Foto – Shutterstock

Ādas veselības pārbaudes 0

Pēdējais laiks izmeklēt dzimumzīmes un aizdomīgās likvidēt, lai vasarā varētu droši rādīties saulē.

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Onkologi iesaka likvidēt lielāko daļu dzimumzīmju, jo šie speciālisti ir pārliecinājušies, ka robeža starp labu un ļaunu veidojumu ir nosacīta. Arī izplatītais uzskats, ka matiņi mēdz augt tikai uz nekaitīgiem pigmenta veidojumiem, ir aplams. Melanoma uz pēdām un plauk­stām var atgādināt vīrusu kārpu, izskatīties kā glīta dzimumzīmīte vai sārts mezgliņš, un, tikai veicot izmeklējumus, atklājas pavisam cita aina.

“Noteikti vajadzētu iznīcināt ļaundabīgus veidojumus un, vēlams, arī tos, kas pacelti virs ādas un atrodas vietā, kur tiek pastāvīgi traumēti, piemēram, jostas apvidū, zem krūštura lencītes, vai arī tiek kairināti, likvidējot lieko apmatojumu,” uzsver “Veselības centra 4” Dermatoloģijas un ķirurģijas klīnikas dermatologs Raimonds Karls.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ādas ļaundabīgie veidojumi mēdz attīstīties 1–40 gadu laikā, taču gadās, ka, radot metastāzes un izplatoties organismā ar asinīm un limfu, izdzēš dzīvību jau dažu mēnešu laikā.

Lai uz ādas pārbaudītu dzimumzīmes un citus veidojumus, kas var būt visbīstamākās ādas slimības – pigmenta šūnu audzējs melanoma un plakanšūnu vēzis –, izmanto dermatoskopu, kas ļauj tos aplūkot 10–50 reižu palielinājumā. Ja veidojumu ir daudz un vairāki izskatās aizdomīgi, priekšroka dodama digitālajai dermatoskopijai, ar kuru ātri un precīzi var noteikt veidojuma raksturu. Šādi iegūtu informāciju iespējams saglabāt neierobežoti ilgi un salīdzināt ar jauniem attēliem, kas iegūti pēc vairākiem mēnešiem un gadiem. Mainīgus veidojumus nedrīkst atstāt bez uzmanības, jo tie var būt ļaundabīgi, brīdina R. Karls.

Līdzīgi kā izmeklē sirdi, aknas, nieres, arī ādu var pārbaudīt ar ultrasonogrāfiju. Tā ļauj atklāt veidojumu veidu un izvēlēties piemērotāko ārstēšanas metodi – ķirurģisku operāciju, lāzera vai citu terapiju.

Aizdomīgiem veidojumiem dažkārt papildus veic attēla spektrālo analīzi siaskopiju. Ja veidojums ir labdabīgs, pigments parasti izvietots ādas virspusē, ir simetrisks, vienmērīgi apasiņots un nerada ēnu saistaudos.

Vēl viena metode, ar kuras palīdzību iespējams izmeklēt ādas virsējos slāņus gandrīz šūnu līmenī, ir tā sauktā optiski koherentā tomogrāfija, ko plaši lieto arī acu ārsti.

Pārbaudot aizdomīgus jaunveidojumus, veic mazliet nepatīkamu izmeklējumu biopsiju. Tas ļauj iegūt audu paraugu, ko pārbaudīt laboratorijā, vai arī pavisam likvidēt veidojumu. Diemžēl izšķirīgā atbilde parasti jāgaida 10 – 12 dienas. Ja audzēja aizmetnis būs iznīcināts pašā sākumā, cita ārstēšana nebūs nepieciešama.

Lai tik ilgi nebūtu jādzīvo bažās, diagnozi pacientam saudzējoši jau 10–20 minūšu laikā var noteikt ar ļoti precīzu metodi – konfokālo lāzera mikroskopiju, kad veidojumu skenē ar lāzera staru, kas nokļūst līdz ādas dziļākajām struktūrām, ļaujot ārstam datora ekrānā izvērtēt tā attēlu šūnu līmenī. Jāpiebilst, ka šis, tāpat kā citi modernākie izmeklējumi, nav pieejami visās medicīnas iestādēs.

Reklāma
Reklāma

Uzziņa 


Ārstu noteikti vajadzētu apmeklēt, ja:


uz ķermeņa ir vairāk nekā 50 dzimumzīmju;

kādai ir asimetriska forma, nevienmērīgas robežas, atšķirīga krāsa vai arī tā ir dažu mēnešu laikā mainījusies;

uz dzimumzīmes veidojas kreveles vai zvīņas, tā mitro, asiņo, niez vai izraisa dedzinošu sajūtu;

tuvam radiniekam bijis ļaundabīgs ādas audzējs;

vasaras mēnešos daudz uzturaties laukā un ir bijuši saules apdegumi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.