
Video. Sporta apakškomisijas priekšsēdētājs: “Kādēļ kultūra saņem tik daudz naudas?!” 1
Sporta apakškomisijas priekšsēdētājs Sandis Riekstiņš (JKP) “360TV” raidījuma “Hattrick” vadītājam, sporta žurnālistam Armandam Pučem paudis, ka neizprot, kāpēc kultūra saņem tik lielu finansējumu, kamēr sportam tiek atvēlēts daudz mazāk.
Riekstiņš raidījumā izteica domu, ka varētu salikt kopā kultūrai un sportam atvēlētos līdzekļus, izveidojot Kultūras un sporta fondu, uz ko Puče atbildēja: “Tikai Kultūrkapitāla fonds varētu satraukties, jo viņiem tur viss ir brangāk nekā sportistiem.”
Riekstiņš tālāk jautā, kāpēc kultūrai tiek piešķirts vairāk līdzekļu nekā sportistiem:
“Vai tas [sporta finansējums] ir IZM jautājums, tas ir jautājums par valsts tēlu. Lūdzu, lai ir Kultūras un sporta fonds, un lai lemj. Nevis viena ministrija sportam dod, otra dod, bet visu saliekam kopā, uztaisām “Visit Latvia” un laižam.”
Armands Puče aizrāda, ka lieli līdzekļi katru gadu tiek piešķirti teātriem: “Sportisti teiks – mums ir tikai viens teātris, Siguldas kamaniņu trase, kas katru gadu saņem dotāciju. Tas jautājums ir: ar ko kultūra ir citāda nekā sports?”
2020. gada budžets gan liecina, ka profesionālās mākslas vajadzībām (kas pamatā ietver abu sarunas dalībnieku piesauktos teātrus) Kultūras ministrijas budžetā piešķirti 39 924 904 eiro.
Sporta budžets šim gadam IZM mājas lapā nav atšifrēts. Norādīts vien, ka tas sastāda piecus procentus no IZM 785 700 000 eiro lielā budžeta, proti, 39 285 000 eiro.
Tomēr pērnā gada budžets atklāj, ka sportam ir krietni vairāk par vienu “teātri” – valsts nozīmes sporta infrastruktūrā ieguldīti vairāk nekā astoņi miljoni eiro, no tiem visvairāk – 2,9 miljoni – piešķirti Liepājas pilsētas pašvaldībai slēgto tenisa kortu būvniecībai.
Savukārt balvās par izciliem sasniegumiem sportā pērn no valsts budžeta izmaksāti 1 073 438 eiro, un prēmija vienam sportistam var sasniegt pat vairākus desmitus tūkstošu eiro. Lielākā valsts prēmija kultūras jomā – Izcilības balva – ir 7000 eiro liela, un to tradicionāli saņem tikai trīs kultūras personības gadā.