Veselam
Psiholoģija

Smēķēšana viena, atkarības – divas. Ieguvumi to atmetot, pēc 48 stundām un diviem gadiem0

Foto – Shutterstock

Kurš gan nezina, ka smēķēt ir kaitīgi. Tabakas dūmi piesārņo gaisu, bojā paša un citu veselību, tomēr daudzi turpina to darīt. Kā atbrīvoties no nelāgā ieraduma? Mēdz uzskatīt: lai atmestu smēķēšanu, pietiek ar gribasspēku. Ar šo atkarību tomēr nav tik vienkārši, jo organisms ir pakārtojies nikotīna uzņemšanai un dūma uzvilkšanas procesam. Tomēr, ja vien ir motivācija, no tās iespējams atbrīvoties.

Konsultē Veselības centra “Vivendi” narkoloģe Ilze Maksima.

Nelāgais pašapmāns

Smēķējot cilvēks ļaujas pašapmānam un kļūst par tabakas industrijas upuri. Pēc statistikas datiem, lielākā daļa smēķētāju ir cilvēki ar zemu vai vidēju izglītības līmeni un zemiem ienākumiem.

Katram ir citi iemesli, kāpēc viņš pīpē, un arī atšķirīgi motivējoši faktori, kas mudina no šā ieraduma atteikties. Vienam pietiek ar pavisam niecīgu signālu vai brīdinājuma zīmi, bet cits nemet mieru, kamēr nav krietni sabeidzis veselību.

Galvenais iemesls, kāpēc cilvēki iestrēgst smēķēšanas atkarībā, ir iekšējie konflikti, trauksme, pašpārliecības trūkums. To veicina arī nelabvēlīga iedzimtība – atkarības slimība, depresija un citi.

Daži uzpīpē tikai kādreiz, taču, pat ja tas notiek tikai vienu reizi gadā, cilvēks ir uzskatāms par smēķētāju. Tā sauktā ballīšu smēķēšana ir tikai savas vainas izjūtas mazināšana attaisnojoties: es jau tikai reizēm!

Smēķēšanu veido divu veidu atkarības. Pirmā ir no nikotīna – psihoaktīvas vielas, kas ātri vien var izraisīt ne mazāk spēcīgu atkarību kā heroīns un kokaīns. Tā lietošana izraisa paātrinātu sirdsdarbību, paaugstinātu asinsspiedienu un pasliktina apetīti.

Parasti pirmā nikotīna uzņemšanas pieredze ir negatīva – ir slikta dūša, reibst galva, taču kairinātājs ir ļoti spēcīgs, un cilvēks turpina to lietot.

Mazās devās nikotīns stimulē centrālo nervu sistēmu, bet lielās – iedarbojas relaksējoši, veicinot psihiskās un fiziskās atkarības attīstību.

Otra atkarības puse ir no smēķēšanas procesa un rituāla, kas reizēm ir pat spēcīgāka nekā no nikotīna.

Visbiežāk pirmo dūmu uzvelk pusaudža gados, ko nosaka vienaudžu ietekme, vēlme justies piederīgam savam kolektīvam. Kaut vai paliek slikta dūša, svarīgāk šķiet piedzīvot vienotības izjūtu.

Vēlēšanos uzsmēķēt var salīdzināt ar zemapziņas vēlmi dziļi ieelpot. Tā nozīmē nepieciešamību ieturēt pauzi strādājot, taču diemžēl šādi tiek uzņemta vesela toksisko vielu buķete. Ne velti daudzi vīrieši ir sākuši smēķēt armijā, jo smēķētājiem bija pīppauzes, bet pārējiem tikmēr vajadzēja strādāt.

 

Tikai ieguvumi

Nikotīns rada atkarību no smēķēšanas, taču priekšlaicīgu nāvi izraisa tabakas blakusproduktu ieelpošana. Tabakas dūmi satur vairāk nekā 4000 ķīmisko vielu, kas bojā ikvienu orgānu. Smēķēšanu varētu salīdzināt ar elpošanu ugunsgrēkā.

Pētījumi liecina, ka Latvijā no smēķēšanas izraisītām sekām ik dienu nomirst vismaz 15 cilvēku. Pīpētājiem salīdzinājumā ar nesmēķētājiem risks saslimt ar koronāro sirds slimību, kā arī insultu vai infarktu ir 2–4 reizes, bet ar plaušu audzēju – 25 reizes augstāks. Nebūtu prātīgi mierināt sevi ar stāstu par vectētiņu, kurš pīpēja līdz 90 gadu vecumam, taču bija vesels kā rutks. Tā var palaimēties tikai retajam.

Atmetot smēķēšanu, visātrāk var novērtēt finansiālo ieguvumu. Cigaretes ir nekvalitatīvs, bet salīdzinoši dārgs produkts, kas maksā 1,50–5,40 eiro. Dienā izsmēķējot 5–10 cigaretes, vidējais tēriņš sanāk 0,86–1,71 eiro. Gada laikā izdotā summa veido jau 309,60– 615,60 eiro. Eelektroniskās cigaretes starta komplekti maksā no 23 līdz 70 eiro ar turpmāko papildinājumu nedēļā ap 15 eiro un vairāk. Tad gada laikā tiek iztērēti ap 720 eiro, par ko noteikti varētu iegādāties kaut ko vērtīgāku.

Arvien vairāk pierādījumu liecina, ka E-cigaretes nepalīdz atmest smēķēšanu, varbūt tikai mazina kaitējumu veselībai. Turklāt diemžēl daudzi sarežģītākas lietošanas dēļ atgriežas pie tradicionālo cigarešu izmantošanas.

Arī mentolu saturošās vieglās cigaretes veselībai nekaitē mazāk. Tieši otrādi – mentols paplašina elpceļus, un toksiskās vielas nokļūst dziļāk plaušās.

Atmetot smēķēšanu, jārēķinās ar sausuma sajūtu mutē, izsalkumu, miega traucējumiem, garastāvokļa maiņu un citiem nepatīkamiem simptomiem, taču parasti tie izzūd pāris nedēļās. Toties tiek atgūta apkārtējo smaržu uztvere, turklāt citiem vairs nav jāsaviebjas, sajūtot dūmu uzvilcēja izelpoto gaisu un nepatīkamo drēbju aromātu. Biežs iemesls atrunām pārtraukt smēķēšanu ir pieņemšanās svarā. Tiesa, nikotīns paātrina vielmaiņu, taču, rīkojoties pārdomāti, lieko kilogramu krāšanās nav nenovēršama. Tikai jācenšas kaitīgo paradumu neaizstāt ar lielākām ēdiena porcijām un našķēšanos.

Smēķēšanai veltītais laiks palielina risku saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām, ļaundabīgiem audzējiem un citām kaitēm, taču, pārtraucot pīpēt, risks jau pēc gada ir būtiski mazinājies.

Tie, kuri atmet smēķēšanu, pēc pāris gadiem sasniedz tādu pašu veselības stāvokli kā nesmēķētāji, īpaši, ja netikumu izdodas atmest jau jaunībā. Lai arī dažas plaušu slimības var nebūt pilnībā izārstējamas, veselība uzlabosies pat ilgus gadus smēķējošiem.

 

 

Ieguvumi, atmetot smēķēšanu

Tūlīt ekonomiskais ieguvums

Pēc 8 stundām normalizējas skābekļa saturs asinīs

Pēc 48 stundām atjaunojas spēja sajust garšu un smaržu

Pēc nedēļas uzlabojas sejas krāsa, pazūd ādas, matu un izelpas nepatīkamā smaka

Pēc mēneša vieglāk elpot, pazūd nogurums, galvassāpes, rīta klepus

Pēc pusgada samazinās pulsa frekvence, uzlabojas fiziskā forma

Pēc gada saslimšanas risks ar sirds vainagartēriju slimību samazinās uz pusi

Pēc 2–5 gadiem strauji samazinās iespēja nomirt ar plaušu vēzi

 

UZZIŅA

Līdz 2019. gada marta beigām ikvienam pilngadīgam iedzīvotājam iespējams pieteikties bezmaksas smēķēšanas atmešanas grupu nodarbībām, kuras vadīs speciāli apmācīti psihologi un psihoterapeiti. Tās risināsies dažādās vietās visā Latvijā. Atsevišķas grupas tiks rīkotas grūtniecēm un jaunajām māmiņām. Vairāk informācijas: esparveselibu.lv.

 

9 padomi, kā atmest smēķēšanu

1. Pirms atmet smēķēšanu, svarīgi apzināties, kāpēc tas nepieciešams un kādas grūtības šajā procesā var rasties.

2. Nosakiet atmešanas datumu, kas nav saistīts ar īpašu dienu, piemēram, 10. maijs.

3. Informējiet tuviniekus un kolēģus par savu nodomu atmest smēķēšanu. Lieliski, ja ģimenē, draugu vidū vai kolektīvā no nelāgā ieraduma vēlas atbrīvoties vēl kāds – tas motivēs un disciplinēs.

4. Gādājiet, lai jūsu tuvumā nebūtu redzams nekas, kas varētu atjaunot interesi par smēķēšanu, piemēram, cigaretes vai pelnu trauki.

5. Zvaniet uz konsultatīvo tālruni 67037333, pa kuru apmācīts darbinieks rosinās domāt par smēķēšanas atmešanas ieguvumiem un informēs, kā pārvarēt fiziskās un psiholoģiskās grūtības, kas mēdz rasties šajā procesā.

6. Sāciet nodarboties ar sportu un pievērsties kādam vaļaspriekam, kas palīdzēs mazināt trauksmi un depresiju.

7. Ja nepieciešams, apmeklējiet narkologu, lai sastādītu ārstēšanas plānu. Var palīdzēt psihoterapija, nikotīnu aizvietojoši līdzekļi, antidepresanti, adatu terapija.

8. Lasiet pašpalīdzības literatūru, piemēram, Alena Karra grāmatu Kā atmest smēķēšanu?, kas ļaus palūkoties uz savu nelāgo paradumu no cita skatpunkta un iedrošinās no tā atbrīvoties.

9. Izmantojiet aplikācijas un lietotnes internetā, piemēram, Quit Tracker: Stop Smoking. Tas ļaus sekot nesmēķēšanas laikam, ietaupītajiem līdzekļiem un sasniegtajam veselības stāvokļa uzlabošanā.

 

KONSULTĒJUSI VESELĪBAS CENTRA VIVENDI NARKOLOĢE ILZE MAKSIMA

LA.lv