Publicitātes foto

Vai gaidāmi drūmi laiki? Pētījumā atklāts, ka pieaug bažas par ekonomiskās situācijas attīstību 1

Latvijā, līdzīgi kā arī pārējās Baltijas valstīs, uzņēmēju vidū pieaug bažas par ekonomiskās situācijas attīstību un biznesa perspektīvām, liecina Vācijas-Baltijas Tirdzniecības kameras (AHK) Konkjunktūras aptaujas jeb pētījuma par uzņēmējdarbības un investīciju vidi rezultāti.

Reklāma
Reklāma

Gaidāmi drūmi laiki?

Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Visās Baltijas valstīs drūmāks kļuvis uzņēmēju skatījums uz izaugsmes perspektīvām. Atbildot uz jautājumu “Kā jūs šogad vērtējat valsts ekonomikas perspektīvas salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu?”, Baltijas uzņēmumi bijuši daudz piesardzīgāki un mazāk optimistiski nekā pērn.

Uzņēmēju skaits, kas domā, ka pašreizējais gads būs labāks nekā iepriekšējais, sarucis par vairāk nekā 20 procentpunktiem gan Latvijā, gan arī Lietuvā un Igaunijā.
CITI ŠOBRĪD LASA

Šāda tendence vērojama arī attiecībā uz jautājumu par prognozēm konkrētās uzņēmējdarbības nozarēs.

Mazinājusies tiesiskā drošība

Pētījumā arī analizēts 21 faktors, kas ir svarīgs uzņēmumiem, pieņemot lēmumus par atrašanās vietas izvēli, turpmākiem ieguldījumiem utt. Lai gan lielu kritumu nav, dažas tendences ir satraucošas.

Izvērtējot atbildes par atrašanās vietas kritērijiem, zīmīgi, ka salīdzinājumā ar pagājušo gadu mazinājusies ir tiesiskā drošība, turklāt šāda tendence ir visās trijās valstīs, tostarp Latvijā.

Latvijā uzņēmēji sliktāk nekā pērn novērtējuši infrastruktūru, kā arī ekonomikas politikas prognozējamību. No otras puses, uzņēmumi, kas strādā Latvijā, saskata uzlabojumus vairākās citās jomās, piemēram, valsts pārvaldē, nodokļu administrēšanā.

Darba ražīgums netiek līdzi algu pieaugumam

Atbilstoši aptaujas rezultātiem uzņēmēju prognozētais darbaspēka izmaksu pieaugums joprojām ir augsts visas Baltijas valstīs (Latvijā – 7,47%, Lietuvā – 8,33%, Igaunijā –8,31%).

Vairāk nekā puse uzņēmumu atzīst, ka darbaspēka izmaksas palielina darbaspēka trūkums. Tas nozīmē, ka kvalificēta darbaspēka trūkums būtiski ierobežo turpmāko izaugsmi.

Darba izmaksu pieaugums, kas joprojām ir augsts, negatīvi ietekmē arī turpmāku investīciju pievilcību.

Reģions joprojām viens no pievilcīgākajiem

Aptauja liecina, ka Baltijas valstis joprojām ir viena no pievilcīgākajām vietām Centrālajā un Austrumeiropā (CAE) investīcijām citās CAE valstīs strādājošo uzņēmumu acīs.

Tomēr tikai Igaunija var lepoties ar uzlabojumu, pārņemot pirmo vietu no Čehijas. Savukārt Lietuva un Latvija ir ieņem tās pašas vietas, ko pirms gada.

Šī gada pavasarī veiktā ikgadējā Konjunktūras aptauja ir daļa no starptautiskās aptaujas Centrālajā un Austrumeiropā. Atbildes par situācijas novērtējumu sniedza vairāk nekā 1400 Vācijas ārējās tirdzniecības kameru biedri 16 valstīs.

Tostarp vairāk nekā 100 uzņēmumi Baltijas valstīs pauda savus viedokļus par ekonomisko situāciju, nākotnes prognozēm un investīciju vidi.

Ar Konjunktūras aptaujas rezultātiem iepazīstināsim pasākumā 8. maijā plkst.12 viesnīcā “Grand Palace Hotel” (Rīgā, Pils ielā 12). Pēc prezentācijas notiks arī ekspertu diskusija.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.