Kāds šoferītis nofilmējis video, kur Juglas ielā pie bērnu slimnīcas kāds autovadītājs uz gājēju pārejas gandrīz notrieca ģimeni ar bērniem.
“Es ļoti ceru, ka Timrots šo video nodevis policijai. Šādam vadītājam ir jāatņem tiesības,” raksta soctīklotājs.
Timrots šo Juglas ielā pie bērnu slimnīcas piefiksēto video FB ielicis ar komentāru
"Kā Tu domā, kāpēc tas notika?"
Es ļoti ceru, ka Timrots šo video nodevis policijai. Šādam vadītājam ir jāatņem tiesības. pic.twitter.com/OaXuj4ukDF
— Kaspars Zn (@saliktengriba) June 16, 2022
Komentāros citi saka: “Par šādiem pārkāpumiem jābūt bargiem sodiem. Un par to aktīvi jāskandina. Autovadītājiem pastiprināti jāatgādina, ka jāsamazina ātrums jau pirms gājēju pārejas! Un ja kāds auto otrā joslā apstājies, arī pašam jāapstājas! Jāsāk ar to, ka autoskolās šim jāpievērš īpaša uzmanība.”
Cits atkal min, ka, iespējams, netīšām tā gadījies. “Tas ir slikti, slikti, slikti, bet pieļauju, ka tā ir gadījies ļoti daudziem šoferīšiem un lielākā daļa no tiem pēc šāda mirkļa ir pārbijušies un bāli. Kāpēc tā gadās? Tāpēc, ka dzīvē gadās visādi un citā reizē visi iesaistītie var nonākt mainītās lomās. Kaut kur pazuda uzmanība.”
Edijs gan stāsta, ka šī vieta vienmēr bijusi bīstama.
“Tā jau nav pirmā reize. Ziemā es jau laikus sadedzu lukturīti un spīdināju uz abām pusēm, jo pretējā gadījumā neviens pat nedomā stāties tur.
Un pretējā ielas pusē nokasīja ietvi un tā arī neatjaunoja. Cita varianta piekļūt pieturai no Ikea puses nav, ja negrib brist pa smiltīm.”
Jautājam autoskolas pasniedzējam, docentam Ērikam Griģim komentēt šādu situāciju. “Šie ceļa aprīkojuma elementi: drošības barjeras pirms gājēju pārejas kopā ar 906. ceļa apzīmējumu, kas apzīmē pa kreiso pusi apbraucamus šķēršļus, kā barjeru un nožogojumu galus, kas atrodas tiešā brauktuves tuvumā un var būt bīstami braucošiem transportlīdzekļiem, autovadītājam traucēja redzēt to aizsegā pie gājēju pārejas esošos mazāk aizsargātos gājējus.
Autovadītājs vadot savu bīstamo transportlīdzekli, visu uzmanību bija pievērsis brauktuvi šķērsojošajiem gājējiem, pēc kuru brauktuves šķērsošanas bija nolēmis turpināt braukšanu, bet ceļa aprīkojuma elementu aizsegā autovadītāja dalītās uzmanības daļa pietrūka, lai pamanītu aizsargājamos! Tāpēc Satiksmes noteikumos drošības noteikumi ir paredzēti arī pašiem gājējiem, ne tikai bīstamo transportlīdzekļu vadītājiem!”
Tiesību akti ceļu satiksmē Ceļu satiksmes likums (CSL) un Ceļu satiksmes noteikumi (CSN) nosaka pienākumus abām – bīstamajām un mazaisargātajām, satiksmes dalībnieku grupām, attiecībā uz apzīmētām un neregulējamām gājēju pārejām.
Ceļu satiksmes noteikumi nosaka, ka pirms brauktuves šķērsošanas pa gājēju pāreju vietās, kur satiksme netiek regulēta, gājējiem jānovērtē attālums līdz transportlīdzekļiem, kas tuvojas, kā arī jānovērtē to braukšanas ātrums un jāpārliecinās par drošību.
Tas nozīmē, ka neaizsargātajam ceļu satiksmes dalībniekam – gājējam, velosipēda un elektroskrejriteņa vadītājiem, personai ar sporta inventāru nav priekšroka šķērsot brauktuvi pa apzīmētu gājēju pāreju!
Gājēji, velosipēda un elektroskrejriteņa vadītāji vai persona ar sporta inventāru var šķērsot tikai tad, kad pirms brauktuves šķērsošanas ir veicis attiecīgus drošības pasākumus ceļu satiksmē, kā tos nosaka satiksmes noteikumi, lai tikai pēc tam to šķērsotu.
CSN noteiktie drošības pasākumi mazaizsargātajiem gājējiem un transportlīdzekļu vadītājiem:
1) novērtējis attālumu līdz transportlīdzekļiem, kas tuvojas, lai, šķērsojot brauktuvi nepakļautu sevi bīstamībai nokļūt sadursmē ar transportlīdzekli, neizsraisot uzbraukumu sev vai neradot bīstamību citiem ceļu satiksmes dalībniekiem, īpaši aizmugurē braucošajiem, ja tuvojošajam transportlīdzeklim gājējs pēkšņi kļūtu par iemesli, lai izraisītu strauju manevru bremzējot;
2) novērtējis to braukšanas ātrumu, lai pārliecinātos, ka ir pamanīts un vadītājs ir sapratis gājēja nodomu šķērsot brauktuvi, ka vadītājs spēs samazināt braukšanas ātrumu un apstāties, ja tas būtu nepieciešams, lai dotu gājējam ceļu brauktuves šķērsošanai;
3) jāpārliecinās par drošību – vai ar savu manevru (iziešanu uz brauktuves) neradīs draudus sev un citiem ceļu satiksmes dalībniekiem, vai transportlīdzekļu vadītāji, kas ar savu transportlīdzekli tuvojas gājēju pārejai ir viņu pamanījuši un sapratuši gājēja nodomu šķērsot brauktuvi, vai vadītāji transportlīdzekļos ir spējuši viņu – gājēju pamanīt, vai iziešana uz brauktuves nenotiks aiz apturēta transportlīdzekļa, no aizsega, piem., reklāmas vai afišas, ēkas stūra, starp koku stumbriem, no apakšzemes pārejas (zem Ulmaņa gatves), uz neapgaismotas vai nepareizi apgaismotas gājēju pārejas diennakts tumšajā laikā, miglā vai uz apsnigušas un tādēļ neredzamas “gājēju pārejas”, no gājēju pulcēšanās vietas, uz divjoslu vai vairākjoslu brauktuves, kur gājēju pāreja ierīkota nepareizi, lai par savu nodomu šķērsot brauktuvi spētu laikus brīdinātu transportlīdzekļu vadītājus, vai brauktuve nav slidena, kas varētu traucēt gājējam pārvietoties un radīt papildus bīstamību autovadītājiem, kas tuvojas! Un tikai tad, kad pirmos divus punktus gājējs ir izpildījis, bet par trešo ir pārliecinājies, var uzsākt brauktuves šķērsošanu!
Vieglo automobili, kas tuvojas ar ātrumu 50km/h pa sniega klātu apledojošu brauktuvi, tā vadītājs no brīža, kad pamanījis gājēju, kuram būs jādod ceļš, var apturēt automobili tikai 120 metros!
Ja pirms gājēju pārejas autovadītājs ātrumu samazina līdz 40, 30, 20 km/h, tad apturēt automobili uz slidenas brauktuves pirms gājēju pārejas attiecīgi var tikai 80, 40 vai 25 metru attālumā pirms tās. Arī uz slapjas vai tikai mitras brauktuves seguma autovadītāja vēlēšanās apturēt savu automobili ir, tikai automobilis neapstājas kā vasarā ierasts!
Iespēja autovadītājam to apturēt būs vismaz uz pusi mazākā ceļa posmā, nekā ziemā, braucot pa apsnigušu vai apledojošu ceļu! Un brauktuves stāvoklis, šis apstāšanās attālums, braukšanas ātrums un vadītāja spēja pamanīt gājēju pirms gājēju pārejas ir tā drošība, par kuru gājējam, personai ar sporta inventāru vai velosipēda un elektroskrejriteņa vadītājiem savas drošības dēļ noteikti ir jāpārliecinās, pirms brauktuves šķērsošanas pa apzīmētu neregulējamu gājēju pāreju!
Ceļu satiksmes likums nosaka vispārējos, bet ļoti būtiskus ceļu satiksmes dalībnieku pienākumus un tiesības.
1. Ceļu satiksmes dalībniekiem ir jāizpilda šā likuma, Ceļu satiksmes noteikumu un citu normatīvo aktu prasības, kas nosaka ceļu satiksmes dalībnieku pienākumus; jāizpilda policijas darbinieku un to personu norādījumi, kuras pilnvarotas regulēt satiksmi, kā arī jāievēro luksoforu signālu, ceļa zīmju un ceļa apzīmējumu prasības.
2. Ja tuvojas operatīvais transportlīdzeklis, citiem satiksmes dalībniekiem jādod tam ceļš, lai operatīvais transportlīdzeklis un transportlīdzekļi, kurus tas pavada, varētu braukt netraucēti.
3. Ceļu satiksmes dalībniekiem un citām personām jārīkojas tā, lai neradītu satiksmei bīstamas vai satiksmi traucējošas situācijas un nenodarītu zaudējumus.
4. Katram ceļu satiksmes dalībniekam ir tiesības uzskatīt, ka arī citas personas ceļu satiksmes norisē izpildīs noteiktās prasības.
Vēlreiz pārlasot CSL punktu – Ceļu satiksmes dalībniekiem un citām personām jārīkojas tā, lai neradītu satiksmei bīstamas vai satiksmi traucējošas situācijas un nenodarītu zaudējumus, ir saprotams, ka tas attiecas uz bīstamajiem un arī neaizsargātajiem ceļu satiksmes dalībniekiem. Un katram ir jārūpējas ne tikai par savu, bet arī par citu drošību!
Taču, dažādu iemeslu dēļ ne vienmēr citu drošība tiek garantēta, tāpēc katram uz ceļa vai tā tuvumā ir jābūt gatavam izpildīt to drošības minimumu, ko nosaka Ceļu satiksmes noteikumi, Ceļu satiksmes likums, Gājēju pāreju ierīkošanas standarti (LVS). Un gājējiem ir jāatceras, ka autovadītāji jau nebrauks tiem virsū apzināti, nerunājot par gājēju pārejām, kur gājējiem nebūt nav priekšroka, bet ir pienākumi! Tikai vai gājējus kāds apmāca un norāda uz viņu pienākumiem, pirms gājēja iziešanas uz brauktuves pa apzīmētu neregulējamu gājēju pāreju. Redzamajā videosižetā gājējs pasargāja sevi un sev tuvākos no ļaunuma, kas varēja notikt, rīkojoties tā, kā to paredzēja satiksmes noteikumi!
“Par videosižetu!
Autovadītājs pārkāpa satiksmes noteikumus, kuros teikts, ka transportlīdzekļa vadītājam, tuvojoties neregulējamai gājēju pārejai, jāsamazina braukšanas ātrums
vai jāaptur transportlīdzeklis pirms gājēju pārejas, lai dotu ceļu gājējiem, kas šķērso brauktuvi pa gājēju pāreju vai iziet uz tās, kā arī velosipēdu vai elektroskrejriteņu vadītājiem, kas šķērso brauktuvi pa gājēju pāreju vai izbrauc uz tās, ja tie varētu tikt traucēti vai apdraudēti.
Sods tehniski būs paredzēts pārkāpējam autovadītājam, nevis diviem gājējiem, kas nepārliecinājās par drošību un līdzīgi autovadītājam, arī pārkāpa noteikumu prasības!” Griģis norāda.