Foto – Shutterstock

Strīdīgā Laimas slimība. Vai nepietiekami diagnosticēta un ārstēta? 6

“Veselam.lv” redakcija saņēma publisko vēstuli no vairāku ārstu asociācijām – infektologu un hepatologu – , kurā organizācijas iebilst pret raidījuma “Aizliegtais paņēmiens” sižeta par Laimas boreliozi atspoguļojumu.

Pilnais raidījuma video sižets ir skatāms šeit.

Vēstulē, kuru tālāk publicēsim pilnā apjomā, tiek izteikti vairāki pārmetumi raidījumam. Pēc tās publicējam arī atbildi no LTV raidījuma “Aizliegtais Paņēmiens” žurnālista Roberta Šteinberga.

Raidījumā tiek kritizēti Latvijas infektologi, bet neviens no viņiem nav aicināts uz raidījumu.

Veselam.lv piebilst, tiesa, raidījumā pilnvērtīgi neizsakās neviens infektologs, taču sižetā arī redzams, ka žurnālisti uzrunājuši infektoloģi, par kuru stāstījusi paciente no Latvijas.

Telefonsarunā ārste atteicās atbildēt uz žurnālistu jautājumiem, jo slimnīcā neesot ļauts sniegt atbildes bez sabiedrisko attiecību speciālista ziņas. Tālāka rīcība no žurnālistiem, tiesa, nav sekojusi.

Raidījumā ir intervēts latviešu imunologs Lauris Līcītis, kurš par šo tēmu izstrādājis disertāciju, taču arī viņa ieteikumi vēstulē tiek kritizēti – pārlieku alternatīvi.

Raidījumā izsakās arī Latvijas Ārstu biedrības prezidente, ģimenes ārste Ilze Aizsilniece, kura apgalvo, ka arī ir ļoti iedziļinājusies šajā tēmā un Latvijā esot pieejamas padziļinātas analīzes saistībā ar Laimas slimību, bet problēma esot, ka tās esot ļoti dārgas – kā uz tādām sūtīt?

Tāpat tiek kritizēts raidījumā kā eksperts aicinātais poļu ārsts (pacienti, kam ilgstoši nav izdevies vai nu noskaidrot diagnozi vai uzlabot veselību, izvēlējušies ārstēties Polijā) un viņa aicinājums “par 2 nedēļu antibiotiku lietošanu pēc ērces koduma ir uzskatāma par tīrāko kaitniecību”, minēts atklātajā vēstulē.

Taču raidījumā pieaicinātie eksperti – ģimenes ārste un imunologs – arī izsakās pret šādu pārsteidzīgu antibiotiku lietošanu, tātad ir pausts arī pretējais viedoklis.

Publicējam atklāto vēstuli

Latvijas Infektologu un Hepatologu asociācija
Latvijas Infektologu, Hepatologu un HIV/AIDS speciālistu asociācija
Latvijas Pediatru asociācija
Latvijas Bērnu Infektologu biedrība

Nacionālai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei
Plašsaziņas līdzekļiem
Latvijas žurnālistu asociācijai
Centrālai medicīnas ētikas komitejai

Rīga, 2019. gada 27. martā
ATKLĀTĀ VĒSTULE

Par sabiedriskās televīzijas kanāla LTV1 raidījuma „Aizliegtais paņēmiens” 2019.gada 25.marta sižetu.
2019.gada 25. martā LTV1 raidījumā „Aizliegtais paņēmiens” tika demonstrēts sižets par Laimas boreliozi.

Sižeta pamatā, pamatojoties uz anonīmu pacientu stāstiem, tika parādīta Latvijas infektologu atpalicība Laimas boreliozes atpazīšanā. Raidījuma gaitā par šo saslimšanu izteicās imunologs, ģimenes ārsts, laboratorijas ārsts, Veselības ministrijas ierēdnis un „Laimas boreliozes” speciālists no Polijas. Uz raidījumu netika aicināts neviens no Latvijas infektologiem, tādējādi viņu viedoklis netika uzklausīts, kaut arī tieši šīs specialitātes ārsti raidījumā tika kritizēti. Tas ir klajā pretrunā ar objektīvas žurnālistikas principiem. Līdz ar to raidījumā paustie viedokļi sabiedrībai ir maldinoši un potenciāli bīstami.

Tāds ir arī „Laimas boreliozes” speciālista viedoklis no Gdaņskas (vairāk kā pusmiljons iedzīvotāju) St.Luke klīnikas. Klīnikā 9 „ārsti” diagnosticē un ārstē hroniskas infekcijas, cita starpā Laimas boreliozi un citas ērču koduma slimības, autoimūnās slimības un tiek veikta atbalsta terapija onkoloģiskiem pacientiem. Ārstēšanā tiekot izmantotas „vismodernākās” terapijas, piemēram, Laimas boreliozes ārstēšanā tiek izmantoti medikamenti un uztura bagātināji infūzos, pilna ķermeņa mākslīga hipertermija, īpaša skābekļa terapija, ozona terapija, kā arī īpašu diētu izstrādāšana. Minētie ārstēšanas, ja tā to var nosaukt, veidi satur alternatīvās medicīnas pazīmes, tieši tāpat kā sižeta viesa, klīniskā imunologa rekomendācijas par olīvām, zemestaukiem, kaķu nagu ekstraktu u.tml..

Aizraušanās un sekošana alternatīvās medicīnas padomiem var beigties ar neprecīzi diagnosticētu, dziļi ielaistu un potenciāli neārstējamu saslimšanu.

Šādas, Latvijas speciālistu, rekomendācijas sabiedriskā televīzijā, būtu kritiski jāvērtē Veselības inspekcijai.

Jāpiemin, ka Eiropas valstu (tostarp Polijas epidemioloģijas un infekciju slimību biedrības) un ASV rekomendācijās par Laimas boreliozes diagnostiku, tiek izmantoti diagnostiskie testi, kuri ir pieejami Latvijā, vienlīdz citās Eiropas valstīs un ASV. Nekādi padziļināti „pseidotesti” netiek rekomendēti.
Poļu speciālista rekomendācija par 2 nedēļu antibiotiku lietošanu pēc ērces koduma ir uzskatāma par tīrāko kaitniecību.

Absolūti nepieņemama un neētiska ir raidījuma veidotāju vēršanās pret konkrētiem ārstiem, slēpjoties aiz anonīma ziņotāja un uzskatot to par atbilstošu žurnālistu ētikas kodeksam. Šis gadījums jāvērtē ne tikai Latvijas televīzijas Ētikas komisijai, bet arī Centrālai medicīnas ētikas komitejai un valsts augstākstāvošām institūcijām.

Nepieņemama ir raidījuma veidotāju nepārbaudītas informācijas sniegšana, pasniedzot alternatīvo medicīnu par vienīgo pareizo, rezultātā diskreditējot Latvijas infektologu un Latvijas zinātniski pamatotās medicīnas kompetenci kopumā.

Šo situāciju smagāku padara tas, ka šāds raidījums top sabiedriskā televīzijā, kura tiek finansēta no nodokļu maksātāju, t.i., visas sabiedrības līdzekļiem.

Latvijā ir pieejama visa nepieciešamā laboratorā diagnostika, kas atbilst starptautiskām vadlīnijām.
Uzskatām, ka 2019.gada 25.marta raidījuma “Aizliegtais paņēmiens” veidotāji nav ievērojuši Latvijas Žurnālistu asociācijas Ētikas kodeksa 1.3.punktu, kurā noteikts, ka žurnālistu pienākums ir gādāt, lai sabiedrība saņem pilnu informāciju par procesiem un notikumiem. /../., klaji pārkāpuši Ētikas kodeksa 2.1.un 2.2.punktā noteikto sniedzot sabiedrībai maldīgu un nepārbaudītu informāciju, kā arī veidojot un izplatot sižetu rupji, ir pārkāpta Ētikas kodeksa 3.5.punkta norma, kur nepārprotami ir noteikts, ka žurnālistam jāizvairās izmantot anonīmus avotus publicētajos materiālos. Atsaucoties uz anonīmu avotu, žurnālists uzņemas atbildību par informācijas patiesumu un iespēju robežās paskaidro anonimitātes iemeslu.

Ņemot vērā minēto, aicinām raidījuma veidotājus publiski atvainoties sižetā minētajiem ārstiem, Latvijas infektologiem un medicīnas profesionāļiem kopumā, atsaukt raidījumā minēto informāciju par alternatīvās medicīnas “padomiem”, kā arī dzēst jebkādu informāciju par “Aizliegtā paņēmiena” 25.marta sižetu no informācijas nesējiem.

Latvijas Infektologu un Hepatologu asociācijas prezidente I.Zeltiņa

Latvijas Infektologu, Hepatologu un HIV/AIDS speciālistu asociācijas prezidente I.Tolmane

Latvijas Pediatru asociācijas prezidenta un Latvijas Bērnu Infektologu biedrības vadītāja I.Grope

Raidījuma atklātā atbilde

Atbild Roberts Šteinbergs, LTV raidījuma “Aizliegtais Paņēmiens” žurnālists:

Tikko saņēmu Latvijas infektologu kolektīvu vēstuli, ka “Aizliegtais Paņēmiens” ar raidījumu par Laimas boreliozi, stāstot pacientu stāstus, ir viņus aizvainojis – ka neesam viņus uzklausījuši, bet runājuši ar Polijas un Vācijas ārstiem.

Tā kā vēstule ir publiska, publiski atbildēšu arī es.

Pirmkārt, raidījuma veidošanas laikā uzrunājām arī Latvijas infektologus – Ugu Dumpi un Ilzi Ekšteinu, kura konkrēti bija pieminētā vienā pacienta stāstā. Vienam speciālistam nebija laika, vienam vajadzēja slimnīcas vadības sabiedriskās attiecības, lai runātu… Manuprāt, ārstam – augsta līmeņa speciālistam ir jāspēj runāt bez sabiedriskajām attiecībām.

Otrkārt, par visu problemātiku runājām ar ārstu imunologu Lauri Līcīti, kurš par Laimas boreliozi un tās problemātiku mūsdienās ir rakstījis doktora disertāciju, un tā nav nekāda skolas ieskaite. Un vēl raidījuma studijā savukārt bija Latvijas Ārstu biedrības vadītāja Ilze Aizsilniece, kas šobrīd turklāt arī gatavo publikāciju par Laimas boreliozi.

Treškārt, Latvijas ārstu šajā vēstulē noniecinātie Polijas speciālisti (un šeit atgādināšu, ka mēs runājām arī ar Vācijas klīniku) šobrīd ārstē smagas komplikācijas reāliem Latvijas cilvēkiem, kuru situācijā Latvijā tikai pasliktinājās un pasliktinājās, bet pēc Polijas uzlabojas. Sakiet, kuriem mums ticēt vairāk?

Saistītie raksti

Un, ceturtkārt, pirms aizstāvēt savu godu un varēšanu, es būtu ļoti pateicīgs, ja kāds no infektologu lielās saimes man pajautātu tās meitenes vai tā puiša telefona numuru, kuri šobrīd ārstējas pie tiem “sliktajiem” poļiem, un censtos saprast – vai un kur mēs, Latvijas infektologi, kļūdījāmies.

Un, piektkārt, pēc raidījuma saņemtā informācija liecina, ka garām palaista Laimas borelioze un tās komplikācijas nav ne viens, ne divi gadījumi Latvijā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Veselam
Stacionēts rekordliels skaits Covid-19 pacientu
2 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Ārsti stāvokli vērtē kā smagu: slimnīcā nogādāts ar zālēm saindējies bērns
3 stundas
LE
LETA
Veselam
Konstatēts 161 jauns Covid-19 gadījums, divi pacienti miruši
3 stundas
LE
LETA
Veselam
Latvijā atkārtots ar Covid-19 inficēto skaita antirekords 20
1 diena
LE
LETA
Veselam
Latvijā no slimnīcas izrakstīti 10 Covid-19 pacienti, atklāj, cik jauni ievietoti
1 diena
AK
Aiva Kalve
Veselam
Ēd našķi un notievē? Tumšās šokolādes veselīgie noslēpumi
1 diena
LE
LETA
Veselam
Apliecinājumu par izveseļošanos no Covid-19 varēs sniegt jebkurš ārsts 1
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Tagad atļauj interešu izglītības apguvi klātienē vienas klases skolēniem vai ģimenes locekļiem 1
1 diena
LE
LETA
Veselam
Pētījums, atklāj, cik katram no mums vidēji izmaksā gaisa piesārņojums
1 diena
LE
LETA
Veselam
Vai maskas kopā ar citiem pasākumiem patiešām palīdz ierobežot vīrusa izplatību? 4
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Mēs taču nedzīvojam kapos!” Keris par Covid-19 pārspīlējumu un mūsu veselības patiesajiem datiem 48
1 diena
KD
Krista Dzidzēviča
Ziņas
Sejas maskas būs jāvelk arī taksometros 2
1 diena
LE
LETA
Veselam
Stacionēts rekordliels skaits Covid-19 pacientu
2 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Cilvēki izpirka, izplatītāji stāvēja rindās. Kādēļ zemnieki atsakās no griķiem? 1
3 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Ārsti stāvokli vērtē kā smagu: slimnīcā nogādāts ar zālēm saindējies bērns
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Iespējams pērkons un krusa. Laika prognoze piektdienai
36 minūtes
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Atkal tiks mainītas prasības skolām. Vidusskolas var palikt bez valsts naudas 8
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Plānoja nolaupīt un nogalināt cilvēkus: Teikā aiztur sevišķi bīstamu noziedznieku 5
6 stundas
Raivis Šveicars
Ziņas
Grib aizņemt “Huawei” nišu. Latvieši pierāda, ka spēj radīt globāli konkurētspējīgus produktus 5
8 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Rīgas Dinamo” ir novedams uz vēstures mēslaini. Egila Līcīša komentārs 5
8 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Mēs taču nedzīvojam kapos!” Keris par Covid-19 pārspīlējumu un mūsu veselības patiesajiem datiem 48
1 diena
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Zinātniski apstiprināts D3 vitamīna līderis Latvijā 2
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Īrisa un Irīda
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Prinča Viljama un Keitas apģērbā pēdējos mēnešos dominējusi viena krāsa: lūk, kāpēc! 3
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Pārsteigums! Dziedātājs Markus Riva satuvinājies ar Samantu Tīnu 18
1 diena
AK
Aiva Kalve
Veselam
Ēd našķi un notievē? Tumšās šokolādes veselīgie noslēpumi
1 diena
SK
Skaties.lv
Stāsti
VIDEO. Kautiņš “Rīgas satiksmes” autobusā! Pasažieris ar suni uzbrūk šoferim 1
1 diena
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
“Izravēts” tikai pirmās reģistrācijas nodoklis, bet kā ar pārējām aplamībām? 10
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
6 iemesli, kāpēc jāēd auzu pārslas: plus brokastu recepte – mājās gatavots auzu pārslu kraukšķīgs muslis 1
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Begonijas ledusskapī? Jā, līdz pavasarim!
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Zvaigznes šodien spēlēsies ar tavām atmiņām, jūtām un emocijām! Horoskopi 22.oktobrim 3
22 stundas
LE
LETA
Ziņas
Iespējams pērkons un krusa. Laika prognoze piektdienai
14:50
MZ
Māris Zanders
Ziņas
Māris Zanders: Emocionālā spriedze sabiedrībā kontekstā ar Covid-19 palielinās 2
14:00
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 sasniedzis arī Cēsis – atklāta saslimšana trijās mācību iestādēs
13:58