Foto – Shutterstock

Strīdīgā Laimas slimība. Vai nepietiekami diagnosticēta un ārstēta? 6

“Veselam.lv” redakcija saņēma publisko vēstuli no vairāku ārstu asociācijām – infektologu un hepatologu – , kurā organizācijas iebilst pret raidījuma “Aizliegtais paņēmiens” sižeta par Laimas boreliozi atspoguļojumu.

Asinis pārstāj riņķot. Sibīrijā gaisa temperatūra nokrītas zem -58 grādiem. Cik tas ir “pēc sajūtām”?
TV24
Ko nozīmē Putina veltītie vārdi Latvijai, ik pa laikam izskanot runām par iespējamu uzbrukumu Baltijas valstīm? Skaidro Slaidiņš
ASV pirmoreiz izvirza apsūdzības par kara noziegumiem Ukrainā – četri krievu zaldāti spīdzinājuši un imitējuši nāvessodu ASV pilsonim 24
Lasīt citas ziņas

Pilnais raidījuma video sižets ir skatāms šeit.

Vēstulē, kuru tālāk publicēsim pilnā apjomā, tiek izteikti vairāki pārmetumi raidījumam. Pēc tās publicējam arī atbildi no LTV raidījuma “Aizliegtais Paņēmiens” žurnālista Roberta Šteinberga.

CITI ŠOBRĪD LASA

Raidījumā tiek kritizēti Latvijas infektologi, bet neviens no viņiem nav aicināts uz raidījumu.

Veselam.lv piebilst, tiesa, raidījumā pilnvērtīgi neizsakās neviens infektologs, taču sižetā arī redzams, ka žurnālisti uzrunājuši infektoloģi, par kuru stāstījusi paciente no Latvijas.

Telefonsarunā ārste atteicās atbildēt uz žurnālistu jautājumiem, jo slimnīcā neesot ļauts sniegt atbildes bez sabiedrisko attiecību speciālista ziņas. Tālāka rīcība no žurnālistiem, tiesa, nav sekojusi.

Raidījumā ir intervēts latviešu imunologs Lauris Līcītis, kurš par šo tēmu izstrādājis disertāciju, taču arī viņa ieteikumi vēstulē tiek kritizēti – pārlieku alternatīvi.

Raidījumā izsakās arī Latvijas Ārstu biedrības prezidente, ģimenes ārste Ilze Aizsilniece, kura apgalvo, ka arī ir ļoti iedziļinājusies šajā tēmā un Latvijā esot pieejamas padziļinātas analīzes saistībā ar Laimas slimību, bet problēma esot, ka tās esot ļoti dārgas – kā uz tādām sūtīt?

Tāpat tiek kritizēts raidījumā kā eksperts aicinātais poļu ārsts (pacienti, kam ilgstoši nav izdevies vai nu noskaidrot diagnozi vai uzlabot veselību, izvēlējušies ārstēties Polijā) un viņa aicinājums “par 2 nedēļu antibiotiku lietošanu pēc ērces koduma ir uzskatāma par tīrāko kaitniecību”, minēts atklātajā vēstulē.

Taču raidījumā pieaicinātie eksperti – ģimenes ārste un imunologs – arī izsakās pret šādu pārsteidzīgu antibiotiku lietošanu, tātad ir pausts arī pretējais viedoklis.

Publicējam atklāto vēstuli

Latvijas Infektologu un Hepatologu asociācija
Latvijas Infektologu, Hepatologu un HIV/AIDS speciālistu asociācija
Latvijas Pediatru asociācija
Latvijas Bērnu Infektologu biedrība

Nacionālai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei
Plašsaziņas līdzekļiem
Latvijas žurnālistu asociācijai
Centrālai medicīnas ētikas komitejai

Rīga, 2019. gada 27. martā
ATKLĀTĀ VĒSTULE

Par sabiedriskās televīzijas kanāla LTV1 raidījuma „Aizliegtais paņēmiens” 2019.gada 25.marta sižetu.
2019.gada 25. martā LTV1 raidījumā „Aizliegtais paņēmiens” tika demonstrēts sižets par Laimas boreliozi.

Sižeta pamatā, pamatojoties uz anonīmu pacientu stāstiem, tika parādīta Latvijas infektologu atpalicība Laimas boreliozes atpazīšanā. Raidījuma gaitā par šo saslimšanu izteicās imunologs, ģimenes ārsts, laboratorijas ārsts, Veselības ministrijas ierēdnis un „Laimas boreliozes” speciālists no Polijas. Uz raidījumu netika aicināts neviens no Latvijas infektologiem, tādējādi viņu viedoklis netika uzklausīts, kaut arī tieši šīs specialitātes ārsti raidījumā tika kritizēti. Tas ir klajā pretrunā ar objektīvas žurnālistikas principiem. Līdz ar to raidījumā paustie viedokļi sabiedrībai ir maldinoši un potenciāli bīstami.

Tāds ir arī „Laimas boreliozes” speciālista viedoklis no Gdaņskas (vairāk kā pusmiljons iedzīvotāju) St.Luke klīnikas. Klīnikā 9 „ārsti” diagnosticē un ārstē hroniskas infekcijas, cita starpā Laimas boreliozi un citas ērču koduma slimības, autoimūnās slimības un tiek veikta atbalsta terapija onkoloģiskiem pacientiem. Ārstēšanā tiekot izmantotas „vismodernākās” terapijas, piemēram, Laimas boreliozes ārstēšanā tiek izmantoti medikamenti un uztura bagātināji infūzos, pilna ķermeņa mākslīga hipertermija, īpaša skābekļa terapija, ozona terapija, kā arī īpašu diētu izstrādāšana. Minētie ārstēšanas, ja tā to var nosaukt, veidi satur alternatīvās medicīnas pazīmes, tieši tāpat kā sižeta viesa, klīniskā imunologa rekomendācijas par olīvām, zemestaukiem, kaķu nagu ekstraktu u.tml..

Aizraušanās un sekošana alternatīvās medicīnas padomiem var beigties ar neprecīzi diagnosticētu, dziļi ielaistu un potenciāli neārstējamu saslimšanu.

Šādas, Latvijas speciālistu, rekomendācijas sabiedriskā televīzijā, būtu kritiski jāvērtē Veselības inspekcijai.

Jāpiemin, ka Eiropas valstu (tostarp Polijas epidemioloģijas un infekciju slimību biedrības) un ASV rekomendācijās par Laimas boreliozes diagnostiku, tiek izmantoti diagnostiskie testi, kuri ir pieejami Latvijā, vienlīdz citās Eiropas valstīs un ASV. Nekādi padziļināti „pseidotesti” netiek rekomendēti.
Poļu speciālista rekomendācija par 2 nedēļu antibiotiku lietošanu pēc ērces koduma ir uzskatāma par tīrāko kaitniecību.

Absolūti nepieņemama un neētiska ir raidījuma veidotāju vēršanās pret konkrētiem ārstiem, slēpjoties aiz anonīma ziņotāja un uzskatot to par atbilstošu žurnālistu ētikas kodeksam. Šis gadījums jāvērtē ne tikai Latvijas televīzijas Ētikas komisijai, bet arī Centrālai medicīnas ētikas komitejai un valsts augstākstāvošām institūcijām.

Nepieņemama ir raidījuma veidotāju nepārbaudītas informācijas sniegšana, pasniedzot alternatīvo medicīnu par vienīgo pareizo, rezultātā diskreditējot Latvijas infektologu un Latvijas zinātniski pamatotās medicīnas kompetenci kopumā.

Šo situāciju smagāku padara tas, ka šāds raidījums top sabiedriskā televīzijā, kura tiek finansēta no nodokļu maksātāju, t.i., visas sabiedrības līdzekļiem.

Latvijā ir pieejama visa nepieciešamā laboratorā diagnostika, kas atbilst starptautiskām vadlīnijām.
Uzskatām, ka 2019.gada 25.marta raidījuma “Aizliegtais paņēmiens” veidotāji nav ievērojuši Latvijas Žurnālistu asociācijas Ētikas kodeksa 1.3.punktu, kurā noteikts, ka žurnālistu pienākums ir gādāt, lai sabiedrība saņem pilnu informāciju par procesiem un notikumiem. /../., klaji pārkāpuši Ētikas kodeksa 2.1.un 2.2.punktā noteikto sniedzot sabiedrībai maldīgu un nepārbaudītu informāciju, kā arī veidojot un izplatot sižetu rupji, ir pārkāpta Ētikas kodeksa 3.5.punkta norma, kur nepārprotami ir noteikts, ka žurnālistam jāizvairās izmantot anonīmus avotus publicētajos materiālos. Atsaucoties uz anonīmu avotu, žurnālists uzņemas atbildību par informācijas patiesumu un iespēju robežās paskaidro anonimitātes iemeslu.

Ņemot vērā minēto, aicinām raidījuma veidotājus publiski atvainoties sižetā minētajiem ārstiem, Latvijas infektologiem un medicīnas profesionāļiem kopumā, atsaukt raidījumā minēto informāciju par alternatīvās medicīnas “padomiem”, kā arī dzēst jebkādu informāciju par “Aizliegtā paņēmiena” 25.marta sižetu no informācijas nesējiem.

Latvijas Infektologu un Hepatologu asociācijas prezidente I.Zeltiņa

Latvijas Infektologu, Hepatologu un HIV/AIDS speciālistu asociācijas prezidente I.Tolmane

Latvijas Pediatru asociācijas prezidenta un Latvijas Bērnu Infektologu biedrības vadītāja I.Grope

Raidījuma atklātā atbilde

Atbild Roberts Šteinbergs, LTV raidījuma “Aizliegtais Paņēmiens” žurnālists:

Tikko saņēmu Latvijas infektologu kolektīvu vēstuli, ka “Aizliegtais Paņēmiens” ar raidījumu par Laimas boreliozi, stāstot pacientu stāstus, ir viņus aizvainojis – ka neesam viņus uzklausījuši, bet runājuši ar Polijas un Vācijas ārstiem.

Tā kā vēstule ir publiska, publiski atbildēšu arī es.

Pirmkārt, raidījuma veidošanas laikā uzrunājām arī Latvijas infektologus – Ugu Dumpi un Ilzi Ekšteinu, kura konkrēti bija pieminētā vienā pacienta stāstā. Vienam speciālistam nebija laika, vienam vajadzēja slimnīcas vadības sabiedriskās attiecības, lai runātu… Manuprāt, ārstam – augsta līmeņa speciālistam ir jāspēj runāt bez sabiedriskajām attiecībām.

Otrkārt, par visu problemātiku runājām ar ārstu imunologu Lauri Līcīti, kurš par Laimas boreliozi un tās problemātiku mūsdienās ir rakstījis doktora disertāciju, un tā nav nekāda skolas ieskaite. Un vēl raidījuma studijā savukārt bija Latvijas Ārstu biedrības vadītāja Ilze Aizsilniece, kas šobrīd turklāt arī gatavo publikāciju par Laimas boreliozi.

Treškārt, Latvijas ārstu šajā vēstulē noniecinātie Polijas speciālisti (un šeit atgādināšu, ka mēs runājām arī ar Vācijas klīniku) šobrīd ārstē smagas komplikācijas reāliem Latvijas cilvēkiem, kuru situācijā Latvijā tikai pasliktinājās un pasliktinājās, bet pēc Polijas uzlabojas. Sakiet, kuriem mums ticēt vairāk?

SAISTĪTIE RAKSTI

Un, ceturtkārt, pirms aizstāvēt savu godu un varēšanu, es būtu ļoti pateicīgs, ja kāds no infektologu lielās saimes man pajautātu tās meitenes vai tā puiša telefona numuru, kuri šobrīd ārstējas pie tiem “sliktajiem” poļiem, un censtos saprast – vai un kur mēs, Latvijas infektologi, kļūdījāmies.

Un, piektkārt, pēc raidījuma saņemtā informācija liecina, ka garām palaista Laimas borelioze un tās komplikācijas nav ne viens, ne divi gadījumi Latvijā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Veselam
Skatītājs izbrīnīts par invaliditātes grupas piešķiršanas kārtību: “Vai ir paredzams, ka amputētais loceklis ataugs?”
Veselam
VIDEO. Uzstādīts jauns rekords Āfrikā! 70 gadus veca sieviete laidusi pasaulē dvīņus, kas apliecina cilvēka gara spēku un izturību
Kokteilis
“Esi sveicināts, mazais rīdziniek!” Rīgas mērs Ķirsis piedzīvojis dienu, kad pats no sevis saņem sirsnīgu apsveikumu
TV24
Mūziķis Guntis Veits par uzbrukumiem ārstiem: Cilvēki ir palikuši agresīvi
Asinis pārstāj riņķot. Sibīrijā gaisa temperatūra nokrītas zem -58 grādiem. Cik tas ir “pēc sajūtām”?
TV24
Ko nozīmē Putina veltītie vārdi Latvijai, ik pa laikam izskanot runām par iespējamu uzbrukumu Baltijas valstīm? Skaidro Slaidiņš
ASV pirmoreiz izvirza apsūdzības par kara noziegumiem Ukrainā – četri krievu zaldāti spīdzinājuši un imitējuši nāvessodu ASV pilsonim
Dokumentus nenokārtojušo Krievijas pilsoņu izraidīšana būs sarežģīts un smagnējs process – šobrīd skaita, cik tādu ir
Baltijas jūrā šobrīd ledus apjoms jau astoņreiz lielāks par normu – 33 000 kvadrātkilometru; parasti ir ap – 4000
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
“Veselības centru apvienība” rezidentu programmā sešos gados uzņēmusi gandrīz 50 jaunos ārstus
“Centrālā laboratorija” atvērusi filiāli Jaunajā Teikā
LaMSA rīko profilaktiskus mērījumus diabēta mēneša ietvaros tirdzniecības centros “Akropole Alfa”, “Dole” un “Sāga”
Ādas jaunība – vai sasniedzams mērķis?
“NMS laboratorija” pievienosies “Centrālajai laboratorijai”
“Aptieka – mana pasaule un mans liktenis”
Rūpēs par iedzīvotāju vajadzībām “Mēness aptiekas” veic cenu samazināšanu 
10 stratēģijas cukura diabēta komplikāciju attīstības riska mazināšanai
“Centrālā laboratorija”: Vīrieši analīzes veic gandrīz uz pusi mazāk nekā sievietes
Pazīmes un ieteikumi, ja ir kas vairāk par parastu saaukstēšanos
“Mēness aptiekas” farmaceite Jeļena Petrišina – “Gada farmaceits 2023”
OMICRON – kas tas par zvēru? 15 jautājumi un atbildes
Veselības padomi tumšajam gadalaikam
“Centrālā laboratorija” atvērusi jaunu filiāli Ādažos
Ieteikumi mērķtiecīgai sezonālo vīrusu jeb saaukstēšanās pārvarēšanai
Ja nevar aizbēgt, jāmācās sadzīvot. Demence
Mēness aptieka: Gandrīz puse aptaujāto veselības stiprināšanai ziemā izmantos arī uztura bagātinātājus
VCA poliklīnikās notiek aktīva vakcinācija pret gripu – interese arī par vakcīnām pret Covid-19
Kad labākais risinājums ir aptiekā gatavotas zāles
VCA Sievietes veselības centrs “Aura”: Topošajiem vecākiem plaša interese par gaidāmajām dzemdībām un mazuļa aprūpi
Pākšaugi ir produkts ar pievienoto vērtību
“Mēness aptieka”: Rūpēties par organismam vajadzīgo un neaizrauties ar pašārstēšanos
“Mēness aptieka” ir mīlētākais zīmols farmācijas nozarē
Uzticības persona – zinošs, iejūtīgs, un atbildīgs farmaceits
Risinājumi mobingam, vīrusu ierobežošana un vēl 10 atgādinājumi veselībai jaunajā mācību gadā
Mēness aptieka: noguruma dēļ liftu visbiežāk izmanto 18-29 gadus jauni cilvēki
“Mēness aptieka” jau otro reizi saņem starptautiskās programmas Best Places To Work apbalvojumu  
„Mēness aptieka”: No veselības viedokļa aizvien pārāk maz – tikai 17% – vasarā devušies ikgadējā atvaļinājumā
atbrīvoties no pesticīdu atliekām uz augļiem un dārzeņiem
Lojalitātes programmai VESELĪBA gada laikā vairāk nekā pusmiljons dalībnieku
Veselam
Jučkoviča par VM izstrādāto ziņojumu: “Aptieku skaita samazināšanos visvairāk izjutīs iedzīvotāji reģionos”
Veselam
Kā pareizi dzīvot nākotnei?
Veselam
Psiholoģe Evita Štāla par emocionālo veselību darbā: Kā attīstīt prasmi risināt problēmas?
TV24
Viņai puse krūts jau bija nopuvusi…Ārsts par to, kā cilvēki ignorē savas slimības
Izsmeļoši: viņa seksuālā atkarība. 12 uzvedības modeļi, kas to nodod. Ko tā patiesībā nozīmē?
Cilvēkstāsts
VIDEO. Žurnāliste Inese Supe atklāti par savu nopietno slimību: “Es neesmu gatava mirt, man vēl daudziem cilvēkiem ir jāpalīdz”
ASV pirmoreiz izvirza apsūdzības par kara noziegumiem Ukrainā – četri krievu zaldāti spīdzinājuši un imitējuši nāvessodu ASV pilsonim
Asinis pārstāj riņķot. Sibīrijā gaisa temperatūra nokrītas zem -58 grādiem. Cik tas ir “pēc sajūtām”?
Dokumentus nenokārtojušo Krievijas pilsoņu izraidīšana būs sarežģīts un smagnējs process – šobrīd skaita, cik tādu ir
Covid-19 uzņem apgriezienus, pieaug stacionēto slimnieku skaits; gripa visvairāk “ķer” mazos bērnus
Baltijas jūrā šobrīd ledus apjoms jau astoņreiz lielāks par normu – 33 000 kvadrātkilometru; parasti ir ap – 4000
TV24
Latvija ir neizdevusies valsts – kā veidojas šī propaganda?
VIDEO. Daugavpils mērs izceļas Ziemassvētku pasākumā un saņem administratīvo protokolu
VIDEO. Rīgas centrā ap miskastēm “spieto” žurku bars. Ko par to saka Rīgas dome un tuvējā veikala vadība?
Veselīgās un dziedinošās dzērvenes. Cik daudz dzērveņu ieteicams apēst dienas laikā?
Veselam
“Pirms 40 gadiem, kad pirmo reizi parādījās infekcija HIV, tas bija kā nāves spriedums” – infektoloģe par medicīnas straujo attīstību
Latvijā parādījies jaunais Covid-19 paveids “Pirola”, liecina notekūdeņu monitoringa dati
Veselam
A vitamīns jeb retinols – veselībai un skaistumam! 10 padomi pareizai retinola lietošanai
Veselam
Trauksmes dažādās sejas – kā tās izpaužas un kā sev palīdzēt?
Veselam
Laimīgo pāru noslēpumi: 6 stundas nedēļā, lai nostiprinātu attiecības
Daudzi laulātie kautrējas izpaust savas seksuālās vēlmes. Kā saglabāt kaisli laulībā?
Veselam
Inga Ažiņa par HIV/AIDS saslimšanu: Diemžēl, tā ir klusa slimība – cilvēks ilgstoši var pilnīgi neko nejust
Ģimenes ārsti no nākamā gada varētu strādāt četras valsts apmaksātas darba dienas, piekto nosakot par maksas
Dzejniece Jana Skrivļa-Čevere: “Viss mums apkārt ir simboli”
23:15
Izraēlas armija Gazas joslā atklājusi lielus ieroču krājumus netālu no slimnīcas un skolas
22:48
Baidens: Ja Putins ieņems Ukrainu, viņš pie tās neapstāsies, viņš ir to diezgan skaidri pateicis
21:58