Veselam
Sekss

Ārste par dabiskām, tomēr efektīvām metodēm neauglības ārstēšanai 0


Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto-Shutterstock

Pirms vairāk nekā 30 gadiem amerikāņu ārsta Tomasa Hilgera vadībā notika būtisks pavērsiens ginekoloģijā, kas mainīja pieeju sievietes reproduktīvajai veselībai. Tika izstrādāta īpaša multifaktorāla pieeja neauglības ārstēšanai, kas ļauj pāriem kļūt par vecākiem dabiskā ceļā. Ģimenes plānošanas dabisko metodi naprotehnoloģiju pirms kāda laika ASV apguva arī ārste un auglības jautājumu konsultante Maruta Seržante.

Kā šī ģimenes plānošanas dabiskā metode dzima?

Tas notika laikā, kad sāka veidoties mākslīgās tehnoloģijas jeb kontracepcijas līdzekļi, lai apturētu sievietes hormonu darbību. Naprotehnoloģijas pamatlicējs ārsts ginekologs Tomass Hilgers, būdams kristietis, savas pārliecības dēļ negribēja ne izrakstīt kontracepcijas līdzekļus, ne veikt mākslīgo apaugļošanu un abortus. Šīs metodes un līdzekļi darbojas pret sievietes dabisko būtību: mākslīgi tiek apturēts viņas menstruālais cikls, savā veidā padarot viņu neauglīgu, bet, kad viņai gribas pēcnācēju, auglību mākslīgi stimulē.

Tomass Hilgers sāka pētīt ģimenes plānošanas dabiskās metodes. Vispirms pievērsās ovulācijas jeb auglības pazīšanas metodei, ko izstrādājuši divi Austrālijas ārsti, vīrs un sieva Bilingi. Tās būtība ir vienkārša: ja pāris grib ieņemt bērnu, to dara sievietes auglīgajās dienās, bet, ja grib atlikt ieņemšanu, izmanto partneres neauglīgās dienas.

Tomass Hilgers aizbrauca pie abiem ārstiem uz Austrāliju, lai apgūtu izstrādāto auglības pazīšanas metodi. Skrupulozi analizējot sieviešu menstruālā cikla kartes, viņš saprata, ka pieraksti daudz ko atklāj: ne vien to, ka kaut kas nav kārtībā ar sievietes reproduktīvo, bet arī vispārējo veselības stāvokli un ka tas ir vēl viens diagnostikas rīks.

Piemēram, ir pieņēmums, ka sievietēm ovulācija notiek ap 14. cikla dienu, bet abi austrāliešu ārsti bija izpētījuši, ka tikai 13,5% sieviešu ovulācija patiešām norisinās 14. dienā, bet pārējām pēdējā auglīgā var būt arī cikla 16. vai 17. diena. Pamatojoties uz šiem novērojumiem, viņi secināja, ka menstruālā cikla ilgums ir individuāls.

Savukārt Tomass Hilgers, analizējot ierakstus sieviešu menstruālā cikla novērojumu tabulās, secināja: neauglības iemesls bieži ir tas, ka sievietei izdalās maz gļotu. Cikla laikā tam jānotiek vismaz 5–8 dienas, bet novērojumos atklājās – dažai gļotas veidojas tikai vienu dienu.

Amerikāņu ārsts Bilingu ovulācijas metodi papildināja ar Kreitona modeļa auglības pazīšanas sistēmu, kad jāveic arī gļotu izskata apraksts.

Neauglība vai pazemināta auglība ir sāpīga problēma, ar ko saskaras daudzas ģimenes. Tomass Hilgers saprata, ka neauglība nav diagnoze, bet gan sindroms – daudzu simptomu kopums, kuru novēršanai jāārstē organisms kopumā. Naprotehnoloģija ir zinātniski izstrādāta sistēma, kas sekmīgi palīdz risināt šos jautājumus.

Naprotehnologu redzeslokā ir ne tikai sieviete, bet arī vīrietis. Ņem vērā abu veselības problēmas un izvērtē pāra dzīvesveidu, paradumus un uzturu.

Kā notiek pirmā konsultācija, kad pāris ierodas pie naprotehnoloģijas speciālista?

Ir aptuveni 45 minūtes ilga ievadlekcija: es rādu slaidus, lai pāri iepazīstinātu ar Kreitona modeļa auglības sistēmu. Skaidroju, kā sievietei jāveic gļotu novērojumi un kam tas domāts. Pirms un pēc katra tualetes apmeklējuma (gan urinācijas, gan vēdera izejas) jāpaskatās, kādas gļotas ir uz tualetes papīra. Dienas beigās novērojumi jāpiefiksē un tabulā jāielīmē attiecīga uzlīme. Rādu arī fotogrāfijas ar gļotu uztriepēm, lai sieviete saprastu, kā tabulā aprakstīt redzēto. Konsultantam jāiztaujā pāris, lai noskaidrotu, vai Kreitona modeli viņi vēlas izmantot ģimenes plānošanas nolūkā vai tāpēc, ka ir grūtības ieņemt bērniņu. Jāizzina, vai ir lietojuši kontracepciju, vai bijusi mākslīgā apaugļošana un tamlīdzīgi.

Pēc ievadlekcijas pārim jāizdomā, vai viņi grib izmantot auglības pazīšanas metodi vai ne. Ja piekrīt, jānopērk materiāli – A3 formāta tabula, uzlīmes, mācību grāmata, lai zinātu, kā rīkoties. Jāiegulda laiks, mazliet jāpalasa teorija, lai spētu analizēt gļotas. Grāmatā dots arī ievads anatomijā, fizioloģijā un naprotehnoloģijā.

Ar pāri tiekamies četras reizes ik pēc divām nedēļām. Pārrunājam grāmatā izlasīto, pārliecinos, vai viņi visu sapratuši. Skatāmies, vai pareizi veikti un ierakstīti novērojumi, vai tabulā pareizi salīmētas uzlīmes (auglīgajām dienām paredzētas baltas, neauglīgajām – zaļas, bet ar sarkanajām uzlīmēm iezīmē dienas, kad ir asiņošana). Pārliecība sievietei rodas ar laiku, sevi novērojot. Jo vairāk pēta un raksturo izdalījumus, jo drošāka viņa kļūst. Sākumā daudzas nesaprot, ko redzējušas, taču, vairojoties pieredzei, viss ir kārtībā. Pēc ceturtā apmeklējuma ir neliels pārbaudes darbs, lai konsultants saprastu, vai pāris ir apguvis sistēmu un brīvi interpretē tabulu. Tikšanās notiek arvien retāk, jo Kreitona modeļa mērķis ir panākt patstāvīgu rīcību.

Tikai pēc tam, kad modelis jau tiek izmantots, bet ir grūtības ieņemt bērniņu, viņi dodas pie naprotehnologa. Speciālists izvērtē menstruālā cikla novērojumu tabulas un, pamatojoties uz tām, nosūta uz analīzēm, izmeklējumiem vai nosaka ārstēšanu. Lai apmeklētu naprotehnologu, jābūt novērotiem vismaz diviem cikliem.

Vai tas nav pārāk sarežģīti? Cilvēki taču ir slinki, negrib sevi apgrūtināt, mūždien trūkst laika!

Ir slinki, taču ir dažāda motivācija. Tie, kam ir grūtības ieņemt bērniņu, ir gatavi rīkoties, veltīt laiku, jo viņiem ir mērķis. Bet ar tiem, kas to grib izmantot kā ģimenes plānošanas metodi, ir dažādi.

Šī gan nav vienīgā ģimenes plānošanas metode. Ir Bilinga metode un simptotermālā metode, var izmantot prezervatīvus, hormonālo kontracepciju. Bet, ja ir grūtības ieņemt bērnu un pāris grib meklēt tieši naprotehnoloģisku palīdzību, der tikai Kreitona modelis.

Kas jūs pamudināja apgūt naprotehnoloģiju?

Mēs ar vīru izmantojām simptotermālo, dabisko ģimenes plānošanas metodi. Esmu mediķe, tāpēc zinu, ko skaļi nestāsta par kontracepcijas metodēm, par to ietekmi uz sievietes veselību. Sapratu, ka es šos mākslīgos paņēmienus negribu mēģināt nevienu reizi. Dabiskais ģimenes plānošanas veids bija mana un vīra izvēle.

Toreiz cilvēki, kas mācīja šo metodi, pieminēja, ka ir vēl kāda dabiskā ģimenes plānošanas metode – naprotehnoloģija. Studēju Medicīnas fakultātes pēdējos kursos, nodomāju, ka ar to savu nākotni nesaistīšu, būšu anestezioloģe, bet viss izvērtās citādi. Kad jau biju iestājusies 1. kursā anestezioloģijā, Rīgā notika konference par naprotehnoloģiju. Lektori bija ārsti no Polijas un Īrijas, kuri jau strādāja ar šo metodi. Polijā to izmanto daudzās klīnikās. Šajās lekcijās pirms pāris gadiem uzzināju, ka naprotehnoloģija ir ne tikai ģimenes plānošanas, bet arī neauglības ārstēšanas metode. Sāku arvien vairāk par to lasīt un sapratu – jā, es to gribu darīt. Tas, protams, negāja kopā ar anestezioloģiju, tāpēc savu rezidentūru nomainīju ar ģimenes medicīnu, jo naprotehnologi lielākoties ir ģimenes ārsti un ginekologi. Taču daudziem ginekologiem acis ir aizvērtas, viņi neredz, ka bez kontracepcijas līdzekļiem ir vēl citi ģimenes plānošanas varianti.

Kā notika mācības Amerikas Savienotajās Valstīs?

Divas reizes pa 10 dienām mācījos Pāvesta Pāvila VI institūtā, kas atrodas Omahā, Nebraskas štatā. Mums, aptuveni 100 interesentiem (galvenokārt no Amerikas, daži bija arī no Eiropas), bija intensīvi kursi no deviņiem rītā līdz deviņiem vakarā. Mums stāstīja par gļotām, hormoniem, izmeklējumu un terapijas taktiku, darbu ar pāri, novērojumu veikšanu.

Esmu ieguvusi konsultantes sertifikātu. Lai kļūtu par naprotehnoloģijas skolotāju, jāstrādā vismaz ar 18 pāriem un jānokārto galapārbaudījums Tagad man ir tik daudz pāru, ka varu pieteikties eksāmeniem.

Vai Amerikā šī metode ir populāra?

To izmanto arvien biežāk, jo vairāk pāru uzzina par to. Man ir prieks, ka naprotehnoloģija kļūst populārāka arī Eiropā. Pionieres bija tādas valstis kā Polija un Īrija, tagad tām pievienojusies Francija, Šveice, Spānija un Anglija.

Lietojot šo metodi, līdz šim 800 pāriem Eiropā bijusi veiksmīga grūtniecība, bet 150 pāri sekmīgi ieņēmuši bērniņu, kaut gan anamnēzē bijusi neveiksmīga mākslīgā apaugļošana. Jā, naprotehnoloģiju pārsvarā izvēlas tie, kas visu pārējo jau izmēģinājuši, lai tiktu pie bērna. Šī metode viņiem ir pēdējais salmiņš.

Kādas veselības problēmas kavē ieņemt bērnu?

Neauglības cēlonis var būt novirzes no normas hormonu līmenī, alerģijas, par ko pāris nav nojautis, ir pārtikas produktu nepanesība. Reproduktīvajā sistēmā problēmas izlien ārā. Iespējams, ar hormoniem viss kārtībā, dzemdes kakls vesels, bet gļotu nav. Pārbaudēs atklājas, ka kaut kas jāmaina uzturā. Arī celiakija, mainīts vairogdziedzera stāvoklis vai dzīvesveids var būt neauglības cēlonis.

Lai konstatētu, vai pāris ir auglīgs vai neauglīgs, gļotas nav jānovēro gadu. Ja viņiem ar veselību viss ir kārtībā, sieviete jau sešu ciklu laikā ieņem bērniņu. Ja tas nenotiek, jāsāk meklēt cēloni.

Tas nozīmē, ka pārim jāveic papildu izmeklējumi?

Pati pagaidām nevaru uzņemties ārstēšanu, tāpēc pāri gatavoju ārstēšanas turpinājumam ārvalstīs, pārsvarā kādā no Polijas klīnikām. Uz turieni dodas jau ar hormonu analīzēm, asinsanalīzēm, uztriepēm, kas sievietei veiktas noteiktās cikla dienās, ar sonogrāfijas rezultātiem (pārbaudām, vai sievietei nav kāds patoloģisks veidojums) un citiem izmeklējumiem.

Kādas manipulācijas veic Polijā?

Izvērtē analīzes, izraksta gan hormonu, gan vitamīnu terapiju. Pēc trim mēnešiem jābrauc atrādīties. Vīrietim veic spermogrammu, pārbauda hormonus, nosaka dzelzs, B12, D vitamīna līmeni asinīs. Analīzes veic abiem. Visbiežāk problēmas ir abiem.Tas ir maksas pakalpojums.

Vai visi pāri var atļauties doties uz Poliju, lai turpinātu ārstēšanos?

Jā, atduras pret naudu, līdz ar to ārstēšana bremzējas. Finanšu trūkums aptur, kaut gan manas konsultācijas nav dārgas.

Kreitona modeļa mācības ir saderinātajiem, laulātajiem, pāriem pēc mākslīgās apaugļošanas, pēc kontracepcijas lietošanas, pēc dzemdībām, vienvārdsakot, jebkuram pārim vai sievietei reproduktīvajā vecumā. Naprotehnoloģijas programma ir paredzēta precētiem pāriem. Naprotehnologi pārsvarā ir katoļi, reti kad citu konfesiju pārstāvji.

Grūtniecības kontrolēšanas metodes, neizmantojot medikamentus un ierīces

Standarta dienu metode. Tās pamatā ir sievietes menstruālā cikla dienu novērošana. Lai izvairītos no nevēlamas grūtniecības, sievietei cikla auglīgajās dienās jāatturas no dzimumakta. Metode piemērota tikai tām, kuru menstruālais cikls ilgst no 26 līdz 32 dienām.

Simptotermālā metode. Jāvēro dzemdes kakla gļotas, bet, lai noteiktu auglīgās dienas, jāņem vērā arī ķermeņa temperatūras rādījumi (tā pēc ovulācijas paaugstinās) un cikla vēsturiskie dati. Metodes pamatā ir uzskats, ka, izmantojot vairāk par vienu ovulācijas pazīmi, sieviete daudz precīzāk spēj paredzēt drošās un noskaidrot auglīgās dienas, lai tajās atturētos no dzimumakta.

Saistītie raksti

Bilingu ovulācijas metode. Cikla laikā jāvēro, kā mainās dzemdes kakla gļotas. To darot, var noteikt, kad no olnīcām atdalījusies olšūna un sieviete kļuvusi auglīga. Auglīgajās dienās gļotas parasti ir caurspīdīgas, mitras, slidenas un staipīgas, bet neauglīgo dienu laikā – sausas, lipīgas, necaurspīdīgas, nestaipīgas.

Naprotehnoloģija. Līdzīga Bilingu ovulācijas metodei, tikai sistematizētāka, jo pārmaiņas dzemdes kakla gļotu izskatā tiek raksturotas ar attēlu un precīzu aprakstu starpniecību. Turklāt tiek ne vien noteikta sievietes cikla dinamika, bet arī izvērtēta pāra veselība, dzīvesveids un ēšanas paradumi.

 

Izaicinājumi, izmantojot ģimenes plānošanas dabiskās metodes

– Jāprot sevi organizēt, lai novērojumus veiktu regulāri.

– Jāatturas no seksuālas tuvības sievietes auglīgajās dienās.

– Pārim jāatrod citi veidi, kā izrādīt mīlestību un pieķeršanos.

Plašāka informācija angļu valodā pieejama mājaslapā www.fertilitycare.net.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

36,6 °C konsultante MARUTA SERŽANTE, ārste, auglības jautājumu konsultante

LA.lv