Foto – AFP/LETA

Uzvarējis likteni un sporta funkcionārus 0

Olimpiskajās spēlēs debitējis Dienvidāfrikas Republikas skrējējs Oskars Pistoriuss (attēlā), kuram amputētas abas kājas.

Reklāma
Reklāma

 

Cilvēkstāsts
“Man draudēja publiski, ka mani izkropļos” – saimniecības “Jaunapšenieki” saimniece Agnese par nievām un ļaunumu, ar ko sastopas ikdienā 58
TESTS prātvēderiem: ja zini atbildes uz vismaz 8 jautājumiem, tev ir pārsteidzoši attīstīts intelekts
Ēdam katru dienu! Kuros pārtikas produktos ir visvairāk plastmasas? 32
Lasīt citas ziņas

“Grūti notikušo izstāstīt vārdiem. Esmu ļoti aizkustināts par atbalstu, tā bija neticama pieredze,” sacīja 25 gadus vecais Oskars Pistoriuss. 400 metru pusfināla skrējienā viņš palika pēdējais (46,54), kopvērtējumā – 23. vietā. Dienu iepriekš priekšsacīkstēs dienvidafrikānis finišēja krietni ātrāk – 45,44 sekundēs. Latvietim Jānim Leitim bija 46,41.

Pistoriuss piedzima bez mazā liela kaula abās kājās, tāpēc 11 mēnešu vecumā tās amputēja virs ceļgala. Tas gan neatturēja viņu no vieglatlētikas treniņiem. Oskars ir četrkārtējs paralimpisko spēļu čempions, taču ar startēšanu starp savējiem vien viņam likās par maz. Starptautiskā vieglatlētikas federācija 2007. gadā aizliedza ar īpašām palīgierīcēm startēt tās pārraudzītajās sacensībās, taču Sporta arbitrāžas tiesa vēlāk nolēma, ka protēzes nesniedz nekādas priekšrocības, un deva zaļo gaismu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pekinas olimpiskajām spēlēm Pistoriuss nekvalificējās, bet pērn startēja pasaules čempionātā Dienvidkorejā, iekļuva pusfinālā un ieņēma 22. vietu (46,19). Paredzams, ka Londonā viņš startēs arī DĀR komandā 4 x 400 m stafetē.

Pēc finiša Pistoriusam pienāca pasaules čempions Kirani Džeimss no Grenādas, un abi samainījās ar sacensību numuriem: “Oskars ir ļoti īpašs. Šis man ir vēsturisks brīdis, kad varu sacensties ar viņu. Pistoriuss visiem dod lielu iedvesmu un ir liela personība.”

Pistoriusa priekšā jānoņem cepure. Viņš ir piemērs visiem cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Taču vai patiešām būtu jāstartē kopā arī ar pārējiem? Domas dalās, un to varēja sajust arī olimpiskā stadiona tribīnēs. Nevar teikt, ka līdzjutēji Pistoriusu uzņēma ar situācijai nepieciešamo cieņu – kājās nepiecēlās un aplausu vētru nesarīkoja. Saviem čempioniem un Useinam Boltam briti uzgavilēja skaļāk.

“Nevēlos, lai mani sauc par olimpisko vai paralimpisko atlētu, bet vienkārši atlētu, sprinteri,” saka Oskars Pistoriuss.

Viedoklis

Jānis Leitis: “Mēs nekad nevarēsim iejusties Pistoriusa ādā. Tas ir varoņdarbs, ka viņš spēj skriet bez kājām, turklāt tik ātri. Nezinu, kā Oskars jūtas bioloģiski, cik daudz pienskābes sadzen kājās. Domāju, ka viņš var skriet parastās sacensībās. Runā, ka nākotnē varētu apvienot olimpiskās un paralimpiskās spēles, lai visi būtu vienādi. Tas gan būtu mazliet dīvaini. Sportistiem ar īpašām vajadzībām ir savas sacensības, un Pistoriuss ir vienīgais, kas var tā noskriet. Simtiem citu nav tādu iespēju. Ja apvienos, tad kas notiks ar pārējiem? Tādēļ lieliski, ka notiek paralimpiskās spēles un arī viņi var izbaudīt olimpisko gaisotni.”

Reklāma
Reklāma

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.