveidīgajam sitaminstrumentu zīmējumam ar precizitāti un krāšņumu izcēlās pūšam­instrumentu skanējums. Tiesa, stīgu muzicēšanu gan pārsvarā nevarēja saklausīt nemaz, un nākotnē būtu vēlams ne tikai novērst tembrāli akustiskā balansa trūkumu, bet arī panākt ritmiski stabilāku dialogu starp orķestri un kori. Taču, ja reiz izslavēti ārvalstu viesmākslinieki Latvijas Nacionālajā operā uzstājas Verdi un Pučīni opusu iestudējumos, tad latviešu komponista operai nevajadzētu būt ne ar ko sliktākai; ja reiz bērnus grib iepazīstināt ar visspožāko operas mākslinieku dziedājumu, tad kādreiz noderētu arī doktora Dūlitla lomā pieaicināt, piemēram, Aleksandru Antoņenko. Un, visbeidzot – kā tur īsti palika ar Arvīda Žilinska “Zelta zirgu” un Lūcijas Garūtas “Sudraboto putnu”? Ar vienu vienīgu latviešu operu, lai arī cik jauku, melodisku un veiksmīgi inscenētu, repertuārā tomēr ir par maz.

Uzziņa

Māra Zālīte, Jānis Lūsēns, “Putnu opera”

Režisore: Baņuta Rubesa, scenogrāfe Ieva Jurjāne, kostīmu māksliniece Kristīne Jurjāne, horeogrāfe Elita Bukovska, muzikālais vadītājs un diriģents Andris Veismanis, diriģents Kaspars Ādamsons.

Solisti: Viesturs Jansons, Nauris Puntulis, Andžella Goba, Ilona Bagele, Juris Ādamsons, Kristīne Zadovska, Inga Šļubovska-Kancēviča, Kristīne Gailīte, Andris Lapiņš, Andris Kipļuks u. c.

Nākamās izrādes: 24. oktobrī un 21. novembri.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Vācijā aizliedz “Waze” navigāciju pat līdzbraucējiem: kā tad atrast pareizo ceļu?
VIDEO. “Nevēlos sabojāt nevienam garastāvokli, bet…” Propagandiste teju raud, ka nav izdevies atstāt ukraiņus bez elektrības
FOTO. Vai zināji, ka Latvijas mežos mīt šādi dzīvnieciņi un drīz tie modīsies no ziemas miega?
Uz Saules atklāts jauns milzu caurums. Jau tuvākajās dienās Zemes iedzīvotāji izjutīs tā sekas
Kam Latvijā maksā labu algu? Viss, kas ir zem 1000 eiro uz rokas, tiek uzskatīts par slikti apmaksātu darbu
Lasīt citas ziņas
Nepārvaramais krievu šķērslis vārdā Bahmuta. Vieta, kur saplacis “pasaules otrās armijas” potenciāls
Krievi ar atklātu nepatiku pērk ķīniešu automašīnas pēc Rietumu zīmolu aiziešanas
Trīs pazīmes, ka bērnam ir par maz fizisko aktivitāšu – to var pamanīt arī ikdienišķās sadzīves situācijās
Kad beidzot Latvijā sāks kursēt jaunie vilcieni? Ministrs pats regulāri zvanot “Pasažieru vilcienam” par šo
Avīzes pirms 100 gadiem, 1923. gada 31. marts. Jaunsudrabiņš iekarojis mazo lasītāju sirdis
19:19
Nekādā gadījumā šodien nedod solījumus, kurus tu nespēsi izpildīt! Horoskopi 1.aprīlim
19:04
TIEŠRAIDE. Aktuālais par karadarbību Ukrainā
19:00
VIDEO. Čārlzs III dažu minūšu laikā ieguvis tūkstošiem vāciešu simpātiju: ko Lielbritānijas karalis izdarīja, viesojoties Vācijā?
“Slaktiņš Eiropas sirdī” – Klūniju ģimenes izveidotā juristu komanda izmeklē Krievijas noziegumus Ukrainā
2,41 promilē uzbrauc velosipēdistam. Šoferīte tādā reibumā, ka izsaukta vēl viena “ātro” brigāde” priekš viņas
“Nevar izslēgt, ka Putins vēlas uzbrukt Kijivai no Baltkrievijas teritorijas,” Slaidiņš par notikumiem frontē
Ukraiņi veido pirmās pasaulē bezpilota lidaparātu rotas – tas ir diezgan nopietns spēks
Lukašenko paziņo par gatavību uzņemt arī Krievijas stratēģiskos kodolieročus
“Neviens nesaslims no tā, ka nevarēs lasīt subtitrus krievu valodā,” rektore uzskata, ka jābeidz auklēties
“Latvija ir valsts, kur daudz lieto alkoholu… Narkologiem dīkstāves nav nevienu brīdi,” tā narkologs Mārtiņš Ennītis
Biļešu un koru kari nerimst. Gatavošanās darbi daudzās jomās nenorit tik gludi, kā gribētos
Rīgas vicemērs Ratnieks: Uzvaras parkam jāatgūst sava vēsturiskā nozīme
Nekādā gadījumā šodien nedod solījumus, kurus tu nespēsi izpildīt! Horoskopi 1.aprīlim
FOTO. Kā jauna meitene – īsos šortiņos un zīdainīti rokās: Galkins publicē Pugačovas foto un pārsteidz fanus
Gaviļmeistars Renārs Zeltiņš. Kāds viņš ir “telefonā” un kāda ir viņa neredzamās ikdienas loma
VIDEO. Ukrainas artilērija medī krievu haubices cīņā par Bahmutu
31. marts – Azerbaidžānas iedzīvotāju genocīda diena
Slaidiņš: “Lukašenko nevarēs būt īstais saimnieks par kodolieročiem, un Putins viņam atslēdziņu neizvīlēs…”
Vācijā aizliedz “Waze” navigāciju pat līdzbraucējiem: kā tad atrast pareizo ceļu?
Viena no krāšņākajām ziedošajām rotām dārzā pavasarī – burvjulazdas. Kas tā ir un kā to kopt?
Eiropas dārzeņu tirgus apmetis kūleni: Nīderlandē ievērojami sarukušas tomātu platības
FOTO. Kinozvaigzne Paltrova tiesā par negadījumu slēpošanas kūrortā attaisnota. Tiesas sēdes beigās aktrise izdarījusi ko neparastu
VIDEO. “Sabiedrība nosoda. Tāpēc arī cilvēki kautrējas būt atklāti” dziedātājs Aivo Oskis atklāj, ka ģimenē piedzīvojis vardarbību
Latvijas Ārstu biedrības prezidente Aizsilniece: Mani ļoti satrauc Latvijas politiķu īsā atmiņa
TEKSTA TIEŠRAIDE. Karš Ukrainā. Zelenskis uzsver, ka nekad nepiedos Bučas okupāciju un tur pastrādātos noziegumus
Četriem cilvēkiem jāpamet savus dzīvokļus, kuri dzīvo blakus sabrukušajai piecstāvu ēkai Satekles ielā